Poděbradské chodecké závody (3. díl)

 

V Poděbradech se letos vedle již tradičního dubnového Mistrovství ČR a mezistátního utkání uskuteční ve dnech 20.–21. května také Evropský pohár v chůzi. Při té příležitosti PN přinášejí čtyřdílný seriál o historii tohoto sportu a zvláště pak poděbradských závodů.

 

dolezalHvězdná legenda Josefa Doležala

Poprvé v Poděbradech triumfoval náš nejúspěšnější chodec všech dob Josef Doležal (1920–1999) v šestadvaceti letech v roce 1946 a došel ve vynikajícím čase 4:23:40, čímž nejenže o 17 minut překonal dosavadní traťový rekord, ale hned napoprvé vytvořil první ze svých tří „poděbradských“ světových rekordů.  Druhý Oto Buhl dorazil s dvaadvacetiminutovým odstupem. V roce 1954 pak vítězný světový čas stlačil až na rekord 4:16:06. K chůzi ho od fotbalu přivedla v devatenácti letech operace kolena. Jeho slibnou chodeckou kariéru narušila válka, protože byl téměř tři roky totálně nasazený na práci v Německu. Na jaře 1945 vyšel na svůj nejdelší životní závod, když uprchl z rozbombardovaného Berlína a došel pěšky až do Prahy. Největších úspěchů dosáhl v padesátých letech. Na ME v Bruselu v roce 1950 byl 4. na trati 50 km. Největším triumfem pro něj byla stříbrná olympijská medaile z roku 1952 na 50 kilometrů. V Helsinkách prohrál jen se slavným Italem Giuseppem Dordonim údajně díky své krátkozrakosti, když několik desítek metrů před cílem neviděl před sebou zcela vyčerpaného Itala. Své kvality týž rok potvrdil v Poděbradech, kde jeho čas byl o pět minut lepší než zlatý olympijský čas Dordoniho. V roce 1954 se stal mistrem Evropy na 10 km a byl druhý v Evropě na 50 kilometrů. Přes světové úspěchy však jeho srdeční záležitostí byl závod Praha-Poděbrady. V letech 1946–55 vyhrál osmkrát a z toho vytvořil dodnes nepřekonanou sérii sedmi vítězství v řadě. Nejlepší čas v Poděbradech paradoxně vytvořil až jako stříbrný v roce 1957, což byl skvělý osobní rekord 4:15:13.8, kdy skončil druhý za vítězným Sovětem Sergejem Lobastovem. Naposledy šel slavný poděbradský závod ještě v dvaašedesáti letech v roce 1982 za neuvěřitelných 5:11:24 hod. Josef Doležal vytvořil dvanáct světových rekordů, stejně tak i několik desítek československých rekordů. Nejdéle vydržel v domácí rekordní listině jeho čas na 30 km 2:21:38.6 z roku 1952, a to plných šestadvacet let. Celkem vybojoval 25 domácích mistrovských titulů.

gonzalesStřípky z historie uplynulých ročníků

V jubilejním 15. ročníku v roce 1947 se poprvé na startovní listině objevili zahraniční chodci z Velké Británie, Norska a Švýcarska. Závod se tak stal evropským mítinkem. Zahraniční konkurence se prosadila i do konečných výsledků. Vyhrál Nor Edgar Bruun a před třetího Angličana se na cílové pásce ještě vmezeřil Josef Doležal. Následující rok 1948 přinesl několik dalších organizačních prvenství. Poprvé se závodu účastnili i členové Armádního tělovýchovného svazu. Vojáci šli 50 kilometrů v lehké polní výstroji. A rovněž poprvé (byť mimo oficiální závod) šla i žena Mirka Vrtíšková s časem 6:43:46. V roce 1949 počet účastníků poprvé překročil stovku přihlášených chodců. Výjimečný byl rok 1962, kdy se v Poděbradech navíc ještě konal tři týdny před klasickým závodem speciální kvalifikační závod na olympijské hry v Tokiu 1964, kdy Německá spolková republika a Německá demokratická republika stavěly jedno společné družstvo z obou německých zemí. V roce 1967 vítězný východoněmecký atlet Christoph Höhne se přiblížil časem 4:02:03 na dohled magické hranici čtyř hodin. Rok nato pak vyhrál olympijské hry v Mexiku s časem 4:20:14. Snová hranice čtyř hodin odolávala až do roku 1978, kdy Raúl González (1952) – na snímku, pozdější olympijský vítěz z roku 1984, posunul v Poděbradech svůj vlastní světový rekord na úžasný čas 3:41:20. Mladý Mexičan tehdy dorazil na poděbradskou kolonádu, kde ho kromě časoměřičů ještě nikdo nečekal. Druhý Mexičan Aroche přišel o čtvrt hodiny později a první čs. reprezentant se objevil v cíli s téměř půlhodinovým zpožděním za vítězem. Od roku 1982 se stal součástí Poděbradské padesátky také závod žen, nejprve na 5 km, pak na 10 km a s prodloužením olympijské trati na 20 km se v Poděbradech od roku 2001 chodí také tento závod. V roce 1988 došlo k zásadní změně místa startu. Celý závod pořadatelé přesunuli na okruh poděbradské lázeňské kolonády nejen kvůli bezpečnosti a lepšímu zajištění, ale také i kvůli uznávání rekordů. Tím pádem traťový rekord klasické padesátky z Prahy do Poděbrad Raúla Gonzáleze už nemůže být nikdy překonán. Přesto v Poděbradech padaly další rekordy. Dosavadním vrcholem byl 18. ročník Světového poháru v roce 1997. Trať vedla kolonádou přes náměstí a ukázala se jako nejrychlejší na světě. Padly nejlepší světové výkony roku. Za 1:18:24 na 20 km došel Ekvádorec, olympijský vítěz z roku 1996, Jefferson Pérez a s časem 3:39:54 na padesátce zvítězil Jesus García ze Španělska, mistr světa z roku 1993. V roce 2013 chodce přivítal nově zrekonstruovaný povrch poděbradské kolonády. Už od prvního závodu se ukázalo, že jde o nejrychlejší chodecký okruh na světě. I proto byl Český atletický svaz a Poděbrady pověřeny v roce 2017 uspořádáním dalšího chodeckého milníku, který přivítá celou kontinentální špičku na evropském chodeckém poháru.

Text: Ladislav Langr
Foto: Archiv Českého atletického svazu

 


Kampaň krále Jiřího? Dlužní úpis a kupování hlasů. Ale diplomacie především

Kampaň krále Jiřího? Dlužní úpis a kupování hlasů. Ale diplomacie především

Předvolební prezidentská kampaň právě vrcholí. Ano, může se to na první dojem zdát trochu přitažené za vlasy, ale i v době Jiřího z Poděbrad se o královský trůn bojovalo v mnoha ohledech podobně jako dnes.

celý článek >>>

Výročí Oldřicha Kerharta

Výročí Oldřicha Kerharta

Dne 18. listopadu jsme si připomenuli výročí 70 let od smrti Odřicha Kerharta, významného malíře, předsedy spolku Umělecká beseda a profesora Karlovy univerzity, který si po celý svůj život zachoval důvěrný vztah k rodným Poděbradům.

celý článek >>>

Životní příběh kováře a legionáře

Životní příběh kováře a legionáře

Obyvatelé Kout prožili příjemné odpoledne s knihou vzpomínek místního rodáka.

celý článek >>>

Poděbradské „poklady“ 14. díl

Poděbradské „poklady“ 14. díl

Přinášíme závěrečný díl seriálu, ve kterém jsme vám představili všechny státem evidované památky ve městě.

celý článek >>>

Poděbradské „poklady“ 13. díl

Poděbradské „poklady“ 13. díl

Přinášíme seriál, jehož prostřednictvím vás seznámíme se všemi evidovanými památkami ve městě.

celý článek >>>

Poděbradské „poklady“ 12. díl

Poděbradské „poklady“ 12. díl

Přinášíme seriál, jehož prostřednictvím vás seznámíme se všemi evidovanými památkami ve městě.

celý článek >>>

Poděbradské „poklady“ 11. díl

Poděbradské „poklady“ 11. díl

Přinášíme seriál, jehož prostřednictvím vás seznámíme se všemi evidovanými památkami ve městě.

celý článek >>>

Osmý říjen: památný den sokolstva

Osmý říjen: památný den sokolstva

Na paměť sokolů, kteří přinesli oběť nejvyšší.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY