David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

 

Ve středu 24. října ve čtyři hodiny odpoledne byl před budovou Základní školy T. G. Masaryka veřejnosti představen památník ke 100. výročí vzniku Československa, jehož autorem je poděbradský výtvarník David Exner. Objekt se skládá ze dvou částí – kovového podstavce a keramického lva jakožto symbolu a ochránce naší stoleté republiky.


exnerMěla jsem možnost vidět vrchní část památníku v předstihu, čtrnáct dní před jeho instalací. Lev s vlající hřívou a zádumčivým pohledem si mě okamžitě získal. Zaujaly mne propracované detaily. „Tématem zvířat se zabývám hodně dlouho, vlastně už od střední a vysoké školy, kdy jsme studovali jejich anatomii, abychom si s ní mohli později eventuálně hrát, což znamená ve výsledku ponechat zvířatům jejich kostru, podobu, ale někde podle vlastní fantazie něco ubrat nebo přidat, pokud se to dá,“ vysvětlil David Exner. Uvedl, že lev je zhotoven z vysoce pálené šamotové masy, která je ve finále glazovaná a upravená kysličníky kovů, aby se docílilo různé barevnosti. „Je přiznané, že jde o keramiku,“ podotkl výtvarník a doplnil, že se nejedná o dvouocasého lva, jaký je ve znaku. „Je to lev jakožto symbol, ochránce, který k naší republice a uplynulé době patří. Stojí proti větru stoletých dějin, a doufejme, že ještě další desítky, stovky let bude stát. Proto má hřívu jako by sčísnutou dozadu a je trochu zachmuřený, neboť mu vítr fouká do nozder.“ Samotný lev váží tři metráky, podstavec pak dvě a půl tuny. „Spodní část památníku měří dva a půl metru a je složena ze stovky železných plátů, které mají odlišnou sílu, podle toho, jak byl ten který rok v dějinném běhu silný nebo slabý. Je to podobné, jako když se pokácí strom a letokruhy vypovídají o tom, jak se mu v jednotlivých letech dařilo. Takže to je vlastně takový průřez letokruhy naší republiky. Železo postupem doby zrezne, dostane svoji typickou patinu, kterou posléze upravím, aby se vytvořila pěkná kompaktní hmota,“ řekl Exner. Realizace lva mu zabrala více jak čtvrt roku. „Nejdelší a nejtěžší byla samozřejmě fáze modelování, následně musí materiál uschnout a vypálit se, což se nedá urychlit. Měsíc a půl jsem byl v ateliéru denně, dělal jsem, dokud jsem mohl, abych to stihl. Byla to intenzivní, ale krásná práce,“ uzavřel poděbradský výtvarník, jenž byl žákem ZŠ T G. Masaryka, před kterou objekt stojí.


Text: Monika Langrová
Foto: archiv Davida Exnera

(18. 10. 2018)

 


Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Známý advokát a folkový písničkář koncertoval pro Respondeo u příležitosti jeho desátého výročí, nyní se po pěti letech vrací.

celý článek >>>

Sochařské rozjímání

Sochařské rozjímání

Stalo se to už dávno, ale myslím si, že se to stává i dnes často těm z nás, kteří tvoří a chtějí zachytit alespoň malý okamžik života v hlíně, kameni, na plátně, na papíře, ...

celý článek >>>

Gloriet během tří let

Gloriet během tří let

Psal se rok 2015, měsíc říjen. Pro mě byl výjimečný v tom, že jsme se dohodli s farářem evangelické církve Martinem Férem na vystoupení Poděbradských tamburašů v prostorách jejich církevní modlitebny.

celý článek >>>

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

První abonentní koncert nastávající sezony přichystala Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

celý článek >>>

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Bohatý program pro všechny generace opět nabídl multižánrový a rodinný festival.

celý článek >>>

Libický divadelní festival je za dveřmi

Libický divadelní festival je za dveřmi

V sobotu 6. října začne 17. ročník přehlídky Libický divadelní podzim. O přípravách hovoří jeho hlavní organizátor Tomáš Čivrný.

celý článek >>>

Divadelní všehochuť se značkou FEMAD

Divadelní všehochuť se značkou FEMAD

V polovině září se uskutečnil již 47. ročník Festivalu mladého amatérského divadla, který v Divadle Na Kovárně představil osmičku souborů z celé republiky. Deváté představení v provedení ochotníků z Úpice se uskutečnilo na druhém zámeckém nádvoří.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY