I učitelé se učí

 

Vychovávat a vzdělávat žáky je samozřejmě hlavní náplní práce každého učitele. To však v dnešní době nestačí…


ucitele zs tgmAby učitel rychle obsáhl změny ve vzdělávání, zavádění nových forem výuky, začleňování žáků s různými specifickými učebními potřebami nebo jen mohl čerpat nové nápady do výuky, stalo se vzdělávání a sebevzdělávání nezbytnou součástí učitelské profese. Velkým pomocníkem v této oblasti jsou vzdělávací centra, která nabízejí širokou škálu vzdělávacích seminářů a kurzů. Naši učitelé si tedy mohou individuálně vybrat právě tu oblast, která je jim blízká nebo která zahrnuje nové poznatky v oblasti efektivních metod v různých vyučovacích předmětech. Načerpané vědomosti pak mohou předávat svým žákům ve vzdělávacím procesu.


Učitelé naší ZŠ T. G. Masaryka vyjíždějí nejčastěji za dalším vzděláváním do hlavního města, a to na jednodenní či vícedenní semináře. Využít však mohou i nabídky z měst v blízkém okolí. Někteří kolegové si zvolili dlouhodobou formu vzdělávání – studium některého oboru, a tím si zvyšují kvalifikaci a specializaci. Tu mohou využívat při koordinaci práce v rámci školních aktivit, jako jsou například třídní setkání. Škola tato dlouhodobá vzdělávání vítá a podporuje.


V současné době také celá řada mých kolegyň často navštěvuje semináře, které přibližují problematiku integrace dětí se specifickými výukovými potřebami nebo problematiku zlepšení komunikace s rodiči a žáky. Jiné semináře jsou zaměřené na žáky s problémovým chováním. Tato témata jsou v současné době velmi vyhledávána. Informace ze seminářů si navzájem předáváme v rámci našeho kolektivu.


Další variantou vzdělávání je pozvání lektora s určitým zaměřením do naší školy. Ten nám přiblíží problematiku, která vyplynula z potřeb většiny učitelského sboru. Vzdělávání tak probíhá v domáckém prostředí v mimoškolním čase a účastní se ho celý učitelský sbor.


Stejně tak mohou nabídnout své vědomosti a dovednosti v rámci svého oboru kolegové přímo z našeho kolektivu. Máme i možnost navštěvovat výuku jiných učitelů naší školy a spolupracujeme také s jinými školami v našem městě.


Velmi příjemným způsobem vzdělávání jsou nabídky, které pro naše zaměstnance chystá škola. Zahrnují vzdělávání, ale také prožitky i relaxaci a jsou velmi důležité pro stmelování našeho pracovního kolektivu. Bývají to zájezdy do měst a míst naší krásné země i do zahraničí a jsou zaměřeny na možnost seznámit se se zvyky a tradicemi daného místa a přinést tak konkrétní poznatky do vyučovacího procesu a předat je našim žákům.


I při opravdu velikém pracovním vytížení si najdeme chvilky, kdy se sejdeme všichni pospolu například u dobré večeře a oslavíme příchod vánočních svátků nebo se společně pobavíme u sportu či vyrazíme na divadelní představení.


Text a foto: Mgr. Olga Sasková, ZŠ T. G. Masaryka

 


Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

S novým rokem hlásí Mateřská škola Poděbrady plnou kapacitu svých deseti pracovišť, což je dohromady 561 míst. V loňském roce se podařilo vyhovět všem přihlášeným. Jak vidí letošní rok ředitelka Kateřina Vacková? V rozhodování rodičům pomůže i den otevřených dveří ve všech deseti školkách 25. dubna 2019 od 8 do 11 hodin.

celý článek >>>

Když velcí bojovníci pomáhají těm malým

Když velcí bojovníci pomáhají těm malým

Příznivci bojových sportů podpořili necelými 260 tisíci korunami dvě děti s handicapem z Nymburska.

celý článek >>>

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

ANKETA: Co vaši organizaci čeká v roce 2019?

Jitka Karbulková, ředitelka Domu dětí a mládeže Symfonie Poděbrady / Vladimíra Zemánková, vedoucí Městské knihovny Poděbrady / Hana Janiššová, ředitelka Základní umělecké školy Otakara Vondrovice Poděbrady

celý článek >>>

Hotelovka zazářila na Mezinárodním mistrovství ČR Gastro Junior Brno

Hotelovka zazářila na Mezinárodním mistrovství ČR Gastro Junior Brno

Ve dnech 17.–20. ledna se v Brně konal již 25. ročník celorepublikového finále soutěže mladých talentů v oborech kuchař, cukrář, číšník, barman, barista a teatender (čajový specialista, pozn. red.). Pětice studentů Hotelové školy Poděbrady se v něm rozhodně neztratila, ba právě naopak.

celý článek >>>

Den mexické kuchyně v libické škole

Den mexické kuchyně v libické škole

Základní škola v Libici nad Cidlinou se opět zapojila do projektu Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách.

celý článek >>>

Když žáci zvládnou úžasné věci

Když žáci zvládnou úžasné věci

K hlubšímu pojetí tématu „Výchova demokratického občana“ nestačí zprostředkovat pouze informace a znalosti. Naše Základní škola T. G. Masaryka se snaží podporovat aktivní účast žáků na rozvoji a životě školy tím, že učí a vede žáky praktickou a činnostní formou. Demokratické klima školy posilujeme nejen v přímé výuce, ale také v projektové činnosti žáků.

celý článek >>>

Robinsoni v roce 2018

Robinsoni v roce 2018

Turistický oddíl mládeže (TOM) Robinsoni oslavil v loňském roce již 50. výročí založení.

celý článek >>>

Učíme se s Ozoboty

Učíme se s Ozoboty

EKO Gymnázium Poděbrady efektivně rozvíjí informatické myšlení a digitální gramotnost žáků.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY