„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

 

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

 

swing3

 

Můžete úvodem připomenout minulé ročníky Poděbradského swingování, jejichž program jste sestavovala?

Za těch pět let, co organizuji Poděbradské swingování, si stále nejvíce vážím vystoupení Mateje Benka Trio s Markétou Foukalovou. Markéta je pro mě jednou z nejlepších českých zpěvaček. Ale nejemotivnější momenty, díky návštěvníkům festivalu, jsem jednoznačně zažila při koncertě Dana Bárty a Roberta Balzara Trio (na snímku), kdy přelidněná kolonáda v tichosti poslouchala, a loni při vystoupení Brass Avenue, kteří naopak celou kolonádu roztančili. To byla neskutečná energie.

Letos festival bojoval o své místo na výsluní. Vzhledem ke sníženému celoročnímu rozpočtu pořádajícího Městského kulturního centra Poděbrady padl návrh, aby se vůbec nekonal, posléze na městském zastupitelstvu zaznělo „nerušit, ale omezit“, tedy za tří dnů zkrátit na jeden. Ve výsledku je festival dvoudenní. Asi nebylo snadné v těchto podmínkách program sestavit, přesto nabízí skvělé interprety. Je to díky tomu, že se už několik let na jazzové scéně pohybujete a s hudebníky se osobně znáte?

Nespornou výhodou byla podpora od jazzových hudebníků, kteří si festival pochvalují a rádi sem jezdí. Vidí ve festivalu přínos a možnost seznámit vděčné publikum se svojí hudbou. Takže sestavit program sice letos nebylo úplně jednoduché, ale i díky přátelským vazbám a přesahu festivalu se povedlo letošní ročník, s výrazně nižším rozpočtem, dát dohromady tak, aby si snad úplně každý přišel na své.

Můžete konkrétně přiblížit, koho diváci na letní scéně uvidí a uslyší?

V letošním roce se můžeme těšit z velkých kapel na Originální Pražský Synkopický Orchestr, který hudbu interpretuje striktně tak, jak se to dělalo ve 20. letech minulého století. Dále na skvělý liberecký Big’O’Band a naši stálici Kolínský Big Band. Z menších kapel potom na poslední projekt jednoho z nejlepších českých bubeníků Marka Urbánka, americkou zpěvačku Allison Wheeler a „třešničkou na dortu“ jsou Maradona Jazz, kteří doufám v sobotu večer opět roztančí nejednoho návštěvníka.

Teď s trochou nadsázky: kdyby na festival dal nějaký štědrý sponzor milion, koho byste chtěla v programu mít?

Věřím, že diváci by určitě uvítali Vojtěcha Dyka s brněnským B-Side Bandem. Já osobně bych ráda sáhla do zahraničí a snažila se sem dostat současné interprety jazzu a swingu. Ale v našem státě najít sponzora na kulturu, a ještě na tak okrajovou jako jazz a swing, je skoro nemožné.

Můžete prozradit, jak vy osobně jazz vnímáte? V čem je výjimečný?

Na jazzu mám nejradši to, že dokonale propojuje všechny kultury a rasy. Je bez nenávisti, a hlavně o lásce. Většinou si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat, oproti jiné hudbě.

Proč podle vás festival tohoto zaměření do Poděbrad patří?

Kam jinam by swing měl patřit než do lázeňského města! Už tak mě mrzí, že jako jedno z mála lázeňských měst se nemůžeme pyšnit vlastním orchestrem, i když zde máme nejen skvělé dechové oddělení na místní ZUŠ, ze které pokračuje hodně absolventů na konzervatoře. (red)

Swing je jazzový styl, který vznikl na konci 20. let minulého století v New Yorku. Na výsluní své slávy se ale dostal až v období před a v průběhu 2. světové války (1936–1945). Za svoji vysokou popularitu vděčí především big bandu Bennyho Goodmana, který to z New Yorku dotáhl až na opačné pobřeží, do Los Angeles. Nemalou zásluhu na šíření swingu má i Hollywood. Swing se objevil prakticky v každém filmu vyprodukovaném v tomto období. Není divu, že se dodnes hovoří o „swingové éře“. Zdroj: www.swingwings.cz

Foto: Karolina Hniličková

(28. 6. 2019)

 


Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY