„Přednes poezie je podobný interpretaci jazzu“

 

Po milostném dramatu Nebezpečné známosti a monodramatu Znáte Coco Canel? uvádí mladá režisérka Jana Langrová na poděbradskou scénu divadlo poezie. To nese název Tak mlád, tak krutě mlád a jeho protagonistou je Jaroslav Brendl (na snímku). Více o chystaném projektu a současně první letošní premiéře Divadelního spolku Jiří prozradila sama režisérka.

 

prednes poezieJak se zrodil nápad nabídnout divákům tak osobitou formu, jakou je divadlo poezie?

S nápadem přišel herec libického a poděbradského divadelního spolku Jaroslav Brendl, který je současně úspěšný recitátor, známé jsou například jeho poetické večery. Právě ke spolupráci na jednom z takovýchto večerů mě oslovil, ale nakonec jsem se rozhodla, že zkusíme udělat něco jiného. Básně nepřetváříme, nepracujeme s nimi nijak jinak než jako s básněmi. Zasadili jsme je do určitého příběhu. Ten začíná v roce 1965, kdy zemřel Václav Hrabě, a končí úmrtím Jiřího Wolkera roku 1924. Spojit tvorbu tří českých básníků – Václava Hraběte, Jiřího Ortena a Jiřího Wolkera – kteří umřeli velmi mladí, byl nápad Jaroslava Brendla, stejně jako název, jenž je veršem z Ortenovy básně Sedmá elegie.

Předpokládám, že vám coby studentce jazzového zpěvu je z této trojice nejbližší právě Václav Hrabě.

Je tomu tak. Důvodem není jen to, že jeho tvorba podobně jako u jiných beatniků úzce souvisela s jazzovou a bluesovou hudbou, ale i skutečnost, že se odprostil od metafor, je upřímný, píše o svých niterných pocitech, osobitě kritizuje společnost.

I když je styl zmíněných básníků odlišný, společné měli téma smrti, že?

Ano. Zajímavá, nebo, chceme-li, osudová, je skutečnost, že se všichni tři zabývali smrtí těsně před tím, než zemřeli. Jen pro připomenutí, Hrabě zemřel jako čtyřiadvacetiletý, Orten ve dvaadvaceti a Wolker v třiadvaceti letech.  

Jaká bude hudební složka představení?

Aby si divák uvědomil i rozdílnost doby, ve které autoři tvořili, nejen díky básním a rekvizitám, jež se na jevišti objeví, je tvorba jednotlivých básníků vždy předělena jazzovým standardem, který vznikl v roce, v němž ten který autor zemřel. Jedná se o nejhranější jazzové skladby a interprety, jakými jsou Billie Holiday, Ella Fitzgerald a Herbie Hancock.

Podruhé za sebou pracujete s jedním hercem. V čem je takováto spolupráce specifická?

Výhodu vidím v tom, že se dokážu plně soustředit jen na jednoho člověka a vzniká mezi námi intimnější vazba, než když pracuji se skupinou herců. Odpadají mezi námi bariéry, můžeme si věci vyříkat víc na rovinu. U poezie to s jiným přístupem ani nejde.

Inspirovala jste se něčím?

Konkrétně ne. Samozřejmě jsem několik představení divadla poezie viděla, ale ničím se výhradně neinspiruji. Vycházím ze svého pocitu, že přednes poezie je velmi podobný interpretaci jazzu. Jakmile se v jednom či druhém objeví faleš, posluchač to umělci nevěří.

Promiňte, ale není inscenace poezie tak trochu odvaha?

Nemyslím si. Naopak mám pocit, že v dnešní době je návrat do minulosti trendem jak v umění, tak třeba i v módě. O poezii zájem stále je. A básně Václava Hraběte mohou být blízké i studentům. To je také důvod, proč představení Tak mlád, tak krutě mlád chceme uvést nejen na divadle, ale nabídnout ho i školám a jiným institucím.

Text: (ves, red)
Foto: (orga)

 


Geniální skladatelé očima psychiatra Cyrila Höschla

Geniální skladatelé očima psychiatra Cyrila Höschla

Na pozvání Romana Vlasáka přijel do Poděbrad ředitel Ústavu národního duševního zdraví, profesor Cyril Höschl. Jeho přednáška v salonku restaurace Srdeční záležitost nesla název Osobnost a tvorba v hudbě.

celý článek >>>

Veřejné čtení žáků 8. a 9. tříd Základní školy Václava Havla

Veřejné čtení žáků 8. a 9. tříd Základní školy Václava Havla

V úterý 24. října se v sále Městské knihovny Poděbrady uskutečnilo veřejné čtení z knihy Ladislava Langra „150 poděbradských příběhů“.

celý článek >>>

Smetanovo trio se dočkalo potlesku vestoje

Smetanovo trio se dočkalo potlesku vestoje

Prvním abonentním koncertem byla v úterý 17. října otevřena 24. koncertní sezona, kterou pořádá Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Když Kvítek slavil pětadvacetiny…

Když Kvítek slavil pětadvacetiny…

Čtvrtstoletí působení dětského pěveckého sboru Kvítek při ZŠ Václava Havla se v sobotu 14. října slavilo jak jinak než zpěvem a milým slovem.

celý článek >>>

Pěvecký sbor patří ke Gymnáziu Jiřího z Poděbrad už 20 let

Pěvecký sbor patří ke Gymnáziu Jiřího z Poděbrad už 20 let

Chodby a schodiště budovy Gymnázia Jiřího z Poděbrad se nezvykle v sobotu rozezněly hlasy dvou set lidí a tóny hudebních nástrojů. Kdo si troufl oslavit o víkendu na školní půdě dvacáté narozeniny? Pěvecký sbor Gymnázia Jiřího z Poděbrad a zcela oprávněně.

celý článek >>>

Libičtí ochotníci hostovali u krajanů v Chorvatsku

Libičtí ochotníci hostovali u krajanů v Chorvatsku

Divadelní spolek Vojan Libice nad Cidlinou přijal pozvání k návštěvě přátel z České besedy v chorvatském Daruvaru.

celý článek >>>

Žáci ZUŠ Poděbrady tančili pro Diakonii

Žáci ZUŠ Poděbrady tančili pro Diakonii

Prkna Divadla Na Kovárně roztančila Malá mořská víla. Tentokrát v podání žáků místní Základní umělecké školy, kteří zde 25. a 26. září odehráli několik představení. Výtěžek ze vstupného putoval na podporu Diakonie.

celý článek >>>

Grönholmovu metodu zdobí herecké výkony

Grönholmovu metodu zdobí herecké výkony

Divadelní spolek Jiří představil první premiéru podzimní sezony.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY