Historii je dobré si osahat

 

Ne vždy patří výuka dějepisu na základních školách k těm oblíbeným – samé letopočty, jména, bitvy a podobně. Kdo si to má pamatovat? Proto na naší Základní škole T. G. Masaryka v Poděbradech dbáme na to, aby žáci historii poznali zblízka a měli příležitost konkrétní místa spjatá s našimi dějinami navštívit v rámci dějepisných exkurzí.


kut horaPrávě tyto školní akce přinášejí žákům nejen možnost zopakovat si probrané učivo a dozvědět se další zajímavé informace, ale mnohdy i samotnou historii prožít. A tento školní rok byl na dějepisné exkurze opravdu bohatý. Výuka dějepisu, která by se realizovala pouze ve školních lavicích, by pro žáky byla jen mdlým vyučovacím předmětem. Tak proč jim ho příjemně nezpestřit? Slovo exkurze znamená výlet za vzdělávacím či poznávacím účelem. A naši žáci druhého stupně se letos v rámci dějepisu zúčastnili následujících poznávacích výletů.


Žáci šestých ročníků navštívili Polabské muzeum v Poděbradech, kde na základě archeologických nálezů poznali život a smrt pravěkých komunit, které obývaly střední Polabí během doby bronzové a železné. Sedmáci se zase vydali poznávat historii nedaleké Kutné Hory, aby během komentované prohlídky získali poznatky o hornickém městě nemalého významu s významnou gotickou stavbou zapsanou na seznamu Světového dědictví UNESCO – chrámem sv. Barbory. Některé osmé třídy se zúčastnily exkurze do pevnosti Josefov, kde žáci zábavnou formou poznali život jednotlivých skupin obyvatelstva 18. století a zároveň jim byl představen účel pevnostního města. Při zpáteční cestě jsme navštívili zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou, který řadíme mezi nejvýznamnější barokní stavby u nás. Kromě toho také žáci využili příležitosti navštívit jinak nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu či jiné pražské historické památky jako například chrám sv. Víta se Zlatou uličkou či Muzeum Karlova mostu. Zajímavé dějepisné exkurze neminuly ani naše nejstarší žáky – deváťáky. Na podzim jsme se vydali do bývalého koncentračního tábora Mauthausen, kde jsme si přiblížili nechvalně známou stránku druhé světové války. A nedávno se naopak vydali do Příbrami, abychom poznali temnou část naší historie – Muzeum III. odboje a nedaleký památník Vojna, který sloužil jako tábor nucených prací při uranovém dole a následně vězeňské zařízení.


Jak je z exkurzí patrné, nezpestřují pouze výuku dějepisu. Dodávají našim žákům širší, kulturně historický rozhled a mají vliv na jejich hodnoty, postoje a sociální rozvoj.


Text a foto: Mgr. Eva Ernstová

(24. 5. 2018)

 


Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

V pořadí XVI. všesokolský slet byl bezesporu největší sokolskou událostí tohoto roku. Konal se ve dnech 1.–6. července na stadionu Eden v Praze. Z Poděbrad tam odjela dost početná výprava, kterou vedla zkušená cvičitelka Věra Doležalová. S ní a s další cvičitelkou Markétou Rožovou jsme se za touto událostí ohlédli v následujícím rozhovoru.

celý článek >>>

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Ale vezměme to pěkně od začátku…

celý článek >>>

BURZA PRÁCE v Nymburku

BURZA PRÁCE v Nymburku

Krajská hospodářská komora Střední Čechy a Úřad práce Nymburk si vás dovolují pozvat na BURZU PRÁCE v Nymburku, která se koná dne 18. září 2018 v Obecním domě Nymburk.

celý článek >>>

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Konec školního roku žáků devátých tříd / Zahraniční jazyková exkurze do Vídně

celý článek >>>

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

Posedmé se v Senicích uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Pocta statečným, která připomněla 76. výročí působení výsadkové skupiny Silver A v okupované vlasti.

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Populární setkání členů Místní organizace Svazu tělesně postižených Poděbrady se konalo odpoledne 12. června v Restauraci Na Jízdárně.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY