Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

 

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.


topfer pisarikV sobotu 9. března totiž přijali pozvání do kulturního domu tři výrazní představitelé českého divadelního života. Jednak to byl herec, režisér, pedagog DAMU a ředitel pražského Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer. Dále přijel herec, dabér, hudebník a moderátor Martin Písařík. Večer po okraj naplněný vtipným a veselým vyprávěním pohotově moderoval režisér a umělecký šéf Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami Milan Schejbal. Samozřejmě, že nejdříve se vzpomínalo na Töpferovy herecké začátky včetně studií na brněnské konzervatoři a pražské DAMU. Potom se připomněla hercova cesta po několika mimopražských divadlech až do hlavního města. Nechyběly veselé historky ze zákulisí nebo „z natáčení“.

 

Vyprávění doplňoval Martin Písařík, který se v Libici představil hlavně jako kytarista a zpěvák. Posluchačům nabídl ukázky ze své autorské tvorby. Ostatně dnes tento herec patří i do české muzikálové scény. A závěrem došlo také na zvídavé otázky z publika. Vzpomínalo se třeba na obtížnou rekonstrukci Divadla Na Fidlovačce v pražských Nuslích nebo na natáčení televizního seriálu Četnické humoresky. Řeč se stočila i na Töpferovo politické působení v Senátu. Martin Písařík zase vtipně připomněl svoje vystoupení v Libici s Divadlem TY-JÁ-TR. Všichni protagonisté večera se nakonec stali kmotry Almanachu vydaného k padesátému výročí založení Divadelního spolku Vojan.

 

Zbývá dodat, že už odpoledne nabídli domácí ochotníci dětem pohádku Vlastimila Pešky Měla babka čtyři jabka. Podle reakcí bylo zřejmé, že diváci všech generací odcházeli spokojeni.


Text a foto: Milan Čejka

(21. 2. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY