Libičtí ochotníci hostovali u krajanů v Chorvatsku

 

Divadelní spolek Vojan Libice nad Cidlinou přijal pozvání k návštěvě přátel z České besedy v chorvatském Daruvaru.


vojanPrávě v tomto městě a okolí uvedli ochotníci koncem září situační komedii Nevěsta k pohledání. Dětem pak byla určena loutková pohádka s veselými písničkami nazvaná Měla babka čtyři jabka. Hostování se shodou okolností uskutečnilo v roce, kdy si krajané připomínají 110. výročí založení daruvarské České besedy.


Pro zajímavost lze doplnit, že Češi osidlovali Slavonii, severovýchodní oblast dnešního Chorvatska, již v devadesátých letech 18. století. Jednalo se nejprve o vojáky, později o zemědělce a řemeslníky, kteří sem přicházeli s celými rodinami – lákáni přísliby nejrůznějších úlev a možností levnějšího získání půdy. V 19. století následovaly další přistěhovalecké vlny a hlavním centrem krajanského života se stal Daruvar.


Zájezd libických ochotníků začal ve čtvrtek 28. září ve vesnici Končenice, děti ze zdejší české školy zhlédly zmíněnou pohádku a odměnily herce dlouhým vděčným potleskem. Komedie Nevěsta k pohledání byla na programu ve stejný den večer, ale už v Českém domě v Daruvaru. Dobré dvě stovky diváků se dobře bavily příběhem málo úspěšného malíře, jeho služky, milenky a dalších aktérů této veselohry. Spontánní potlesk přišel několikrát na otevřené scéně a ten závěrečný se změnil v ovace.


V pátek dopoledne se pak děti z daruvarské Mateřské školy Ferdy Mravence a České základní školy Jana Amose Komenského přišly podívat na pohádkové příběhy ukryté ve čtyřech jablíčkách, které jim zahráli „babky a dědkové“ společně s velkými, vtipně ušitými loutkami. Sál Českého domu doslova praskal ve švech a závěrečný potlesk nebral konce. Třetí představení pohádky se ještě uskutečnilo v sobotu 30. září v prostorách České besedy ve městě Virovitica. Tady sice přišla hrstka dětí s rodiči, ale představení se opět setkalo s velice příznivou odezvou. Pro úplnost zbývá doplnit, že zástupce souboru přijal na radnici daruvarský starosta Damir Lneniček. V srdečné a přátelské atmosféře pak proběhlo i setkání v prostorách Svazu Čechů v Republice Chorvatsko, kde se hostitelkami staly předsedkyně svazu Anna Marie Štrumlová Tučková a předsedkyně Divadelní rady Mája Resová. Člen libického souboru Jaroslav Brendl stačil nabídnout v českém oddělení Daruvarského gymnázia hodinu klasické poezie. I o tohle vystoupení projevili studenti velký zájem.


Celý soubor se v pátek odpoledne vydal za poznáním nedalekého městečka Lipik. Nepřehlédnutelné zde byly stopy války, která Chorvatsko postihla v devadesátých letech. Ochotníci nejprve navštívili hřebčín, který se specializuje na chov ušlechtilých koní – lipicánů. Město je také proslulé termálními prameny. A o tom, že voda se používá k léčbě chorob krevního oběhu a pohybového ústrojí jim vyprávěl při prohlídce lázní jejich ředitel Darko Kelemen. Ke koupání však došlo až v termálních bazénech daruvarského hotelu Termal. Nutno připomenout i příjemné společenské setkání s místním souborem Sebranka v Českém domě. Dlouhá léta nejen divadelního přátelství, ale skvělých mezilidských vztahů zde připomněla výstavka fotografií a dalších dokumentů. K dobré náladě přispěl i společný zpěv českých lidových i novějších písniček.


Co dodat závěrem? Libičtí ochotníci zavítali do Daruvaru a okolí během posledních jedenadvaceti let už posedmé. Daruvarský soubor hostoval v Libici pětkrát. Vždy se tyto návštěvy setkaly se zájmem veřejnosti a lze předpokládat, že ve vzájemných vztazích se bude pokračovat.


Text a foto: Milan Čejka

 


Umělci se dočkali dlouhého potlesku vestoje

Umělci se dočkali dlouhého potlesku vestoje

Šestým abonentním koncertem pokračovala koncertní sezona Společnosti Otakara Vondrovice. V Divadle Na Kovárně se představil přední komorní soubor Guarneri Trio. A opět se jednalo o velký zážitek.

celý článek >>>

Bohemia Balet a jejich „Tanec & literatura“

Bohemia Balet a jejich „Tanec & literatura“

Ve čtvrtek 24. února Divadlo Na Kovárně patřilo Bohemia Baletu, souboru Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, a jeho cyklu Nablízko. Ten přibližuje tanec ve spojení s ostatními uměleckými obory.

celý článek >>>

Všichni dobří rodáci™ aneb když město slaví Den Poděbrad

Všichni dobří rodáci™ aneb když město slaví Den Poděbrad

Jako pestrobarevná nit zacuchaná do svátečních krajek a mašlí se vinul
nabitý program Dne Poděbrad. V důstojné atmosféře plné taktu a uhlazené etikety poděkovalo vedení města těm, kteří šíří slávu a povědomí o úspěšném „patentu“ s libozvučným názvem Poděbrady nebo přispívají mravenčí prací k jeho každodennímu lesku.

celý článek >>>

Jednodenní festival „Divadlo pomáhá“ podpoří handicapované děti

Jednodenní festival „Divadlo pomáhá“ podpoří handicapované děti

O multižánrovém benefičním večeru, který se uskuteční v kulturním domě v Libici nad Cidlinou v pátek 16. března, jsme si povídali s autorem projektu Tomášem Čivrným.

celý článek >>>

Zajímavosti o „ztracené“ modlitební knize královny Johany

Zajímavosti o „ztracené“ modlitební knize královny Johany

V pátek 2. března dopoledne byla v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku zahájena výstava, která potrvá týden.

celý článek >>>

My ze 4. B aneb když maturanti plesají

My ze 4. B aneb když maturanti plesají

Plesová sezona je v plném proudu a svůj večer plný emocí, smíchu a překvapení zažívají o těchto víkendech i poděbradští maturanti.

celý článek >>>

Oslavy Dne Poděbrad: první zmínka o Poděbradech, vánoční dárek pro krále Jiřího a kilogramová mince

Oslavy Dne Poděbrad: první zmínka o Poděbradech, vánoční dárek pro krále Jiřího a kilogramová mince

Oslavy Dne Poděbrad odstartují v pátek 2. března v 9 hodin vernisáží výstavy v Památníku krále Jiřího z Poděbrad na zámku.

celý článek >>>

Pro každého herce je radost si takovou roli „střihnout“, říká režisér Jan Nosek Novák

Pro každého herce je radost si takovou roli „střihnout“, říká režisér Jan Nosek Novák

Divadelní spolek Jiří Poděbrady nabídl divákům svoji první letošní premiéru. Ochotníci si k realizaci vybrali hru autora Petra Zelenky s titulem My se vám ozveme (v originále Job Interwiews). Vedení tvůrčího procesu se pohostinsky ujal profesionální herec a režisér Jan Nosek Novák.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY