ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

 

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady

DDM Symfonie slaví ve školním roce 2018/2019 patnáct let od otevření nové budovy. V roce 2019 nás čeká pokračování činnosti v kroužcích a rádi bychom vás pozvali na naše zajímavé akce: 23. 3. Japonský den, 6. 4. taneční soutěž Dancefonie, 13. 4. Velikonoční Symfonie, 26. 4. Čarodějnice, 1. 6. Den dětí na poděbradském ostrově. Léto je naplněno příměstskými, vodáckými a pobytovými tábory. Na podzim chystáme 1. 11. Světýlkovou cestu, 30. 12. Vánoční Symfonii a 6. 12. Průvod čertů a čertovskou diskotéku. Naši nabídku pro veřejnost průběžně i letos okořeníme jak tradičními, tak i novými kurzy a výtvarnými dílnami. Tato pestrá nabídka by nebyla bez mých interních či externích kolegyň a kolegů a jim patří velký dík za to, že Symfonie má co Poděbradům a regionu nabídnout. Těším se na vás v Symfonii.

Kontakty:
Dům dětí a mládeže Symfonie Poděbrady, Za Nádražím 56, tel./fax: 325 614 326, e-mail: info@dddmpodebrady.cz, www.ddmpodebrady.cz, FB: DDM Symfonie Poděbrady


Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady

Vstoupili jsme do celostátního projektu Bookstart, v jehož rámci máme pro děti narozené v roce 2019 při vítání občánků připraven malý dárek. Pro jejich rodiče potom chystáme zastavení nejen nad knihami, ale i besedy na téma zdravé výživy, logopedie, fyzioterapie, psychologie a podobně. V květnu se těšíme na naši první Noc literatury. Ambicí projektu je představit posluchačům současnou evropskou literaturu netradičním způsobem a zároveň oživit město přitažlivou akcí – během jednoho večera budou na různých místech známé osobnosti číst ukázky ze zajímavých knih. Pro děti od 7 do 10 let připravujeme na léto příměstský tábor „Spolkla mě knihovna“. Na podzim se pak čtenáři mohou těšit na setkání se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou, jehož historické romány patří mezi nejčtenější tituly naší knihovny. Zájemcům také nabídneme cyklus přednášek „Letem světem“, kdy navštívíme Bosnu, Maroko, Bolívii a Indonésii.

Kontakty:
Městská knihovna Poděbrady, Jiřího náměstí 41, tel.: 325 600 424 (Informační oddělení), e-mail: mestska@knihovna-pdy.cz, www.knihovnapodebrady.cz, FB: Městská knihovna Poděbrady


Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

Prvního února 2019 škola oslavila své 66. narozeniny. Koncert učitelů 29. 4. v Divadle Na Kovárně bude poctou poděbradskému rodáku, lékaři a skvělému klavíristovi profesoru Otakaru Vondrovicovi – jehož jméno má škola nově v názvu, kterou podtrhne svým vyprávěním jedna z jeho úspěšných studentek, klavíristka a pedagožka Prof. Alena Vlasáková. Spolupráce s klavírními virtuosy a pedagogy bude pokračovat formou klavírních masterclass na HAMU v Praze s MgA. Ivo Kahánkem a v Poděbradech s MgA. Lukášem Klánským. Opět se staneme pořadateli okresního kola soutěže komorních souborů s převahou dechových nástrojů, koncem školního roku připravujeme aktivní vystoupení našich žáků i učitelů na 3. ročníku celostátní akce OPEN ZUŠ 2019, která je podporovaná Nadací Magdaleny Kožené.

Závěrem ještě přání pro tento rok. Poděbradská ZUŠ má již několik let naplněnou kapacitu a nemůže tak uspokojit všechny zájemce o výuku. Stejně tak máme již několik let velké přání a snahu jednat s naším zřizovatelem KÚ Středočeského kraje a s městem Poděbrady, aby došlo k realizaci projektu půdní vestavby v budově ZŠ TGM, která by pomohla v řešení nejen kapacity ZUŠ, ale i k zlepšení bezpečnosti výuky ZŠ a ZUŠ, která je svou organizací rozdílná. Projekt pro vestavbu zafinancovalo minulý rok vedení města, KÚ zatím vestavbu nepodpořil.

Kontakty:
Základní umělecká škola Otakara Vondrovice Poděbrady, Školní 556, tel.: 325 612 277, e-mail: zus.podebrady@seznam.cz, www.zus-podebrady.cz, FB: Zuš Poděbrady

Připravila: Monika Langrová

(7. 2. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY