Noc s Andersenem na ZŠ T. G. Masaryka

 

Naše škola se tradičně účastní mezinárodní akce knihoven Noc s Andersenem. Žáci tráví tuto noc ve školní knihovně a je pro ně připraven pestrý program. Tentokrát setkání připadlo na pátek 16. března. Jeho hlavním tématem se stal pohádkový zvoneček, který provázel žáky celým dlouhým večerem.


andersenBývá zvykem, že zájemci z řad čtvrťáků a páťáků si musí účast zasloužit. Pro tento ročník byla platnou vstupenkou literární nebo výtvarná práce na téma „Kdybych byl pohádkový zvoneček, co bych změnil ve světě lidí“. Každý rok naši knihovnu navštíví zajímaví hosté. Letos pozvání přijali manželé Jana a Bronislav Kubovi z blízkého Kerska. Žáky zaujali poutavým vyprávěním nejen o rozmanité práci v jejich keramickém ateliéru, ale také o kulturním životě v osadě Kersko, na kterém se velkou měrou aktivně podílejí. Pod odborným vedením pana Kuby a jeho manželky měli žáci možnost si vlastnoručně vyrobit svůj pohádkový zvoneček. Někteří zkušenější malí keramici ho vytvarovali do podoby kočky. Kočky a jejich milovník Bohumil Hrabal jsou totiž nedílnou součástí symboliky samotného Kerska. Na závěr setkání nám manželé Kubovi věnovali knihy o Kersku do školní knihovny. Program večera pokračoval vzájemným čtením literárních prací o pohádkovém zvonečku. Pak už účastníci netrpělivě vyčkávali, až vyjdou do opuštěných chodeb noční školy hledat pohádkové texty Hanse Christiana Andersena a splní tak další z úkolů. Vyhráli nakonec všichni, protože prokázali znalost pohádek a literárních postav, a také překonali své obavy ze zvládnutí netradičních úkolů. Večer rychle uběhl a po závěrečném kvízu se všichni nocležníci uvelebili ve svých spacích pytlích a poslechli si čtení na dobrou noc z knihy Pohádky z kerského lesa. Časné ranní vstávání všem zpříjemnil sponzor – Polabské mlékárny, který nám ke snídani věnoval tvaroh s jogurtem Matylda. Na závěr si všichni vyměnili své dojmy, prožitky a také plány na další ročník Noci s Andersenem.


Text: Mgr. Sabina Máčalíková a Bc. Iva Lebedová
Foto: Gabriela Lebedová

(12. 4. 2018)

 


Z dění na Základní škole T. G. Masaryka

Z dění na Základní škole T. G. Masaryka

Náš příběh Dne Země / Věda je kamarád

celý článek >>>

Bubnování znělo školou

Bubnování znělo školou

Při hodinách hudební výchovy mohou žáci v ZŠ Václava Havla využívat hudební pracovnu s velkým množstvím rytmických i melodických nástrojů. Do tajů zhotovení některých nástrojů je zavedla paní Věra Martincová, která se svým manželem již 20 let vyrábí bubínky z českých materiálů.

celý článek >>>

Pohybem ke zdraví

Pohybem ke zdraví

Hned několik generací se sešlo sedmého dubna na 6. ročníku Testu fyzické zdatnosti, který v Oboře uspořádal poděbradský Spolek pro aktivní život.

celý článek >>>

Svou vlast poznáváme nejen ve školních lavicích

Svou vlast poznáváme nejen ve školních lavicích

„Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému.“

celý článek >>>

Brána jazyků (na hotelové škole) otevřená

Brána jazyků (na hotelové škole) otevřená

Neuplynul ani týden, co naši Hotelovou školu Poděbrady navštívili vzácní hosté – španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín s manželkou – a už jsme tu měli další „jazykovou akci“. Stali jsme se pořadateli jubilejního 20. ročníku celostátní konverzační soutěže hotelových škol.

celý článek >>>

Uklidili jste Oboru

Uklidili jste Oboru

Možná jste také zaznamenali, že od začátku března zvalo Ekocentrum Huslík na Facebooku na událost Ukliďme Oboru. Za slunečného počasí se v sobotu 7. dubna ráno u Havířského kostelíku sešlo kolem 50 dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci přírodě v Poděbradech a zbavit ji odpadků. K úklidu se připojila i Pirátská strana a spolek Angrešt.

celý článek >>>

Pozvánka na výstavu

Pozvánka na výstavu

na školní ekologické zahradě v Poděbradech

celý článek >>>

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Do 10. května mají zájemci z řad středoškoláků možnost účastnit se 1. ročníku Online filmového festivalu, ve zkratce OFF, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY