Za vším hledej sousedku
Poslední lednový den přivezli „Bezruči“ neboli Divadlo Petra Bezruče z Ostravy v rámci abonentních představení do lázeňského města Maryšu a s ní i mladého herce, Poděbraďáka Vojtěcha Říhu, v roli Francka.
S nadsázkou je možné začátek Vojtova „hereckého příběhu“ popsat slovy: jednou si jako malý hrál se svou sestrou na zahradě, a když je uviděla sousedka, řekla jim: „Nechcete radši chodit do dramaťáku?“ A tak začal navštěvovat dramatický kroužek při DDM Symfonie pod vedením své sousedky – divadelnice Jany Pospíšilové, posléze přišly role v poděbradském ochotnickém spolku. „Kdy jsem stál poprvé na jevišti Divadla Na Kovárně? To si přesně nevybavuji, bylo to určitě v nějaké pohádce s dramaťákem. Pamatuji si na první představení s ochotníky, což byl Lumpacivagabundus,“ říká Vojtěch. Hercem prvoplánově netoužil být, ale proč to po maturitě nezkusit? Vyšlo to hned napoprvé a on se ocitl na brněnské JAMU. Tady teprve zjistil, jak moc ho herectví baví. Už za studií hostoval u „Bezručů“. Nyní tam je pátou sezonu. Za sebou má několik výrazných rolí – Georgese Duroye v Miláčkovi, Dannyho Smiřického ve Zbabělcích, syna Miliho ve Spalovači mrtvol nebo Francka v Maryše. „Kdybych šel kamkoliv jinam, těžko bych měl takové hezké příležitosti. V tom jsou ‚Bezruči‘ odvážní, že dávají šanci lidem po škole. Je to také tím, že dramaturgie divadla je zaměřená na mladé diváky. Jeden z pěti titulů je klasický, například Maryša, zbytek jsou převážně experimenty. Ale i klasika v našem podání mladé přitahuje, jsou zvědaví, jak si s ní poradíme,“ vysvětluje osmadvacetiletý herec. Naskočit do zavedeného souboru, v té době na výsluní, nebylo úplně jednoduché. „Bál jsem se, abych jim to nekazil, cítil jsem velkou odpovědnost. Ono třeba hrát s Norbertem Lichým je velká škola, stačí se na něj dívat a člověk se učí,“ přiznává. Vysněnou roli nemá, ale chtěl by jednou zrealizovat autorský projekt. „Něco jako bylo představení sestavené ze scének s názvem Krocan aneb Pracovní název: Prasárna, které jsme dělali coby středoškoláci v Divadelním spolku Jiří. Napsat si něco na tělo, třeba to i zrežírovat a zahrát si v tom společně s dalšími mladými lidmi, to by mě lákalo. Aby to spíš bylo takové kolektivní dílo.“ Domů se dostane přibližně dvakrát do měsíce, někdy i častěji. A je za to šťastný. „Ostrava mi moc k srdci nepřirostla. Baví mě, když děláme zájezdy. Člověk pozná jiná města, různé reakce diváků. Dnes to pro mě samozřejmě nebude běžné představení, vždyť hrajeme v Poděbradech Na Kovárně,“ podotýká sympatický Vojtěch, který má rád sport aktivně i pasivně, zvláště jakožto fanoušek okresních fotbalových soutěží.
Text a foto: Monika Langrová
(7. 2. 2019)
I takové bývaly zimy v Poděbradech
Před 111 lety byla v našem městě taková zima, že Labe bylo několik měsíců zamrzlé. Při jarním tání pak museli vzniklé kry po mnoho dnů likvidovat dělostřelci.
Hotelovka zazářila na Mezinárodním mistrovství ČR Gastro Junior Brno
Ve dnech 17.–20. ledna se v Brně konal již 25. ročník celorepublikového finále soutěže mladých talentů v oborech kuchař, cukrář, číšník, barman, barista a teatender (čajový specialista, pozn. red.). Pětice studentů Hotelové školy Poděbrady se v něm rozhodně neztratila, ba právě naopak.
Den mexické kuchyně v libické škole
Základní škola v Libici nad Cidlinou se opět zapojila do projektu Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách.
Když žáci zvládnou úžasné věci
K hlubšímu pojetí tématu „Výchova demokratického občana“ nestačí zprostředkovat pouze informace a znalosti. Naše Základní škola T. G. Masaryka se snaží podporovat aktivní účast žáků na rozvoji a životě školy tím, že učí a vede žáky praktickou a činnostní formou. Demokratické klima školy posilujeme nejen v přímé výuce, ale také v projektové činnosti žáků.