Francouzští středoškoláci v Poděbradech

 

Studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad přivítali v Poděbradech skupinu 23 středoškolských studentů z východofrancouzského města Brochon.


gjp dijonJejich pobyt u nás představoval první část výměnného programu mezi naší školou a Lycée Stephen Liegeard. Během jednoho týdne měli Francouzi možnost poznat nejen naše krásné město, ale podívali se i do Kutné Hory a Prahy. Program, který jsme pro ně připravili, zahrnoval také aktivity v naší škole, návštěvu střední zemědělské školy, exkurzi v Poděbradce a Sklárnách Bohemia. Francouzi, ubytovaní v rodinách našich studentů, odjížděli domů se spoustou zážitků a všichni jsme se těšili na další společné chvíle, tentokrát v Brochonu, kam jsme odjížděli o dva týdny později.


Po cestě do Francie jsme si stačili ještě prohlédnout Štrasburk, jehož historické centrum na nás udělalo opravdu velký dojem. Naši francouzští přátelé pro nás připravili také hodně zajímavých akcí a exkurzí, ať už do podniků vyrábějících regionální speciality (dijonská hořčice, likér a další produkty z černého rybízu) či do muzeí a expozic (například o vinařském regionu Burgundsko, kde se Brochon nachází). Samozřejmě jsme také část programu strávili v jejich škole.


Myslím, že si naši a francouzští studenti oba týdny užili, našli nové přátele, poznali jinou kulturu a měli možnost porovnat školní prostředí u nás i u nich. Největší – a troufám si říct, že jedinou – zradou bylo počasí. Dlouho plánovaná výměna se uskutečnila na začátku jara, a jak si všichni určitě pamatujeme, to si letos dalo opravdu načas, takže nejdůležitější součástí oblečení v Poděbradech i v Brochonu byly zimní bundy a boty.


Text: Jana Šlapáková

(24. 5. 2018)

 


Matematika ve středověké Evropě

Matematika ve středověké Evropě

Dlouholetá spolupráce kolektivu vyučujících z MFF UK, FD ČVUT v Praze, VŠE v Praze a ÚJOP UK vyústila ve dvouletou intenzívní práci nad matematicko-historickým tématem, který v podobě knižního titulu dosud chyběl na pultech českých knihkupectví.

celý článek >>>

Střelecké klání

Střelecké klání

Již počtvrté jsme se zúčastnili střelecké soutěže pro žáky 7. ročníků základních škol, kterou pořádá Letecký klub generála Karla Mrázka.

celý článek >>>

Deváťáci na Hvaru

Deváťáci na Hvaru

Je již tradicí, že žáci 9. tříd Základní školy Václava Havla v Poděbradech jezdí na konci své školní docházky na zahraniční výjezd k moři. Letos jsme se podívali na malebný chorvatský ostrov Hvar.

celý článek >>>

Za němčinou do Berlína

Za němčinou do Berlína

Jako každý rok i letos se žáci naší ZŠ Václava Havla, kteří se učí německý jazyk, vydali na dvoudenní zahraniční poznávací exkurzi, jejímž cílem se protentokrát stalo hlavní město Německa.

celý článek >>>

Poděbrady sportovní 2018

Poděbrady sportovní 2018

DDM Symfonie, Poděbradská sportovní, s. r. o., a radní Mgr. Jindra Dlabová společně naplánovaly a v současnosti organizují akci s názvem Poděbrady sportovní 2018 na podporu pohybu a sportování dětí a mládeže v našem městě. Záměr má dvě části, a to pro školy a pro veřejnost.

celý článek >>>

Konference na „hotelovce“

Konference na „hotelovce“

Ve dnech 15. až 17. května bylo na naší škole rušno. Popravdě i ve dnech předcházejících a následujících, protože naše škola přece nikdy nespí…

celý článek >>>

„Hotelovka“ slaví už půlstoletí!

„Hotelovka“ slaví už půlstoletí!

Poděbradská Hotelová škola si v roce 2018 připomene padesát let od svého založení.

celý článek >>>

Před školou poroste strom na památku Olgy Havlové

Před školou poroste strom na památku Olgy Havlové

Poděbradská Základní škola Václava Havla je jedním z 85 míst v republice, kde byl zasazen strom, který bude připomínat oblíbenou „první dámu“ nejranější polistopadové éry.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY