Český George Harrison: Písně Beatles budou věčně „zelené“

 

Na závěr sobotního programu Slavnostního zahájení 110. lázeňské sezony vystoupila na letním pódiu skupina PANGEA – The Beatles Revival Band. Notoricky známé písně z repertoáru liverpoolských „brouků“ sklidily velký úspěch a koncert se neobešel bez několika přídavků. Zdeněk Žouželka, kytarista a zpěvák zosobňující v české revivalové formaci George Harrisona, se nejen o lásce k nesmrtelným Beatles rozpovídal v rozhovoru pro PN.

 

beatles_revival_Zdeněk Žouželka (uprostřed) alias George Harrison


Jak se stalo, že v Šumperku vznikla skupina, která ve svých vystoupeních připomíná legendární Beatles?

Vlastně je to trochu zvláštní záležitost. K písničkám Beatles nás nejdříve přivedl náš starší kamarád, a my se je postupně učili hrát. Přicházely první akordy, anglické texty, ale vůbec nás tehdy nenapadlo, že s nimi budeme jezdit po republice, natož po Evropě. Samozřejmě, že se naše skupina vyvíjela, někdo přišel, někdo odešel, ale už nějaký čas vystupujeme ve stabilní sestavě.

 

Čím si vysvětlujete, že melodie a skladby této kapely i dnes stále žijí, ačkoliv skupina už téměř padesát let neexistuje?

Písničky Johna Lennona a Paula McCartneyho jsou krásné, vypovídají o lásce a o životě; zkrátka dokáží stále oslovovat další generace. Mohlo by se už hovořit o „věčně zelených“ a nestárnoucích melodiích.

 

Ve svém názvu máte slovo Pangea. Co vlastně znamená?

Jak známo, Pangea byl prapůvodní velký kontinent, který se později rozpadl, a vznikly z něj všechny současné světadíly. A právě hudba Beatles už mnoho let zase spojuje lidi všech národností a kontinentů. V podstatě je srozumitelná mladým i starším, ženám, mužům i dětem. Stále je i bude všude vítaná.

 

Hráli jste na místech, kde Beatles začínali nebo působili – tedy především v Liverpoolu a v Hamburku?

Ano, v Liverpoolu jsme hráli dokonce dvakrát. Poprvé to bylo na festivalu uspořádaném na počest zmiňované skupiny. Měli jsme tehdy během týdne šest vystoupení a čekala nás prohlídka míst spojených s působením Beatles. Díky úspěchu jsme do Liverpoolu zavítali i podruhé. Našla si nás totiž nevlastní maminka Paula McCartneyho, madam Angie, která vydala knížku svých vzpomínek. A my se aktivně zúčastnili křtu této publikace. Vystoupily tam čtyři skupiny z celého světa a naše kapela patřila mezi ně.

 

A co v Hamburku?

Na pozvání Horsta Faschera, manažera z raného období Beatles, jsme si v tomto městě také zahráli. Bylo to na prestižním mezinárodním festivalu revivalových kapel „Beatles Convention“. Mimo jiné jsme tam poznali kluby, které jsou spojeny s historií této legendární kapely.

 

Pojďme zpět do Čech. V Poděbradech jste poprvé?

Ano, dnes večer je to naše poděbradská premiéra. Vaše město sice neznáme, stačili jsme se jen krátce projít parkem. Ale tušíme, že Poděbrady jsou pěkné městečko. Snad to brzy napravíme a na prohlídku Poděbrad budeme mít více času.

 

Co vás čeká v příštích týdnech?

Podobně jako v minulých letech je naše léto plné koncertů. Na jeden z nich se však přeci jen těšíme obzvlášť: v srpnu bychom totiž měli vystoupit v přírodním amfiteátru v Berlíně společně se skupinou, která hraje převzaté písně od skupiny Rolling Stones. To bude jistě parádní zážitek.


Text: Milan Čejka
Foto: Zdeněk Frejvald

(19. 5. 2018)


PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Mezi stálice amatérské divadelní scény patří poděbradský Divadelní spolek Jiří. Pravidelně připravuje kvalitní inscenace pro velké i malé diváky. Organizuje celostátní přehlídku ochotnických souborů FEMAD, ale i jinak obohacuje kulturní život města. Zejména o plánech pro letošní rok hovoří předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

celý článek >>>

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady / Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady / Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

celý článek >>>

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

První letošní, ale v pořadí již třetí abonentní koncert této sezony, připravila Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Za vším hledej sousedku

Za vším hledej sousedku

Poslední lednový den přivezli „Bezruči“ neboli Divadlo Petra Bezruče z Ostravy v rámci abonentních představení do lázeňského města Maryšu a s ní i mladého herce, Poděbraďáka Vojtěcha Říhu, v roli Francka.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY