Další lázeňská sezona zahájena!

 

Krásná hudba mnoha žánrů, zábava a pohyb, výstava moderního umění či kulinářské hody. Prostě pro každého něco. Tak by se ve stručnosti dal charakterizovat pestrý program třídenního Zahájení 110. lázeňské sezony v Poděbradech.


ZLS 1Páteční program 11. května byl věnovaný partnerskému městu – izraelské Netanye. Kolonádou od pěti hodin odpoledne až do večera zněly židovské písně v podání poděbradských sborů a dalších hudebních uskupení, přítomní se také mohli zapojit do izraelských kruhových tanců pod vedením tanečníků z pražské skupiny Besamim. Jedním z programových bodů bylo vystoupení Tremola Ensemble z Netanye – dvojice hráčů na bicí nástroje vibrafon a marimbu, kteří publiku u letního pódia nabídli především klasickou hudbu. „Jsme nadšeni atmosférou v parku. Škoda, že jsme ve vašich krásných lázních jen na krátký čas. Doufáme, že k podobným výměnám mezi našimi městy dojde častěji,“ shodli se sympatičtí hudebníci.


O víkendové ántré Zahájení 110. lázeňské sezony se postarala poděbradská Hotelová škola. Její studenti a pedagogové připravili ve spolupráci s místními obchody dopolední piknik v blízkosti sochy T. G. Masaryka. Happening, při němž mohli návštěvníci ochutnat například čerstvě natočený med, se nesl v duchu podpory fair trade – „férového obchodu“ v zemích Afriky, Asie nebo Latinské Ameriky. „Akci vymysleli studenti naší školy, kteří se chopili i její organizace. Ale jak se tak dívám kolem sebe, příště budeme muset navýšit kapacitu a připravit i více dobrot,“ podotkla s úsměvem ředitelka „hotelovky“ Jana Podoláková.


To na Jezeře a v jeho okolí už z dálky voněly uzené ryby a klobásy. Těmi hostili zdejší rybáři účastníky malé oslavy velkého výročí. Rybářský spolek Poděbrady totiž letos oslavil úctyhodných 100 let od svého založení. O zábavu nebyla nouze: výstava s rybářskou tematikou, rybolov pro veřejnost nebo nafukovací hrad. „Rybářský spolek byl zaregistrován na poděbradském císařsko-královském hejtmanství v únoru 1918. Výbor tehdy tvořila honorace města; například zlatník, hoteliér nebo správce hydroelektrárny. V té době se rybařilo na Skupici a na Labi,“ vysvětlila legenda místních rybářů Petr Linhart. V současnosti má organizace na 900 členů. Doprovodný program akce obstarali policisté a hasiči, kteří v areálu Jezera přibližovali příchozím zásahovou techniku.


ZLS 2Sobotní odpolední program odstartovala v parku dechová hudba Věnovanka, následovala módní přehlídka a další hudební produkce. Zájemci se pak přemístili do Galerie Ludvíka Kuby, kde se konala vernisáž výstavy nazvané Průniky realismu a abstrakce. O tvorbě dvou malířů, otce a syna Klátových, hovořila historička umění Barbora Půtová. „Dílo Jaroslava Kláta staršího se pohybuje mezi realismem a abstrakcí, tvorba Jaroslava Kláta mladšího pak představuje ukázku symbolického konstruktivismu, který je založen na originálním spojení tvarů, kompozic, objektů a barev, jež stojí na hranici výtvarné abstrakce,“ uvedla při zahájení výstavy. Letní pódium pak opanoval mladý zpěvák Milan Peroutka a jeho sympatická kapela Perutě. Zazněla řada příjemných melodií s chytrými texty. Největší úspěch měla tato skupina u nejmladší generace, která se u pódia roztančila.


Program vyvrcholil večer skvělým vystoupením formace PANGEA – The Beatles Revival Band, která nabídla hity z dob existence legendární liverpoolské skupiny. Pod pódiem bylo opět živo a nejen pamětníci si rádi některé melodie připomínali sborovým zpěvem. Ostatně celý prostor v parku byl i díky nádhernému počasí zcela zaplněn.


Závěrečný den Zahájení 110. lázeňské sezony začal zábavným Během barev na lázeňské kolonádě, před jehož startem si příchozí mohli zakoupit barvičky (tím přispět na dobrou věc) a později je využít proti svým kamarádům. „První oficiální ročník Běhu barev se uskutečnil přesně podle našich představ. Byl zábavnou rodinnou akcí, všichni zúčastnění si dopoledne mimořádně užili a přitom společně udělali něco záslužného. Nymburskému Centru pro všechny předala Elektro Oáza krásných 50 000 korun,“ pochvalovali si organizátoři charitativního běhu ze společnosti Maděra a Šípek.


Odpoledne pak následovalo slavnostní otevření zrekonstruovaného Havířského kostelíku, v jehož rámci vystoupil Pěvecký sbor a orchestr Gymnázia Jiřího z Poděbrad, sbor absolventů Collegium 2010 a jeho sólisté. Během koncertu s názvem Láska notovaná byly uvedeny hned dvě premiéry – duchovní skladba Sanctus současného rakouského skladatele (pro sbor a orchestr) a Biblické písně Antonína Dvořáka pro sólisty. Při poslechu duchovní hudby se přítomní mohli dosyta vynadívat na oltářní obrazy a sošky havířů, které nově doplnily interiér kostelíku.


ZLS 3Po skončení akce se milovníci krásné hudby přemístili k letnímu pódiu v parku, jenž plně obsadila Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Leošem Svárovským. Zahajovací koncert prvního ročníku festivalu Musica Poděbrady, v němž zazněly obě řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka, byl opravdovou hudební lahůdkou, kterou diváci po právu ocenili potleskem vestoje. „Orchestr se dle mého názoru svého úkolu zhostil na výbornou. Plné soustředění a kvalitní výkon byl ohodnocen z publika bouřlivým potleskem a voláním bravo. Přeji festivalu více takových podařených koncertů,“ řekl dirigent Svárovský, jenž je současně ředitelem zmíněného festivalu. O přestávce přímo z pódia požehnal poděbradským pramenům královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál.


Sečteno podtrženo, třídenní kulturně-společenský svátek, kterého se odhadem zúčastnilo na 4 000 lidí, se opravdu vydařil a spolu se slunečným počasím přinesl městu opět jeho jedinečnou atmosféru.


Text: Redakce PN
Foto: Redakce PN, Zdeněk Frejvald

(24. 5. 2018)

 


Galerie nabízí současné moderní umění

Galerie nabízí současné moderní umění

Nově upravený multifunkční prostor Galerie Ludvíka Kuby přivítal výstavu nazvanou Forman-Milkov.

celý článek >>>

KafíčkoTEK na tři dny ovládl lázeňský park

KafíčkoTEK na tři dny ovládl lázeňský park

V prostoru před kavárnou Kafíčko v ulici Na Valech se o posledním červencovém víkendu uskutečnil již šestý ročník multižánrového rodinného hudebního festivalu zvaný KafíčkoTEK.

celý článek >>>

Krátká vzpomínka …

Krátká vzpomínka …

V letošním horkém létě, v bezstarostných dnech strávených u vody, by nemělo zapadnout jedno smutné jubileum. Před 20 lety – dne 11. července 1998 – zemřel poděbradský probošt, pan František Lukeš.

celý článek >>>

Za Jiřím Navrátilem

Za Jiřím Navrátilem

21. června tohoto roku zaznamenala poděbradská kulturní veřejnost velikou ztrátu: ve věku nedožitých 92 let nás po krátké nemoci navždy opustil čestný občan města Poděbrady profesor Jiří Navrátil. Nejen v našem městě, ale i v okolí je desítky let znám jako ctitel a šiřitel všeho, co souvisí s vážnou, v jeho terminologii krásnou, hudbou. Jeho celoživotní zájmy však byly daleko širší, takže byl žijícím obrazem starých českých kantorů a vlastenců, kteří podle četných pramenů v obrozeneckém období kultivovali své okolí i mimo školní lavice.

celý článek >>>

Tip na páteční večer: procházka s Bílou paní

Tip na páteční večer: procházka s Bílou paní

Také pro tento rok Divadelní spolek Jiří připravil na prázdniny oblíbené kostýmované procházky.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Tip na výlet: Poděbradská princezna na slezském zámku

Tip na výlet: Poděbradská princezna na slezském zámku

Koncem jara se do mého zorného úhlu dostalo polské Slezsko. Společně s manželkou a přáteli jsme v tomto kraji navštívili několik zajímavých lokalit.

celý článek >>>

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Již v červenci se uskuteční první vystoupení nově založeného Orchestru akademie komorní hudby složeného z nejtalentovanějších českých i zahraničních hudebníků a hudebnic, který bude působit především na území Středočeského kraje. V jeho čele bude stát violoncellista Tomáš Jamník, který u projektu Akademie komorní hudby působí již od roku 2015 jako jeho umělecký vedoucí.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY