Dvacetiletá hudební tradice na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad – 2. část

 

Dva tajemní muži v pozadí hudebních souborů

 

Tentokrát jsme si pro vás, milí čtenáři a čtenářky, připravili dvě malé hádanky. Pokud jste našimi pravidelnými diváky či fanoušky, neměly by být pro vás žádnou velkou neznámou.


Jak jistě víte, jména hudebních souborů Gymnázia Jiřího z Poděbrad jsou spojena především s jejich sbormistry, korepetitory nebo dirigenty. Nicméně, kromě nich stojí za úspěchem našich souborů ještě dva tajemní muži. Mnohdy byste si jich na koncertech ani nevšimli, rádi splynou s diváky a skromně přihlížejí. Pro zachování anonymity používá jeden z nich umělecký pseudonym a ten druhý se pro změnu schovává za kamerou nebo fotoaparátem. Oba dva jsou absolventy poděbradského gymnázia a oba dva s námi spolupracují již hezkou řádku let. Pokud si nejste ještě příliš jistí v odpovědích, neklesejte na mysli, máme pro vás pár indicií…

 

fricPrvní muž má hudbu jednoduše v krvi a zdaleka není v rodině sám – mimo jeho sourozenců jsou hudebně nadaní i jeho potomci. Svůj talent uplatňuje ve hře na klavír, klarinet a saxofon. V pracovní době nosí bílý plášť, ve volném čase vytváří pod jménem Martin Lednický hudební aranže, ať už z oblasti lidové, popové, rockové nebo jazzové. Pro naše soubory upravil například Ten chlumecký zámek, Dobrú noc, Stokrát chválím čas, You are not alone nebo soubor písní skupiny ABBA. Naposledy jste měli možnost jej vidět na slavnostním koncertu k 20. výročí založení Pěveckého sboru Gymnázia Jiřího z Poděbrad 30. 9. 2017, kde doprovodil pěvecký sbor na klavír a rovněž vedl závěrečný „minikoncert“ orchestru GJP. Na přínosnou spolupráci s ním se vždy velmi těšíme a za jeho umění si jej nesmírně vážíme.
Mužem, díky kterému slavíme koncertní úspěchy doma i v zahraničí, je MUDr. Pavel Frič.
Foto: Jana Baldíková

vanicek

 

Druhý muž má samozřejmě rovněž co do činění s hudbou, ale trochu jiným způsobem, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeho dcera hrála mnoho let v orchestru gymnázia na housle, on sám má odvahu být dlouholetým producentem hudebních souborů GJP. Díky jeho vysoké profesionalitě, výborným manažerským schopnostem, skromnosti a obětavosti, bylo pod jeho vedením natočeno a vydáno 5 z celkem 7 sborových CD a 1 DVD. Grafickou podobu CD č. 5 a 6 vytvořila jeho dcera Kamila. Jak sami vidíte, ve spojení hudby a techniky je jednoduše nepřekonatelný. I proto mu naprosto důvěřujeme a respektujeme jeho připomínky při natáčení. Díky němu na sobě neustále pracujeme.
Mužem, díky kterému máme pro radost všech naše hudební skvosty uchovány, je pan Milan Vaníček, MBA.
Foto: Zdeněk Suchánek

 

 

MUDr. Pavlu Fričovi a Milanu Vaníčkovi, MBA, bychom tímto chtěli poděkovat za jedinečnou, obohacující spolupráci, za množství času, který nám věnovali, za energii, kterou do nás vkládali, za nápady, které nám předali, za vše, co pro nás udělali.


Za vedení a členy všech souborů Gymnázia Jiřího z Poděbrad Mgr. et Mgr. Barbora Scholzová

 


Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Ivo Jahelka vystoupí 23. 11. od 19.00 pro Respondeo v nymburském Kokosu

Známý advokát a folkový písničkář koncertoval pro Respondeo u příležitosti jeho desátého výročí, nyní se po pěti letech vrací.

celý článek >>>

Sochařské rozjímání

Sochařské rozjímání

Stalo se to už dávno, ale myslím si, že se to stává i dnes často těm z nás, kteří tvoří a chtějí zachytit alespoň malý okamžik života v hlíně, kameni, na plátně, na papíře, ...

celý článek >>>

David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

David Exner: Památník? Intenzivní, ale krásná práce!

Ve středu 24. října ve čtyři hodiny odpoledne byl před budovou Základní školy T. G. Masaryka veřejnosti představen památník ke 100. výročí vzniku Československa, jehož autorem je poděbradský výtvarník David Exner.

celý článek >>>

Gloriet během tří let

Gloriet během tří let

Psal se rok 2015, měsíc říjen. Pro mě byl výjimečný v tom, že jsme se dohodli s farářem evangelické církve Martinem Férem na vystoupení Poděbradských tamburašů v prostorách jejich církevní modlitebny.

celý článek >>>

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

První abonentní koncert nastávající sezony přichystala Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

celý článek >>>

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Bohatý program pro všechny generace opět nabídl multižánrový a rodinný festival.

celý článek >>>

Libický divadelní festival je za dveřmi

Libický divadelní festival je za dveřmi

V sobotu 6. října začne 17. ročník přehlídky Libický divadelní podzim. O přípravách hovoří jeho hlavní organizátor Tomáš Čivrný.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY