Český George Harrison: Písně Beatles budou věčně „zelené“

 

Na závěr sobotního programu Slavnostního zahájení 110. lázeňské sezony vystoupila na letním pódiu skupina PANGEA – The Beatles Revival Band. Notoricky známé písně z repertoáru liverpoolských „brouků“ sklidily velký úspěch a koncert se neobešel bez několika přídavků. Zdeněk Žouželka, kytarista a zpěvák zosobňující v české revivalové formaci George Harrisona, se nejen o lásce k nesmrtelným Beatles rozpovídal v rozhovoru pro PN.

 

beatles_revival_Zdeněk Žouželka (uprostřed) alias George Harrison


Jak se stalo, že v Šumperku vznikla skupina, která ve svých vystoupeních připomíná legendární Beatles?

Vlastně je to trochu zvláštní záležitost. K písničkám Beatles nás nejdříve přivedl náš starší kamarád, a my se je postupně učili hrát. Přicházely první akordy, anglické texty, ale vůbec nás tehdy nenapadlo, že s nimi budeme jezdit po republice, natož po Evropě. Samozřejmě, že se naše skupina vyvíjela, někdo přišel, někdo odešel, ale už nějaký čas vystupujeme ve stabilní sestavě.

 

Čím si vysvětlujete, že melodie a skladby této kapely i dnes stále žijí, ačkoliv skupina už téměř padesát let neexistuje?

Písničky Johna Lennona a Paula McCartneyho jsou krásné, vypovídají o lásce a o životě; zkrátka dokáží stále oslovovat další generace. Mohlo by se už hovořit o „věčně zelených“ a nestárnoucích melodiích.

 

Ve svém názvu máte slovo Pangea. Co vlastně znamená?

Jak známo, Pangea byl prapůvodní velký kontinent, který se později rozpadl, a vznikly z něj všechny současné světadíly. A právě hudba Beatles už mnoho let zase spojuje lidi všech národností a kontinentů. V podstatě je srozumitelná mladým i starším, ženám, mužům i dětem. Stále je i bude všude vítaná.

 

Hráli jste na místech, kde Beatles začínali nebo působili – tedy především v Liverpoolu a v Hamburku?

Ano, v Liverpoolu jsme hráli dokonce dvakrát. Poprvé to bylo na festivalu uspořádaném na počest zmiňované skupiny. Měli jsme tehdy během týdne šest vystoupení a čekala nás prohlídka míst spojených s působením Beatles. Díky úspěchu jsme do Liverpoolu zavítali i podruhé. Našla si nás totiž nevlastní maminka Paula McCartneyho, madam Angie, která vydala knížku svých vzpomínek. A my se aktivně zúčastnili křtu této publikace. Vystoupily tam čtyři skupiny z celého světa a naše kapela patřila mezi ně.

 

A co v Hamburku?

Na pozvání Horsta Faschera, manažera z raného období Beatles, jsme si v tomto městě také zahráli. Bylo to na prestižním mezinárodním festivalu revivalových kapel „Beatles Convention“. Mimo jiné jsme tam poznali kluby, které jsou spojeny s historií této legendární kapely.

 

Pojďme zpět do Čech. V Poděbradech jste poprvé?

Ano, dnes večer je to naše poděbradská premiéra. Vaše město sice neznáme, stačili jsme se jen krátce projít parkem. Ale tušíme, že Poděbrady jsou pěkné městečko. Snad to brzy napravíme a na prohlídku Poděbrad budeme mít více času.

 

Co vás čeká v příštích týdnech?

Podobně jako v minulých letech je naše léto plné koncertů. Na jeden z nich se však přeci jen těšíme obzvlášť: v srpnu bychom totiž měli vystoupit v přírodním amfiteátru v Berlíně společně se skupinou, která hraje převzaté písně od skupiny Rolling Stones. To bude jistě parádní zážitek.


Text: Milan Čejka
Foto: Zdeněk Frejvald

(19. 5. 2018)


Tip na páteční večer: procházka s Bílou paní

Tip na páteční večer: procházka s Bílou paní

Také pro tento rok Divadelní spolek Jiří připravil na prázdniny oblíbené kostýmované procházky.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Tip na výlet: Poděbradská princezna na slezském zámku

Tip na výlet: Poděbradská princezna na slezském zámku

Koncem jara se do mého zorného úhlu dostalo polské Slezsko. Společně s manželkou a přáteli jsme v tomto kraji navštívili několik zajímavých lokalit.

celý článek >>>

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Již v červenci se uskuteční první vystoupení nově založeného Orchestru akademie komorní hudby složeného z nejtalentovanějších českých i zahraničních hudebníků a hudebnic, který bude působit především na území Středočeského kraje. V jeho čele bude stát violoncellista Tomáš Jamník, který u projektu Akademie komorní hudby působí již od roku 2015 jako jeho umělecký vedoucí.

celý článek >>>

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Slavnostní vyhlášení festivalu se konalo v pátek 1. 6. 2018 v Zámeckém biografu a v přilehlé zámecké zahradě za účasti mladých a nadějných filmařů ze středních škol celé republiky.

celý článek >>>

Poděbradský (J)elitní majáles

Poděbradský (J)elitní majáles

Galerie G18 se na jeden den stala centrem oslav krás studentského života.

celý článek >>>

Muzejní noc už pojedenácté

Muzejní noc už pojedenácté

Také letos mělo Polabské muzeum v Poděbradech v jeden den otevřeno do pozdních nočních hodin.

celý článek >>>

Duchovní hudba pohledem studentů

Duchovní hudba pohledem studentů

Jsem členkou Pěveckého sboru a Orchestru Gymnázia z Poděbrad od začátku svého studia na gymnáziu.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY