Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

 

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

 

galerieOdkud přišly hlavní podněty k znovuotevření výstavních prostor?

Zásadní podněty přišly od vedení Lázní Poděbrady, které chce ještě více oživit bohatý společenský a kulturní život ve městě. Důkazem toho byl festival vážné hudby, koncerty populární hudby či besedy se známými osobnostmi. Výstavy tuto myšlenku dále rozvíjejí.

Galerie se stala multifunkčním prostorem zaměřeným na prezentaci současného moderního umění, architektury a designu. Ale hlavně prošla velkými změnami interiéru. Dnes je to zcela jiný prostor…

Ano, to je pravda, postupně se snažíme prostor galerie vylepšovat. Za tímto účelem došlo k instalaci výstavních stěn, které využívá například Národní galerie v Praze. Je zde zcela nový závěsný systém a rekonstrukcí prošlo také osvětlení. Naším cílem je vybudovat v Poděbradech moderní výstavní síň, do které si najdou cestu jak lázeňští hosté, tak i místní občané.

Čekají galerii ještě další proměny?

Chceme ve změnách pokračovat. Plánujeme další úpravy interiéru i exteriéru, zejména půjde o renovaci opláštění objektu. Probíhají rovněž úpravy atria u galerie, kde vznikne nový kulturně-relaxační prostor s lavičkami a mlatovými cestami. Počítá se také s propojením se sousední kavárnou Viola.

A přímo v atriu by se také konaly výstavy?

Vstoupili jsme do jednání se Sdružením českých sochařů s tím, že by se tady pořádala sochařská sympozia. Návštěvníci galerie či kavárny by pak mohli pozorovat sochaře přímo v akci. Umělci by na místě tvořili na dané téma.

Zájemci mohli v Galerii Ludvíka Kuby zhlédnout výstavu o českých architektech, nyní se zde představují malíř Forman a sochař Milkov. Nastíníte nám své plány do budoucnosti?

Náš výstavní program je plánován tak, abychom veřejnosti postupně ukázali umělecké sbírky Lázní Poděbrady. Zamýšlíme například výstavy z tvorby malířů Josefa Lieslera, Ludvíka Kuby, Václava Radimského a dalších tvůrců, kteří jsou spojeni s Polabím. Ještě připomenu sochaře Vojtěcha Adamce a jeho syna, také Vojtěcha, významného sochaře, malíře a restaurátora soch. Jejich společnou výstavou zahájíme 111. lázeňskou sezonu.
Rád bych touto cestou pozval všechny zájemce o kvalitní výtvarné umění do naší galerie, stejně jako na vernisáže, kde je vhodný prostor pro společenská setkávání a výměnu názorů.

Galerie nese jméno klasika české malby Ludvíka Kuby, neuvažujete o nějaké pamětní desce, stálém panelu, který by připomínal tuto osobnost?

Uvažujeme o tom, ale musíme najít důstojné vhodné místo. Na Ludvíka Kubu určitě nezapomeneme. Jeho tvorbě chceme věnovat hned několik výstav.

Na snímku Vojtěch Odcházel (uprostřed) se sochařem Stefanem Milkovem a malířem Pavlem Formanem.

Text a foto: Milan Čejka

(4. 10. 2018)

 


Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Známý advokát a folkový písničkář koncertoval pro Respondeo u příležitosti jeho desátého výročí, nyní se po pěti letech vrací.

celý článek >>>

Sochařské rozjímání

Sochařské rozjímání

Stalo se to už dávno, ale myslím si, že se to stává i dnes často těm z nás, kteří tvoří a chtějí zachytit alespoň malý okamžik života v hlíně, kameni, na plátně, na papíře, ...

celý článek >>>

David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

Ve středu 24. října ve čtyři hodiny odpoledne byl před budovou Základní školy T. G. Masaryka veřejnosti představen památník ke 100. výročí vzniku Československa, jehož autorem je poděbradský výtvarník David Exner.

celý článek >>>

Gloriet během tří let

Gloriet během tří let

Psal se rok 2015, měsíc říjen. Pro mě byl výjimečný v tom, že jsme se dohodli s farářem evangelické církve Martinem Férem na vystoupení Poděbradských tamburašů v prostorách jejich církevní modlitebny.

celý článek >>>

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

První abonentní koncert nastávající sezony přichystala Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Bohatý program pro všechny generace opět nabídl multižánrový a rodinný festival.

celý článek >>>

Libický divadelní festival je za dveřmi

Libický divadelní festival je za dveřmi

V sobotu 6. října začne 17. ročník přehlídky Libický divadelní podzim. O přípravách hovoří jeho hlavní organizátor Tomáš Čivrný.

celý článek >>>

Divadelní všehochuť se značkou FEMAD

Divadelní všehochuť se značkou FEMAD

V polovině září se uskutečnil již 47. ročník Festivalu mladého amatérského divadla, který v Divadle Na Kovárně představil osmičku souborů z celé republiky. Deváté představení v provedení ochotníků z Úpice se uskutečnilo na druhém zámeckém nádvoří.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY