Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

 

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

 

galerieOdkud přišly hlavní podněty k znovuotevření výstavních prostor?

Zásadní podněty přišly od vedení Lázní Poděbrady, které chce ještě více oživit bohatý společenský a kulturní život ve městě. Důkazem toho byl festival vážné hudby, koncerty populární hudby či besedy se známými osobnostmi. Výstavy tuto myšlenku dále rozvíjejí.

Galerie se stala multifunkčním prostorem zaměřeným na prezentaci současného moderního umění, architektury a designu. Ale hlavně prošla velkými změnami interiéru. Dnes je to zcela jiný prostor…

Ano, to je pravda, postupně se snažíme prostor galerie vylepšovat. Za tímto účelem došlo k instalaci výstavních stěn, které využívá například Národní galerie v Praze. Je zde zcela nový závěsný systém a rekonstrukcí prošlo také osvětlení. Naším cílem je vybudovat v Poděbradech moderní výstavní síň, do které si najdou cestu jak lázeňští hosté, tak i místní občané.

Čekají galerii ještě další proměny?

Chceme ve změnách pokračovat. Plánujeme další úpravy interiéru i exteriéru, zejména půjde o renovaci opláštění objektu. Probíhají rovněž úpravy atria u galerie, kde vznikne nový kulturně-relaxační prostor s lavičkami a mlatovými cestami. Počítá se také s propojením se sousední kavárnou Viola.

A přímo v atriu by se také konaly výstavy?

Vstoupili jsme do jednání se Sdružením českých sochařů s tím, že by se tady pořádala sochařská sympozia. Návštěvníci galerie či kavárny by pak mohli pozorovat sochaře přímo v akci. Umělci by na místě tvořili na dané téma.

Zájemci mohli v Galerii Ludvíka Kuby zhlédnout výstavu o českých architektech, nyní se zde představují malíř Forman a sochař Milkov. Nastíníte nám své plány do budoucnosti?

Náš výstavní program je plánován tak, abychom veřejnosti postupně ukázali umělecké sbírky Lázní Poděbrady. Zamýšlíme například výstavy z tvorby malířů Josefa Lieslera, Ludvíka Kuby, Václava Radimského a dalších tvůrců, kteří jsou spojeni s Polabím. Ještě připomenu sochaře Vojtěcha Adamce a jeho syna, také Vojtěcha, významného sochaře, malíře a restaurátora soch. Jejich společnou výstavou zahájíme 111. lázeňskou sezonu.
Rád bych touto cestou pozval všechny zájemce o kvalitní výtvarné umění do naší galerie, stejně jako na vernisáže, kde je vhodný prostor pro společenská setkávání a výměnu názorů.

Galerie nese jméno klasika české malby Ludvíka Kuby, neuvažujete o nějaké pamětní desce, stálém panelu, který by připomínal tuto osobnost?

Uvažujeme o tom, ale musíme najít důstojné vhodné místo. Na Ludvíka Kubu určitě nezapomeneme. Jeho tvorbě chceme věnovat hned několik výstav.

Na snímku Vojtěch Odcházel (uprostřed) se sochařem Stefanem Milkovem a malířem Pavlem Formanem.

Text a foto: Milan Čejka

(4. 10. 2018)

 


Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta. Organizátoři akce zároveň před několika dny spustili předprodej festivalových passů.

celý článek >>>

V Divadle Na Kovárně ožily čarodějnické procesy

V Divadle Na Kovárně ožily čarodějnické procesy

Téma čarodějnických procesů ve Velkých Losinách a v Šumperku v sedmnáctém století zinscenoval poděbradský Divadelní spolek Jiří.

celý článek >>>

Kvítek koncertoval a křtil své první vánoční CD

Kvítek koncertoval a křtil své první vánoční CD

Zcela zaplněné divadlo, mladí zpěváci v typické oranžové, usměvavé sbormistryně. Pěvecký sbor Kvítek zahájil advent v Poděbradech a navíc pokřtil svoje první vánoční CD.

celý článek >>>

Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

Tolik na úvod. A co bude dál? Máme jako zde bydlící obyvatelé za sebou 8 let „kulturní revoluce“.

celý článek >>>

SOUNDTRACK Poděbrady představuje zahajovací koncert

SOUNDTRACK Poděbrady představuje zahajovací koncert

ročníku 2019 a spouští předprodej vstupenek a festival pass.

celý článek >>>

S režisérkou Janou Langr o tom, že strach je nakažlivý v každé době

S režisérkou Janou Langr o tom, že strach je nakažlivý v každé době

Po vztahovém dramatu Nebezpečné známosti, monodramatu Znáte Coco Chanel? a divadlu poezie připravuje Jana Langr s herci poděbradského Divadelního spolku Jiří psychologické drama Kladivo na čarodějnice.

celý článek >>>

Vade Heeny: Komiks je můj život

Vade Heeny: Komiks je můj život

Druhý listopadový podvečer proběhlo v prostorách kavárny Kafíčko v ulici Na Valech zahájení výstavy komiksového kreslíře, teprve patnáctiletého studenta multimédií Davida Henyše z Křečkova. Jeho černobílé kresby, inspirované zejména americkými komiksy a mladíkovou fantazií, se na barevných stěnách kavárny skvěle vyjímaly.

celý článek >>>

Poděbrady v muzeu Yad Vashem

Poděbrady v muzeu Yad Vashem

Při říjnové cestě do Izraele jsem v západní části Jeruzaléma navštívil muzeum holocaustu Yad Vashem.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY