Gastronomičtí umělci mají v Labence prvotřídní „jeviště“

 

Podkroví Labenky naproti OD Růžový slon se proměnilo v moderní prostory pro praktickou výuku kuchařů, cukrářů a číšníků.


labenkaStudenti Středního odborného učiliště společného stravování v Poděbradech naleznou v Labence špičkové podmínky pro svou praxi.

Dvouletý projekt s názvem „Transformace nevyužívaného prostoru SOU Poděbrady na vzdělávací studio odborné výuky“ byl slavnostně dokončen 20. ledna 2015.

Stříhání pásky provázela velká radost studentů a učitelů, ale i velká očekávání za strany ředitelky školy. „Studio využijeme pro přípravu pokrmů na různé odborné soutěže, konání praktických závěrečných zkoušek kuchařů, číšníků a cukrářů, praktické maturitní zkoušky nebo pro kvalifikační a rekvalifikační kurzy pro dospělé. Prostory bude moci využít také široká veřejnost při pořádání cukrářských nebo barmanských kurzů. Konat se zde mohou různé firemní prezentace, semináře či jiné pracovní schůzky s cateringem,“ vysvětlila ředitelka školy Helena Klimešová.

Na rekonstrukci podkroví v profesionální kuchyni, bar i četné skladovací prostory a přebudování bývalého atria školy na cukrářskou přípravnu a malou odpočívárnu pro studenty byla poskytnuta dotace v celkové výši 5,1 milionu Kč, jež pokryla stavební náklady z 85%. Projekt byl financován fondy EU, konkrétně z Regionálního operačního programu soudržnosti Střední Čechy.

„Jsme vždycky rádi, když se takto velký projekt povede bez velkých komplikací dotáhnout do konce, a proto bych rád popřál žákům i učitelům, ať se jim tu líbí,“ řekl mimo jiné zástupce poskytovatele dotace Tomáš Oliva.

Po slovech díků a vzájemného uznání došlo k očekávanému přestřižení pásky a tím symbolickému zahájení nové etapy v historii školy. Studenti podílející se na slavnostním otevření si nové prostory pochvalovali. „Mně se tu líbí moc. Když si vzpomenu, že předtím tady byla jenom nevyužívaná půda…,“ komentoval nový gastronomický „ráj“ osmnáctiletý Filip Touška, oblečen – jak jinak – v číšnickém úboru. „Za sebe mohu ocenit úpravu baru, který je vyvýšený a díky tomu máme přehled, kde je co potřeba.“

To budoucí kuchařka Nikola Kohelová zase uznale mluvila o kuchyňském zázemí. „Dosud jsem neměla možnost tady vařit, ale už se na to těším. Je to moderní, nové a určitě se nám tu budou dobře skládat i závěrečné zkoušky.“

Text a foto: Lucie Procházková

 

 

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY