Poděbrady pomáhaly

 

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.


Dunovsky charitaPo týdnech příprav vše začalo pěti přednáškami na místních středních školách ve čtvrtek 14. března. Studenti a zástupci pedagogů z Gymnázia Jiřího z Poděbrad, Střední zemědělské školy a Střední odborné školy, Středního odborného učiliště společného stravování a Hotelové školy a VOŠ hotelnictví a turismu si vyslechli prezentaci na téma Jezdi bezpečně od několikanásobného mistra ČR v rallye Václava Dunovského a také hodně zajímavou přednášku zástupkyň Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Praha Gabriely Hoškové a Markéty Márové na téma dárcovství kostní dřeně. „Velice děkujeme zástupcům škol za vstřícnost a příkladnou spolupráci a posluchačům za pozornost a aktivní zájem o problematiku dárcovství. Bylo skutečně skvělé zjistit, že osud ostatních není mladým lidem lhostejný,“ zhodnotil akci Dunovský.


Následující etapa projektu Poděbrady pomáhají proběhla v pátek 22. března na Jiřího náměstí.  Za nádherného jarního počasí měly u sochy krále Jiřího svá zázemí Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM – Praha, Nadační fond Kapka naděje a Rallyesport Poděbrady. Zájemci, splňující podmínky vstupu do registru, se tak mohli přímo na místě do něj zapsat a dát naději těm, kteří na vhodného dárce kostní dřeně stále čekají.


Konečný výsledek z pohledu čísel hovoří jasně – Poděbrady pomohly a ukázaly, že zde žijí, studují a pracují jedinci, kteří myslí na pomoc ostatním. „Během přednášek bylo osloveno přibližně 400 studentů. Při páteční náborové akci bylo zaregistrováno 64 nových dárců kostní dřeně, 16 zájemců muselo být odmítnuto ze zdravotních důvodů a jedna zájemkyně vzhledem k jejímu těhotenství,“ potvrdily úspěch projektu zástupkyně registru z pražského IKEMU. Ti, kteří nábor 22. března v centru města nestihli, se mohou informovat o vstupu do registru na www.darujzivot.cz.


Organizátoři současně zajistili zajímavý doprovodný program. Každý nově zapsaný se mohl zúčastnit slosování o hodnotné ceny od partnerů projektu nebo soutěže na profesionálním simulátoru závodní jízdy. Úplně všichni příchozí pak měli příležitost si zasportovat a zkusit základní zápasnické prvky ve stánku MMA Brothers Gym.


Hlavní výhra ve slosování byla jízda na místě spolujezdce v závodním voze Peugeot 2018 R2 s rallye jezdcem Václavem Dunovským na testovací rychlostní zkoušce v Žiželicích hned o den později, tedy v sobotu 23. března. Do sedadla spolujezdce se usadil student GJP Oldřich Špelda, který se stal pro tento den i hostem a členem týmu Rallyesport Poděbrady. Matěj Kotrnec zajel nejlepší čas na simulátoru a vyhrál zapůjčení sériového Peugeotu 208 s plnou nádrží na víkend zdarma. Dalších patnáct vylosovaných šťastlivců obdrželo hodnotné věcné ceny, přičemž někteří z nich přijeli navštívit poděbradský automobilový tým do Žiželic. „Vylosovaným gratulujeme k výhrám a všem srdečně děkujeme, že za námi přišli a zapsali se do registru, velice si toho ceníme. Podobně si vážíme podpory Krajského úřadu Středočeského kraje a města Poděbrady. Máme radost z toho, že nás přímo na náměstí v době konání akce podpořil starosta Jaroslav Červinka i oba místostarostové Roman Schulz a Miroslav Holas,“ řekl za Rallyesport Poděbrady Luboš Dejl. Automobilový mistr Evropy Václav Dunovský uvedl, že projekt je pro něj víc než veškeré mistrovské tituly a vítězství dohromady. „Dokázali jsme, že má skutečný smysl a že s báječnými dámami z Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM máme do budoucna na čem stavět. Za to patří všem zúčastněným obrovský dík,“ uzavřel Dunovský.


Text a foto: RSP

(4. 4. 2019)

 


AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

V Luxoru dodržují staročeské tradice

V Luxoru dodržují staročeské tradice

K mnohaletým a oblíbeným zvyklostem v poděbradském Domově pro seniory Luxor patří staročeská zabíjačka s hudbou, písničkami a společným zpěvem.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY