Malý festival sborového zpěvu

 

Poděbradský Smíšený pěvecký sbor sv. Cecílie byl jeho součástí.


sboryV neděli 18. června se konaly dva velmi zajímavé koncerty v Přerově nad Labem a v Lysé nad Labem, nazvané Pocta Antonínu Dvořákovi. Pořadatelem byl oficiálně spolek Sonus, ale duchovním otcem a hlavním motorem celé záležitosti byl (podle spolehlivých zdrojů) sbormistr lyského Chrámového sboru Petr Bajer. Já jsem měl to potěšení být přítomen na koncertu v prvně jmenovaném městě a byl jsem nadšen přesto, že nejsem hudebním znalcem, nýbrž jen zaníceným obdivovatelem krásné hudby. S ohledem na letní počasí nemohli v Lysé vybrat lepší prostředí, než byl areál zámku a státního archivu – převážně travnatá plocha ohraničená několika budovami a vysokou zdí, dobré ozvučení a špičková akustika. Hudbou a zpěvem se slavilo především 130. výročí Lužanské mše, ale čas konání korespondoval i s dalšími významnými jubilei.


V programu zaznělo: Ludwig van Beethoven – předehra op. 62, Coriolan; Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 (sólo na housle měl Ondřej Petera z Kolína, jeho přednes mne nadchnul každou notou, a kdybych ho měl porovnat třeba s výkonem Pavla Šporcla, asi bych při zavřených očích nepoznal rozdíl); Antonín Dvořák – Mše D dur „Lužanská“, op. 86. Sólisty byli: Ladislava Šťastná – soprán, Sylva Čmugrová – alt, Stanislav Předota – tenor, Jiří Sebera – bas. Účinkovaly: Spojené pěvecké sbory z Lysé n. L., Prahy, Mladé Boleslavi a z Poděbrad – Smíšený pěvecký sbor sv. Cecílie se sbormistryní Ivanou Trnečkovou, která hrála v orchestru na varhany. Pochválit musím i hudebníky Kolínské filharmonie. Celý program nastudovala a taktovkou řídila Alena Jelínková, studentka Pražské konzervatoře. Při svém mládí má již mnoho zkušeností a její výkon byl elegantní a přesvědčivý.


Když jsem se o koncertu dověděl, hned jsem tušil, že to bude hudební hostina. Od začátku až do konce jsem se tetelil radostným rozechvěním. Očima i ušima jsem visel na účinkujících. I když hráli a zpívali většinou amatéři, předvedli vysokou uměleckou úroveň. Energie a nadšení pro hudbu z nich zřetelně vyzařovaly. Při některých částech Lužanské mše, kde zpíval sbor i sólisté, jsem měl pocit, že poslouchám chór andělů. Představuji si, že by tento koncert mohl být realizován také v Poděbradech. Jsem přesvědčen, že by sklidil frenetický potlesk.


Text a foto: Josef Bubeník


Divadelní FEMAD již po šestačtyřicáté

Divadelní FEMAD již po šestačtyřicáté

Emotivní příběhy, generační výpověď, hříčka plná vtipných dialogů. Další ročník Festivalu mladého amatérského divadla v režii poděbradského Divadelního spolku Jiří opět přinesl pestrý program.

celý článek >>>

Kvítek zpívá už 25 let!

Kvítek zpívá už 25 let!

Dětský pěvecký sbor při ZŠ Václava Havla (dříve ZŠ Na Valech) rozdává radost už celé čtvrtstoletí. O minulosti i současnosti Kvítku jsme si povídali s jeho sbormistryní Věrou Froňkovou.

celý článek >>>

Ochotníci zvou na komorní drama

Ochotníci zvou na komorní drama

První podzimní premiéru připravují poděbradští ochotníci. Divadelní spolek Jiří nastudoval psychotriller s prvky mrazivé komedie od současného španělského dramatika Jordi Galcerána s názvem Grönholmova metoda. O přípravě nové inscenace hovoří režisér Ladislav Langr.

celý článek >>>

Otevření T-clubu v městské knihovně

Otevření T-clubu v městské knihovně

Požádali jsme vedoucí Městské knihovny Poděbrady Vladimíru Zemánkovou a pracovníka knihovny Lukáše Matúška, aby čtenářům PN sdělili informace o nově otevíraném klubu pro mládež.

celý článek >>>

Kolonáda patřila Českému ukulele festivalu

Kolonáda patřila Českému ukulele festivalu

Pátý ročník mezinárodní akce Czech Ukulele Festival odstartoval v pátek 28. července odpoledne v Poděbradech.

celý článek >>>

SOUNDTRACK PODĚBRADY

SOUNDTRACK PODĚBRADY

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií / 24. – 27. srpna 2017

celý článek >>>

PROGRAM FESTIVALU SOUNDTRACK 2017

PROGRAM FESTIVALU SOUNDTRACK 2017

Podrobný program čtyřdenního mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií na všech deseti stanovištích.

celý článek >>>

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY