Hotelovka pomáhá – nejen v rámci projektu „72 hodin“

 

Už sedmým rokem se letos v první polovině října uskutečnil třídenní dobrovolnický projekt „72 hodin“, organizovaný Českou radou dětí a mládeže za podpory Ministerstva školství.


hotelovka 72 hSmyslem tohoto projektu je přivést mladé lidi k přemýšlení, jak pomoci svému okolí, lidem nebo přírodě kolem nás. Hotelová škola se zapojuje do dobrovolnických aktivit pravidelně a opakovaně, motto „Hotelovka pomáhá“ se stává nosným motivem činnosti školy během celého roku a z původně jednorázové říjnové akce pro „72 hodin“ se někdy stane tradiční školní aktivita předávaná mezi třídami už několikátou generaci. Jedenáctého a dvanáctého října letošního roku se třídy na hotelovce překonávaly ve vymýšlení smysluplných projektů pro své okolí a ve výsledku zaregistrovaly na stránkách „72 hodin“ celou řadu akcí.


Druhá A a první D se rozhodly pro pomoc pejskům v útulku. „Celý týden jsme prodávali ve škole různé domácí dobroty, abychom vybrali co nejvíc peněz a mohli tak nakoupit potřebné věci pro pejsky v útulku,“ řekl za obě třídy Honza. Druhá B se podle sdělení Terezie zase rozhodla vylepšit už tak krásné Poděbrady. „Zasadili jsme strom na plavební komoře. Tím jsme pomohli planetě a zároveň zlepšili životní prostředí ve městě, kde studujeme,“ dodala k tomu Terezie.


hotelovka 2 72Ve třetí D se toho vymyslelo asi nejvíc. Za prvé to byla akce Sladký úsměv pro poděbradské seniory. „Naše třída upekla moučníky pro poděbradský Luxor. Dvanáctého října se nás sešlo pět ve školní cvičné kuchyni (a tímto děkujeme paní učitelce Hummelové za to, že nás vzala k sobě do hodiny). Upekli jsme během dvou hodin tři druhy moučníků – jablečné štrůdly, perník a také dia sušenky, protože jsme mysleli i na diabetiky. Potom jsme je společně odnesli do domova důchodců, kde nás všichni s radostí přivítali a byli za to moc vděční. Ve spolupráci s domovem budeme určitě pokračovat, o Vánocích se chystáme napéct perníčky. Jsem opravdu ráda, že jsme se do tohoto projektu pustili a někoho tím potěšili,“ vysvětlila Adéla. Další projekt této třídy nesl název Plyšáci pro dětský domov v Býchorech. „Během týdne, kdy projekt probíhal, žáci naší školy shromáždili plyšové hračky, které byly posléze dopraveny do Býchor. Pracovníci spolu s kluky a děvčaty z dětského domova byli nadšeni. Projekt měl úspěch a rádi bychom tímto způsobem udělali dětem radost i příští rok,“ podotkla Eliška.


Druhá D se rozhodla pro akci Sbírka oblečení pro dětský domov Nymburk a studenti ubytovaní na Domově mládeže uspořádali ve čtvrtek s paní vychovatelkou odpoledne plné vyrábění vánočních dekorací. Tento projekt se zaregistroval v rámci „72 hodin“ jako Pomoc pro Žanetku a bude pokračovat i v dalších podzimních dnech tak, aby se připravilo co nejvíc výrobků, které se budou prodávat na kolínském „Vánočním trhu pro Žanetku“.


A stejně jako u akce pro nemocnou holčičku, které studenti z hotelovky pomáhají už poněkolikáté, se začaly objevovat výzvy a nápady k opakovanému přinášení radosti. V městském útulku se chtějí střídat hlavně internátní žáci k odpolednímu venčení pejsků, další návštěvy a překvapení se připravují pro seniory v Luxoru i pro děti v dětských domovech v Nymburce a Býchorech.


Zapojení do výzvy „72 hodin“ učí žáky školy smysluplně využít čas, věnovat ho někomu, kdo to potřebuje, přemýšlet o svém okolí a starat se o svět kolem sebe. Snad alespoň některým z nich toto nastavení zůstane.


Text: PhDr. Jana Podoláková, ředitelka HŠ Poděbrady
Foto: Jan Flachs, Adéla Skalická

(15. 11. 2018)

 


AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY