Havránkovo australské procitnutí

 

Už už se zdálo, že se z něj stane další promrhaný talent. Po několika nadějných výsledcích a národních rekordech začal poděbradský plavec Tomáš Havránek šlapat vodu.


Soužil se, výkonnostně stagnoval.


Loni však čtyřiadvacetiletý český rekordman prožil „revoluční“ rok, který dokonale restartoval jeho kariéru.

 

havranek_titulni_foto75

Doletí Havránkův motýlek až na letní olympijské hry?


Když se v roce 2012 v pouhých osmnácti letech zaskvěl Havránek 9. místem na mistrovství světa juniorů, předpovídali mu mnozí hvězdnou kariéru. Ostatně, i další účasti na evropských a světových šampionátech tomu nasvědčovaly. V posledních letech byl však Havránkův útok z hlubin „odražen“ a student vysoké školy ekonomiky měl ke skvělé formě na námořní míle daleko. „Je to tak, poslední dva roky jsem neměl úplně progresivní. Udělal jsem několik radikálních změn od stravy až po nové tréninkové podmínky. Loni v lednu jsem odešel ze strahovské skupiny a začal jsem opět trénovat s Milanem Moravcem, který mě vedl již na střední škole,“ popsal důvody „plaveckého neutrálu“ držitel několika českých rekordů.


Ještě jedna událost však stála za Havránkovou ztracenou fazónou. „Na podzim jsem měl autonehodu, která mě dost rozhodila fyzicky i psychicky. Na druhou stranu se mi po ní otevřely v některých ohledech oči, začal jsem k jistým věcem přistupovat jinak,“ zmínil loňskou patálii na silnici, ze které naštěstí odešel po svých.

 

Ranní sprchy v Sydney

Ale dost už chmur. Loni totiž zažil Havránek i radostné chvíle, které stály za jeho vzkříšením. V létě se totiž zúčastnil tréninkového pobytu v Austrálii, zemi plavání zaslíbené. „Nápad na tento kemp přišel od známého, který podniká mimo jiné i v Austrálii a má dobrý vztah s tamním trenérem Gavinem Stewartem. Po naší komunikaci jsem se ujistil, že si sedneme po lidské i plavecké stránce. Čekalo mě šest týdnů dřiny a moc jsem se na to těšil,“ vrátil se k letní cestě k protinožcům člen Bohemians Praha. Jeho novým letním domovem se stalo Sydney a místem perného „výcviku“ venkovní padesátimetrový bazén. „Tréninky jsme měli každý den od pěti hodin ráno a odpoledne od tří. Asi nejtěžší bylo pro mě vstávat v půl páté, dojít na bazén, tam se svléknout do plavek a v sedmi stupních skočit do vody,“ usmál se při vzpomínce na brzký australský budíček. Tréninky byly perfektně sestavené a měli svou strukturu. „Každé úterý ráno byl například trénink zaměřený pouze na nohy, v sobotu pro změnu laktátový. To mi trochu u nás chybí; v Austrálii je úplně jiná nálada, se kterou tam chodí na tréninky. Nikdo z trenérů, ani z plavců tam není naštvaný nebo nepříjemný. Plavání je baví a je to vidět,“ řekl dále Havránek.


A přestože „delfín z Poděbrad“ už nestihl splnit přísné limity pro účast na zimním mistrovství světa, chuť si dokonale spravil na prosincovém šampionátu České republiky v Plzni. Nevídané čtyři tituly z tohoto mistrovství jasně demonstrovaly, že se Havránkovo obrození povedlo. „Všechna vítězství jsou pro cenná. Tyto závody mi naznačily jednu jedinou věc: nezapomínat, proč to člověk dělá a užívat si těchto okamžiků,“ líčil bojovník přezdívaný „Havroš“.


Užít si chce i letošní sezonu. V dubnu ho čeká kvalifikace na mistrovství světa a letní univerziádu. „Na tyto akce se chci určitě kvalifikovat. To ale samozřejmě znamená, že se budu muset zlepšit v mých nejlepších dosavadních časech,“ pronesl odhodlaně.


A pak? Olympiáda v Tokiu v roce 2020. „Je to výzva. A výzvy jsou přeci od toho, aby se pokořily…“Text: Aleš Kubelka
Foto: Photoswim – Beáta Mašková

(24. 1. 2019)


Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Celý vesmír je řízen dokonalým „jízdním řádem“ po miliony let, říká probošt Vladimír Hronek

Vladimíra Hronka, kněze a významného občana Poděbrad, znám již dlouho, nejen z různých kulturních akcí, které se uskutečnily přímo v „jeho“ katolickém kostele. Při společných rozhovorech jsem poznal, že je velmi sečtělý a vzdělaný a že je schopen debatovat o všem, co se dotýká člověka a lidské společnosti. Požádal jsem ho tedy o rozhovor pro PN a položil mu několik otázek, jimiž se zabývám od mládí.

celý článek >>>

Prevence kriminality 2018

Prevence kriminality 2018

Stejně jako v roce 2017, tak i v roce 2018 realizovalo město Poděbrady projekt ze státního rozpočtu z Programu prevence kriminality, který byl vyhlášen Ministerstvem vnitra ČR. Projekt s názvem „Prevence zneužívání seniorů“ byl realizován Územním odborem Nymburk ve spolupráci s městem Nymburk a Policií ČR.

celý článek >>>

Rok v NZDM Klub Zvonice v Poděbradech

Rok v NZDM Klub Zvonice v Poděbradech

Ta zvláštní zkratka NZDM znamená nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Je určeno těm z nich, kteří tráví svůj volný čas neorganizovaně, potřebují poradit při řešení pro ně složitých životních situací nebo hledají zázemí pro svoje aktivity.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY