Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

 

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

 

lego

 

Psal se rok 2010, když se sběrateli Miloši Křečkovi nahromadilo více než 1 000 originálních sestav z lega a domácí vitríny jim začaly být malé. Rozhodl se, že pro ně najde větší prostor, kde by mohly dělat radost dalším lidem, a zvláště potom dětem. Na konci zmíněného roku došlo k otevření prvního soukromého Muzea kostek na Národní třídě v Praze. Sbírka pana Křečka se rozrůstala mílovými kroky. V následujících letech se zpřístupnily další expozice v Kutné Hoře, Špindlerově Mlýnu a v Liberci (dnes již není v provozu) a loni v listopadu pak i v centru Poděbrad. Právě zde je nově k vidění část Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků, jejímž autorem je Eduard Hybler, který pro Muzea kostek dává dohromady atypické modely (například pro to pražské – největší lego muzeum na světě co do rozlohy i počtu exponátů – postavil pětimetrový Karlův most či dvoumetrové Národní muzeum).


Poděbradské Muzeum kostek na Jiřího náměstí představuje na 300 metrech čtverečních přes 3 000 originálních modelů značky LEGO jako auta, lodě, vlaky, stavby, bojovníky, mechanické hračky. Nechybí ani sestavy z Dupla, poutavá je mapa světa vytvořená z lego kostiček. Na své si přijdou milovníci sci-fi ságy Star Wars nebo Disneyho pohádek, jejichž modely zabírají speciální prostor. Mezi historickými exponáty je kupříkladu systém z roku 1955. K dispozici je herní zóna, kde si děti mohou tvořit ze stavebnice podle libosti. Součástí muzea je krámek s produkty firmy LEGO, které se jinde neseženou. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin, vstupné je od 70 korun výše. Více informací lze najít na stránkách www.muzeumlega.cz.


Za zmínku ještě stojí zajímavost, že veškeré lego modely pro Muzea kostek, vyjma oněch zmíněných atypických, sestavuje sám majitel expozic Miloš Křeček. Čech, který lego sbírá od dětství a v současnosti vlastní jeho největší sbírku na světě.

Zajímavosti z historie lega

● 1932: Ole Kirk Christiansen založil firmu na výrobu dřevěných hraček poblíž vesničky Billund v Dánsku.
● 1934: Firma dostala název LEGO z dánského LEg GOdt (dobře si hrát), v té době má 6–7 zaměstnanců.
● 1947: Firma LEGO koupila jako první v Dánsku stroj na zpracování plastikových hraček.
● 1949: V uvedeném roce byla vyrobena první Automatick Binding Bricks, tedy automaticky vázaná kostka (předchůdkyně dnešních lego kostek).
● 1954: Vznikl první lego systém.
● 1966: V sortimentu bylo již 57 lego stavebnic a 25 vozů. Celkově bylo během roku vyrobeno 706 miliónů lego dílků.
● 1968: S velkou slávou byl 7. srpna otevřen první LEGOLAND v dánském Billundu. Jen první den jej navštívilo 3 000 lidí. Za celý první rok to pak bylo přes 625 000 návštěvníků.
● 1974: Zaměstnanec firmy LEGO J. N. Knudsen vynalezl lego minifigurku.
● 1975: LEGO uvedlo novou sérii setů nazvanou Expert Series, zaměřenou na zdatnější stavitele.
Zdroj: www.muzeumlega.cz

Text a foto: Monika Langrová

(21. 3. 2019)

 


Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Hokejová radost byla velká, ale mohla být větší

Pro poděbradské hokejisty soutěžní ročník 2018–19 skončil úspěšně v porovnání s předchozími sezónami, což potvrdil manažer HC Poděbrady David Kubát. Ovšem ambiciózní trenér Jan Boháček chtěl od týmu ještě více, než letos dosáhl.

celý článek >>>

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Uznání patřilo vítězům i poraženým

Sedmému ročníku boxerské show pořádanému v neděli 3. března 2019 tradičně sportovním klubem Boxing Poděbrady v kongresovém centru Kolonáda přihlíželo bezmála 450 diváků.

celý článek >>>

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Úhel pohledu na jednání zastupitelstva

Kdybych se měl zamyslet nad stavem současné povolební situace v Poděbradech, tak z mého pohledu jde všechno, jak má. Po volbách došlo ke spojení dvou demokratických stran ODS, STANu a sdružení Naše Poděbrady. Byla vytvořena nová koalice a minulé vládnoucí figury z VPP a PoPu (Langr, Lukavec a spol.) byly nuceny přejít buď do opozice, nebo vůbec nebyly zvoleny. O tom, kdo bude stát v čele města, rozhodli voliči a nové vedení se svých úkolů ujalo na jedničku.

celý článek >>>

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

Historie, současnost a budoucnost topolů v našem městě

V jednom z minulých vydání PN jsme si všichni mohli přečíst článek kritizující záměr pokácet deset vzrostlých stromů taxonu Populus Nigra (pyramidální topol) v areálu TJ Bohemia Poděbrady. Diskuze poměrně hlasitě rezonovala i na sociálních sítích i na oficiálním FB profilu města Poděbrady.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY