Poděbradské dny poezie opět na výbornou

 

Čtyřdenní festival poezie přinesl do Poděbrad krásu mluveného slova i zvučná jména české a slovenské kultury.


pdp preissHned start Poděbradských dnů poezie ve čtvrtek 19. dubna v atriu městské knihovny měl punc výjimečnosti, neboť se ho zúčastnili také herečtí manželé Preissovi. Jana Preissová si převzala Křišťálovou růži, která na ni čekala od slavnostního večera roku 2016, kdy jí nemoc překazila účast. „Zahájení se mi moc líbilo. Setkala jsem se aspoň symbolicky – ve vzpomínkovém pořadu – se zakladatelem festivalu poezie v Poděbradech Vladimírem Justlem. Potěšilo mě to, protože pro mě taky hodně znamenal. Vlastně on mě dostal do Violy, dělali jsme tenkrát Něžnou s Janem Přeučilem a velmi jsme si rozuměli. Vůbec atmosféra tohoto poetického divadla byla pro nás úžasná a byla to nejvyšší meta. Ani ne tak v Národním, všichni v té době chtěli být ve Viole. Také jsem ráda, že jsem si mohla do rozária zasadit svoji růžičku, poněvadž jsem zjistila, že je tady úžasná společnost. Je mi to velkou ctí,“ řekla sympatická herečka.


Úvodní den pak pokračoval koncertem dcery známého skladatele Petry Hapkové a pořadem o odlišnosti všech známých českých překladů Puškinova Evžena Oněgina. Pro vytrvalce byl přichystán noční happening v sadech u Skupice, kde byl odhalen informační panel věnovaný básníku S. K. Neumannovi, který v Poděbradech v letech 1934–1939 žil.

 

Celý pátek opanovali studenti českých a slovenských uměleckých škol se svými představeními, tak zvanými Vizitkami. Nutno podotknout, že jejich úroveň byla opravdu vysoká.


pdp kolarSobotní večer byl tradičně věnovaný předání Křišťálových růží – nejvyššího ocenění v přednesu poezie a prózy. Letos je obdrželi slovenská herečka Božidara Turzonovová a čeští herci Igor Bareš a Daniela Kolářová. Všichni si pak společně zasadili „svoji“ živou růži do zámeckého rozária.


Koncert laureátů, tedy nejlepších účastníků recitační soutěže, která je nedílnou součástí každých PDP, zakončil v neděli opravdu vydařený svátek poezie.


Je trochu smutné, že o tak jedinečný, organizačně skvěle připravený festival v nádherné kulise zámku jeví zájem jen minimum poděbradských diváků. Řekněte, kde jinde je možno se tak bezprostředně setkat s herci zvučných jmen a vidět je například i v zahradnické činnosti. Snad si třeba už příští rok místní milovníci kultury najdou k přednesu poezie a prózy cestu ve větším počtu. Protože… Jak vzkázal účastníkům festivalu Ondřej Kepka, prezidenta Herecké asociace, která má nad PDP záštitu: „Jsem moc rád, že existují Poděbradské dny poezie – přehlídka, která všechna úskalí dnešní ‚nepoetické‘ doby vydržela, nenechala se zastrašit a žije dál. Žije, a těm, kteří na poezii nezanevřeli, dodává sílu vytrvat v hledání nových světů – světů plných veršů, kouzla slova, magie představivosti a pramenů životně nezbytné lásky…“


Text: Monika Langrová
Foto: Matej Drozd a Monika Langrová

(26. 4. 2018)

 


Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

Vzpomínka na profesora Jiřího Navrátila

První abonentní koncert nastávající sezony přichystala Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Chceme vybudovat moderní výstavní síň, říká Vojtěch Odcházel

Začátkem léta se pro veřejnost opět otevřela lázeňská Galerie Ludvíka Kuby. O změnách v tomto výstavním prostoru a směřování galerie hovoří její ředitel Vojtěch Odcházel.

celý článek >>>

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Na GlorietFestu panovala skvělá nálada

Bohatý program pro všechny generace opět nabídl multižánrový a rodinný festival.

celý článek >>>

Libický divadelní festival je za dveřmi

Libický divadelní festival je za dveřmi

V sobotu 6. října začne 17. ročník přehlídky Libický divadelní podzim. O přípravách hovoří jeho hlavní organizátor Tomáš Čivrný.

celý článek >>>

Divadelní všehochuť se značkou FEMAD

Divadelní všehochuť se značkou FEMAD

V polovině září se uskutečnil již 47. ročník Festivalu mladého amatérského divadla, který v Divadle Na Kovárně představil osmičku souborů z celé republiky. Deváté představení v provedení ochotníků z Úpice se uskutečnilo na druhém zámeckém nádvoří.

celý článek >>>

Pěvecký sbor GJP a Collegium 2010 zpívaly na Soundtracku 2018

Pěvecký sbor GJP a Collegium 2010 zpívaly na Soundtracku 2018

Cesta od prvního nahlédnutí do partitury až po závěrečný nedělní koncert ve velké koncertní hale u Jezera byla vskutku dobrodružná.

celý článek >>>

Ohlédnutí za koncem léta v Galerii G18

Ohlédnutí za koncem léta v Galerii G18

Na přelomu srpna a září se v poděbradské Galerii G18 uskutečnila série několika kulturních akcí.

celý článek >>>

Galerie nabízí současné moderní umění

Galerie nabízí současné moderní umění

Nově upravený multifunkční prostor Galerie Ludvíka Kuby přivítal výstavu nazvanou Forman-Milkov.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY