Umění je soubor jednotlivých uměleckých děl různých oborů

 

Tolik na úvod. A co bude dál? Máme jako zde bydlící obyvatelé za sebou 8 let „kulturní revoluce“.


Alespoň tak jsem to vnímal poučován vedením bývalé radnice. I v Číně za Maovy kulturní revoluce šlo o přežití. Biograf na prvním nádvoří zámku přežil jen díky několika profesionálům na tuto komoditu. Podpora Filmového klubu v Poděbradech, zdárně se rozvíjejícího, byla tak výrazná, že to klub nepřežil. Nebyl nahrazen ničím, ani nikým. Prostory pro klubové projekce ve městě jsou i na více místech, možná by byli i klubisté, ale vůle radních nebyla. Biograf nikdy neměl náklady srovnatelné s divadlem. Přitom film je jediná prezentace audiovizuálního umění v Zámeckém biografu srovnatelná s kterýmkoliv kinem na světě. Divák zde v Zámeckém biografu sleduje a prožívá stejné příběhy jako návštěvník kina v Paříži, v Athénách, Rize, Oslu, New Yorku, Petrohradu,… Ta zdejší přehnaně propagovaná divadelní scéna nemůže kino nikdy dohnat. Jedině, že by v divadle byly na velké plátno promítány přímé přenosy představení z velkých světových scén. O hudební klasice na nejvyšší úrovni nemluvě.


Myslím si, že nám ještě neujel vlak. Ale již pomalu jede a my běžíme vedle něj. Naskočíme nebo to vzdáme? Nevzdávejme to! Jsou města stejně velká jako Poděbrady a již několik let mají to, o čem právě píši. Máme novou radnici, tak bychom do toho vlaku filmového umění měli naskočit. Jsme snad horší a nekulturní? Jenom jsme několik posledních let, to si přiznejme, kulturně stagnovali. Snad nám to nezůstane.


Píši o jednom uměleckém oboru, ale ten sám kulturu nedělá. Musí to být tak zvaný umělecký mix. Umělecky hodnotná divadelní představení, koncerty, galerie plné lidí nejen na obrazech a pružný Zámecký biograf. Zpřístupnění skutečného umění obyvatelům Poděbrad vytváří nezbytný základ pro naši kulturní úroveň.


Umění se nedá nahradit ničím – ani politikou.


MgA. Čestmír Církva

(13. 12. 2018)

 


Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Mezi stálice amatérské divadelní scény patří poděbradský Divadelní spolek Jiří. Pravidelně připravuje kvalitní inscenace pro velké i malé diváky. Organizuje celostátní přehlídku ochotnických souborů FEMAD, ale i jinak obohacuje kulturní život města. Zejména o plánech pro letošní rok hovoří předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

celý článek >>>

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady / Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady / Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

celý článek >>>

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

První letošní, ale v pořadí již třetí abonentní koncert této sezony, připravila Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Za vším hledej sousedku

Za vším hledej sousedku

Poslední lednový den přivezli „Bezruči“ neboli Divadlo Petra Bezruče z Ostravy v rámci abonentních představení do lázeňského města Maryšu a s ní i mladého herce, Poděbraďáka Vojtěcha Říhu, v roli Francka.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Zvířátka jsou odjakživa velkým lákadlem. Často za nimi vyráží rodiny s dětmi a školní skupiny, ale oblíbené jsou i u mladých párů nebo seniorů. Středočeská centrála cestovního ruchu připravila novou brožuru, která mapuje 13 zajímavých míst ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci zvířata prohlédnout, nakrmit je nebo se na nich dokonce projet.

celý článek >>>

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Podobně jako v minulých letech i vloni Polabské muzeum v Poděbradech nabídlo prohlídky svých expozic a připravilo několik tematických výstav. Ani letos tomu nebude jinak. O chystaných akcích hovoří ředitel muzea Jan Vinduška.

celý článek >>>

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta. Organizátoři akce zároveň před několika dny spustili předprodej festivalových passů.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY