Dvacetiletá hudební tradice na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad – 2. část

 

Dva tajemní muži v pozadí hudebních souborů

 

Tentokrát jsme si pro vás, milí čtenáři a čtenářky, připravili dvě malé hádanky. Pokud jste našimi pravidelnými diváky či fanoušky, neměly by být pro vás žádnou velkou neznámou.


Jak jistě víte, jména hudebních souborů Gymnázia Jiřího z Poděbrad jsou spojena především s jejich sbormistry, korepetitory nebo dirigenty. Nicméně, kromě nich stojí za úspěchem našich souborů ještě dva tajemní muži. Mnohdy byste si jich na koncertech ani nevšimli, rádi splynou s diváky a skromně přihlížejí. Pro zachování anonymity používá jeden z nich umělecký pseudonym a ten druhý se pro změnu schovává za kamerou nebo fotoaparátem. Oba dva jsou absolventy poděbradského gymnázia a oba dva s námi spolupracují již hezkou řádku let. Pokud si nejste ještě příliš jistí v odpovědích, neklesejte na mysli, máme pro vás pár indicií…

 

fricPrvní muž má hudbu jednoduše v krvi a zdaleka není v rodině sám – mimo jeho sourozenců jsou hudebně nadaní i jeho potomci. Svůj talent uplatňuje ve hře na klavír, klarinet a saxofon. V pracovní době nosí bílý plášť, ve volném čase vytváří pod jménem Martin Lednický hudební aranže, ať už z oblasti lidové, popové, rockové nebo jazzové. Pro naše soubory upravil například Ten chlumecký zámek, Dobrú noc, Stokrát chválím čas, You are not alone nebo soubor písní skupiny ABBA. Naposledy jste měli možnost jej vidět na slavnostním koncertu k 20. výročí založení Pěveckého sboru Gymnázia Jiřího z Poděbrad 30. 9. 2017, kde doprovodil pěvecký sbor na klavír a rovněž vedl závěrečný „minikoncert“ orchestru GJP. Na přínosnou spolupráci s ním se vždy velmi těšíme a za jeho umění si jej nesmírně vážíme.
Mužem, díky kterému slavíme koncertní úspěchy doma i v zahraničí, je MUDr. Pavel Frič.
Foto: Jana Baldíková

vanicek

 

Druhý muž má samozřejmě rovněž co do činění s hudbou, ale trochu jiným způsobem, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeho dcera hrála mnoho let v orchestru gymnázia na housle, on sám má odvahu být dlouholetým producentem hudebních souborů GJP. Díky jeho vysoké profesionalitě, výborným manažerským schopnostem, skromnosti a obětavosti, bylo pod jeho vedením natočeno a vydáno 5 z celkem 7 sborových CD a 1 DVD. Grafickou podobu CD č. 5 a 6 vytvořila jeho dcera Kamila. Jak sami vidíte, ve spojení hudby a techniky je jednoduše nepřekonatelný. I proto mu naprosto důvěřujeme a respektujeme jeho připomínky při natáčení. Díky němu na sobě neustále pracujeme.
Mužem, díky kterému máme pro radost všech naše hudební skvosty uchovány, je pan Milan Vaníček, MBA.
Foto: Zdeněk Suchánek

 

 

MUDr. Pavlu Fričovi a Milanu Vaníčkovi, MBA, bychom tímto chtěli poděkovat za jedinečnou, obohacující spolupráci, za množství času, který nám věnovali, za energii, kterou do nás vkládali, za nápady, které nám předali, za vše, co pro nás udělali.


Za vedení a členy všech souborů Gymnázia Jiřího z Poděbrad Mgr. et Mgr. Barbora Scholzová

 


Do Havířského kostelíku se vrátily oltářní obrazy

Do Havířského kostelíku se vrátily oltářní obrazy

Nové oltářní obrazy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava byly veřejnosti představeny v neděli 13. května při slavnostním otevření zrestaurovaného kostelíku.

celý článek >>>

Poděbradské dny poezie opět na výbornou

Poděbradské dny poezie opět na výbornou

Čtyřdenní festival poezie přinesl do Poděbrad krásu mluveného slova i zvučná jména české a slovenské kultury.

celý článek >>>

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Do 10. května mají zájemci z řad středoškoláků možnost účastnit se 1. ročníku Online filmového festivalu, ve zkratce OFF, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady.

celý článek >>>

PODĚBRADSKÉ DNY POEZIE 2018

PODĚBRADSKÉ DNY POEZIE 2018

Program festivalu / 19.-22. 4. 2018

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

 Když divadlo pomáhá…

Když divadlo pomáhá…

11 600 korun. Tolik se podařilo vybrat na dobrovolném vstupném v rámci prvního ročníku benefiční akce Divadlo pomáhá.

celý článek >>>

Mladí hudebníci si podmanili zaplněné divadlo

Mladí hudebníci si podmanili zaplněné divadlo

Sedmý abonentní koncert krásné hudby nachystala Společnost Otakara Vondrovice. V úterý 13. března přijalo pozvání Komorní duo.

celý článek >>>

SOUNDTRACK Poděbrady uvede ve světové premiéře Čechomor s Rokem ďábla

SOUNDTRACK Poděbrady uvede ve světové premiéře Čechomor s Rokem ďábla

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady, který proběhne poslední prázdninový víkend, přinese návštěvníkům hned na úvod mimořádný zážitek v podobě kombinace živého koncertu dnes již legendární kapely Čechomor a paralelní velkoplošné projekce unikátního filmového projektu Rok ďábla.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY