Poděbradské chodecké závody (1. díl)

 

V Poděbradech se letos vedle již tradičního dubnového Mistrovství ČR a mezistátního utkání uskuteční ve dnech 20.–21. května také Evropský pohár v chůzi. Při té příležitosti PN přinášejí čtyřdílný seriál o historii tohoto sportu a zvláště pak poděbradských závodů.


Sázkaři, kteří se rádi a hojně scházejí v nejrůznějších sázkových kancelářích, asi jen těžko uvěří, že v 19. století byla závodní chůze druhým nejoblíbenějším tipovacím sportovním odvětvím hned po koňských dostizích. Paradoxně právě zmíněná popularita však zbrzdila vstup nejmasovější atletické disciplíny mezi olympijské sporty. Mladé olympijské hnutí odmítalo jakýkoliv profesionalismus. A tak se chůze musela nejprve zbavit sázkařů, aby obhájila svůj amatérský statut. Teprve až od roku 1908 se stala v Londýně nedílnou součástí olympijských her. Ovšem ženy chodkyně musely na svůj olympijský debut čekat až do barcelonské olympiády v roce 1992…

Stručně z historie sportovní chůze

Svým způsobem bylo příznačné, že do olympijské rodiny vstoupila sportovní chůze právě v Londýně, protože podobně jako řada jiných moderních sportů (fotbal, tenis, golf, ragby, box) i chůze pochází z časů viktoriánské Anglie. Pochopitelně samotná chůze je stará jako lidstvo samo. Ovšem závodní chůze má prvopočátek mezi anglickými aristokraty dokonce už z počátku 17. století. Ti si s oblibou vybírali sluhy s přihlédnutím k jejich rychlosti a houževnatosti. Zpočátku šlo především o praktické hledisko. Sloužící musel být schopen plnit úkoly rychlého posla zejména v obchodních nebo i v milostných záležitostech. Ale postupem času začalo panstvo uzavírat na rychlost svých zdatných lokajů sázky. Základním pravidlem bylo, že se chůze nesmí změnit v běh, což znamená, že pata střídá špičku druhé nohy. Soukromé sázky šlechticů inspirovaly v druhé polovině 18. století první veřejné chodecké závody, kde ti nejschopnější atleti si mohli vydělat i docela slušné peníze. Už od počátku chodeckých závodů diváci zejména projevovali největší zájem o dlouhé vzdálenosti, a tak nebyly výjimkou tratě v délce 100 mil nebo časové závody na 1 000 hodin s povinností během každé hodiny absolvovat nejméně jednu míli. Pro tyto chodce se vžil název pedestriáni, který se později ujal i v českém prostředí.

Jak to všechno začalo v Česku

chodci1Nehynoucí zásluhu na rozvoji atletiky v českých zemích má Klub velocipédistů Praha, který v letech 1888–1890 pořádal jako svou doplňující aktivitu oficiální atletické závody. Po třetím ročníku 30. srpna 1890 bylo rozhodnuto, že je už nejvyšší čas založit vlastní atletický spolek. Mimo jiné i proto, že zájmy chodců, běžců a velocipédistů se křížily ve využívání velocipedistických drah. Atletům zbývaly louky a silnice, a tak se rozhodli založit jeden z vůbec prvních středoevropských atletických klubů Athletic Club Praha (AC Praha 1890). Od něj se v roce 1893 oddělil další pedestriánský (chodecký) klub pod názvem AC Královské Vinohrady, kde významnou roli sehrál neúnavný organizátor a sportovec František Malý. V té době Královské Vinohrady byly samostatnou obcí a zakladatelé klubu počítali (leč marně) se štědrou podporou radnice. Chodci se vydávali na nejrůznější trasy – do Zbraslavi, Brandýsa nad Labem, do Slaného a třeba středoškolský profesor kreslení Karel Reisner za 444 hodin absolvoval s přestávkami pěšky cestu do Paříže, tedy 1 040 km. V té době ještě platilo jediné pravidlo chůze „go as you please“, volně přeloženo – jdi, jak chceš.
Pro historii poděbradského závodu je důležitá skutečnost, že jednou z významných akcí pedestriánů byl 16. června roku 1894 pochod Praha Poděbrady. Dnes už těžko asi kdo zjistí, proč se chodci vydali právě tímto směrem. Do vztyčení pomníku krále Jiřího zbývaly ještě dva roky, a tak cílem chodeckého závodu z Karlína se stalo poděbradské náměstí možná pro nezpochybnitelný obrozenecký význam krále Jiřího z Poděbrad. V neposlední řadě svou roli určitě sehrála i téměř ideální rovinatá trasa. Historické vítězství slavil František Malý, který 50 kilometrů z Prahy do Poděbrad ušel za 5 hodin a 50 minut. Závod probíhal překvapivě v sobotu, tedy v pracovní den. Důvod byl nasnadě. Jednak neděle byla nezbytným dnem odpočinku po vyčerpávajícím závodě a jednak mnozí chodci se druhý den vraceli do Prahy opět pěšky. Padesátikilometrovou trasu si chodci zopakovali ještě v roce 1901, kdy opět zvítězil František Malý, ale s časem o 45 minut horším.


Na snímku stejnokroj členů Athletic Clubu Praha.

 

Text: Ladislav Langr
Foto: Archiv Českého atletického svazu


Merianova rytina

Merianova rytina

Nejstarší známé vyobrazení Poděbrad, tak zvaná Merianova rytina, pochází velmi pravděpodobně z roku 1650, z doby krátce po třicetileté válce (1618–1648).

celý článek >>>

I takové bývaly zimy v Poděbradech

I takové bývaly zimy v Poděbradech

Před 111 lety byla v našem městě taková zima, že Labe bylo několik měsíců zamrzlé. Při jarním tání pak museli vzniklé kry po mnoho dnů likvidovat dělostřelci.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Podobně jako v minulých letech i vloni Polabské muzeum v Poděbradech nabídlo prohlídky svých expozic a připravilo několik tematických výstav. Ani letos tomu nebude jinak. O chystaných akcích hovoří ředitel muzea Jan Vinduška.

celý článek >>>

Zimní vzpomínky na minulost

Zimní vzpomínky na minulost

Čas po Novém roce, kdy se začal nápadně prodlužovat den, polevovaly mrazy a tál sníh, byl ještě před sto lety pro naše předky příležitostí rozloučit se se zimou podle pradávných zvyků a obyčejů.

celý článek >>>

Vánoce v Poděbradech před sto lety

Vánoce v Poděbradech před sto lety

Během letošního jubilejního roku si čtenáři Poděbradských novin mohli ve dvanácti kapitolách udělat obrázek o tom, jak se žilo v našem městě před sto lety – v těžkých válečných letech 1914–1918 a v prvních měsících právě vzniklého samostatného státu. Na závěr budiž přidána ještě kapitolka třináctá s úvahou o tom, jak asi poděbradští občané prožívali své první Vánoce v nové Československé republice.

celý článek >>>

Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Obci Senice patří ocenění za péči o pietní místo

Ve středu 21. listopadu převzal v sídle Středočeského kraje senický starosta Václav Novák pamětní list a plaketu za péči o pietní místo – památník věnovaný trojici parašutistů, kteří se za druhé světové války účastnili odbojové operace Silver A.

celý článek >>>

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

„Dozvuky“ oslav 100. výročí vzniku republiky

Poděbradští gymnazisté Forman, Havel, Nellis, Kubišová a další / Čtyřiadvacítka poděbradských osobností / Návrat Masaryka do Přední Lhoty

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY