Dvacetiletá hudební tradice na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad – 2. část

 

Dva tajemní muži v pozadí hudebních souborů

 

Tentokrát jsme si pro vás, milí čtenáři a čtenářky, připravili dvě malé hádanky. Pokud jste našimi pravidelnými diváky či fanoušky, neměly by být pro vás žádnou velkou neznámou.


Jak jistě víte, jména hudebních souborů Gymnázia Jiřího z Poděbrad jsou spojena především s jejich sbormistry, korepetitory nebo dirigenty. Nicméně, kromě nich stojí za úspěchem našich souborů ještě dva tajemní muži. Mnohdy byste si jich na koncertech ani nevšimli, rádi splynou s diváky a skromně přihlížejí. Pro zachování anonymity používá jeden z nich umělecký pseudonym a ten druhý se pro změnu schovává za kamerou nebo fotoaparátem. Oba dva jsou absolventy poděbradského gymnázia a oba dva s námi spolupracují již hezkou řádku let. Pokud si nejste ještě příliš jistí v odpovědích, neklesejte na mysli, máme pro vás pár indicií…

 

fricPrvní muž má hudbu jednoduše v krvi a zdaleka není v rodině sám – mimo jeho sourozenců jsou hudebně nadaní i jeho potomci. Svůj talent uplatňuje ve hře na klavír, klarinet a saxofon. V pracovní době nosí bílý plášť, ve volném čase vytváří pod jménem Martin Lednický hudební aranže, ať už z oblasti lidové, popové, rockové nebo jazzové. Pro naše soubory upravil například Ten chlumecký zámek, Dobrú noc, Stokrát chválím čas, You are not alone nebo soubor písní skupiny ABBA. Naposledy jste měli možnost jej vidět na slavnostním koncertu k 20. výročí založení Pěveckého sboru Gymnázia Jiřího z Poděbrad 30. 9. 2017, kde doprovodil pěvecký sbor na klavír a rovněž vedl závěrečný „minikoncert“ orchestru GJP. Na přínosnou spolupráci s ním se vždy velmi těšíme a za jeho umění si jej nesmírně vážíme.
Mužem, díky kterému slavíme koncertní úspěchy doma i v zahraničí, je MUDr. Pavel Frič.
Foto: Jana Baldíková

vanicek

 

Druhý muž má samozřejmě rovněž co do činění s hudbou, ale trochu jiným způsobem, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeho dcera hrála mnoho let v orchestru gymnázia na housle, on sám má odvahu být dlouholetým producentem hudebních souborů GJP. Díky jeho vysoké profesionalitě, výborným manažerským schopnostem, skromnosti a obětavosti, bylo pod jeho vedením natočeno a vydáno 5 z celkem 7 sborových CD a 1 DVD. Grafickou podobu CD č. 5 a 6 vytvořila jeho dcera Kamila. Jak sami vidíte, ve spojení hudby a techniky je jednoduše nepřekonatelný. I proto mu naprosto důvěřujeme a respektujeme jeho připomínky při natáčení. Díky němu na sobě neustále pracujeme.
Mužem, díky kterému máme pro radost všech naše hudební skvosty uchovány, je pan Milan Vaníček, MBA.
Foto: Zdeněk Suchánek

 

 

MUDr. Pavlu Fričovi a Milanu Vaníčkovi, MBA, bychom tímto chtěli poděkovat za jedinečnou, obohacující spolupráci, za množství času, který nám věnovali, za energii, kterou do nás vkládali, za nápady, které nám předali, za vše, co pro nás udělali.


Za vedení a členy všech souborů Gymnázia Jiřího z Poděbrad Mgr. et Mgr. Barbora Scholzová

 


Tip na páteční večer: procházka s Bílou paní

Tip na páteční večer: procházka s Bílou paní

Také pro tento rok Divadelní spolek Jiří připravil na prázdniny oblíbené kostýmované procházky.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Tip na výlet: Poděbradská princezna na slezském zámku

Tip na výlet: Poděbradská princezna na slezském zámku

Koncem jara se do mého zorného úhlu dostalo polské Slezsko. Společně s manželkou a přáteli jsme v tomto kraji navštívili několik zajímavých lokalit.

celý článek >>>

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Již v červenci se uskuteční první vystoupení nově založeného Orchestru akademie komorní hudby složeného z nejtalentovanějších českých i zahraničních hudebníků a hudebnic, který bude působit především na území Středočeského kraje. V jeho čele bude stát violoncellista Tomáš Jamník, který u projektu Akademie komorní hudby působí již od roku 2015 jako jeho umělecký vedoucí.

celý článek >>>

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Slavnostní vyhlášení festivalu se konalo v pátek 1. 6. 2018 v Zámeckém biografu a v přilehlé zámecké zahradě za účasti mladých a nadějných filmařů ze středních škol celé republiky.

celý článek >>>

Poděbradský (J)elitní majáles

Poděbradský (J)elitní majáles

Galerie G18 se na jeden den stala centrem oslav krás studentského života.

celý článek >>>

Muzejní noc už pojedenácté

Muzejní noc už pojedenácté

Také letos mělo Polabské muzeum v Poděbradech v jeden den otevřeno do pozdních nočních hodin.

celý článek >>>

Duchovní hudba pohledem studentů

Duchovní hudba pohledem studentů

Jsem členkou Pěveckého sboru a Orchestru Gymnázia z Poděbrad od začátku svého studia na gymnáziu.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY