„Přednes poezie je podobný interpretaci jazzu“

 

Po milostném dramatu Nebezpečné známosti a monodramatu Znáte Coco Canel? uvádí mladá režisérka Jana Langrová na poděbradskou scénu divadlo poezie. To nese název Tak mlád, tak krutě mlád a jeho protagonistou je Jaroslav Brendl (na snímku). Více o chystaném projektu a současně první letošní premiéře Divadelního spolku Jiří prozradila sama režisérka.

 

prednes poezieJak se zrodil nápad nabídnout divákům tak osobitou formu, jakou je divadlo poezie?

S nápadem přišel herec libického a poděbradského divadelního spolku Jaroslav Brendl, který je současně úspěšný recitátor, známé jsou například jeho poetické večery. Právě ke spolupráci na jednom z takovýchto večerů mě oslovil, ale nakonec jsem se rozhodla, že zkusíme udělat něco jiného. Básně nepřetváříme, nepracujeme s nimi nijak jinak než jako s básněmi. Zasadili jsme je do určitého příběhu. Ten začíná v roce 1965, kdy zemřel Václav Hrabě, a končí úmrtím Jiřího Wolkera roku 1924. Spojit tvorbu tří českých básníků – Václava Hraběte, Jiřího Ortena a Jiřího Wolkera – kteří umřeli velmi mladí, byl nápad Jaroslava Brendla, stejně jako název, jenž je veršem z Ortenovy básně Sedmá elegie.

Předpokládám, že vám coby studentce jazzového zpěvu je z této trojice nejbližší právě Václav Hrabě.

Je tomu tak. Důvodem není jen to, že jeho tvorba podobně jako u jiných beatniků úzce souvisela s jazzovou a bluesovou hudbou, ale i skutečnost, že se odprostil od metafor, je upřímný, píše o svých niterných pocitech, osobitě kritizuje společnost.

I když je styl zmíněných básníků odlišný, společné měli téma smrti, že?

Ano. Zajímavá, nebo, chceme-li, osudová, je skutečnost, že se všichni tři zabývali smrtí těsně před tím, než zemřeli. Jen pro připomenutí, Hrabě zemřel jako čtyřiadvacetiletý, Orten ve dvaadvaceti a Wolker v třiadvaceti letech.  

Jaká bude hudební složka představení?

Aby si divák uvědomil i rozdílnost doby, ve které autoři tvořili, nejen díky básním a rekvizitám, jež se na jevišti objeví, je tvorba jednotlivých básníků vždy předělena jazzovým standardem, který vznikl v roce, v němž ten který autor zemřel. Jedná se o nejhranější jazzové skladby a interprety, jakými jsou Billie Holiday, Ella Fitzgerald a Herbie Hancock.

Podruhé za sebou pracujete s jedním hercem. V čem je takováto spolupráce specifická?

Výhodu vidím v tom, že se dokážu plně soustředit jen na jednoho člověka a vzniká mezi námi intimnější vazba, než když pracuji se skupinou herců. Odpadají mezi námi bariéry, můžeme si věci vyříkat víc na rovinu. U poezie to s jiným přístupem ani nejde.

Inspirovala jste se něčím?

Konkrétně ne. Samozřejmě jsem několik představení divadla poezie viděla, ale ničím se výhradně neinspiruji. Vycházím ze svého pocitu, že přednes poezie je velmi podobný interpretaci jazzu. Jakmile se v jednom či druhém objeví faleš, posluchač to umělci nevěří.

Promiňte, ale není inscenace poezie tak trochu odvaha?

Nemyslím si. Naopak mám pocit, že v dnešní době je návrat do minulosti trendem jak v umění, tak třeba i v módě. O poezii zájem stále je. A básně Václava Hraběte mohou být blízké i studentům. To je také důvod, proč představení Tak mlád, tak krutě mlád chceme uvést nejen na divadle, ale nabídnout ho i školám a jiným institucím.

Text: (ves, red)
Foto: (orga)

 


Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Středočeský kraj má svůj komorní orchestr. V neděli 15. července zahraje na kolonádě

Již v červenci se uskuteční první vystoupení nově založeného Orchestru akademie komorní hudby složeného z nejtalentovanějších českých i zahraničních hudebníků a hudebnic, který bude působit především na území Středočeského kraje. V jeho čele bude stát violoncellista Tomáš Jamník, který u projektu Akademie komorní hudby působí již od roku 2015 jako jeho umělecký vedoucí.

celý článek >>>

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Slavnostní vyhlášení festivalu se konalo v pátek 1. 6. 2018 v Zámeckém biografu a v přilehlé zámecké zahradě za účasti mladých a nadějných filmařů ze středních škol celé republiky.

celý článek >>>

Poděbradský (J)elitní majáles

Poděbradský (J)elitní majáles

Galerie G18 se na jeden den stala centrem oslav krás studentského života.

celý článek >>>

Muzejní noc už pojedenácté

Muzejní noc už pojedenácté

Také letos mělo Polabské muzeum v Poděbradech v jeden den otevřeno do pozdních nočních hodin.

celý článek >>>

Duchovní hudba pohledem studentů

Duchovní hudba pohledem studentů

Jsem členkou Pěveckého sboru a Orchestru Gymnázia z Poděbrad od začátku svého studia na gymnáziu.

celý článek >>>

Lázně Poděbrady zvou

Lázně Poděbrady zvou

Koncerty na letním pódiu a v kongresovém sálu / Výstava v Galerii Ludvíka Kuby

celý článek >>>

Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu

Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu

Výstava 7. 7. – 26. 8. 2018 / Galerie Ludvíka Kuby, Lázeňská 363/III, 290 33 Poděbrady

celý článek >>>

Vzpomínka na kněze, který „se celý život učil, a přece propadl“

Vzpomínka na kněze, který „se celý život učil, a přece propadl“

Výraznou součástí programu letošní poděbradské Noci kostelů se stala vzpomínka na katolického kněze, spisovatele, milovníka umění a ctitele opravdového života – Františka Lukeše, která proběhla v kostele Povýšení svatého Kříže.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY