Woodoo Session podesáté

 

Během posledního červencového týdne vznikla ve městě v rámci tradičního sympozia umělecké tvorby více než desítka obrazů na doposud opomíjených místech, jako jsou kotelny či slepé fasády budov. Výtvarnými díly ze dřeva zase ožilo nábřeží pod zámkem.


woodoo2V Poděbradech se uskutečnil v pořadí už 10. ročník Woodoo Session – sympozia volné tvorby evropského formátu ve veřejném prostoru, které se svolením města přináší mimo jiné výtvarné náměty na zdi, jež by jinak zůstaly oprýskané či jinak nevzhledné. Lázeňské město se stalo na jeden prodloužený víkend centrem volné tvorby, kde se mohli vyjádřit známí streetartoví umělci (například X-DOG, SEOK z Itálie, OBIC, ROBOT X, Jan Kaláb, Michal Škapka, ZEB ONE, Jan Zdvořák a další.), ale i náhodní kolemjdoucí.


Při procházce po labském nábřeží měli obyvatelé i návštěvníci města zase možnost obdivovat díla renomovaných českých výtvarníků. Vedle neznámého umělce, jenž v nočních hodinách již trochu zápasil se svou skulpturou z dřevotřískových planěk, přispěli svými nápady a myšlenkami například architektonické duo Šenkýř – Šimek, Adéla Waldhauserová a Julie Slauka, H3T architekti, Biozee z Chorvatska a pro místní nejznámější z nich, Lukáš Kladívko (autor například výmalby v podchodu pod železniční tratí, pozn. red.). Ostatně právě on je strůjcem nápadu na tuto jedinečnou akci, kterou mu v posledních letech pomáhají organizovat Jakub Jandora, David Boháček a Lucie Cíglerová. Pozvání na jubilejní ročník přijal i jeden z neuznávanějších českých sochařů Kurt Gebauer, jemuž mladí umělci pomohli splnit jeho dávný sen namalovat v Poděbradech obraz na zeď. Ten vznikl za pomoci spreje a malířské štětky a nese název Holky na trafačce.


Bohužel v době, kdy v Poděbradských novinách čtete tyto řádky, již na nábřeží u Labe sochy ze dřeva nenajdete. „V pondělí 15. srpna proběhl neřízený úklid plochy pod zámkem, kdy nás člověk z technických služeb ze zřejmých zištných důvodů ‚zapomněl kontaktovat‘, ačkoli to měl v popisu práce od nadřízených. Všechna díla byla zničena. Škoda byla vyčíslena na více než 300 000 korun,“ řekl smutně Kladívko. Podotkl, že nejde ani tak o ukradený materiál, který si výtvarníci museli vypátrat sami, ale spíše o zmařenou invenci a užitek, jež mohlo město či další subjekty z děl mít. „Pracovníci technických služeb zničili jedním rozhodnutím nejen originální dílo Kurta Gebauera, za něž by jiná města nebo sběratelé rádi zaplatili i statisíce korun, ale i další čtyři cenné umělecké objekty od školených výtvarníků,“ doplnil Kladívko.

 


Text: Lucie Míčová
Foto: Lucie Míčová a Jakub Jandora

 

 

 

 

 

 


„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

„Jazz si s sebou nese příběh, který stojí za to poslouchat“

V pátek 19. a v sobotu 20. července ovládne letní pódium na kolonádě swing a jazz. Oblíbené Poděbradské swingování bude letos sice jen dvoudenní, ale na kvalitě interpretů neubírá. O tom se dočtete v rozhovoru s dramaturgyní festivalu Janou Langrovou.

celý článek >>>

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Z prodavačky ovoce a zeleniny se vyklubala výtvarná umělkyně

Jíst ovoce a zeleninu je důležité pro zdraví. Naštěstí to mám do velkoobchodu pana Novotného jen „pár“ kroků. Jednou se tam objevila jako prodavačka žena středního věku, příjemná a vstřícná k zákazníkům. Když někdo dělá svoji práci, jak se patří, vždy mne to potěší. Pochválil jsem ji, a protože v obchodě právě nikdo nebyl, zapředl jsem s ní hovor. Dozvěděl jsem se, že mimo jiné maluje a ilustruje knihy. Překvapilo mne to. Umělkyni bych si představoval trochu jinak. Ozvala se ve mně velká zvědavost. A tak jsem Petru Jiránkovou vyzpovídal rovnou pro PN.

celý článek >>>

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Poděbradský fotograf Jiří Soural umí čekat na dobré světlo

Seznámil jsem s ním na vernisáži jeho výstavy o Arktidě, která se konala v městské knihovně. Nahlédl jsem tam náhodou, když jsem si půjčoval knihu, a strnul jsem údivem. Každá z fotografií dýchala svěžím duchem severu. Poděbraďák Jiří Soural je nafotil při svých cestách Norskem, Islandem nebo Špicberky. Při pohledu na každou jednotlivou fotku jsem měl pocit, jako bych v daném místě byl naživo.

celý článek >>>

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Divadlo Na Kovárně pohltí manželské nesnáze

Poděbradský Divadelní spolek Jiří připravuje pro své diváky první letošní premiéru. Herecká dvojice Nataša Doležalová a Milan Hercik pod vedením hostující režisérky Sylvy Triantafillou finišuje ve zkoušení komorní komedie, kterou francouzský dramatik Eric Assous nazval Manželé v nesnázích. A právě s režisérkou inscenace vznikl následující rozhovor.

celý článek >>>

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Jiřího náměstí z 23 000 lego dílků

Sedmdesát hodin. Tak dlouho trvalo zručnému modeláři Eduardu Hyblerovi postavit jižní stranu Jiřího náměstí z lega. Model je novinkou v soukromém Muzeu kostek, které bylo koncem minulého roku v Poděbradech otevřeno.

celý článek >>>

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

PhilHarmonia Oktet nabídl klasiku

Společnost Otakara Vondrovice nachystala čtvrtý abonentní koncert pětadvacáté koncertní sezony.

celý článek >>>

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Jaroslav a Helena Vondruškovi: padesát let s Vojanem

Na počátku byla… gymnastika. Potom Popelka a teprve o několik let později, v únoru 1969, vznikl Divadelní soubor Vojan Libice na Cidlinou. Co ta gymnastika na začátku? Vše se dozvíte z vyprávění výjimečného divadelního páru, režiséra, herce a letitého předsedy spolku Jaroslava Vondrušky a jeho manželky, herečky Heleny, kteří u toho všeho byli.

celý článek >>>

MALÍŘI PODĚBRAD

MALÍŘI PODĚBRAD

K aktuální výstavě Poděbrady (jako) malované v Polabském muzeu

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY