Woodoo Session podesáté

 

Během posledního červencového týdne vznikla ve městě v rámci tradičního sympozia umělecké tvorby více než desítka obrazů na doposud opomíjených místech, jako jsou kotelny či slepé fasády budov. Výtvarnými díly ze dřeva zase ožilo nábřeží pod zámkem.


woodoo2V Poděbradech se uskutečnil v pořadí už 10. ročník Woodoo Session – sympozia volné tvorby evropského formátu ve veřejném prostoru, které se svolením města přináší mimo jiné výtvarné náměty na zdi, jež by jinak zůstaly oprýskané či jinak nevzhledné. Lázeňské město se stalo na jeden prodloužený víkend centrem volné tvorby, kde se mohli vyjádřit známí streetartoví umělci (například X-DOG, SEOK z Itálie, OBIC, ROBOT X, Jan Kaláb, Michal Škapka, ZEB ONE, Jan Zdvořák a další.), ale i náhodní kolemjdoucí.


Při procházce po labském nábřeží měli obyvatelé i návštěvníci města zase možnost obdivovat díla renomovaných českých výtvarníků. Vedle neznámého umělce, jenž v nočních hodinách již trochu zápasil se svou skulpturou z dřevotřískových planěk, přispěli svými nápady a myšlenkami například architektonické duo Šenkýř – Šimek, Adéla Waldhauserová a Julie Slauka, H3T architekti, Biozee z Chorvatska a pro místní nejznámější z nich, Lukáš Kladívko (autor například výmalby v podchodu pod železniční tratí, pozn. red.). Ostatně právě on je strůjcem nápadu na tuto jedinečnou akci, kterou mu v posledních letech pomáhají organizovat Jakub Jandora, David Boháček a Lucie Cíglerová. Pozvání na jubilejní ročník přijal i jeden z neuznávanějších českých sochařů Kurt Gebauer, jemuž mladí umělci pomohli splnit jeho dávný sen namalovat v Poděbradech obraz na zeď. Ten vznikl za pomoci spreje a malířské štětky a nese název Holky na trafačce.


Bohužel v době, kdy v Poděbradských novinách čtete tyto řádky, již na nábřeží u Labe sochy ze dřeva nenajdete. „V pondělí 15. srpna proběhl neřízený úklid plochy pod zámkem, kdy nás člověk z technických služeb ze zřejmých zištných důvodů ‚zapomněl kontaktovat‘, ačkoli to měl v popisu práce od nadřízených. Všechna díla byla zničena. Škoda byla vyčíslena na více než 300 000 korun,“ řekl smutně Kladívko. Podotkl, že nejde ani tak o ukradený materiál, který si výtvarníci museli vypátrat sami, ale spíše o zmařenou invenci a užitek, jež mohlo město či další subjekty z děl mít. „Pracovníci technických služeb zničili jedním rozhodnutím nejen originální dílo Kurta Gebauera, za něž by jiná města nebo sběratelé rádi zaplatili i statisíce korun, ale i další čtyři cenné umělecké objekty od školených výtvarníků,“ doplnil Kladívko.

 


Text: Lucie Míčová
Foto: Lucie Míčová a Jakub Jandora

 

 

 

 

 

 


Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Vážíme si každého diváka, říká Nataša Doležalová

Mezi stálice amatérské divadelní scény patří poděbradský Divadelní spolek Jiří. Pravidelně připravuje kvalitní inscenace pro velké i malé diváky. Organizuje celostátní přehlídku ochotnických souborů FEMAD, ale i jinak obohacuje kulturní život města. Zejména o plánech pro letošní rok hovoří předsedkyně spolku Nataša Doležalová.

celý článek >>>

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady / Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady / Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

celý článek >>>

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

Divadlo opět rozezněla krásná hudba

První letošní, ale v pořadí již třetí abonentní koncert této sezony, připravila Společnost Otakara Vondrovice.

celý článek >>>

Za vším hledej sousedku

Za vším hledej sousedku

Poslední lednový den přivezli „Bezruči“ neboli Divadlo Petra Bezruče z Ostravy v rámci abonentních představení do lázeňského města Maryšu a s ní i mladého herce, Poděbraďáka Vojtěcha Říhu, v roli Francka.

celý článek >>>

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

Vzpomínka na Leopoldu Dostalovou

k 130. výročí narození národní umělkyně

celý článek >>>

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Za zvířátky do středních Čech s novou brožurou

Zvířátka jsou odjakživa velkým lákadlem. Často za nimi vyráží rodiny s dětmi a školní skupiny, ale oblíbené jsou i u mladých párů nebo seniorů. Středočeská centrála cestovního ruchu připravila novou brožuru, která mapuje 13 zajímavých míst ve Středočeském kraji, kde si mohou návštěvníci zvířata prohlédnout, nakrmit je nebo se na nich dokonce projet.

celý článek >>>

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Polabské muzeum připravuje novou sezonu

Podobně jako v minulých letech i vloni Polabské muzeum v Poděbradech nabídlo prohlídky svých expozic a připravilo několik tematických výstav. Ani letos tomu nebude jinak. O chystaných akcích hovoří ředitel muzea Jan Vinduška.

celý článek >>>

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Letošní SOUNDTRACK láká na Šakalí léta i výhodné vstupné

Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady zahájí svůj letošní program světovou premiérou koncertní verze filmového hitu Šakalí léta. Organizátoři akce zároveň před několika dny spustili předprodej festivalových passů.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY