Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

 

Pro poděbradské hokejisty soutěžní ročník 2018–19 skončil úspěšně v porovnání s předchozími sezónami, což potvrdil manažer HC Poděbrady David Kubát. Ovšem ambiciózní trenér Jan Boháček chtěl od týmu ještě více, než letos dosáhl.


hc pdyPoděbradští hokejisté po umístění na druhé příčce východní skupiny středočeské krajské ligy poprvé v klubové historii postoupili do soubojů play off. Ve třech čtvrtfinálových střetnutích přešli přes HC Lev Benešov (3:4, 5:2 a 7:4) a ve dvou semifinálových duelech je vyřadil SK Černošice (3:8 a 0:4). Výtěžek druhého semifinálového zápasu byl věnován na podporu poděbradského handicapovaného sportovce, českého reprezentanta v sledge hokeji Zdeňka Šafránka. Diváci společně s hráči HC Poděbrady i SK Černošice jej podpořili celkovou částkou ve výši 21 500 Kč.

Junioři si musí místo v týmu vybojovat

Šestačtyřicetiletý manažer HC Poděbrady a zároveň i ředitel poděbradského zimního stadionu David Kubát, jenž do loňského roku byl trenérem prvního mužstva, u kterého je nyní asistentem, byl s uplynulou hokejovou sezónou 2018–19 spokojený a pochvaloval si spolupráci se sportovním manažerem Milanem Hněvsou.
Jak jste si úspěšnou sezónu 2018–19 užil?
Po devíti letech v pozici hlavního trenéra to byla příjemná sezóna. Podařilo se hlavně zásluhou Milana Hněvsy složit silné mužstvo, které od začátku hrálo bez obav o záchranu soutěže, jak tomu bylo v předchozích letech.
Jaký bude mít letošní postup do semifinále krajské ligy dopad pro činnost HC Poděbrady?
My jsme si na začátku sezóny určili nějaké mantinely, ve kterých jsme se pohybovali, abychom neohrozili finanční stabilitu klubu. Stejně se budeme chovat i v dalších sezónách.
Bude mít úspěšná sezóna 2018–19 vliv na budoucí podobu hráčského kádru?
O podobě jádra budeme jednat. Hráči, kteří zde byli, mají zájem působit u nás i dále. Je ale nutné kádr kvalitně doplnit a rozšířit. Prostor dostanou i junioři, ale ne zadarmo a automaticky, jak si někteří myslí. Své místo si musí vybojovat.

Trenéra Boháčka mrzí semifinálová stopka

Padesátiletý Jan Boháček prošel ve své hráčské kariéře extraligovými Pardubicemi, Jihlavou, Českými Budějovicemi, Kladnem a především pražskou Spartou, s níž získal český titul. V dresu moskevského CSKA hrál pod ruskou legendou Viktorem Tichonovem. Trenérskou kariéru v dospělé kategorii zatím tak bohatou nemá, po čtyřech letech v Mělníku uplynulý soutěžní ročník vedl Poděbrady a bude na této povedené štaci nadále pokračovat.  
Proč jste po čtyřech mělnických letech převzal právě poděbradský hokejový tým?
Po nuceném odchodu z Mělníka, kde jsem strávil čtyři úspěšné roky v pozici trenéra, jsem přemýšlel, co dál. Dostal jsem čtyři nabídky na trénování, což mě potěšilo a zároveň ukázalo, že trénování nedělám zas tak špatně. Pro Poděbrady jsem se rozhodl, protože jejich představitelé měli nejlepší jednání. Sportovní manažer klubu Milan Hněvsa za mnou přijel a nastínil filozofii klubu i představu naší spolupráce. Za týden jsem se setkal s předsedou klubu Petrem Fialou i manažerem Davidem Kubátem a podáním ruky si slíbili spolupráci. Je až neuvěřitelné, co tihle tři pro poděbradský hokej, ale hlavně mládež dělají.
Naplnilo vaše sportovní představy a ambice dosažení semifinále s HC Poděbrady?
Když to vezmu celkově, tak bylo těžké tým složit, kdo ho viděl před sezónou, byl by z výsledku nadšený. Postupně jsme kádr zkvalitňovali, někdo přišel, jiní odešli. Na konci jsme měli kvalitu na to celou soutěž vyhrát, ale doplatili jsme na slabou účast na trénincích po celý předchozí průběh sezóny. A hlavně mě zklamal přístup některých hráčů k play off.
Jaké byly přednosti poděbradského týmu a naopak, v čem měl či má rezervy?
Největší předností je útok. Chcete-li hrát útočně, musíte být natrénovaní, a to nás doběhlo v novém roce, kdy nám chyběla síla. Rezervy byly v obraně, na tom budeme muset hodně zapracovat.
Úspěch v kolektivním sportu je podmíněný dobrou partou v kabině, jak se vám ji dařilo stmelovat, nebo jste to nechával na zkušenějších hráčích?
To musím potvrdit, to platí napříč všemi soutěžemi a obzvlášť u amatérského sportu. Když skládáte tým, musíte koukat, jak na hokejové kvality, tak i na ty lidské. Jinak to stmelováni party je na těch starších a zkušených hráčích. Trenér musí mít trochu odstup.
Kam poděbradské semifinále v krajské lize řadíte do své trenérské kariéry?
Moje trenérská kariéra není až tak dlouhá, takže tři finálové účasti, z toho dvě vítězné s Mělníkem, jsou hodně vysoko. Proto mě hodně mrzí, že jsme s poděbradskými hokejisty nepostoupili do finále. Ale poděbradská sezóna mně dala daleko více zkušeností než čtyři roky na Mělníku.
Budete v Poděbradech pokračovat i v příští sezóně?
Co vím, tak ano.

Text: Jan Fidler

(21. 3. 2019)

 

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY