Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

 

Tolik na úvod. A co bude dál? Máme jako zde bydlící obyvatelé za sebou 8 let „kulturní revoluce“.


Alespoň tak jsem to vnímal poučován vedením bývalé radnice. I v Číně za Maovy kulturní revoluce šlo o přežití. Biograf na prvním nádvoří zámku přežil jen díky několika profesionálům na tuto komoditu. Podpora Filmového klubu v Poděbradech, zdárně se rozvíjejícího, byla tak výrazná, že to klub nepřežil. Nebyl nahrazen ničím, ani nikým. Prostory pro klubové projekce ve městě jsou i na více místech, možná by byli i klubisté, ale vůle radních nebyla. Biograf nikdy neměl náklady srovnatelné s divadlem. Přitom film je jediná prezentace audiovizuálního umění v Zámeckém biografu srovnatelná s kterýmkoliv kinem na světě. Divák zde v Zámeckém biografu sleduje a prožívá stejné příběhy jako návštěvník kina v Paříži, v Athénách, Rize, Oslu, New Yorku, Petrohradu,… Ta zdejší přehnaně propagovaná divadelní scéna nemůže kino nikdy dohnat. Jedině, že by v divadle byly na velké plátno promítány přímé přenosy představení z velkých světových scén. O hudební klasice na nejvyšší úrovni nemluvě.


Myslím si, že nám ještě neujel vlak. Ale již pomalu jede a my běžíme vedle něj. Naskočíme nebo to vzdáme? Nevzdávejme to! Jsou města stejně velká jako Poděbrady a již několik let mají to, o čem právě píši. Máme novou radnici, tak bychom do toho vlaku filmového umění měli naskočit. Jsme snad horší a nekulturní? Jenom jsme několik posledních let, to si přiznejme, kulturně stagnovali. Snad nám to nezůstane.


Píši o jednom uměleckém oboru, ale ten sám kulturu nedělá. Musí to být tak zvaný umělecký mix. Umělecky hodnotná divadelní představení, koncerty, galerie plné lidí nejen na obrazech a pružný Zámecký biograf. Zpřístupnění skutečného umění obyvatelům Poděbrad vytváří nezbytný základ pro naši kulturní úroveň.


Umění se nedá nahradit ničím – ani politikou.


MgA. Čestmír Církva

(13. 12. 2018)

 


Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Do křesla pro hosta usedl Tomáš Töpfer

Událostí v padesátileté historii Divadelního spolku Vojan se stala beseda s hereckými osobnostmi.

celý článek >>>

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Mezi stálice amatérské divadelní scény patří poděbradský Divadelní spolek Jiří. Pravidelně připravuje kvalitní inscenace pro velké i malé diváky. Organizuje celostátní přehlídku ochotnických souborů FEMAD, ale i jinak obohacuje kulturní život města. Zejména o plánech pro letošní rok hovoří předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

celý článek >>>

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady / Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady / Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY