Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

 

Bohatý program pro všechny generace opět nabídl multižánrový a rodinný festival.


glorietDalší ročník festivalu GlorietFest se konal v areálu zahrady poděbradského Farního sboru Českobratrské církve evangelické. „Už dříve se podařilo uspořádat několik benefičních koncertů ve prospěch opravy Glorietu. Za velice důležitou považuji skutečnost, že tato záležitost spojuje mnohé poděbradské občany, ať už do církve patří nebo nepatří,“ uvedl evangelický farář Martin Fér. Vyhlídkový altán Gloriet byl postaven v první polovině 19. století na terase na Labském nábřeží. A právě sbor je vlastníkem této kulturní památky a na její rekonstrukci už nějakou dobu obstarává finanční prostředky. „V loňském roce proběhla první etapa oprav, altán je staticky zabezpečen, dostal nové omítky. Ovšem před námi je další etapa týkající se opěrných zdí, které se musí zbavit vlhkosti a izolovat. A důležitá je i oprava schodiště. Buď se to podaří ještě letos, anebo v příštím roce. Naplánována je i třetí etapa oprav a ta se týká všech přilehlých teras, které plánujeme zpřístupnit veřejnosti. Při realizování našeho záměru nám pomohlo hodně lidí, svůj podíl má stát, kraj, Lesy ČR, Nadace OF a řada dalších dárců, opravdu všem i touto cestou moc děkujeme,“ doplnil Martin Fér.


tamburasiPřevážně hudební program zahájili za slušného zájmu veřejnosti v sobotu 22. září Poděbradští tamburaši, posluchačům nabídli několik originálních chorvatských melodií a upravených českých písniček. Zpěvačka Zuzana Janiššová si zase připravila projekt Osvobozené duše. Za doprovodu klávesisty Šimona Greška zazněly známé písně legendárního Osvobozeného divadla. Pro dětské diváky byla nachystána pohádka, představila se kapela Fake Band z místní Základní umělecké školy. Zájem vzbudila i fundovaná přednáška historičky Petry Loučové o architektu Bohumíru Kozákovi. Tento představitel funkcionalismu je kromě jiného i autorem projektu poděbradské Radiotelegrafní vysílací stanice a zdejší evangelické fary. Večerní program nabídl vystoupení skupin Monogram, Squadra Sua: Bomberos, Flat Fly, Lipno a Privulovič Band. Všechna vystoupení se setkala s příznivým ohlasem.

 

Výtěžek akce činí zhruba 35 tisíc korun. Na opravy altánu lze přispět i dárcovskou SMS, DMS GLORIET 30 / DMS GLORIET  60 / DMS GLORIET 90 na telefonní číslo 87 777.

 

Text a foto: Milan Čejka

(4. 10. 2018)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY