Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

 

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

 

galerieOdkud přišly hlavní podněty k znovuotevření výstavních prostor?

Zásadní podněty přišly od vedení Lázní Poděbrady, které chce ještě více oživit bohatý společenský a kulturní život ve městě. Důkazem toho byl festival vážné hudby, koncerty populární hudby či besedy se známými osobnostmi. Výstavy tuto myšlenku dále rozvíjejí.

Galerie se stala multifunkčním prostorem zaměřeným na prezentaci současného moderního umění, architektury a designu. Ale hlavně prošla velkými změnami interiéru. Dnes je to zcela jiný prostor…

Ano, to je pravda, postupně se snažíme prostor galerie vylepšovat. Za tímto účelem došlo k instalaci výstavních stěn, které využívá například Národní galerie v Praze. Je zde zcela nový závěsný systém a rekonstrukcí prošlo také osvětlení. Naším cílem je vybudovat v Poděbradech moderní výstavní síň, do které si najdou cestu jak lázeňští hosté, tak i místní občané.

Čekají galerii ještě další proměny?

Chceme ve změnách pokračovat. Plánujeme další úpravy interiéru i exteriéru, zejména půjde o renovaci opláštění objektu. Probíhají rovněž úpravy atria u galerie, kde vznikne nový kulturně-relaxační prostor s lavičkami a mlatovými cestami. Počítá se také s propojením se sousední kavárnou Viola.

A přímo v atriu by se také konaly výstavy?

Vstoupili jsme do jednání se Sdružením českých sochařů s tím, že by se tady pořádala sochařská sympozia. Návštěvníci galerie či kavárny by pak mohli pozorovat sochaře přímo v akci. Umělci by na místě tvořili na dané téma.

Zájemci mohli v Galerii Ludvíka Kuby zhlédnout výstavu o českých architektech, nyní se zde představují malíř Forman a sochař Milkov. Nastíníte nám své plány do budoucnosti?

Náš výstavní program je plánován tak, abychom veřejnosti postupně ukázali umělecké sbírky Lázní Poděbrady. Zamýšlíme například výstavy z tvorby malířů Josefa Lieslera, Ludvíka Kuby, Václava Radimského a dalších tvůrců, kteří jsou spojeni s Polabím. Ještě připomenu sochaře Vojtěcha Adamce a jeho syna, také Vojtěcha, významného sochaře, malíře a restaurátora soch. Jejich společnou výstavou zahájíme 111. lázeňskou sezonu.
Rád bych touto cestou pozval všechny zájemce o kvalitní výtvarné umění do naší galerie, stejně jako na vernisáže, kde je vhodný prostor pro společenská setkávání a výměnu názorů.

Galerie nese jméno klasika české malby Ludvíka Kuby, neuvažujete o nějaké pamětní desce, stálém panelu, který by připomínal tuto osobnost?

Uvažujeme o tom, ale musíme najít důstojné vhodné místo. Na Ludvíka Kubu určitě nezapomeneme. Jeho tvorbě chceme věnovat hned několik výstav.

Na snímku Vojtěch Odcházel (uprostřed) se sochařem Stefanem Milkovem a malířem Pavlem Formanem.

Text a foto: Milan Čejka

(4. 10. 2018)

 


Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY