Připomínat si osobnosti naší historie je důležité…

 

Poděbradská Akademie 3. věku uspořádala 7. března pro své členy návštěvu zahájení výstavy T. G. Masaryk a Svatá země. Tu v lánském muzeu připravilo Velvyslanectví státu Izrael v České republice.


masaryk

 

Výstava v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech prezentuje dosud nepublikované fotografie a další archivní materiály z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka do Svaté země v roce 1927. Zároveň osvětluje jeho vztah k židovství včetně geneze od dětských let. Výstava se dotýká také působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Státu Izrael sehrál. Slavnostní vernisáž se konala v den 168. výročí narození T. G. Masaryka a zúčastnila se jí zástupkyně velvyslance paní Liat Wexelman, zástupci obce Lány, spolků Masarykova společnost a Masarykovo demokratické hnutí, Československé obce legionářské, České obce sokolské a Svazu bojovníků za svobodu. Úvodní slovo pronesla ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník Magdalena Elznicová Mikesková.

 

 

 

 

masaryk2Dalším naším zastavením byl lánský hřbitov, na kterém je pochován T. G. Masaryk a jeho rodina. Velmi si považujeme toho, že jsme se zúčastnili důstojného obřadu u hrobu prvního Československého prezidenta. Bylo velice pěkné, že jsme mohli zapálit svíčky nejen za sebe, za Akademii 3. věku, ale i za občany Poděbrad a všechny dobré lidi. Následně jsme se podívali do zámeckého parku a palmového skleníku i do kostela jménem Ježíš, přiléhajícího k zámku. Přestože bylo na internetu uvedeno, že zvláštní prohlídky zámku se konají na Den otevřených dveří, vždy ve výročí narození a úmrtí T. G. M., bohužel bylo všechno jinak. Zámek je pro veřejnost dlouhodobě uzavřen. Snad to vyjde někdy jindy.


I když jsme se nemohli podívat do zámku, byli jsme bohatší o zážitky nejen z vernisáže, ale i z přítomnosti našich vládních činitelů při pokládání věnců k Masarykovu hrobu. Zároveň pokládáme za důležité uchovávat v paměti národa a trvale si připomínat naše národní buditele a především pak prezidenta Osvoboditele.


Text a foto: Božena Andresová za Akademie 3. věku v Poděbradech

(29. 3. 2018)

 


Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

V pořadí XVI. všesokolský slet byl bezesporu největší sokolskou událostí tohoto roku. Konal se ve dnech 1.–6. července na stadionu Eden v Praze. Z Poděbrad tam odjela dost početná výprava, kterou vedla zkušená cvičitelka Věra Doležalová. S ní a s další cvičitelkou Markétou Rožovou jsme se za touto událostí ohlédli v následujícím rozhovoru.

celý článek >>>

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Ale vezměme to pěkně od začátku…

celý článek >>>

BURZA PRÁCE v Nymburku

BURZA PRÁCE v Nymburku

Krajská hospodářská komora Střední Čechy a Úřad práce Nymburk si vás dovolují pozvat na BURZU PRÁCE v Nymburku, která se koná dne 18. září 2018 v Obecním domě Nymburk.

celý článek >>>

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Konec školního roku žáků devátých tříd / Zahraniční jazyková exkurze do Vídně

celý článek >>>

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

Posedmé se v Senicích uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Pocta statečným, která připomněla 76. výročí působení výsadkové skupiny Silver A v okupované vlasti.

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Populární setkání členů Místní organizace Svazu tělesně postižených Poděbrady se konalo odpoledne 12. června v Restauraci Na Jízdárně.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY