Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

 

Tolik na úvod. A co bude dál? Máme jako zde bydlící obyvatelé za sebou 8 let „kulturní revoluce“.


Alespoň tak jsem to vnímal poučován vedením bývalé radnice. I v Číně za Maovy kulturní revoluce šlo o přežití. Biograf na prvním nádvoří zámku přežil jen díky několika profesionálům na tuto komoditu. Podpora Filmového klubu v Poděbradech, zdárně se rozvíjejícího, byla tak výrazná, že to klub nepřežil. Nebyl nahrazen ničím, ani nikým. Prostory pro klubové projekce ve městě jsou i na více místech, možná by byli i klubisté, ale vůle radních nebyla. Biograf nikdy neměl náklady srovnatelné s divadlem. Přitom film je jediná prezentace audiovizuálního umění v Zámeckém biografu srovnatelná s kterýmkoliv kinem na světě. Divák zde v Zámeckém biografu sleduje a prožívá stejné příběhy jako návštěvník kina v Paříži, v Athénách, Rize, Oslu, New Yorku, Petrohradu,… Ta zdejší přehnaně propagovaná divadelní scéna nemůže kino nikdy dohnat. Jedině, že by v divadle byly na velké plátno promítány přímé přenosy představení z velkých světových scén. O hudební klasice na nejvyšší úrovni nemluvě.


Myslím si, že nám ještě neujel vlak. Ale již pomalu jede a my běžíme vedle něj. Naskočíme nebo to vzdáme? Nevzdávejme to! Jsou města stejně velká jako Poděbrady a již několik let mají to, o čem právě píši. Máme novou radnici, tak bychom do toho vlaku filmového umění měli naskočit. Jsme snad horší a nekulturní? Jenom jsme několik posledních let, to si přiznejme, kulturně stagnovali. Snad nám to nezůstane.


Píši o jednom uměleckém oboru, ale ten sám kulturu nedělá. Musí to být tak zvaný umělecký mix. Umělecky hodnotná divadelní představení, koncerty, galerie plné lidí nejen na obrazech a pružný Zámecký biograf. Zpřístupnění skutečného umění obyvatelům Poděbrad vytváří nezbytný základ pro naši kulturní úroveň.


Umění se nedá nahradit ničím – ani politikou.


MgA. Čestmír Církva

(13. 12. 2018)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY