Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

 

Ve středu 21. listopadu převzal v sídle Středočeského kraje senický starosta Václav Novák pamětní list a plaketu za péči o pietní místo – památník věnovaný trojici parašutistů, kteří se za druhé světové války účastnili odbojové operace Silver A.


SeniceStředočeský kraj ocenění za péči o válečné hroby uděloval již posedmé ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR jednotlivcům, sdružením, obcím a městům za úsilí, starostlivost a čas, který věnují péči o válečné hroby a pietní místa. „Mnoho lidí chodí kolem válečných hrobů bez povšimnutí, málokdo zaznamená, že v jejich bydlišti takový pomník stojí. Přitom právě tato místa jsou mementem hrdinství, boje za vlast a neskutečné odvahy. Stejně tak se neví o lidech, kteří se o tuto památku starají, což je také škoda. I proto si naše díky a ocenění zaslouží,“ uvedla k tomu středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Jak již bylo zmíněno, pamětní list a plaketu letos od ní převzal také starosta Senic Václav Novák (na snímku). Obec na ocenění nominoval Městský úřad Poděbrady, a to za trvalou a příkladnou péči o památník účastníků akce Silver A, a zvláště pak připomínání a propagaci zmíněné události.


Na účastníky operace Silver A upomínal v Senicích pomník již od roku 1969. Údaje na něm však byly historicky nepřesné, a proto v červnu 2012 došlo k odhalení nového památníku, u kterého se každoročně konají vzpomínkové akce. Obec je pořádá ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar a pravidelně se jich vedle veřejnosti účastní také zástupci vlády, armády, samospráv, církví, válečných veteránů a mezinárodní hosté.

Jaké události je památník v Senicích věnován? V noci na 29. prosince 1941 vysadil britský letoun Halifax nedaleko Senic na Poděbradsku tři parašutisty ze skupiny Silver A. Výsadkáři Alfréd Bartoš, Jiří Potůček a Josef Valčík o několik dnů později v okolí Pardubic zajistili rádiové spojení s Londýnem a pomohli tak k zabití říšského protektora Heydricha. Během léta 1942 však všichni tři přišli o život.

Text: Monika Langrová
Foto: OÚ Senice

(13. 12. 2018)

 


Merianova rytina

Merianova rytina

Nejstarší známé vyobrazení Poděbrad, tak zvaná Merianova rytina, pochází velmi pravděpodobně z roku 1650, z doby krátce po třicetileté válce (1618–1648).

celý článek >>>

I takové bývaly zimy v Poděbradech

I takové bývaly zimy v Poděbradech

Před 111 lety byla v našem městě taková zima, že Labe bylo několik měsíců zamrzlé. Při jarním tání pak museli vzniklé kry po mnoho dnů likvidovat dělostřelci.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Podobně jako v minulých letech i vloni Polabské muzeum v Poděbradech nabídlo prohlídky svých expozic a připravilo několik tematických výstav. Ani letos tomu nebude jinak. O chystaných akcích hovoří ředitel muzea Jan Vinduška.

celý článek >>>

Zimní vzpomínky na minulost

Zimní vzpomínky na minulost

Čas po Novém roce, kdy se začal nápadně prodlužovat den, polevovaly mrazy a tál sníh, byl ještě před sto lety pro naše předky příležitostí rozloučit se se zimou podle pradávných zvyků a obyčejů.

celý článek >>>

Vánoce v Poděbradech před sto lety

Vánoce v Poděbradech před sto lety

Během letošního jubilejního roku si čtenáři Poděbradských novin mohli ve dvanácti kapitolách udělat obrázek o tom, jak se žilo v našem městě před sto lety – v těžkých válečných letech 1914–1918 a v prvních měsících právě vzniklého samostatného státu. Na závěr budiž přidána ještě kapitolka třináctá s úvahou o tom, jak asi poděbradští občané prožívali své první Vánoce v nové Československé republice.

celý článek >>>

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

Poděbradští gymnazisté Forman, Havel, Nellis, Kubišová a další / Čtyřiadvacítka poděbradských osobností / Návrat Masaryka do Přední Lhoty

celý článek >>>

Václav Dostal – válečný hrdina

Václav Dostal – válečný hrdina

Narodil se v Poděbradech 4. července 1888 jako desáté z 11 dětí ředitele a spolumajitele cukrovaru Ing. Leopolda Dostala.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY