Libičtí ochotníci hostovali u krajanů v Chorvatsku

 

Divadelní spolek Vojan Libice nad Cidlinou přijal pozvání k návštěvě přátel z České besedy v chorvatském Daruvaru.


vojanPrávě v tomto městě a okolí uvedli ochotníci koncem září situační komedii Nevěsta k pohledání. Dětem pak byla určena loutková pohádka s veselými písničkami nazvaná Měla babka čtyři jabka. Hostování se shodou okolností uskutečnilo v roce, kdy si krajané připomínají 110. výročí založení daruvarské České besedy.


Pro zajímavost lze doplnit, že Češi osidlovali Slavonii, severovýchodní oblast dnešního Chorvatska, již v devadesátých letech 18. století. Jednalo se nejprve o vojáky, později o zemědělce a řemeslníky, kteří sem přicházeli s celými rodinami – lákáni přísliby nejrůznějších úlev a možností levnějšího získání půdy. V 19. století následovaly další přistěhovalecké vlny a hlavním centrem krajanského života se stal Daruvar.


Zájezd libických ochotníků začal ve čtvrtek 28. září ve vesnici Končenice, děti ze zdejší české školy zhlédly zmíněnou pohádku a odměnily herce dlouhým vděčným potleskem. Komedie Nevěsta k pohledání byla na programu ve stejný den večer, ale už v Českém domě v Daruvaru. Dobré dvě stovky diváků se dobře bavily příběhem málo úspěšného malíře, jeho služky, milenky a dalších aktérů této veselohry. Spontánní potlesk přišel několikrát na otevřené scéně a ten závěrečný se změnil v ovace.


V pátek dopoledne se pak děti z daruvarské Mateřské školy Ferdy Mravence a České základní školy Jana Amose Komenského přišly podívat na pohádkové příběhy ukryté ve čtyřech jablíčkách, které jim zahráli „babky a dědkové“ společně s velkými, vtipně ušitými loutkami. Sál Českého domu doslova praskal ve švech a závěrečný potlesk nebral konce. Třetí představení pohádky se ještě uskutečnilo v sobotu 30. září v prostorách České besedy ve městě Virovitica. Tady sice přišla hrstka dětí s rodiči, ale představení se opět setkalo s velice příznivou odezvou. Pro úplnost zbývá doplnit, že zástupce souboru přijal na radnici daruvarský starosta Damir Lneniček. V srdečné a přátelské atmosféře pak proběhlo i setkání v prostorách Svazu Čechů v Republice Chorvatsko, kde se hostitelkami staly předsedkyně svazu Anna Marie Štrumlová Tučková a předsedkyně Divadelní rady Mája Resová. Člen libického souboru Jaroslav Brendl stačil nabídnout v českém oddělení Daruvarského gymnázia hodinu klasické poezie. I o tohle vystoupení projevili studenti velký zájem.


Celý soubor se v pátek odpoledne vydal za poznáním nedalekého městečka Lipik. Nepřehlédnutelné zde byly stopy války, která Chorvatsko postihla v devadesátých letech. Ochotníci nejprve navštívili hřebčín, který se specializuje na chov ušlechtilých koní – lipicánů. Město je také proslulé termálními prameny. A o tom, že voda se používá k léčbě chorob krevního oběhu a pohybového ústrojí jim vyprávěl při prohlídce lázní jejich ředitel Darko Kelemen. Ke koupání však došlo až v termálních bazénech daruvarského hotelu Termal. Nutno připomenout i příjemné společenské setkání s místním souborem Sebranka v Českém domě. Dlouhá léta nejen divadelního přátelství, ale skvělých mezilidských vztahů zde připomněla výstavka fotografií a dalších dokumentů. K dobré náladě přispěl i společný zpěv českých lidových i novějších písniček.


Co dodat závěrem? Libičtí ochotníci zavítali do Daruvaru a okolí během posledních jedenadvaceti let už posedmé. Daruvarský soubor hostoval v Libici pětkrát. Vždy se tyto návštěvy setkaly se zájmem veřejnosti a lze předpokládat, že ve vzájemných vztazích se bude pokračovat.


Text a foto: Milan Čejka

 


Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Již v červenci se uskuteční první vystoupení nově založeného Orchestru akademie komorní hudby složeného z nejtalentovanějších českých i zahraničních hudebníků a hudebnic, který bude působit především na území Středočeského kraje. V jeho čele bude stát violoncellista Tomáš Jamník, který u projektu Akademie komorní hudby působí již od roku 2015 jako jeho umělecký vedoucí.

celý článek >>>

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Slavnostní vyhlášení festivalu se konalo v pátek 1. 6. 2018 v Zámeckém biografu a v přilehlé zámecké zahradě za účasti mladých a nadějných filmařů ze středních škol celé republiky.

celý článek >>>

Poděbradský (J)elitní majáles

Poděbradský (J)elitní majáles

Galerie G18 se na jeden den stala centrem oslav krás studentského života.

celý článek >>>

Muzejní noc už pojedenácté

Muzejní noc už pojedenácté

Také letos mělo Polabské muzeum v Poděbradech v jeden den otevřeno do pozdních nočních hodin.

celý článek >>>

Duchovní hudba pohledem studentů

Duchovní hudba pohledem studentů

Jsem členkou Pěveckého sboru a Orchestru Gymnázia z Poděbrad od začátku svého studia na gymnáziu.

celý článek >>>

Lázně Poděbrady zvou

Lázně Poděbrady zvou

Koncerty na letním pódiu a v kongresovém sálu / Výstava v Galerii Ludvíka Kuby

celý článek >>>

Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu

Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu

Výstava 7. 7. – 26. 8. 2018 / Galerie Ludvíka Kuby, Lázeňská 363/III, 290 33 Poděbrady

celý článek >>>

Vzpomínka na kněze, který „se celý život učil, a přece propadl“

Vzpomínka na kněze, který „se celý život učil, a přece propadl“

Výraznou součástí programu letošní poděbradské Noci kostelů se stala vzpomínka na katolického kněze, spisovatele, milovníka umění a ctitele opravdového života – Františka Lukeše, která proběhla v kostele Povýšení svatého Kříže.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY