Poděbradské dny poezie opět na výbornou

 

Čtyřdenní festival poezie přinesl do Poděbrad krásu mluveného slova i zvučná jména české a slovenské kultury.


pdp preissHned start Poděbradských dnů poezie ve čtvrtek 19. dubna v atriu městské knihovny měl punc výjimečnosti, neboť se ho zúčastnili také herečtí manželé Preissovi. Jana Preissová si převzala Křišťálovou růži, která na ni čekala od slavnostního večera roku 2016, kdy jí nemoc překazila účast. „Zahájení se mi moc líbilo. Setkala jsem se aspoň symbolicky – ve vzpomínkovém pořadu – se zakladatelem festivalu poezie v Poděbradech Vladimírem Justlem. Potěšilo mě to, protože pro mě taky hodně znamenal. Vlastně on mě dostal do Violy, dělali jsme tenkrát Něžnou s Janem Přeučilem a velmi jsme si rozuměli. Vůbec atmosféra tohoto poetického divadla byla pro nás úžasná a byla to nejvyšší meta. Ani ne tak v Národním, všichni v té době chtěli být ve Viole. Také jsem ráda, že jsem si mohla do rozária zasadit svoji růžičku, poněvadž jsem zjistila, že je tady úžasná společnost. Je mi to velkou ctí,“ řekla sympatická herečka.


Úvodní den pak pokračoval koncertem dcery známého skladatele Petry Hapkové a pořadem o odlišnosti všech známých českých překladů Puškinova Evžena Oněgina. Pro vytrvalce byl přichystán noční happening v sadech u Skupice, kde byl odhalen informační panel věnovaný básníku S. K. Neumannovi, který v Poděbradech v letech 1934–1939 žil.

 

Celý pátek opanovali studenti českých a slovenských uměleckých škol se svými představeními, tak zvanými Vizitkami. Nutno podotknout, že jejich úroveň byla opravdu vysoká.


pdp kolarSobotní večer byl tradičně věnovaný předání Křišťálových růží – nejvyššího ocenění v přednesu poezie a prózy. Letos je obdrželi slovenská herečka Božidara Turzonovová a čeští herci Igor Bareš a Daniela Kolářová. Všichni si pak společně zasadili „svoji“ živou růži do zámeckého rozária.


Koncert laureátů, tedy nejlepších účastníků recitační soutěže, která je nedílnou součástí každých PDP, zakončil v neděli opravdu vydařený svátek poezie.


Je trochu smutné, že o tak jedinečný, organizačně skvěle připravený festival v nádherné kulise zámku jeví zájem jen minimum poděbradských diváků. Řekněte, kde jinde je možno se tak bezprostředně setkat s herci zvučných jmen a vidět je například i v zahradnické činnosti. Snad si třeba už příští rok místní milovníci kultury najdou k přednesu poezie a prózy cestu ve větším počtu. Protože… Jak vzkázal účastníkům festivalu Ondřej Kepka, prezidenta Herecké asociace, která má nad PDP záštitu: „Jsem moc rád, že existují Poděbradské dny poezie – přehlídka, která všechna úskalí dnešní ‚nepoetické‘ doby vydržela, nenechala se zastrašit a žije dál. Žije, a těm, kteří na poezii nezanevřeli, dodává sílu vytrvat v hledání nových světů – světů plných veršů, kouzla slova, magie představivosti a pramenů životně nezbytné lásky…“


Text: Monika Langrová
Foto: Matej Drozd a Monika Langrová

(26. 4. 2018)

 


Do Havířského kostelíku se vrátily oltářní obrazy

Do Havířského kostelíku se vrátily oltářní obrazy

Nové oltářní obrazy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava byly veřejnosti představeny v neděli 13. května při slavnostním otevření zrestaurovaného kostelíku.

celý článek >>>

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Do 10. května mají zájemci z řad středoškoláků možnost účastnit se 1. ročníku Online filmového festivalu, ve zkratce OFF, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady.

celý článek >>>

PODĚBRADSKÉ DNY POEZIE 2018

PODĚBRADSKÉ DNY POEZIE 2018

Program festivalu / 19.-22. 4. 2018

celý článek >>>

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Chtěl jsem navazovat na lidovou tvorbu, říká Milan Exner

Při letošních oslavách Dne Poděbrad nechyběl mezi oceněnými výtvarník Milan Exner. Z rukou starosty převzal Křišťálový štít města. Lze připomenout, že je například autorem tří keramických srdcí u květinových hodin, podílel se i na výzdobě foyeru Divadla Na Kovárně. Tento keramik se na jaře dožívá skvělého životního jubilea a v Polabském muzeu probíhá výstava přibližující jeho tvorbu.

celý článek >>>

 Když divadlo pomáhá…

Když divadlo pomáhá…

11 600 korun. Tolik se podařilo vybrat na dobrovolném vstupném v rámci prvního ročníku benefiční akce Divadlo pomáhá.

celý článek >>>

Mladí hudebníci si podmanili zaplněné divadlo

Mladí hudebníci si podmanili zaplněné divadlo

Sedmý abonentní koncert krásné hudby nachystala Společnost Otakara Vondrovice. V úterý 13. března přijalo pozvání Komorní duo.

celý článek >>>

SOUNDTRACK Poděbrady uvede ve světové premiéře Čechomor s Rokem ďábla

SOUNDTRACK Poděbrady uvede ve světové premiéře Čechomor s Rokem ďábla

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady, který proběhne poslední prázdninový víkend, přinese návštěvníkům hned na úvod mimořádný zážitek v podobě kombinace živého koncertu dnes již legendární kapely Čechomor a paralelní velkoplošné projekce unikátního filmového projektu Rok ďábla.

celý článek >>>

Základní umělecká škola má 65 let!

Základní umělecká škola má 65 let!

Prvního února vstoupila poděbradská „zuška“ do pětašedesátého roku svého pestrého života.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY