Poděbradské chodecké závody (3. díl)

 

V Poděbradech se letos vedle již tradičního dubnového Mistrovství ČR a mezistátního utkání uskuteční ve dnech 20.–21. května také Evropský pohár v chůzi. Při té příležitosti PN přinášejí čtyřdílný seriál o historii tohoto sportu a zvláště pak poděbradských závodů.

 

dolezalHvězdná legenda Josefa Doležala

Poprvé v Poděbradech triumfoval náš nejúspěšnější chodec všech dob Josef Doležal (1920–1999) v šestadvaceti letech v roce 1946 a došel ve vynikajícím čase 4:23:40, čímž nejenže o 17 minut překonal dosavadní traťový rekord, ale hned napoprvé vytvořil první ze svých tří „poděbradských“ světových rekordů.  Druhý Oto Buhl dorazil s dvaadvacetiminutovým odstupem. V roce 1954 pak vítězný světový čas stlačil až na rekord 4:16:06. K chůzi ho od fotbalu přivedla v devatenácti letech operace kolena. Jeho slibnou chodeckou kariéru narušila válka, protože byl téměř tři roky totálně nasazený na práci v Německu. Na jaře 1945 vyšel na svůj nejdelší životní závod, když uprchl z rozbombardovaného Berlína a došel pěšky až do Prahy. Největších úspěchů dosáhl v padesátých letech. Na ME v Bruselu v roce 1950 byl 4. na trati 50 km. Největším triumfem pro něj byla stříbrná olympijská medaile z roku 1952 na 50 kilometrů. V Helsinkách prohrál jen se slavným Italem Giuseppem Dordonim údajně díky své krátkozrakosti, když několik desítek metrů před cílem neviděl před sebou zcela vyčerpaného Itala. Své kvality týž rok potvrdil v Poděbradech, kde jeho čas byl o pět minut lepší než zlatý olympijský čas Dordoniho. V roce 1954 se stal mistrem Evropy na 10 km a byl druhý v Evropě na 50 kilometrů. Přes světové úspěchy však jeho srdeční záležitostí byl závod Praha-Poděbrady. V letech 1946–55 vyhrál osmkrát a z toho vytvořil dodnes nepřekonanou sérii sedmi vítězství v řadě. Nejlepší čas v Poděbradech paradoxně vytvořil až jako stříbrný v roce 1957, což byl skvělý osobní rekord 4:15:13.8, kdy skončil druhý za vítězným Sovětem Sergejem Lobastovem. Naposledy šel slavný poděbradský závod ještě v dvaašedesáti letech v roce 1982 za neuvěřitelných 5:11:24 hod. Josef Doležal vytvořil dvanáct světových rekordů, stejně tak i několik desítek československých rekordů. Nejdéle vydržel v domácí rekordní listině jeho čas na 30 km 2:21:38.6 z roku 1952, a to plných šestadvacet let. Celkem vybojoval 25 domácích mistrovských titulů.

gonzalesStřípky z historie uplynulých ročníků

V jubilejním 15. ročníku v roce 1947 se poprvé na startovní listině objevili zahraniční chodci z Velké Británie, Norska a Švýcarska. Závod se tak stal evropským mítinkem. Zahraniční konkurence se prosadila i do konečných výsledků. Vyhrál Nor Edgar Bruun a před třetího Angličana se na cílové pásce ještě vmezeřil Josef Doležal. Následující rok 1948 přinesl několik dalších organizačních prvenství. Poprvé se závodu účastnili i členové Armádního tělovýchovného svazu. Vojáci šli 50 kilometrů v lehké polní výstroji. A rovněž poprvé (byť mimo oficiální závod) šla i žena Mirka Vrtíšková s časem 6:43:46. V roce 1949 počet účastníků poprvé překročil stovku přihlášených chodců. Výjimečný byl rok 1962, kdy se v Poděbradech navíc ještě konal tři týdny před klasickým závodem speciální kvalifikační závod na olympijské hry v Tokiu 1964, kdy Německá spolková republika a Německá demokratická republika stavěly jedno společné družstvo z obou německých zemí. V roce 1967 vítězný východoněmecký atlet Christoph Höhne se přiblížil časem 4:02:03 na dohled magické hranici čtyř hodin. Rok nato pak vyhrál olympijské hry v Mexiku s časem 4:20:14. Snová hranice čtyř hodin odolávala až do roku 1978, kdy Raúl González (1952) – na snímku, pozdější olympijský vítěz z roku 1984, posunul v Poděbradech svůj vlastní světový rekord na úžasný čas 3:41:20. Mladý Mexičan tehdy dorazil na poděbradskou kolonádu, kde ho kromě časoměřičů ještě nikdo nečekal. Druhý Mexičan Aroche přišel o čtvrt hodiny později a první čs. reprezentant se objevil v cíli s téměř půlhodinovým zpožděním za vítězem. Od roku 1982 se stal součástí Poděbradské padesátky také závod žen, nejprve na 5 km, pak na 10 km a s prodloužením olympijské trati na 20 km se v Poděbradech od roku 2001 chodí také tento závod. V roce 1988 došlo k zásadní změně místa startu. Celý závod pořadatelé přesunuli na okruh poděbradské lázeňské kolonády nejen kvůli bezpečnosti a lepšímu zajištění, ale také i kvůli uznávání rekordů. Tím pádem traťový rekord klasické padesátky z Prahy do Poděbrad Raúla Gonzáleze už nemůže být nikdy překonán. Přesto v Poděbradech padaly další rekordy. Dosavadním vrcholem byl 18. ročník Světového poháru v roce 1997. Trať vedla kolonádou přes náměstí a ukázala se jako nejrychlejší na světě. Padly nejlepší světové výkony roku. Za 1:18:24 na 20 km došel Ekvádorec, olympijský vítěz z roku 1996, Jefferson Pérez a s časem 3:39:54 na padesátce zvítězil Jesus García ze Španělska, mistr světa z roku 1993. V roce 2013 chodce přivítal nově zrekonstruovaný povrch poděbradské kolonády. Už od prvního závodu se ukázalo, že jde o nejrychlejší chodecký okruh na světě. I proto byl Český atletický svaz a Poděbrady pověřeny v roce 2017 uspořádáním dalšího chodeckého milníku, který přivítá celou kontinentální špičku na evropském chodeckém poháru.

Text: Ladislav Langr
Foto: Archiv Českého atletického svazu

 


Z historie bývalé Občanské záložny na Jiřího náměstí

Z historie bývalé Občanské záložny na Jiřího náměstí

Impozantní novorenesanční budova bývalé Občanské záložny na Jiřího náměstí si už dávno zasloužila být zapsána do seznamu státem chráněných nemovitých kulturních památek. Od otevření v roce 1899 až do roku 1960 jí totiž patřilo významné místo nejen v ekonomickém, ale i v kulturním životě našeho města.

celý článek >>>

Výročí zapomenutého rodáka

Výročí zapomenutého rodáka

Příběh významného poděbradského rodáka Ing. Karla Hrdličky.

celý článek >>>

Zajímavosti o „ztracené“ modlitební knize královny Johany

Zajímavosti o „ztracené“ modlitební knize královny Johany

V pátek 2. března dopoledne byla v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku zahájena výstava, která potrvá týden.

celý článek >>>

Oslavy Dne Poděbrad: první zmínka o Poděbradech, vánoční dárek pro krále Jiřího a kilogramová mince

Oslavy Dne Poděbrad: první zmínka o Poděbradech, vánoční dárek pro krále Jiřího a kilogramová mince

Oslavy Dne Poděbrad odstartují v pátek 2. března v 9 hodin vernisáží výstavy v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku.

celý článek >>>

Kampaň krále Jiřího? Dlužní úpis a kupování hlasů. Ale diplomacie především

Kampaň krále Jiřího? Dlužní úpis a kupování hlasů. Ale diplomacie především

Předvolební prezidentská kampaň právě vrcholí. Ano, může se to na první dojem zdát trochu přitažené za vlasy, ale i v době Jiřího z Poděbrad se o královský trůn bojovalo v mnoha ohledech podobně jako dnes.

celý článek >>>

Výročí Oldřicha Kerharta

Výročí Oldřicha Kerharta

Dne 18. listopadu jsme si připomenuli výročí 70 let od smrti Odřicha Kerharta, významného malíře, předsedy spolku Umělecká beseda a profesora Karlovy univerzity, který si po celý svůj život zachoval důvěrný vztah k rodným Poděbradům.

celý článek >>>

Životní příběh kováře a legionáře

Životní příběh kováře a legionáře

Obyvatelé Kout prožili příjemné odpoledne s knihou vzpomínek místního rodáka.

celý článek >>>

Poděbradské „poklady“ 14. díl

Poděbradské „poklady“ 14. díl

Přinášíme závěrečný díl seriálu, ve kterém jsme vám představili všechny státem evidované památky ve městě.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY