Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

 

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

 

manzele nesnazeJak se zrodil nápad připravit zmíněnou hru?

Původně jsme s Natašou Doležalovou hovořily o možnosti nastudovat Čapkovu Věc Makropulos, ale pak z tohoto záměru sešlo. A spíše náhodou jsem objevila velmi dobře napsaný text, který je výbornou příležitostí pro herecký pár. Ihned po jeho přečtení jsem oslovila Natašu společně s Milanem Hercikem, kteří s realizací hry souhlasili, a záhy jsme začali zkoušet.

Jakou tématikou především chcete diváky oslovit?

Otevíráme problematiku manželského soužití s mnoha nejrůznějšími spory a těžkostmi. Jak je známo, vztahy po několika letech postupně zevšední a často probíhá dialog o smyslu nebo důležitosti manželství. V tomto případě manžel považuje vše za normální a obvyklé. Ovšem manželka si po zhlédnutí filmu Madisonské mosty uvědomí, že už nechce v tomto vztahu pokračovat. Najednou začne toužit po velké romantické lásce, což muž vůbec nechápe. Nakonec se dohodnou, že jim nezbývá nic jiného než rozchod, ale víc už nechci prozrazovat.

A můžete aspoň trochu naznačit?

Mohu říct, že se v závěru objeví jistá naděje na udržení vztahu, do kterého by opět patřila láska. A to je problém mnoha jiných manželství. Ještě ráda doplním, že zkušená herecká dvojice dobře plní mé představy. Při zkouškách se objevují i různé nápady, takže chci věřit, že naše hra zaujme nejen poděbradské publikum. Pevně doufám, že společnými silami připravíme komedii o šesti obrazech co nejlépe k premiéře. Ta se uskuteční v pátek 12. dubna od 19.30 v Divadle Na Kovárně. Upřímně přeji divákům mnoho pěkných zážitků.

Řekli o roli…

Nataša Doležalová: Postavu Karine jsem nejdříve vnímala jako praštěnou, hysterickou ženskou, která vlastně ani neví, co chce, a po hlavě se vrhá do neznáma. Trochu jsem ji také za to neměla ráda. Ale čím déle se s ní sžívám, uvědomuji si, že v každé z nás je tak trochu Karine, a už ji tolik neodsuzuji. Která žena ve dlouhodobém manželském svazku dokáže jen tak odejít a hledat svou velkou lásku, aby prožila ještě něco nového, vzrušujícího? Aby pak třeba později zjistila, že…
Milan Hercik: Po delším čase jsem dostal příležitost ztvárnit větší roli, a to hned po boku výborné herečky a kamarádky Nataši Doležalové. Svým způsobem to pro mě je výzva i pocta. Postavu Didiera dobře charakterizuje jedna z replik z úst jeho partnerky Karin: „Uznávám, že jsi milej, jednoduchej, ale milej.“ Podotýkám, že „jednoduchý“ neznamená, že by byl hlupák, to ne. Za léta manželství s Karin si zvykl na své jistoty a život v zaběhnutých kolejích mu vyhovuje. Z pohledu mého jako herce tedy nebylo zase až tak složité se do charakteru postavy vcítit. Na druhou stranu hádky manželské mě v mém osobním životě minuly, takže si je „užívám“ aspoň na prknech. A když mám vedle sebe zkušenou herečku, pak jde vše tak nějak lehčeji.


Text: Milan Čejka, (mol)
Foto: Milan Čejka

(21. 3. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY