Litevský diplomat navštívil seniory a studenty

 

Do Domova pro seniory Luxor zavítal osmého února mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Litevské republiky v České republice Edvilas Raudonikis s doprovodem.


luxor litevVzácnou návštěvu uvítali zaměstnanci a klienti domova tradičním slovanským způsobem, tedy chlebem a solí. Následoval společný přípitek s oblíbeným popěvkem Živijó. „Podobnými aktivitami chceme našim seniorům měnit všední dny na chvíle sváteční. Podle zpětných kladných reakcí soudíme, že se nám to daří. Chtěli bychom v takových činnostech i nadále pokračovat,“ vysvětlil ředitel domova Jaromír Novák. Velvyslanec se ve svých slovech zaměřil na některé zajímavosti v historii litevsko-českých vztahů. Například připomněl královský rod Jagellonců, který původně pocházel právě Litvy. Dále upozornil, že litevština, podobně jako čeština, používá souhlásky č, š, ž, přičemž inspirací se prý stal náš jazyk. Senioři měli možnost ochutnat některé litevské speciality, například tvrdý sýr nebo typický litevský dort. Jednalo se o vysoký koláč medové barvy s vanilkovou polevou, připomínající vánoční stromeček. Zástupce malého pobaltského státu také trpělivě odpovídal na otázky, které se týkaly jeho země. A potom už ho čekal další program v Gymnáziu Jiřího z Poděbrad, kde se dočkal srdečného přivítání od ředitele školy Kamila Břízy a profesora Tomáše Kaury. „Do vašeho města se vracím po několika letech, protože v letech 1992 až 1993 jsem patřil mezi studenty Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy na zdejším zámku,“ zavzpomínal velvyslanec. Na chodbě gymnázia si pak prohlédl výstavu velkoformátových fotografií Dvacet pohledů na Litvu. Následovala beseda, při které diplomat ochotně odpovídal na otázky středoškoláků.


Text a foto: Milan Čejka

(21. 2. 2019)

 


AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY