Další lázeňská sezona zahájena!

 

Krásná hudba mnoha žánrů, zábava a pohyb, výstava moderního umění či kulinářské hody. Prostě pro každého něco. Tak by se ve stručnosti dal charakterizovat pestrý program třídenního Zahájení 110. lázeňské sezony v Poděbradech.


ZLS 1Páteční program 11. května byl věnovaný partnerskému městu – izraelské Netanye. Kolonádou od pěti hodin odpoledne až do večera zněly židovské písně v podání poděbradských sborů a dalších hudebních uskupení, přítomní se také mohli zapojit do izraelských kruhových tanců pod vedením tanečníků z pražské skupiny Besamim. Jedním z programových bodů bylo vystoupení Tremola Ensemble z Netanye – dvojice hráčů na bicí nástroje vibrafon a marimbu, kteří publiku u letního pódia nabídli především klasickou hudbu. „Jsme nadšeni atmosférou v parku. Škoda, že jsme ve vašich krásných lázních jen na krátký čas. Doufáme, že k podobným výměnám mezi našimi městy dojde častěji,“ shodli se sympatičtí hudebníci.


O víkendové ántré Zahájení 110. lázeňské sezony se postarala poděbradská Hotelová škola. Její studenti a pedagogové připravili ve spolupráci s místními obchody dopolední piknik v blízkosti sochy T. G. Masaryka. Happening, při němž mohli návštěvníci ochutnat například čerstvě natočený med, se nesl v duchu podpory fair trade – „férového obchodu“ v zemích Afriky, Asie nebo Latinské Ameriky. „Akci vymysleli studenti naší školy, kteří se chopili i její organizace. Ale jak se tak dívám kolem sebe, příště budeme muset navýšit kapacitu a připravit i více dobrot,“ podotkla s úsměvem ředitelka „hotelovky“ Jana Podoláková.


To na Jezeře a v jeho okolí už z dálky voněly uzené ryby a klobásy. Těmi hostili zdejší rybáři účastníky malé oslavy velkého výročí. Rybářský spolek Poděbrady totiž letos oslavil úctyhodných 100 let od svého založení. O zábavu nebyla nouze: výstava s rybářskou tematikou, rybolov pro veřejnost nebo nafukovací hrad. „Rybářský spolek byl zaregistrován na poděbradském císařsko-královském hejtmanství v únoru 1918. Výbor tehdy tvořila honorace města; například zlatník, hoteliér nebo správce hydroelektrárny. V té době se rybařilo na Skupici a na Labi,“ vysvětlila legenda místních rybářů Petr Linhart. V současnosti má organizace na 900 členů. Doprovodný program akce obstarali policisté a hasiči, kteří v areálu Jezera přibližovali příchozím zásahovou techniku.


ZLS 2Sobotní odpolední program odstartovala v parku dechová hudba Věnovanka, následovala módní přehlídka a další hudební produkce. Zájemci se pak přemístili do Galerie Ludvíka Kuby, kde se konala vernisáž výstavy nazvané Průniky realismu a abstrakce. O tvorbě dvou malířů, otce a syna Klátových, hovořila historička umění Barbora Půtová. „Dílo Jaroslava Kláta staršího se pohybuje mezi realismem a abstrakcí, tvorba Jaroslava Kláta mladšího pak představuje ukázku symbolického konstruktivismu, který je založen na originálním spojení tvarů, kompozic, objektů a barev, jež stojí na hranici výtvarné abstrakce,“ uvedla při zahájení výstavy. Letní pódium pak opanoval mladý zpěvák Milan Peroutka a jeho sympatická kapela Perutě. Zazněla řada příjemných melodií s chytrými texty. Největší úspěch měla tato skupina u nejmladší generace, která se u pódia roztančila.


Program vyvrcholil večer skvělým vystoupením formace PANGEA – The Beatles Revival Band, která nabídla hity z dob existence legendární liverpoolské skupiny. Pod pódiem bylo opět živo a nejen pamětníci si rádi některé melodie připomínali sborovým zpěvem. Ostatně celý prostor v parku byl i díky nádhernému počasí zcela zaplněn.


Závěrečný den Zahájení 110. lázeňské sezony začal zábavným Během barev na lázeňské kolonádě, před jehož startem si příchozí mohli zakoupit barvičky (tím přispět na dobrou věc) a později je využít proti svým kamarádům. „První oficiální ročník Běhu barev se uskutečnil přesně podle našich představ. Byl zábavnou rodinnou akcí, všichni zúčastnění si dopoledne mimořádně užili a přitom společně udělali něco záslužného. Nymburskému Centru pro všechny předala Elektro Oáza krásných 50 000 korun,“ pochvalovali si organizátoři charitativního běhu ze společnosti Maděra a Šípek.


Odpoledne pak následovalo slavnostní otevření zrekonstruovaného Havířského kostelíku, v jehož rámci vystoupil Pěvecký sbor a orchestr Gymnázia Jiřího z Poděbrad, sbor absolventů Collegium 2010 a jeho sólisté. Během koncertu s názvem Láska notovaná byly uvedeny hned dvě premiéry – duchovní skladba Sanctus současného rakouského skladatele (pro sbor a orchestr) a Biblické písně Antonína Dvořáka pro sólisty. Při poslechu duchovní hudby se přítomní mohli dosyta vynadívat na oltářní obrazy a sošky havířů, které nově doplnily interiér kostelíku.


ZLS 3Po skončení akce se milovníci krásné hudby přemístili k letnímu pódiu v parku, jenž plně obsadila Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Leošem Svárovským. Zahajovací koncert prvního ročníku festivalu Musica Poděbrady, v němž zazněly obě řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka, byl opravdovou hudební lahůdkou, kterou diváci po právu ocenili potleskem vestoje. „Orchestr se dle mého názoru svého úkolu zhostil na výbornou. Plné soustředění a kvalitní výkon byl ohodnocen z publika bouřlivým potleskem a voláním bravo. Přeji festivalu více takových podařených koncertů,“ řekl dirigent Svárovský, jenž je současně ředitelem zmíněného festivalu. O přestávce přímo z pódia požehnal poděbradským pramenům královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál.


Sečteno podtrženo, třídenní kulturně-společenský svátek, kterého se odhadem zúčastnilo na 4 000 lidí, se opravdu vydařil a spolu se slunečným počasím přinesl městu opět jeho jedinečnou atmosféru.


Text: Redakce PN
Foto: Redakce PN, Zdeněk Frejvald

(24. 5. 2018)

 


Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Známý advokát a folkový písničkář koncertoval pro Respondeo u příležitosti jeho desátého výročí, nyní se po pěti letech vrací.

celý článek >>>

Sochařské rozjímání

Sochařské rozjímání

Stalo se to už dávno, ale myslím si, že se to stává i dnes často těm z nás, kteří tvoří a chtějí zachytit alespoň malý okamžik života v hlíně, kameni, na plátně, na papíře, ...

celý článek >>>

David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

Ve středu 24. října ve čtyři hodiny odpoledne byl před budovou Základní školy T. G. Masaryka veřejnosti představen památník ke 100. výročí vzniku Československa, jehož autorem je poděbradský výtvarník David Exner.

celý článek >>>

Gloriet během tří let

Gloriet během tří let

Psal se rok 2015, měsíc říjen. Pro mě byl výjimečný v tom, že jsme se dohodli s farářem evangelické církve Martinem Férem na vystoupení Poděbradských tamburašů v prostorách jejich církevní modlitebny.

celý článek >>>

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

První abonentní koncert nastávající sezony přichystala Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

celý článek >>>

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Bohatý program pro všechny generace opět nabídl multižánrový a rodinný festival.

celý článek >>>

Libický divadelní festival je za dveřmi

Libický divadelní festival je za dveřmi

V sobotu 6. října začne 17. ročník přehlídky Libický divadelní podzim. O přípravách hovoří jeho hlavní organizátor Tomáš Čivrný.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY