Poděbradské dny poezie opět na výbornou

 

Čtyřdenní festival poezie přinesl do Poděbrad krásu mluveného slova i zvučná jména české a slovenské kultury.


pdp preissHned start Poděbradských dnů poezie ve čtvrtek 19. dubna v atriu městské knihovny měl punc výjimečnosti, neboť se ho zúčastnili také herečtí manželé Preissovi. Jana Preissová si převzala Křišťálovou růži, která na ni čekala od slavnostního večera roku 2016, kdy jí nemoc překazila účast. „Zahájení se mi moc líbilo. Setkala jsem se aspoň symbolicky – ve vzpomínkovém pořadu – se zakladatelem festivalu poezie v Poděbradech Vladimírem Justlem. Potěšilo mě to, protože pro mě taky hodně znamenal. Vlastně on mě dostal do Violy, dělali jsme tenkrát Něžnou s Janem Přeučilem a velmi jsme si rozuměli. Vůbec atmosféra tohoto poetického divadla byla pro nás úžasná a byla to nejvyšší meta. Ani ne tak v Národním, všichni v té době chtěli být ve Viole. Také jsem ráda, že jsem si mohla do rozária zasadit svoji růžičku, poněvadž jsem zjistila, že je tady úžasná společnost. Je mi to velkou ctí,“ řekla sympatická herečka.


Úvodní den pak pokračoval koncertem dcery známého skladatele Petry Hapkové a pořadem o odlišnosti všech známých českých překladů Puškinova Evžena Oněgina. Pro vytrvalce byl přichystán noční happening v sadech u Skupice, kde byl odhalen informační panel věnovaný básníku S. K. Neumannovi, který v Poděbradech v letech 1934–1939 žil.

 

Celý pátek opanovali studenti českých a slovenských uměleckých škol se svými představeními, tak zvanými Vizitkami. Nutno podotknout, že jejich úroveň byla opravdu vysoká.


pdp kolarSobotní večer byl tradičně věnovaný předání Křišťálových růží – nejvyššího ocenění v přednesu poezie a prózy. Letos je obdrželi slovenská herečka Božidara Turzonovová a čeští herci Igor Bareš a Daniela Kolářová. Všichni si pak společně zasadili „svoji“ živou růži do zámeckého rozária.


Koncert laureátů, tedy nejlepších účastníků recitační soutěže, která je nedílnou součástí každých PDP, zakončil v neděli opravdu vydařený svátek poezie.


Je trochu smutné, že o tak jedinečný, organizačně skvěle připravený festival v nádherné kulise zámku jeví zájem jen minimum poděbradských diváků. Řekněte, kde jinde je možno se tak bezprostředně setkat s herci zvučných jmen a vidět je například i v zahradnické činnosti. Snad si třeba už příští rok místní milovníci kultury najdou k přednesu poezie a prózy cestu ve větším počtu. Protože… Jak vzkázal účastníkům festivalu Ondřej Kepka, prezidenta Herecké asociace, která má nad PDP záštitu: „Jsem moc rád, že existují Poděbradské dny poezie – přehlídka, která všechna úskalí dnešní ‚nepoetické‘ doby vydržela, nenechala se zastrašit a žije dál. Žije, a těm, kteří na poezii nezanevřeli, dodává sílu vytrvat v hledání nových světů – světů plných veršů, kouzla slova, magie představivosti a pramenů životně nezbytné lásky…“


Text: Monika Langrová
Foto: Matej Drozd a Monika Langrová

(26. 4. 2018)

 


Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta. Organizátoři akce zároveň před několika dny spustili předprodej festivalových passů.

celý článek >>>

V Divadle Na Kovárně ožily čarodějnické procesy

V Divadle Na Kovárně ožily čarodějnické procesy

Téma čarodějnických procesů ve Velkých Losinách a v Šumperku v sedmnáctém století zinscenoval poděbradský Divadelní spolek Jiří.

celý článek >>>

Kvítek koncertoval a křtil své první vánoční CD

Kvítek koncertoval a křtil své první vánoční CD

Zcela zaplněné divadlo, mladí zpěváci v typické oranžové, usměvavé sbormistryně. Pěvecký sbor Kvítek zahájil advent v Poděbradech a navíc pokřtil svoje první vánoční CD.

celý článek >>>

Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

Tolik na úvod. A co bude dál? Máme jako zde bydlící obyvatelé za sebou 8 let „kulturní revoluce“.

celý článek >>>

SOUNDTRACK Poděbrady představuje zahajovací koncert

SOUNDTRACK Poděbrady představuje zahajovací koncert

ročníku 2019 a spouští předprodej vstupenek a festival pass.

celý článek >>>

S režisérkou Janou Langr o tom, že strach je nakažlivý v každé době

S režisérkou Janou Langr o tom, že strach je nakažlivý v každé době

Po vztahovém dramatu Nebezpečné známosti, monodramatu Znáte Coco Chanel? a divadlu poezie připravuje Jana Langr s herci poděbradského Divadelního spolku Jiří psychologické drama Kladivo na čarodějnice.

celý článek >>>

Vade Heeny: Komiks je můj život

Vade Heeny: Komiks je můj život

Druhý listopadový podvečer proběhlo v prostorách kavárny Kafíčko v ulici Na Valech zahájení výstavy komiksového kreslíře, teprve patnáctiletého studenta multimédií Davida Henyše z Křečkova. Jeho černobílé kresby, inspirované zejména americkými komiksy a mladíkovou fantazií, se na barevných stěnách kavárny skvěle vyjímaly.

celý článek >>>

Poděbrady v muzeu Yad Vashem

Poděbrady v muzeu Yad Vashem

Při říjnové cestě do Izraele jsem v západní části Jeruzaléma navštívil muzeum holocaustu Yad Vashem.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY