Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

 

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

 

lego

 

Psal se rok 2010, když se sběrateli Miloši Křečkovi nahromadilo více než 1 000 originálních sestav z lega a domácí vitríny jim začaly být malé. Rozhodl se, že pro ně najde větší prostor, kde by mohly dělat radost dalším lidem, a zvláště potom dětem. Na konci zmíněného roku došlo k otevření prvního soukromého Muzea kostek na Národní třídě v Praze. Sbírka pana Křečka se rozrůstala mílovými kroky. V následujících letech se zpřístupnily další expozice v Kutné Hoře, Špindlerově Mlýnu a v Liberci (dnes již není v provozu) a loni v listopadu pak i v centru Poděbrad. Právě zde je nově k vidění část Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků, jejímž autorem je Eduard Hybler, který pro Muzea kostek dává dohromady atypické modely (například pro to pražské – největší lego muzeum na světě co do rozlohy i počtu exponátů – postavil pětimetrový Karlův most či dvoumetrové Národní muzeum).


Poděbradské Muzeum kostek na Jiřího náměstí představuje na 300 metrech čtverečních přes 3 000 originálních modelů značky LEGO jako auta, lodě, vlaky, stavby, bojovníky, mechanické hračky. Nechybí ani sestavy z Dupla, poutavá je mapa světa vytvořená z lego kostiček. Na své si přijdou milovníci sci-fi ságy Star Wars nebo Disneyho pohádek, jejichž modely zabírají speciální prostor. Mezi historickými exponáty je kupříkladu systém z roku 1955. K dispozici je herní zóna, kde si děti mohou tvořit ze stavebnice podle libosti. Součástí muzea je krámek s produkty firmy LEGO, které se jinde neseženou. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin, vstupné je od 70 korun výše. Více informací lze najít na stránkách www.muzeumlega.cz.


Za zmínku ještě stojí zajímavost, že veškeré lego modely pro Muzea kostek, vyjma oněch zmíněných atypických, sestavuje sám majitel expozic Miloš Křeček. Čech, který lego sbírá od dětství a v současnosti vlastní jeho největší sbírku na světě.

Zajímavosti z historie lega

● 1932: Ole Kirk Christiansen založil firmu na výrobu dřevěných hraček poblíž vesničky Billund v Dánsku.
● 1934: Firma dostala název LEGO z dánského LEg GOdt (dobře si hrát), v té době má 6–7 zaměstnanců.
● 1947: Firma LEGO koupila jako první v Dánsku stroj na zpracování plastikových hraček.
● 1949: V uvedeném roce byla vyrobena první Automatick Binding Bricks, tedy automaticky vázaná kostka (předchůdkyně dnešních lego kostek).
● 1954: Vznikl první lego systém.
● 1966: V sortimentu bylo již 57 lego stavebnic a 25 vozů. Celkově bylo během roku vyrobeno 706 miliónů lego dílků.
● 1968: S velkou slávou byl 7. srpna otevřen první LEGOLAND v dánském Billundu. Jen první den jej navštívilo 3 000 lidí. Za celý první rok to pak bylo přes 625 000 návštěvníků.
● 1974: Zaměstnanec firmy LEGO J. N. Knudsen vynalezl lego minifigurku.
● 1975: LEGO uvedlo novou sérii setů nazvanou Expert Series, zaměřenou na zdatnější stavitele.
Zdroj: www.muzeumlega.cz

Text a foto: Monika Langrová

(21. 3. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY