Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

 

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

 

 

Soural

 

Jak jste se k fotografování dostal? S kterými fotoaparáty jste začínal a čím fotíte dnes?

K fotografování jsem se dostal před osmi lety, když můj syn začal studovat Vysokou školu ekonomickou, obor multimédia. Jedním z předmětů bylo fotografování a my mu museli koupit zrcadlovku. Občas jsem si ji od něho půjčil a zkusil fotit své první „věci“. Pak to došlo do stadia, že už mi ji nemohl půjčovat, protože ji sám potřeboval. Koupil jsem si svou a začal se fotografování víc věnovat. Dnes používám zrcadlovku Nikon D7200, což je poloprofesionální aparát, a mám k němu dobré objektivy. Nejčastěji používám širokoúhlý objektiv na zachycení krajiny a také teleobjektiv na focení zvířat. Krajinu fotografuji zásadně ze stativu.

Jaké motivy vás zpočátku lákaly a jak jste se dostal až na sever naší planety?

Byla to výhradně příroda. Nebaví mě fotit lidi a naaranžované věci. Láká mne především divoká příroda, zvířata, rostliny, krajiny. Poznat sever byla moje dávná touha. Přečetl jsem hodně knih o polárních badatelích, o dobývání Arktidy a Antarktidy. V dětství a mládí jsem do těchto míst nemohl cestovat, dnes už ano. Dá se tam přepravit za pár hodin, přičemž já se snažím využívat nízkonákladové lety, takže je to nejen časově, ale i ekonomicky dostupné. Plním si v tomto období svého života svůj klukovský sen.

Prozradíte, jak dlouho se před každou expedicí připravujete?

Hrubá příprava začíná asi rok předem, kdy si řeknu, kam bych chtěl jet a co bych tam chtěl vidět. Asi tak půl roku předem už mám jasno, kdy a kam přesně pojedu, jak dlouho zde setrvám, kolik to bude stát, zamluvím si letenky, pronájem auta. Dva až tři měsíce před startem si objednám bydlení, udělám si mapu s přesným označením, jaká místa a na kolik dnů navštívím a co chci vyfotit.

Musíte být důsledný a koncentrovaný, abyste na nic nezapomněl…

Mám to v krvi, organizuji důsledně. Potřebuji mít vše připravené do posledního detailu, jinak jsem z toho nervózní a dělám dost často chyby.

Kolik fotografických výstav máte za sebou?

S výstavami jsem začal teprve nedávno. Mám za sebou dvě výstavy a několik přednášek. V Poděbradech jsem přednášel o Špicberkách, nyní ona přednášková tour pokračuje v Kolíně a čeká mne vystoupení na cestovatelském festivalu v Praze. Letos bych chtěl ještě uspořádat jednu až dvě tematické výstavy, opět věnované severské krajině. Na přelomu léta a podzimu pojedu do Grónska.

Vaše cesty musí být finančně nákladné. Jak během svého putování žijete?

Náklady si hradím z vlastních zdrojů a na cestách se snažím fungovat ekonomicky. Ubytování volím na střední úrovni, ale pohodlné. Ve svém věku (49) už nerad spím někde pod stanem nebo pod širákem, pokud to není nutné. Pronajímám si kvalitní, spolehlivé auto s náhonem na čtyři kola, protože se pohybuji v divoké přírodě. Způsoby přepravy, přenocování, stravování podřizuji jedinému cíli – co nejlépe, nejrychleji a nejekonomičtěji se dostat na místa, kde chci fotografovat. Co se týká finančních prostředků, tak cestování s fotografováním dávám prioritu. Většinu peněz, které vydělám, jdou právě na ně.

Naplňuje vás to?

Naprosto.

Nyní k vaší poslední výstavě. V jejím rámci jsem viděl záběry přírody v okamžicích, kdy se krajina světelně rychle měnila. Jak se člověku podaří zachytil ten nejhezčí okamžik?

Musíte tam být s velkým časovým předstihem, najít si vhodnou kompozici, to znamená místo, krajinu, zajímavé popředí a pozadí, a pak čekat na dobré světlo. To občas obnáší i několikahodinové čekání. A ten správný okamžik může být pak velmi krátký.

Pane Sourale, děkuji vám za váš čas a přeji hodně objevných cest. Čtenářům vzkazuji: až zavadíte o informaci, že fotograf Jiří Soural opět vystavuje, nepromeškejte tu příležitost. Přišli byste o krásný niterný zážitek. Navíc jsou fotografie Jiřího Sourala na prodej a mohou se stát ozdobou každé domácnosti podobně jako malířské obrazy.

Text: Josef Bubeník
Foto: z archivu Jiřího Sourala

(4. 4. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY