Litevský diplomat navštívil seniory a studenty

 

Do Domova pro seniory Luxor zavítal osmého února mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Litevské republiky v České republice Edvilas Raudonikis s doprovodem.


luxor litevVzácnou návštěvu uvítali zaměstnanci a klienti domova tradičním slovanským způsobem, tedy chlebem a solí. Následoval společný přípitek s oblíbeným popěvkem Živijó. „Podobnými aktivitami chceme našim seniorům měnit všední dny na chvíle sváteční. Podle zpětných kladných reakcí soudíme, že se nám to daří. Chtěli bychom v takových činnostech i nadále pokračovat,“ vysvětlil ředitel domova Jaromír Novák. Velvyslanec se ve svých slovech zaměřil na některé zajímavosti v historii litevsko-českých vztahů. Například připomněl královský rod Jagellonců, který původně pocházel právě Litvy. Dále upozornil, že litevština, podobně jako čeština, používá souhlásky č, š, ž, přičemž inspirací se prý stal náš jazyk. Senioři měli možnost ochutnat některé litevské speciality, například tvrdý sýr nebo typický litevský dort. Jednalo se o vysoký koláč medové barvy s vanilkovou polevou, připomínající vánoční stromeček. Zástupce malého pobaltského státu také trpělivě odpovídal na otázky, které se týkaly jeho země. A potom už ho čekal další program v Gymnáziu Jiřího z Poděbrad, kde se dočkal srdečného přivítání od ředitele školy Kamila Břízy a profesora Tomáše Kaury. „Do vašeho města se vracím po několika letech, protože v letech 1992 až 1993 jsem patřil mezi studenty Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy na zdejším zámku,“ zavzpomínal velvyslanec. Na chodbě gymnázia si pak prohlédl výstavu velkoformátových fotografií Dvacet pohledů na Litvu. Následovala beseda, při které diplomat ochotně odpovídal na otázky středoškoláků.


Text a foto: Milan Čejka

(21. 2. 2019)

 


Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

V Luxoru dodržují staročeské tradice

V Luxoru dodržují staročeské tradice

K mnohaletým a oblíbeným zvyklostem v poděbradském Domově pro seniory Luxor patří staročeská zabíjačka s hudbou, písničkami a společným zpěvem.

celý článek >>>

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Školy přivítají méně prvňáčků. Chystají oslavy i opravy

Poděbradské základky letos očekávají méně prvňáčků než vloni. Jak se věnují přípravě předškoláků, co čeká nové žáčky a jaké opravy či novinky školy zažijí v následujícím školním roce, prozradili ředitelé tří poděbradských základních škol. Jejich žáci se zapojí do oslav 30. výročí sametové revoluce ve spolupráci s městem Poděbrady. ZŠ Václava Havla oslaví 40. výročí otevření školy.

celý článek >>>

Starosta Červinka: Smekám před vámi!

Starosta Červinka: Smekám před vámi!

O tom, že se v pátek 8. února dopoledne v Domě dětí a mládeže Symfonie koná něco výjimečného, svědčily zcela zaplněné kolostavy u vchodu a příjemný hlahol, který se linul z velkého sálu. Na 245 členů poděbradské Základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami (ZO SPCCH) se zde sešlo na své výroční schůzi.

celý článek >>>

Oblastní charita Kutná Hora děkuje…

Oblastní charita Kutná Hora děkuje…

…organizátorům, asistentům v obcích, vedoucím skupin, koledníkům, všem ostatním pomocníkům a štědrým dárcům Tříkrálové sbírky 2019! Její výtěžek v Poděbradech činí 28 776 korun.

celý článek >>>

Sportovní aktivity žáků ZŠ T. G. Masaryka

Sportovní aktivity žáků ZŠ T. G. Masaryka

Současným trendem je specializace sportů už u dětí v předškolním a mladším školním věku. Na ZŠ T. G. Masaryka naopak nabízíme všem žákům rozmanité sportovní činnosti. Novinkou v letošním školním roce je nepovinný předmět všestranná tělesná výchova.

celý článek >>>

Návštěva ze všech koutů zeměkoule

Návštěva ze všech koutů zeměkoule

Již poněkolikáté se poděbradské Střední odborné učiliště společného stravování díky Mgr. Ireně Martínkové zapojilo do velmi přínosného projektu Edison.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY