Když se z gastro-učňů stanou zahradníci

 

Loni žáci poděbradského Středního odborného učiliště společného stravování v rámci dobrovolnických aktivit s názvem „72 hodin“ vymalovali podchod pod tratí. Letos u Domova mládeže Jitřenka vytvořili bylinkovou zahrádku pro školní jídelnu Labenka.


gastroucniMáta, šalvěj, meduňka, petrželka, tymián. Tam, kde se za budovou domova mládeže dříve nacházel nevyužitý zatravněný prostor, se nově skví zahrádka s bylinkami. Tu založila šestice žáků poděbradského SOU společného stravování a současně obyvatel Jitřenky během třídenního maratónu dobrovolnických aktivit, který nese název „72 hodin“ a jehož organizátorem je Rada dětí a mládeže ČR. „Jelikož jsme se letos chtěli do projektu opět zapojit a přijít s něčím novým, přemýšleli jsme, co udělat. Napadlo nás kupříkladu, že zvelebíme a osázíme nějakou malou plochu ve městě. Nakonec padlo rozhodnutí vytvořit bylinkovou zahrádku pro školní jídelnu Labenka. Nejprve jsme si její podobu navrhli, poté dovezli rostlinky z vlastních zdrojů, některé z nich nám dodaly paní vychovatelky, a dali se do sázení. Z výsledku máme radost,“ uvedl nad „hotovým dílem“ nositel nápadu Filip Touška.

Vychovatelka DM Jitřenka Vladimíra Drahotová si své svěřence a práci s nimi jen pochvaluje. „Jsou úžasní. Kolikrát se ve svém životě setkávám s názorem, jak to, že mohu pracovat s mladými lidmi. Reaguji, že to je dar mít takovou práci, protože člověk nestárne. Současní náctiletí sice žijí v čím dál tím víc technicky vybaveném světě, ale na druhou stranu jsou úplně stejní, jako jsme byli my. Rozhodně nejsou lhostejní ke svému životu a okolí, a jak vidno s úspěchem a navíc z vlastní iniciativy se zhostí třeba i zahradnických prací,“ řekla s úsměvem Drahotová.

Text a foto: Monika Langrová

 

 


Konec léta s úsměvem

Konec léta s úsměvem

V prvním zářijovém týdnu jsem se zúčastnila relaxačního pobytu v penzionu Mája v Josefově Dole, pořádaného Spolkem pro aktivní život v Poděbradech.

celý článek >>>

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY