Mykologický kroužek aneb na houby i v zimě

 

V pátek 14. listopadu byl založen Mykologický kroužek Poděbrady. Hlavním organizátorem našeho setkávání bude Jiří Merta, nadšený amatérský mykolog.


mykologoveNa první schůzce nás Jirka seznámil s organizací kroužku, a co nás nejvíc potěšilo, byla skutečnost, že se v jeho rámci budeme setkávat především v lese. Formou besedy jsme probrali nezbytná pravidla jako například vhodné oblečení, vybavení, orientaci v lese a další. Zdůraznil, že se mají houby sbírat v „čistém“ lese, nikoliv na smetišti na okraji lesa. Přizval si dalšího nadšence, Dana Kvasničku, který nám povyprávěl o houbách, rostoucích na Žehuňsku. Zmínil druhy, které nejsou běžně sbírané, zejména holubinky, pýchavky, penízovky, pečárky, muchomůrky, pavučince, bedly a ryzce. U jedlých muchomůrek zdůraznil poznávací znak rýhovaného prstence. U  holubinek a ryzců je jedním z poznávacích znaků zase to, že po vylomení části dužniny třeně není nikdy vláknitě roztřepená. Abychom s určitostí poznali, že se jedná o holubinku, stačí kousek ochutnat. Pokud nepálí, lze ji považovat za jedlou. Informace, které nám oba mykologové předávali, jsme si zapisovali a v lese pak uplatnili. Procházka po lese byla přínosem nejen do košíčků, ale také do našich uspěchaných duší. Těšíme se na další setkání, protože nám Jirka slíbil, že budeme chodit na houby celou zimu.

Setkávat se budeme vždy 4. úterý v měsíci od 17.00 hodin v sále Centra volného času v „Pentagonu“ (nejbližší setkání je 27. 1. 2015).


Text: Jana Pospíšilová
Foto: Dan Kvasnička

 

 


AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY