David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

 

Ve středu 24. října ve čtyři hodiny odpoledne byl před budovou Základní školy T. G. Masaryka veřejnosti představen památník ke 100. výročí vzniku Československa, jehož autorem je poděbradský výtvarník David Exner. Objekt se skládá ze dvou částí – kovového podstavce a keramického lva jakožto symbolu a ochránce naší stoleté republiky.


exnerMěla jsem možnost vidět vrchní část památníku v předstihu, čtrnáct dní před jeho instalací. Lev s vlající hřívou a zádumčivým pohledem si mě okamžitě získal. Zaujaly mne propracované detaily. „Tématem zvířat se zabývám hodně dlouho, vlastně už od střední a vysoké školy, kdy jsme studovali jejich anatomii, abychom si s ní mohli později eventuálně hrát, což znamená ve výsledku ponechat zvířatům jejich kostru, podobu, ale někde podle vlastní fantazie něco ubrat nebo přidat, pokud se to dá,“ vysvětlil David Exner. Uvedl, že lev je zhotoven z vysoce pálené šamotové masy, která je ve finále glazovaná a upravená kysličníky kovů, aby se docílilo různé barevnosti. „Je přiznané, že jde o keramiku,“ podotkl výtvarník a doplnil, že se nejedná o dvouocasého lva, jaký je ve znaku. „Je to lev jakožto symbol, ochránce, který k naší republice a uplynulé době patří. Stojí proti větru stoletých dějin, a doufejme, že ještě další desítky, stovky let bude stát. Proto má hřívu jako by sčísnutou dozadu a je trochu zachmuřený, neboť mu vítr fouká do nozder.“ Samotný lev váží tři metráky, podstavec pak dvě a půl tuny. „Spodní část památníku měří dva a půl metru a je složena ze stovky železných plátů, které mají odlišnou sílu, podle toho, jak byl ten který rok v dějinném běhu silný nebo slabý. Je to podobné, jako když se pokácí strom a letokruhy vypovídají o tom, jak se mu v jednotlivých letech dařilo. Takže to je vlastně takový průřez letokruhy naší republiky. Železo postupem doby zrezne, dostane svoji typickou patinu, kterou posléze upravím, aby se vytvořila pěkná kompaktní hmota,“ řekl Exner. Realizace lva mu zabrala více jak čtvrt roku. „Nejdelší a nejtěžší byla samozřejmě fáze modelování, následně musí materiál uschnout a vypálit se, což se nedá urychlit. Měsíc a půl jsem byl v ateliéru denně, dělal jsem, dokud jsem mohl, abych to stihl. Byla to intenzivní, ale krásná práce,“ uzavřel poděbradský výtvarník, jenž byl žákem ZŠ T G. Masaryka, před kterou objekt stojí.


Text: Monika Langrová
Foto: archiv Davida Exnera

(18. 10. 2018)

 


MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Mezi stálice amatérské divadelní scény patří poděbradský Divadelní spolek Jiří. Pravidelně připravuje kvalitní inscenace pro velké i malé diváky. Organizuje celostátní přehlídku ochotnických souborů FEMAD, ale i jinak obohacuje kulturní život města. Zejména o plánech pro letošní rok hovoří předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

celý článek >>>

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady / Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady / Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

celý článek >>>

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

První letošní, ale v pořadí již třetí abonentní koncert této sezony, připravila Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Za vším hledej sousedku

Za vším hledej sousedku

Poslední lednový den přivezli „Bezruči“ neboli Divadlo Petra Bezruče z Ostravy v rámci abonentních představení do lázeňského města Maryšu a s ní i mladého herce, Poděbraďáka Vojtěcha Říhu, v roli Francka.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Zvířátka jsou odjakživa velkým lákadlem. Často za nimi vyráží rodiny s dětmi a školní skupiny, ale oblíbené jsou i u mladých párů nebo seniorů. Středočeská centrála cestovního ruchu připravila novou brožuru, která mapuje 13 zajímavých míst ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci zvířata prohlédnout, nakrmit je nebo se na nich dokonce projet.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY