„Přednes poezie je podobný interpretaci jazzu“

 

Po milostném dramatu Nebezpečné známosti a monodramatu Znáte Coco Canel? uvádí mladá režisérka Jana Langrová na poděbradskou scénu divadlo poezie. To nese název Tak mlád, tak krutě mlád a jeho protagonistou je Jaroslav Brendl (na snímku). Více o chystaném projektu a současně první letošní premiéře Divadelního spolku Jiří prozradila sama režisérka.

 

prednes poezieJak se zrodil nápad nabídnout divákům tak osobitou formu, jakou je divadlo poezie?

S nápadem přišel herec libického a poděbradského divadelního spolku Jaroslav Brendl, který je současně úspěšný recitátor, známé jsou například jeho poetické večery. Právě ke spolupráci na jednom z takovýchto večerů mě oslovil, ale nakonec jsem se rozhodla, že zkusíme udělat něco jiného. Básně nepřetváříme, nepracujeme s nimi nijak jinak než jako s básněmi. Zasadili jsme je do určitého příběhu. Ten začíná v roce 1965, kdy zemřel Václav Hrabě, a končí úmrtím Jiřího Wolkera roku 1924. Spojit tvorbu tří českých básníků – Václava Hraběte, Jiřího Ortena a Jiřího Wolkera – kteří umřeli velmi mladí, byl nápad Jaroslava Brendla, stejně jako název, jenž je veršem z Ortenovy básně Sedmá elegie.

Předpokládám, že vám coby studentce jazzového zpěvu je z této trojice nejbližší právě Václav Hrabě.

Je tomu tak. Důvodem není jen to, že jeho tvorba podobně jako u jiných beatniků úzce souvisela s jazzovou a bluesovou hudbou, ale i skutečnost, že se odprostil od metafor, je upřímný, píše o svých niterných pocitech, osobitě kritizuje společnost.

I když je styl zmíněných básníků odlišný, společné měli téma smrti, že?

Ano. Zajímavá, nebo, chceme-li, osudová, je skutečnost, že se všichni tři zabývali smrtí těsně před tím, než zemřeli. Jen pro připomenutí, Hrabě zemřel jako čtyřiadvacetiletý, Orten ve dvaadvaceti a Wolker v třiadvaceti letech.  

Jaká bude hudební složka představení?

Aby si divák uvědomil i rozdílnost doby, ve které autoři tvořili, nejen díky básním a rekvizitám, jež se na jevišti objeví, je tvorba jednotlivých básníků vždy předělena jazzovým standardem, který vznikl v roce, v němž ten který autor zemřel. Jedná se o nejhranější jazzové skladby a interprety, jakými jsou Billie Holiday, Ella Fitzgerald a Herbie Hancock.

Podruhé za sebou pracujete s jedním hercem. V čem je takováto spolupráce specifická?

Výhodu vidím v tom, že se dokážu plně soustředit jen na jednoho člověka a vzniká mezi námi intimnější vazba, než když pracuji se skupinou herců. Odpadají mezi námi bariéry, můžeme si věci vyříkat víc na rovinu. U poezie to s jiným přístupem ani nejde.

Inspirovala jste se něčím?

Konkrétně ne. Samozřejmě jsem několik představení divadla poezie viděla, ale ničím se výhradně neinspiruji. Vycházím ze svého pocitu, že přednes poezie je velmi podobný interpretaci jazzu. Jakmile se v jednom či druhém objeví faleš, posluchač to umělci nevěří.

Promiňte, ale není inscenace poezie tak trochu odvaha?

Nemyslím si. Naopak mám pocit, že v dnešní době je návrat do minulosti trendem jak v umění, tak třeba i v módě. O poezii zájem stále je. A básně Václava Hraběte mohou být blízké i studentům. To je také důvod, proč představení Tak mlád, tak krutě mlád chceme uvést nejen na divadle, ale nabídnout ho i školám a jiným institucím.

Text: (ves, red)
Foto: (orga)

 


Rotary klub Poděbrady potřinácté v Divadle Na Kovárně

Rotary klub Poděbrady potřinácté v Divadle Na Kovárně

Ve čtvrtek 18. ledna Rotary klub Poděbrady uspořádal pro veřejnost již 13. ročník benefičního představení Járova poděbradského ochotnického souboru.

celý článek >>>

Uplynulý rok byl pro pěvecký sbor poděbradského gymnázia výroční

Uplynulý rok byl pro pěvecký sbor poděbradského gymnázia výroční

Noví hudebníci, v pořadí již sedmé natočené CD, věnovaná mše a samozřejmě koncerty doma i za hranicemi včetně oslavy na půdě domovského gymnázia. To byl rok 2017, dvacátý rok Pěveckého sboru a Orchestru Gymnázia Jiřího z Poděbrad a sboru absolventů Collegium 2010.

celý článek >>>

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

O niečo viac ako polmaratón, hodnotí náročnost inscenace Shylock herec Milan Kňažko

V březnu minulého roku dostal divadelní Cenu Thálie za roli Jona v monodramatu Shylock. O měsíc později při Poděbradských dnech poezie převzal Křišťálovou růži za mistrovství v přednesu poezie a prózy. Při té příležitosti nabídl přítomným v Divadle Na Kovárně ukázku ze svého oceněného představení. Nyní se Milan Kňažko i jeho Shylock do Poděbrad vracejí.

celý článek >>>

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

„Poděbrady? Jasně, vzpomínám na ‚zdravotní‘ přestávky v Savoyi“

Divadlo Na Kovárně uvedlo v lednu komedii A na Hrušce sedí diktátor. Miroslav Táborský, jeden z protagonistů této konverzační grotesky, zavzpomínal při své návštěvě Poděbrad i na své mládí.

celý článek >>>

Novinka v parku: plastika „Po koupeli“

Novinka v parku: plastika „Po koupeli“

Horní část parku zdobí od prosince minulého roku nová socha.

celý článek >>>

První etapa rekonstrukce Glorietu dokončena!

První etapa rekonstrukce Glorietu dokončena!

Okolo poděbradského altánu Gloriet bylo v minulém roce živo. Zchátralá kulturní památka nutně potřebovala opravu, jejíž první etapu se nyní, díky získaným grantům i podpoře široké veřejnosti, podařilo dotáhnout do konce.

celý článek >>>

Jubilejní Českou mši vánoční prožili v Poděbradech trochu jinak

Jubilejní Českou mši vánoční prožili v Poděbradech trochu jinak

„Rybovku“ zazpívalo zaplněnému kostelu společně hned pět poděbradských sborů.

celý článek >>>

Sbor poděbradského gymnázia získal po koncertu ve Vídni mši

Sbor poděbradského gymnázia získal po koncertu ve Vídni mši

Nečekaným vánočním dárkem pro Pěvecký sbor Gymnázia Jiřího z Poděbrad, Collegium 2010 a Orchestr PS GJP se po letošním koncertu ve Vídni stala Mše Janu Nepomuckému.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY