Poděbradské chodecké závody (2. díl)

 

V Poděbradech se letos vedle již tradičního dubnového Mistrovství ČR a mezistátního utkání uskuteční ve dnech 20.–21. května také Evropský pohár v chůzi. Při té příležitosti PN přinášejí čtyřdílný seriál o historii tohoto sportu a zvláště pak poděbradských závodů.

 

chodci 2 dilZačátek úctyhodné tradice

Impulsem k obnovení padesátikilometrového silničního závodu z Prahy do Poděbrad bylo rozhodnutí mezinárodního olympijského výboru, že na letní olympijské hry v Los Angeles bude v roce 1932 premiérově zařazen chodecký závod na 50 kilometrů. Oficiálním pořadatelem se stal Pedestriánský klub Královské Vinohrady a hlavní hybnou silou aktivní sportovec Josef Černý (1905–1929), který už v 16 letech získal bronzovou medaili na mistrovství Československa v chůzi na 10 kilometrů. Jeho organizátorské nadšení však střídala skepse, protože ještě tři týdny před startem prvního ročníku píše příteli v dopise: „… jsme stále švorcoví, mládenci nechodí trénovat a ani já jsem po těžkém úraze ještě na hřišti nebyl. Nyní děláme ten závod Praha Poděbrady. Tedy děláme, lépe řečeno dělám sám, neb žádný nic mi nechce pomoci. Těším se alespoň sám, že vše bude klapati…“ A všechno nakonec klaplo. Z třiceti účastníků došlo do cíle 25. srpna 1929 na trase Karlín, Libeň, Vysočany, Hloubětín, Chvaly, Sychrov, Nehvizdy, Mochov, Sadská, Písková Lhota, Poděbrady dvacet borců. Vítězný Emanuel Kubát vyhrál s časem 5:17:01. Navzdory pořadatelskému úspěchu deprese hlavního organizátora přetrvávala a měsíc po prvním ročníku spáchal Josef Černý sebevraždu, údajně z nenaplněné lásky. Druhý ročník závodu byl vedle domácího šampionátu pojatý také jako memoriál Pepy Černého a od roku 1936 v místě tradičního cíle na poděbradské kolonádě připomíná zakladatele závodu malý pomníček. V každém případě byla založená respektu hodná tradice nejslavnějšího chodeckého závodu, kterou jen v letech 1941–1944 přerušila 2. světová válka.

Závod odvahy, vytrvalosti a psychické odolnosti

Už od počátku byl silniční závod Praha Poděbrady náročným měřením sil. Možná právě proto přitahoval ty nejlepší chodce, které v cíli na lázeňské kolonádě pak vítaly davy nadšených diváků. Hned v druhém ročníku v roce 1930 vítězný Jaroslav Štork-Žofka srazil čas z padesátikilometrové trati pod pět hodin, a to o jednu minutu a jednu vteřinu. Celkem v Poděbradech zvítězil pětkrát a patří tak k velkým osobnostem chodeckého mítinku. Jeho nejlepší dosažený čas 4:40 vydržel do roku 1946. Když olympijskou padesátku vyhrál v roce 1932 v Los Angeles Angličan Thomas Green, Jaroslav Štork-Žofka (1909–1980) ušel Poděbrady v čase lepším, než jaký v Americe dosáhl olympijský vítěz. Na další olympiádě v Berlíně v roce 1936 pak Štork-Žofka sice vytvořil výborný osobní rekord 4:34:00, ale do cíle došel jako čtvrtý. Mezitím chodecké mistrovství republiky Praha Poděbrady získávalo na popularitě a významně přibývali účastníci. V roce 1940 se šel závod už jen jako memoriál Pepy Černého a na obnovený statut republikového šampionátu museli chodci čekat až do 5. srpna 1945, kdy výtěžek mistrovství republiky byl poslán na obnovu zničených Lidic.    

Na snímku: Start prvního ročníku chodeckého závodu Praha – Poděbrady na 50 km v roce 1929. Se startovním číslem 2 vítěz závodu Emanuel Kubát

 

Text: Ladislav Langr
Foto: Archiv Českého atletického svazu

 

 


Z historie bývalé Občanské záložny na Jiřího náměstí

Z historie bývalé Občanské záložny na Jiřího náměstí

Impozantní novorenesanční budova bývalé Občanské záložny na Jiřího náměstí si už dávno zasloužila být zapsána do seznamu státem chráněných nemovitých kulturních památek. Od otevření v roce 1899 až do roku 1960 jí totiž patřilo významné místo nejen v ekonomickém, ale i v kulturním životě našeho města.

celý článek >>>

Výročí zapomenutého rodáka

Výročí zapomenutého rodáka

Příběh významného poděbradského rodáka Ing. Karla Hrdličky.

celý článek >>>

Zajímavosti o „ztracené“ modlitební knize královny Johany

Zajímavosti o „ztracené“ modlitební knize královny Johany

V pátek 2. března dopoledne byla v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku zahájena výstava, která potrvá týden.

celý článek >>>

Oslavy Dne Poděbrad: první zmínka o Poděbradech, vánoční dárek pro krále Jiřího a kilogramová mince

Oslavy Dne Poděbrad: první zmínka o Poděbradech, vánoční dárek pro krále Jiřího a kilogramová mince

Oslavy Dne Poděbrad odstartují v pátek 2. března v 9 hodin vernisáží výstavy v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku.

celý článek >>>

Kampaň krále Jiřího? Dlužní úpis a kupování hlasů. Ale diplomacie především

Kampaň krále Jiřího? Dlužní úpis a kupování hlasů. Ale diplomacie především

Předvolební prezidentská kampaň právě vrcholí. Ano, může se to na první dojem zdát trochu přitažené za vlasy, ale i v době Jiřího z Poděbrad se o královský trůn bojovalo v mnoha ohledech podobně jako dnes.

celý článek >>>

Výročí Oldřicha Kerharta

Výročí Oldřicha Kerharta

Dne 18. listopadu jsme si připomenuli výročí 70 let od smrti Odřicha Kerharta, významného malíře, předsedy spolku Umělecká beseda a profesora Karlovy univerzity, který si po celý svůj život zachoval důvěrný vztah k rodným Poděbradům.

celý článek >>>

Životní příběh kováře a legionáře

Životní příběh kováře a legionáře

Obyvatelé Kout prožili příjemné odpoledne s knihou vzpomínek místního rodáka.

celý článek >>>

Poděbradské „poklady“ 14. díl

Poděbradské „poklady“ 14. díl

Přinášíme závěrečný díl seriálu, ve kterém jsme vám představili všechny státem evidované památky ve městě.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY