„Přednes poezie je podobný interpretaci jazzu“

 

Po milostném dramatu Nebezpečné známosti a monodramatu Znáte Coco Canel? uvádí mladá režisérka Jana Langrová na poděbradskou scénu divadlo poezie. To nese název Tak mlád, tak krutě mlád a jeho protagonistou je Jaroslav Brendl (na snímku). Více o chystaném projektu a současně první letošní premiéře Divadelního spolku Jiří prozradila sama režisérka.

 

prednes poezieJak se zrodil nápad nabídnout divákům tak osobitou formu, jakou je divadlo poezie?

S nápadem přišel herec libického a poděbradského divadelního spolku Jaroslav Brendl, který je současně úspěšný recitátor, známé jsou například jeho poetické večery. Právě ke spolupráci na jednom z takovýchto večerů mě oslovil, ale nakonec jsem se rozhodla, že zkusíme udělat něco jiného. Básně nepřetváříme, nepracujeme s nimi nijak jinak než jako s básněmi. Zasadili jsme je do určitého příběhu. Ten začíná v roce 1965, kdy zemřel Václav Hrabě, a končí úmrtím Jiřího Wolkera roku 1924. Spojit tvorbu tří českých básníků – Václava Hraběte, Jiřího Ortena a Jiřího Wolkera – kteří umřeli velmi mladí, byl nápad Jaroslava Brendla, stejně jako název, jenž je veršem z Ortenovy básně Sedmá elegie.

Předpokládám, že vám coby studentce jazzového zpěvu je z této trojice nejbližší právě Václav Hrabě.

Je tomu tak. Důvodem není jen to, že jeho tvorba podobně jako u jiných beatniků úzce souvisela s jazzovou a bluesovou hudbou, ale i skutečnost, že se odprostil od metafor, je upřímný, píše o svých niterných pocitech, osobitě kritizuje společnost.

I když je styl zmíněných básníků odlišný, společné měli téma smrti, že?

Ano. Zajímavá, nebo, chceme-li, osudová, je skutečnost, že se všichni tři zabývali smrtí těsně před tím, než zemřeli. Jen pro připomenutí, Hrabě zemřel jako čtyřiadvacetiletý, Orten ve dvaadvaceti a Wolker v třiadvaceti letech.  

Jaká bude hudební složka představení?

Aby si divák uvědomil i rozdílnost doby, ve které autoři tvořili, nejen díky básním a rekvizitám, jež se na jevišti objeví, je tvorba jednotlivých básníků vždy předělena jazzovým standardem, který vznikl v roce, v němž ten který autor zemřel. Jedná se o nejhranější jazzové skladby a interprety, jakými jsou Billie Holiday, Ella Fitzgerald a Herbie Hancock.

Podruhé za sebou pracujete s jedním hercem. V čem je takováto spolupráce specifická?

Výhodu vidím v tom, že se dokážu plně soustředit jen na jednoho člověka a vzniká mezi námi intimnější vazba, než když pracuji se skupinou herců. Odpadají mezi námi bariéry, můžeme si věci vyříkat víc na rovinu. U poezie to s jiným přístupem ani nejde.

Inspirovala jste se něčím?

Konkrétně ne. Samozřejmě jsem několik představení divadla poezie viděla, ale ničím se výhradně neinspiruji. Vycházím ze svého pocitu, že přednes poezie je velmi podobný interpretaci jazzu. Jakmile se v jednom či druhém objeví faleš, posluchač to umělci nevěří.

Promiňte, ale není inscenace poezie tak trochu odvaha?

Nemyslím si. Naopak mám pocit, že v dnešní době je návrat do minulosti trendem jak v umění, tak třeba i v módě. O poezii zájem stále je. A básně Václava Hraběte mohou být blízké i studentům. To je také důvod, proč představení Tak mlád, tak krutě mlád chceme uvést nejen na divadle, ale nabídnout ho i školám a jiným institucím.

Text: (ves, red)
Foto: (orga)

 


SOUNDTRACK PODĚBRADY

SOUNDTRACK PODĚBRADY

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií / 24. – 27. srpna 2017

celý článek >>>

PROGRAM FESTIVALU SOUNDTRACK 2017

PROGRAM FESTIVALU SOUNDTRACK 2017

Podrobný program čtyřdenního mezinárodního festivalu filmové hudby a multimédií na všech deseti stanovištích.

celý článek >>>

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

S Honzou Muchowem o poděbradské harfě, režiséru-morčeti a kapele snů

Kdyby mu prý někdo před dvaceti lety řekl, že bude vystupovat na jednom pódiu s komorní filharmonií, hlasitě by se rozesmál. Tento okázalý sci-fi scénář se však za pár dní držiteli několika Českých lvů v Poděbradech vyplní. Jan P. Muchow, jedna z ikon české filmové hudby, představí v rámci festivalu Soundtrack projekt The Antagonists. Ten přinese průřez jeho tvorbou ve výjimečném spojení osobností naší hudební scény a symfonického orchestru.

celý článek >>>

Kterak uhlazený Neckář punkery a Xindla „krotil“

Kterak uhlazený Neckář punkery a Xindla „krotil“

Asi jako kdyby mezi rozevláté fotbalové fanoušky vkráčel zdvořilý muž v úhledném fraku a s vytříbeným slovníkem. Tak nějak se mohl cítit nestárnoucí zpěvák Václav Neckář na festivalu Barvy léta.

celý článek >>>

Malý festival sborového zpěvu

Malý festival sborového zpěvu

Poděbradský Smíšený pěvecký sbor sv. Cecílie byl jeho součástí.

celý článek >>>

Český ukulele festival míří do Poděbrad!

Český ukulele festival míří do Poděbrad!

Pátek 28. července bude v Poděbradech patřit hudebnímu nástroji, kterému Havajané říkají „skákající blecha“.

celý článek >>>

Vzpomínka na poděbradské oběti holocaustu

Vzpomínka na poděbradské oběti holocaustu

Alfred Ascher, Bedřich Ascher, Růžena Ascherová,… Robert Kaufmann, Dora Kaufmannová, Helena Kaufmannová,… Arnošt Ziegler, Arnoštka Zieglerová, Hana Zieglerová.

celý článek >>>

Soubor country tanců při ZO SPCCH Poděbrady na zahájení lázeňské sezony v Piešťanech

Soubor country tanců při ZO SPCCH Poděbrady na zahájení lázeňské sezony v Piešťanech

Přinášíme zprávu o účasti poděbradských seniorů na zahájení piešťanské lázeňské sezony.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY