Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

 

Mezi stálice amatérské divadelní scény patří poděbradský Divadelní spolek Jiří. Pravidelně připravuje kvalitní inscenace pro velké i malé diváky. Organizuje celostátní přehlídku ochotnických souborů FEMAD, ale i jinak obohacuje kulturní život města. Zejména o plánech pro letošní rok hovoří předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

 

DolezalovaJak hodnotíte uplynulý rok 2018? Co se spolku především podařilo?

Připomenu dvě představení, která se u diváků setkala se slušným ohlasem a letos je budeme reprízovat. Jedná se o hry My se vám ozveme a Kladivo na čarodějnice. Potom se soubor zúčastnil několika divadelních přehlídek, z nichž si zejména herci, ale také režiséři odvezli různá ocenění, což svědčí o dobré úrovni inscenací. Těší nás, že pořadatelé projevují stálý zájem o naše pohádky, které byly uvedeny na mnoha štacích. Podobně jako v minulých letech, tak i vloni měly úspěch historické procházky po městě. Také tímto způsobem soubor už několik let v létě oživuje zdejší kulturní život.

A co chystá spolek na letošní měsíce?

Pro diváky připravujeme celkem tři novinky. Tou první je komorní komedie z manželského života, kterou francouzský autor Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. Hostující režisérka Sylva Triantafillou obsadila do manželských rolí Milana Hercika a mne. Premiéru chceme divákům nabídnout 12. dubna. Druhým projektem, který je ve stavu zrodu, je romantická hra Radúz a Mahulena. Jak je známo, jedná se o pohádkové drama Julia Zeyera. Režie se ujal Ladislav Langr, v roli královny Runy se objeví známá herečka Valérie Zawadská. První premiéra „pod střechou“ je naplánována na 10. května v Divadle Na Kovárně, první „venkovní“ premiéra na 8. června na zámecké zahradě. Právě v tomto úžasném prostředí chceme novinku uvádět během léta. Na podzim pak začneme se zkoušením pohádky Vánoční sen na motivy známé povídky Charlese Dickense Vánoční koleda. Její premiéru plánujeme na předvánoční období.

Zmínila jste letní kostýmované procházky městem. Budou se opět konat?

Ano, určitě je opět rádi nabídneme. V podstatě se na ně těší i celý spolek, protože se v jednotlivých rolích vystřídají prakticky všichni herci. Podobně jako v minulých letech, tak i nyní scénář procházek připravuje Ladislav Langr, protože v něm má spolek nevyčerpatelnou studnici nápadů. Účastníci těchto akcí se mohou těšit na mnohá zajímavá zastavení a s nimi spojené situace.

Pokud vím, tak do Poděbrad patří řadu let divadelní přehlídka FEMAD…

Na podzim zorganizujeme už osmačtyřicátý ročník této přehlídky amatérského divadla. V Divadle Na Kovárně opět přivítáme soubory, které zůstaly těsně před branami postupu na celostátní, případně národní divadelní přehlídky. Věříme, že přivezou skvělá představení. A s těmi našimi se během roku určitě zúčastníme jiných přehlídek a festivalů.

Chystáte ještě nějaké další aktivity?

Rádi bychom se po nějakém čase vrátili k podzimní Noci divadel. Příprav by se podle všeho tentokrát ujali mladí členové spolku. Někteří z nich přicházejí s novými myšlenkami a nápady.

Rozrůstá se spolek o nové členy?

Máme radost, že se v poslední době objevují noví adepti projevující zájem o divadlo, a to všeho věku. Zejména nás těší, že přicházejí pánové, protože děvčata obvykle prokazují větší zájem. Nováčci poznávají prostředí, atmosféru v souboru a na roli si musí zpravidla chvíli počkat.

Nedávná premiéra inscenace Kladivo na čarodějnice byla zcela vyprodaná. Divácký zájem vás musí těšit…

Chci zdůraznit, že si vážíme každého, kdo projevuje našemu spolku přízeň. Budeme rádi, když diváci budou i nadále přicházet na naše představení. Dobře víme, že přijíždějící profesionální soubory jsou naší velkou konkurencí. Ale stále cítíme ze strany publika velkou podporu, za kterou děkujeme.


Text a foto: Milan Čejka

(7. 2. 2019)

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY