Poděbradské dny poezie opět na výbornou

 

Čtyřdenní festival poezie přinesl do Poděbrad krásu mluveného slova i zvučná jména české a slovenské kultury.


pdp preissHned start Poděbradských dnů poezie ve čtvrtek 19. dubna v atriu městské knihovny měl punc výjimečnosti, neboť se ho zúčastnili také herečtí manželé Preissovi. Jana Preissová si převzala Křišťálovou růži, která na ni čekala od slavnostního večera roku 2016, kdy jí nemoc překazila účast. „Zahájení se mi moc líbilo. Setkala jsem se aspoň symbolicky – ve vzpomínkovém pořadu – se zakladatelem festivalu poezie v Poděbradech Vladimírem Justlem. Potěšilo mě to, protože pro mě taky hodně znamenal. Vlastně on mě dostal do Violy, dělali jsme tenkrát Něžnou s Janem Přeučilem a velmi jsme si rozuměli. Vůbec atmosféra tohoto poetického divadla byla pro nás úžasná a byla to nejvyšší meta. Ani ne tak v Národním, všichni v té době chtěli být ve Viole. Také jsem ráda, že jsem si mohla do rozária zasadit svoji růžičku, poněvadž jsem zjistila, že je tady úžasná společnost. Je mi to velkou ctí,“ řekla sympatická herečka.


Úvodní den pak pokračoval koncertem dcery známého skladatele Petry Hapkové a pořadem o odlišnosti všech známých českých překladů Puškinova Evžena Oněgina. Pro vytrvalce byl přichystán noční happening v sadech u Skupice, kde byl odhalen informační panel věnovaný básníku S. K. Neumannovi, který v Poděbradech v letech 1934–1939 žil.

 

Celý pátek opanovali studenti českých a slovenských uměleckých škol se svými představeními, tak zvanými Vizitkami. Nutno podotknout, že jejich úroveň byla opravdu vysoká.


pdp kolarSobotní večer byl tradičně věnovaný předání Křišťálových růží – nejvyššího ocenění v přednesu poezie a prózy. Letos je obdrželi slovenská herečka Božidara Turzonovová a čeští herci Igor Bareš a Daniela Kolářová. Všichni si pak společně zasadili „svoji“ živou růži do zámeckého rozária.


Koncert laureátů, tedy nejlepších účastníků recitační soutěže, která je nedílnou součástí každých PDP, zakončil v neděli opravdu vydařený svátek poezie.


Je trochu smutné, že o tak jedinečný, organizačně skvěle připravený festival v nádherné kulise zámku jeví zájem jen minimum poděbradských diváků. Řekněte, kde jinde je možno se tak bezprostředně setkat s herci zvučných jmen a vidět je například i v zahradnické činnosti. Snad si třeba už příští rok místní milovníci kultury najdou k přednesu poezie a prózy cestu ve větším počtu. Protože… Jak vzkázal účastníkům festivalu Ondřej Kepka, prezidenta Herecké asociace, která má nad PDP záštitu: „Jsem moc rád, že existují Poděbradské dny poezie – přehlídka, která všechna úskalí dnešní ‚nepoetické‘ doby vydržela, nenechala se zastrašit a žije dál. Žije, a těm, kteří na poezii nezanevřeli, dodává sílu vytrvat v hledání nových světů – světů plných veršů, kouzla slova, magie představivosti a pramenů životně nezbytné lásky…“


Text: Monika Langrová
Foto: Matej Drozd a Monika Langrová

(26. 4. 2018)

 


Tip na páteční večer: procházka s Bílou paní

Tip na páteční večer: procházka s Bílou paní

Také pro tento rok Divadelní spolek Jiří připravil na prázdniny oblíbené kostýmované procházky.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Tip na výlet: Poděbradská princezna na slezském zámku

Tip na výlet: Poděbradská princezna na slezském zámku

Koncem jara se do mého zorného úhlu dostalo polské Slezsko. Společně s manželkou a přáteli jsme v tomto kraji navštívili několik zajímavých lokalit.

celý článek >>>

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Již v červenci se uskuteční první vystoupení nově založeného Orchestru akademie komorní hudby složeného z nejtalentovanějších českých i zahraničních hudebníků a hudebnic, který bude působit především na území Středočeského kraje. V jeho čele bude stát violoncellista Tomáš Jamník, který u projektu Akademie komorní hudby působí již od roku 2015 jako jeho umělecký vedoucí.

celý článek >>>

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Slavnostní vyhlášení festivalu se konalo v pátek 1. 6. 2018 v Zámeckém biografu a v přilehlé zámecké zahradě za účasti mladých a nadějných filmařů ze středních škol celé republiky.

celý článek >>>

Poděbradský (J)elitní majáles

Poděbradský (J)elitní majáles

Galerie G18 se na jeden den stala centrem oslav krás studentského života.

celý článek >>>

Muzejní noc už pojedenácté

Muzejní noc už pojedenácté

Také letos mělo Polabské muzeum v Poděbradech v jeden den otevřeno do pozdních nočních hodin.

celý článek >>>

Duchovní hudba pohledem studentů

Duchovní hudba pohledem studentů

Jsem členkou Pěveckého sboru a Orchestru Gymnázia z Poděbrad od začátku svého studia na gymnáziu.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY