Český George Harrison: Písně Beatles budou věčně „zelené“

 

Na závěr sobotního programu Slavnostního zahájení 110. lázeňské sezony vystoupila na letním pódiu skupina PANGEA – The Beatles Revival Band. Notoricky známé písně z repertoáru liverpoolských „brouků“ sklidily velký úspěch a koncert se neobešel bez několika přídavků. Zdeněk Žouželka, kytarista a zpěvák zosobňující v české revivalové formaci George Harrisona, se nejen o lásce k nesmrtelným Beatles rozpovídal v rozhovoru pro PN.

 

beatles_revival_Zdeněk Žouželka (uprostřed) alias George Harrison


Jak se stalo, že v Šumperku vznikla skupina, která ve svých vystoupeních připomíná legendární Beatles?

Vlastně je to trochu zvláštní záležitost. K písničkám Beatles nás nejdříve přivedl náš starší kamarád, a my se je postupně učili hrát. Přicházely první akordy, anglické texty, ale vůbec nás tehdy nenapadlo, že s nimi budeme jezdit po republice, natož po Evropě. Samozřejmě, že se naše skupina vyvíjela, někdo přišel, někdo odešel, ale už nějaký čas vystupujeme ve stabilní sestavě.

 

Čím si vysvětlujete, že melodie a skladby této kapely i dnes stále žijí, ačkoliv skupina už téměř padesát let neexistuje?

Písničky Johna Lennona a Paula McCartneyho jsou krásné, vypovídají o lásce a o životě; zkrátka dokáží stále oslovovat další generace. Mohlo by se už hovořit o „věčně zelených“ a nestárnoucích melodiích.

 

Ve svém názvu máte slovo Pangea. Co vlastně znamená?

Jak známo, Pangea byl prapůvodní velký kontinent, který se později rozpadl, a vznikly z něj všechny současné světadíly. A právě hudba Beatles už mnoho let zase spojuje lidi všech národností a kontinentů. V podstatě je srozumitelná mladým i starším, ženám, mužům i dětem. Stále je i bude všude vítaná.

 

Hráli jste na místech, kde Beatles začínali nebo působili – tedy především v Liverpoolu a v Hamburku?

Ano, v Liverpoolu jsme hráli dokonce dvakrát. Poprvé to bylo na festivalu uspořádaném na počest zmiňované skupiny. Měli jsme tehdy během týdne šest vystoupení a čekala nás prohlídka míst spojených s působením Beatles. Díky úspěchu jsme do Liverpoolu zavítali i podruhé. Našla si nás totiž nevlastní maminka Paula McCartneyho, madam Angie, která vydala knížku svých vzpomínek. A my se aktivně zúčastnili křtu této publikace. Vystoupily tam čtyři skupiny z celého světa a naše kapela patřila mezi ně.

 

A co v Hamburku?

Na pozvání Horsta Faschera, manažera z raného období Beatles, jsme si v tomto městě také zahráli. Bylo to na prestižním mezinárodním festivalu revivalových kapel „Beatles Convention“. Mimo jiné jsme tam poznali kluby, které jsou spojeny s historií této legendární kapely.

 

Pojďme zpět do Čech. V Poděbradech jste poprvé?

Ano, dnes večer je to naše poděbradská premiéra. Vaše město sice neznáme, stačili jsme se jen krátce projít parkem. Ale tušíme, že Poděbrady jsou pěkné městečko. Snad to brzy napravíme a na prohlídku Poděbrad budeme mít více času.

 

Co vás čeká v příštích týdnech?

Podobně jako v minulých letech je naše léto plné koncertů. Na jeden z nich se však přeci jen těšíme obzvlášť: v srpnu bychom totiž měli vystoupit v přírodním amfiteátru v Berlíně společně se skupinou, která hraje převzaté písně od skupiny Rolling Stones. To bude jistě parádní zážitek.


Text: Milan Čejka
Foto: Zdeněk Frejvald

(19. 5. 2018)


Vzpomínka na kněze, který „se celý život učil, a přece propadl“

Vzpomínka na kněze, který „se celý život učil, a přece propadl“

Výraznou součástí programu letošní poděbradské Noci kostelů se stala vzpomínka na katolického kněze, spisovatele, milovníka umění a ctitele opravdového života – Františka Lukeše, která proběhla v kostele Povýšení svatého Kříže.

celý článek >>>

Luboš Pospíšil zazpívá v Pivnici U Čiháků

Luboš Pospíšil zazpívá v Pivnici U Čiháků

Do Poděbrad míří legendární český zpěvák a hudebník, který začal svou kariéru v roce 1969 v řadách populárního C&K Vokálu. V současnosti koncertuje s obnovenou kapelou 5P, kterou obsadil generačně výrazně mladšími lidmi, což ovlivňuje počet i věkové spektrum posluchačů. Snad i díky „mladistvé energii“ sedmašedesátiletý Luboš Pospíšil podle hudebních recenzentů zraje jako víno.

celý článek >>>

Benefiční módní přehlídka Ateliéru Donát

Benefiční módní přehlídka Ateliéru Donát

Krásné modely i modelky, bohatý program a díky empatii přítomných diváků i přispění dobré věci – pomoci těm nejzranitelnějším. Taková byla benefiční přehlídka Ateliéru Donát v Poděbradech s názvem Emotion and Communication.

celý článek >>>

Další lázeňská sezona zahájena!

Další lázeňská sezona zahájena!

Krásná hudba mnoha žánrů, zábava a pohyb, výstava moderního umění či kulinářské hody. Prostě pro každého něco. Tak by se ve stručnosti dal charakterizovat pestrý program třídenního Zahájení 110. lázeňské sezony v Poděbradech.

celý článek >>>

Před školou poroste strom na památku Olgy Havlové

Před školou poroste strom na památku Olgy Havlové

Poděbradská Základní škola Václava Havla je jedním z 85 míst v republice, kde byl zasazen strom, který bude připomínat oblíbenou „první dámu“ nejranější polistopadové éry.

celý článek >>>

Pěvecký sbor Gymnázia Jiřího z Poděbrad přivítal hudebníky z Petrohradu

Pěvecký sbor Gymnázia Jiřího z Poděbrad přivítal hudebníky z Petrohradu

V roce 2016 začalo při koncertní cestě Pěveckého sboru GJP do Ruska hudební přátelství se zpěváky z petrohradského pěveckého sboru Urbi et Orbi.

celý článek >>>

Soundtrack 2018: hala pod obří „celtou“, videohra se symfonií a Bond naživo

Soundtrack 2018: hala pod obří „celtou“, videohra se symfonií a Bond naživo

Na loňskou úspěšnou premiéru hodlá na sklonku prázdnin navázat 2. ročník Mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

celý článek >>>

Do Havířského kostelíku se vrátily oltářní obrazy

Do Havířského kostelíku se vrátily oltářní obrazy

Nové oltářní obrazy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava byly veřejnosti představeny v neděli 13. května při slavnostním otevření zrestaurovaného kostelíku.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY