Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

 

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

 

galerieOdkud přišly hlavní podněty k znovuotevření výstavních prostor?

Zásadní podněty přišly od vedení Lázní Poděbrady, které chce ještě více oživit bohatý společenský a kulturní život ve městě. Důkazem toho byl festival vážné hudby, koncerty populární hudby či besedy se známými osobnostmi. Výstavy tuto myšlenku dále rozvíjejí.

Galerie se stala multifunkčním prostorem zaměřeným na prezentaci současného moderního umění, architektury a designu. Ale hlavně prošla velkými změnami interiéru. Dnes je to zcela jiný prostor…

Ano, to je pravda, postupně se snažíme prostor galerie vylepšovat. Za tímto účelem došlo k instalaci výstavních stěn, které využívá například Národní galerie v Praze. Je zde zcela nový závěsný systém a rekonstrukcí prošlo také osvětlení. Naším cílem je vybudovat v Poděbradech moderní výstavní síň, do které si najdou cestu jak lázeňští hosté, tak i místní občané.

Čekají galerii ještě další proměny?

Chceme ve změnách pokračovat. Plánujeme další úpravy interiéru i exteriéru, zejména půjde o renovaci opláštění objektu. Probíhají rovněž úpravy atria u galerie, kde vznikne nový kulturně-relaxační prostor s lavičkami a mlatovými cestami. Počítá se také s propojením se sousední kavárnou Viola.

A přímo v atriu by se také konaly výstavy?

Vstoupili jsme do jednání se Sdružením českých sochařů s tím, že by se tady pořádala sochařská sympozia. Návštěvníci galerie či kavárny by pak mohli pozorovat sochaře přímo v akci. Umělci by na místě tvořili na dané téma.

Zájemci mohli v Galerii Ludvíka Kuby zhlédnout výstavu o českých architektech, nyní se zde představují malíř Forman a sochař Milkov. Nastíníte nám své plány do budoucnosti?

Náš výstavní program je plánován tak, abychom veřejnosti postupně ukázali umělecké sbírky Lázní Poděbrady. Zamýšlíme například výstavy z tvorby malířů Josefa Lieslera, Ludvíka Kuby, Václava Radimského a dalších tvůrců, kteří jsou spojeni s Polabím. Ještě připomenu sochaře Vojtěcha Adamce a jeho syna, také Vojtěcha, významného sochaře, malíře a restaurátora soch. Jejich společnou výstavou zahájíme 111. lázeňskou sezonu.
Rád bych touto cestou pozval všechny zájemce o kvalitní výtvarné umění do naší galerie, stejně jako na vernisáže, kde je vhodný prostor pro společenská setkávání a výměnu názorů.

Galerie nese jméno klasika české malby Ludvíka Kuby, neuvažujete o nějaké pamětní desce, stálém panelu, který by připomínal tuto osobnost?

Uvažujeme o tom, ale musíme najít důstojné vhodné místo. Na Ludvíka Kubu určitě nezapomeneme. Jeho tvorbě chceme věnovat hned několik výstav.

Na snímku Vojtěch Odcházel (uprostřed) se sochařem Stefanem Milkovem a malířem Pavlem Formanem.

Text a foto: Milan Čejka

(4. 10. 2018)

 


MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Mezi stálice amatérské divadelní scény patří poděbradský Divadelní spolek Jiří. Pravidelně připravuje kvalitní inscenace pro velké i malé diváky. Organizuje celostátní přehlídku ochotnických souborů FEMAD, ale i jinak obohacuje kulturní život města. Zejména o plánech pro letošní rok hovoří předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

celý článek >>>

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady / Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady / Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

celý článek >>>

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

První letošní, ale v pořadí již třetí abonentní koncert této sezony, připravila Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Za vším hledej sousedku

Za vším hledej sousedku

Poslední lednový den přivezli „Bezruči“ neboli Divadlo Petra Bezruče z Ostravy v rámci abonentních představení do lázeňského města Maryšu a s ní i mladého herce, Poděbraďáka Vojtěcha Říhu, v roli Francka.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Zvířátka jsou odjakživa velkým lákadlem. Často za nimi vyráží rodiny s dětmi a školní skupiny, ale oblíbené jsou i u mladých párů nebo seniorů. Středočeská centrála cestovního ruchu připravila novou brožuru, která mapuje 13 zajímavých míst ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci zvířata prohlédnout, nakrmit je nebo se na nich dokonce projet.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY