Český George Harrison: Písně Beatles budou věčně „zelené“

 

Na závěr sobotního programu Slavnostního zahájení 110. lázeňské sezony vystoupila na letním pódiu skupina PANGEA – The Beatles Revival Band. Notoricky známé písně z repertoáru liverpoolských „brouků“ sklidily velký úspěch a koncert se neobešel bez několika přídavků. Zdeněk Žouželka, kytarista a zpěvák zosobňující v české revivalové formaci George Harrisona, se nejen o lásce k nesmrtelným Beatles rozpovídal v rozhovoru pro PN.

 

beatles_revival_Zdeněk Žouželka (uprostřed) alias George Harrison


Jak se stalo, že v Šumperku vznikla skupina, která ve svých vystoupeních připomíná legendární Beatles?

Vlastně je to trochu zvláštní záležitost. K písničkám Beatles nás nejdříve přivedl náš starší kamarád, a my se je postupně učili hrát. Přicházely první akordy, anglické texty, ale vůbec nás tehdy nenapadlo, že s nimi budeme jezdit po republice, natož po Evropě. Samozřejmě, že se naše skupina vyvíjela, někdo přišel, někdo odešel, ale už nějaký čas vystupujeme ve stabilní sestavě.

 

Čím si vysvětlujete, že melodie a skladby této kapely i dnes stále žijí, ačkoliv skupina už téměř padesát let neexistuje?

Písničky Johna Lennona a Paula McCartneyho jsou krásné, vypovídají o lásce a o životě; zkrátka dokáží stále oslovovat další generace. Mohlo by se už hovořit o „věčně zelených“ a nestárnoucích melodiích.

 

Ve svém názvu máte slovo Pangea. Co vlastně znamená?

Jak známo, Pangea byl prapůvodní velký kontinent, který se později rozpadl, a vznikly z něj všechny současné světadíly. A právě hudba Beatles už mnoho let zase spojuje lidi všech národností a kontinentů. V podstatě je srozumitelná mladým i starším, ženám, mužům i dětem. Stále je i bude všude vítaná.

 

Hráli jste na místech, kde Beatles začínali nebo působili – tedy především v Liverpoolu a v Hamburku?

Ano, v Liverpoolu jsme hráli dokonce dvakrát. Poprvé to bylo na festivalu uspořádaném na počest zmiňované skupiny. Měli jsme tehdy během týdne šest vystoupení a čekala nás prohlídka míst spojených s působením Beatles. Díky úspěchu jsme do Liverpoolu zavítali i podruhé. Našla si nás totiž nevlastní maminka Paula McCartneyho, madam Angie, která vydala knížku svých vzpomínek. A my se aktivně zúčastnili křtu této publikace. Vystoupily tam čtyři skupiny z celého světa a naše kapela patřila mezi ně.

 

A co v Hamburku?

Na pozvání Horsta Faschera, manažera z raného období Beatles, jsme si v tomto městě také zahráli. Bylo to na prestižním mezinárodním festivalu revivalových kapel „Beatles Convention“. Mimo jiné jsme tam poznali kluby, které jsou spojeny s historií této legendární kapely.

 

Pojďme zpět do Čech. V Poděbradech jste poprvé?

Ano, dnes večer je to naše poděbradská premiéra. Vaše město sice neznáme, stačili jsme se jen krátce projít parkem. Ale tušíme, že Poděbrady jsou pěkné městečko. Snad to brzy napravíme a na prohlídku Poděbrad budeme mít více času.

 

Co vás čeká v příštích týdnech?

Podobně jako v minulých letech je naše léto plné koncertů. Na jeden z nich se však přeci jen těšíme obzvlášť: v srpnu bychom totiž měli vystoupit v přírodním amfiteátru v Berlíně společně se skupinou, která hraje převzaté písně od skupiny Rolling Stones. To bude jistě parádní zážitek.


Text: Milan Čejka
Foto: Zdeněk Frejvald

(19. 5. 2018)


Vade Heeny: Komiks je můj život

Vade Heeny: Komiks je můj život

Druhý listopadový podvečer proběhlo v prostorách kavárny Kafíčko v ulici Na Valech zahájení výstavy komiksového kreslíře, teprve patnáctiletého studenta multimédií Davida Henyše z Křečkova. Jeho černobílé kresby, inspirované zejména americkými komiksy a mladíkovou fantazií, se na barevných stěnách kavárny skvěle vyjímaly.

celý článek >>>

Poděbrady v muzeu Yad Vashem

Poděbrady v muzeu Yad Vashem

Při říjnové cestě do Izraele jsem v západní části Jeruzaléma navštívil muzeum holocaustu Yad Vashem.

celý článek >>>

Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Známý advokát a folkový písničkář koncertoval pro Respondeo u příležitosti jeho desátého výročí, nyní se po pěti letech vrací.

celý článek >>>

Sochařské rozjímání

Sochařské rozjímání

Stalo se to už dávno, ale myslím si, že se to stává i dnes často těm z nás, kteří tvoří a chtějí zachytit alespoň malý okamžik života v hlíně, kameni, na plátně, na papíře, ...

celý článek >>>

David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

Ve středu 24. října ve čtyři hodiny odpoledne byl před budovou Základní školy T. G. Masaryka veřejnosti představen památník ke 100. výročí vzniku Československa, jehož autorem je poděbradský výtvarník David Exner.

celý článek >>>

Gloriet během tří let

Gloriet během tří let

Psal se rok 2015, měsíc říjen. Pro mě byl výjimečný v tom, že jsme se dohodli s farářem evangelické církve Martinem Férem na vystoupení Poděbradských tamburašů v prostorách jejich církevní modlitebny.

celý článek >>>

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

První abonentní koncert nastávající sezony přichystala Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY