Český George Harrison: Písně Beatles budou věčně „zelené“

 

Na závěr sobotního programu Slavnostního zahájení 110. lázeňské sezony vystoupila na letním pódiu skupina PANGEA – The Beatles Revival Band. Notoricky známé písně z repertoáru liverpoolských „brouků“ sklidily velký úspěch a koncert se neobešel bez několika přídavků. Zdeněk Žouželka, kytarista a zpěvák zosobňující v české revivalové formaci George Harrisona, se nejen o lásce k nesmrtelným Beatles rozpovídal v rozhovoru pro PN.

 

beatles_revival_Zdeněk Žouželka (uprostřed) alias George Harrison


Jak se stalo, že v Šumperku vznikla skupina, která ve svých vystoupeních připomíná legendární Beatles?

Vlastně je to trochu zvláštní záležitost. K písničkám Beatles nás nejdříve přivedl náš starší kamarád, a my se je postupně učili hrát. Přicházely první akordy, anglické texty, ale vůbec nás tehdy nenapadlo, že s nimi budeme jezdit po republice, natož po Evropě. Samozřejmě, že se naše skupina vyvíjela, někdo přišel, někdo odešel, ale už nějaký čas vystupujeme ve stabilní sestavě.

 

Čím si vysvětlujete, že melodie a skladby této kapely i dnes stále žijí, ačkoliv skupina už téměř padesát let neexistuje?

Písničky Johna Lennona a Paula McCartneyho jsou krásné, vypovídají o lásce a o životě; zkrátka dokáží stále oslovovat další generace. Mohlo by se už hovořit o „věčně zelených“ a nestárnoucích melodiích.

 

Ve svém názvu máte slovo Pangea. Co vlastně znamená?

Jak známo, Pangea byl prapůvodní velký kontinent, který se později rozpadl, a vznikly z něj všechny současné světadíly. A právě hudba Beatles už mnoho let zase spojuje lidi všech národností a kontinentů. V podstatě je srozumitelná mladým i starším, ženám, mužům i dětem. Stále je i bude všude vítaná.

 

Hráli jste na místech, kde Beatles začínali nebo působili – tedy především v Liverpoolu a v Hamburku?

Ano, v Liverpoolu jsme hráli dokonce dvakrát. Poprvé to bylo na festivalu uspořádaném na počest zmiňované skupiny. Měli jsme tehdy během týdne šest vystoupení a čekala nás prohlídka míst spojených s působením Beatles. Díky úspěchu jsme do Liverpoolu zavítali i podruhé. Našla si nás totiž nevlastní maminka Paula McCartneyho, madam Angie, která vydala knížku svých vzpomínek. A my se aktivně zúčastnili křtu této publikace. Vystoupily tam čtyři skupiny z celého světa a naše kapela patřila mezi ně.

 

A co v Hamburku?

Na pozvání Horsta Faschera, manažera z raného období Beatles, jsme si v tomto městě také zahráli. Bylo to na prestižním mezinárodním festivalu revivalových kapel „Beatles Convention“. Mimo jiné jsme tam poznali kluby, které jsou spojeny s historií této legendární kapely.

 

Pojďme zpět do Čech. V Poděbradech jste poprvé?

Ano, dnes večer je to naše poděbradská premiéra. Vaše město sice neznáme, stačili jsme se jen krátce projít parkem. Ale tušíme, že Poděbrady jsou pěkné městečko. Snad to brzy napravíme a na prohlídku Poděbrad budeme mít více času.

 

Co vás čeká v příštích týdnech?

Podobně jako v minulých letech je naše léto plné koncertů. Na jeden z nich se však přeci jen těšíme obzvlášť: v srpnu bychom totiž měli vystoupit v přírodním amfiteátru v Berlíně společně se skupinou, která hraje převzaté písně od skupiny Rolling Stones. To bude jistě parádní zážitek.


Text: Milan Čejka
Foto: Zdeněk Frejvald

(19. 5. 2018)


Libický divadelní festival je za dveřmi

Libický divadelní festival je za dveřmi

V sobotu 6. října začne 17. ročník přehlídky Libický divadelní podzim. O přípravách hovoří jeho hlavní organizátor Tomáš Čivrný.

celý článek >>>

Divadelní všehochuť se značkou FEMAD

Divadelní všehochuť se značkou FEMAD

V polovině září se uskutečnil již 47. ročník Festivalu mladého amatérského divadla, který v Divadle Na Kovárně představil osmičku souborů z celé republiky. Deváté představení v provedení ochotníků z Úpice se uskutečnilo na druhém zámeckém nádvoří.

celý článek >>>

Pěvecký sbor GJP a Collegium 2010 zpívaly na Soundtracku 2018

Pěvecký sbor GJP a Collegium 2010 zpívaly na Soundtracku 2018

Cesta od prvního nahlédnutí do partitury až po závěrečný nedělní koncert ve velké koncertní hale u Jezera byla vskutku dobrodružná.

celý článek >>>

Ohlédnutí za koncem léta v Galerii G18

Ohlédnutí za koncem léta v Galerii G18

Na přelomu srpna a září se v poděbradské Galerii G18 uskutečnila série několika kulturních akcí.

celý článek >>>

Galerie nabízí současné moderní umění

Galerie nabízí současné moderní umění

Nově upravený multifunkční prostor Galerie Ludvíka Kuby přivítal výstavu nazvanou Forman-Milkov.

celý článek >>>

KafíčkoTEK na tři dny ovládl lázeňský park

KafíčkoTEK na tři dny ovládl lázeňský park

V prostoru před kavárnou Kafíčko v ulici Na Valech se o posledním červencovém víkendu uskutečnil již šestý ročník multižánrového rodinného hudebního festivalu zvaný KafíčkoTEK.

celý článek >>>

Krátká vzpomínka …

Krátká vzpomínka …

V letošním horkém létě, v bezstarostných dnech strávených u vody, by nemělo zapadnout jedno smutné jubileum. Před 20 lety – dne 11. července 1998 – zemřel poděbradský probošt, pan František Lukeš.

celý článek >>>

Za Jiřím Navrátilem

Za Jiřím Navrátilem

21. června tohoto roku zaznamenala poděbradská kulturní veřejnost velikou ztrátu: ve věku nedožitých 92 let nás po krátké nemoci navždy opustil čestný občan města Poděbrady profesor Jiří Navrátil. Nejen v našem městě, ale i v okolí je desítky let znám jako ctitel a šiřitel všeho, co souvisí s vážnou, v jeho terminologii krásnou, hudbou. Jeho celoživotní zájmy však byly daleko širší, takže byl žijícím obrazem starých českých kantorů a vlastenců, kteří podle četných pramenů v obrozeneckém období kultivovali své okolí i mimo školní lavice.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY