Dvacetiletá hudební tradice na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad – 2. část

 

Dva tajemní muži v pozadí hudebních souborů

 

Tentokrát jsme si pro vás, milí čtenáři a čtenářky, připravili dvě malé hádanky. Pokud jste našimi pravidelnými diváky či fanoušky, neměly by být pro vás žádnou velkou neznámou.


Jak jistě víte, jména hudebních souborů Gymnázia Jiřího z Poděbrad jsou spojena především s jejich sbormistry, korepetitory nebo dirigenty. Nicméně, kromě nich stojí za úspěchem našich souborů ještě dva tajemní muži. Mnohdy byste si jich na koncertech ani nevšimli, rádi splynou s diváky a skromně přihlížejí. Pro zachování anonymity používá jeden z nich umělecký pseudonym a ten druhý se pro změnu schovává za kamerou nebo fotoaparátem. Oba dva jsou absolventy poděbradského gymnázia a oba dva s námi spolupracují již hezkou řádku let. Pokud si nejste ještě příliš jistí v odpovědích, neklesejte na mysli, máme pro vás pár indicií…

 

fricPrvní muž má hudbu jednoduše v krvi a zdaleka není v rodině sám – mimo jeho sourozenců jsou hudebně nadaní i jeho potomci. Svůj talent uplatňuje ve hře na klavír, klarinet a saxofon. V pracovní době nosí bílý plášť, ve volném čase vytváří pod jménem Martin Lednický hudební aranže, ať už z oblasti lidové, popové, rockové nebo jazzové. Pro naše soubory upravil například Ten chlumecký zámek, Dobrú noc, Stokrát chválím čas, You are not alone nebo soubor písní skupiny ABBA. Naposledy jste měli možnost jej vidět na slavnostním koncertu k 20. výročí založení Pěveckého sboru Gymnázia Jiřího z Poděbrad 30. 9. 2017, kde doprovodil pěvecký sbor na klavír a rovněž vedl závěrečný „minikoncert“ orchestru GJP. Na přínosnou spolupráci s ním se vždy velmi těšíme a za jeho umění si jej nesmírně vážíme.
Mužem, díky kterému slavíme koncertní úspěchy doma i v zahraničí, je MUDr. Pavel Frič.
Foto: Jana Baldíková

vanicek

 

Druhý muž má samozřejmě rovněž co do činění s hudbou, ale trochu jiným způsobem, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeho dcera hrála mnoho let v orchestru gymnázia na housle, on sám má odvahu být dlouholetým producentem hudebních souborů GJP. Díky jeho vysoké profesionalitě, výborným manažerským schopnostem, skromnosti a obětavosti, bylo pod jeho vedením natočeno a vydáno 5 z celkem 7 sborových CD a 1 DVD. Grafickou podobu CD č. 5 a 6 vytvořila jeho dcera Kamila. Jak sami vidíte, ve spojení hudby a techniky je jednoduše nepřekonatelný. I proto mu naprosto důvěřujeme a respektujeme jeho připomínky při natáčení. Díky němu na sobě neustále pracujeme.
Mužem, díky kterému máme pro radost všech naše hudební skvosty uchovány, je pan Milan Vaníček, MBA.
Foto: Zdeněk Suchánek

 

 

MUDr. Pavlu Fričovi a Milanu Vaníčkovi, MBA, bychom tímto chtěli poděkovat za jedinečnou, obohacující spolupráci, za množství času, který nám věnovali, za energii, kterou do nás vkládali, za nápady, které nám předali, za vše, co pro nás udělali.


Za vedení a členy všech souborů Gymnázia Jiřího z Poděbrad Mgr. et Mgr. Barbora Scholzová

 


Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Mezi stálice amatérské divadelní scény patří poděbradský Divadelní spolek Jiří. Pravidelně připravuje kvalitní inscenace pro velké i malé diváky. Organizuje celostátní přehlídku ochotnických souborů FEMAD, ale i jinak obohacuje kulturní život města. Zejména o plánech pro letošní rok hovoří předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

celý článek >>>

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady / Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady / Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

celý článek >>>

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

První letošní, ale v pořadí již třetí abonentní koncert této sezony, připravila Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Za vším hledej sousedku

Za vším hledej sousedku

Poslední lednový den přivezli „Bezruči“ neboli Divadlo Petra Bezruče z Ostravy v rámci abonentních představení do lázeňského města Maryšu a s ní i mladého herce, Poděbraďáka Vojtěcha Říhu, v roli Francka.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Zvířátka jsou odjakživa velkým lákadlem. Často za nimi vyráží rodiny s dětmi a školní skupiny, ale oblíbené jsou i u mladých párů nebo seniorů. Středočeská centrála cestovního ruchu připravila novou brožuru, která mapuje 13 zajímavých míst ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci zvířata prohlédnout, nakrmit je nebo se na nich dokonce projet.

celý článek >>>

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Podobně jako v minulých letech i vloni Polabské muzeum v Poděbradech nabídlo prohlídky svých expozic a připravilo několik tematických výstav. Ani letos tomu nebude jinak. O chystaných akcích hovoří ředitel muzea Jan Vinduška.

celý článek >>>

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta. Organizátoři akce zároveň před několika dny spustili předprodej festivalových passů.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY