David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

 

Ve středu 24. října ve čtyři hodiny odpoledne byl před budovou Základní školy T. G. Masaryka veřejnosti představen památník ke 100. výročí vzniku Československa, jehož autorem je poděbradský výtvarník David Exner. Objekt se skládá ze dvou částí – kovového podstavce a keramického lva jakožto symbolu a ochránce naší stoleté republiky.


exnerMěla jsem možnost vidět vrchní část památníku v předstihu, čtrnáct dní před jeho instalací. Lev s vlající hřívou a zádumčivým pohledem si mě okamžitě získal. Zaujaly mne propracované detaily. „Tématem zvířat se zabývám hodně dlouho, vlastně už od střední a vysoké školy, kdy jsme studovali jejich anatomii, abychom si s ní mohli později eventuálně hrát, což znamená ve výsledku ponechat zvířatům jejich kostru, podobu, ale někde podle vlastní fantazie něco ubrat nebo přidat, pokud se to dá,“ vysvětlil David Exner. Uvedl, že lev je zhotoven z vysoce pálené šamotové masy, která je ve finále glazovaná a upravená kysličníky kovů, aby se docílilo různé barevnosti. „Je přiznané, že jde o keramiku,“ podotkl výtvarník a doplnil, že se nejedná o dvouocasého lva, jaký je ve znaku. „Je to lev jakožto symbol, ochránce, který k naší republice a uplynulé době patří. Stojí proti větru stoletých dějin, a doufejme, že ještě další desítky, stovky let bude stát. Proto má hřívu jako by sčísnutou dozadu a je trochu zachmuřený, neboť mu vítr fouká do nozder.“ Samotný lev váží tři metráky, podstavec pak dvě a půl tuny. „Spodní část památníku měří dva a půl metru a je složena ze stovky železných plátů, které mají odlišnou sílu, podle toho, jak byl ten který rok v dějinném běhu silný nebo slabý. Je to podobné, jako když se pokácí strom a letokruhy vypovídají o tom, jak se mu v jednotlivých letech dařilo. Takže to je vlastně takový průřez letokruhy naší republiky. Železo postupem doby zrezne, dostane svoji typickou patinu, kterou posléze upravím, aby se vytvořila pěkná kompaktní hmota,“ řekl Exner. Realizace lva mu zabrala více jak čtvrt roku. „Nejdelší a nejtěžší byla samozřejmě fáze modelování, následně musí materiál uschnout a vypálit se, což se nedá urychlit. Měsíc a půl jsem byl v ateliéru denně, dělal jsem, dokud jsem mohl, abych to stihl. Byla to intenzivní, ale krásná práce,“ uzavřel poděbradský výtvarník, jenž byl žákem ZŠ T G. Masaryka, před kterou objekt stojí.


Text: Monika Langrová
Foto: archiv Davida Exnera

(18. 10. 2018)

 


Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY