Připomínat si osobnosti naší historie je důležité…

 

Poděbradská Akademie 3. věku uspořádala 7. března pro své členy návštěvu zahájení výstavy T. G. Masaryk a Svatá země. Tu v lánském muzeu připravilo Velvyslanectví státu Izrael v České republice.


masaryk

 

Výstava v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech prezentuje dosud nepublikované fotografie a další archivní materiály z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka do Svaté země v roce 1927. Zároveň osvětluje jeho vztah k židovství včetně geneze od dětských let. Výstava se dotýká také působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Státu Izrael sehrál. Slavnostní vernisáž se konala v den 168. výročí narození T. G. Masaryka a zúčastnila se jí zástupkyně velvyslance paní Liat Wexelman, zástupci obce Lány, spolků Masarykova společnost a Masarykovo demokratické hnutí, Československé obce legionářské, České obce sokolské a Svazu bojovníků za svobodu. Úvodní slovo pronesla ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník Magdalena Elznicová Mikesková.

 

 

 

 

masaryk2Dalším naším zastavením byl lánský hřbitov, na kterém je pochován T. G. Masaryk a jeho rodina. Velmi si považujeme toho, že jsme se zúčastnili důstojného obřadu u hrobu prvního Československého prezidenta. Bylo velice pěkné, že jsme mohli zapálit svíčky nejen za sebe, za Akademii 3. věku, ale i za občany Poděbrad a všechny dobré lidi. Následně jsme se podívali do zámeckého parku a palmového skleníku i do kostela jménem Ježíš, přiléhajícího k zámku. Přestože bylo na internetu uvedeno, že zvláštní prohlídky zámku se konají na Den otevřených dveří, vždy ve výročí narození a úmrtí T. G. M., bohužel bylo všechno jinak. Zámek je pro veřejnost dlouhodobě uzavřen. Snad to vyjde někdy jindy.


I když jsme se nemohli podívat do zámku, byli jsme bohatší o zážitky nejen z vernisáže, ale i z přítomnosti našich vládních činitelů při pokládání věnců k Masarykovu hrobu. Zároveň pokládáme za důležité uchovávat v paměti národa a trvale si připomínat naše národní buditele a především pak prezidenta Osvoboditele.


Text a foto: Božena Andresová za Akademie 3. věku v Poděbradech

(29. 3. 2018)

 


Na cestě za poznáním ostrovního království

Na cestě za poznáním ostrovního království

Koncem září vyrazilo 44 žáků Hotelové školy Poděbrady na poznávací zájezd do Anglie.

celý článek >>>

Republika slavila 100. narozeniny a naše školka s ní

Republika slavila 100. narozeniny a naše školka s ní

Do oslav stého výročí naší republiky jsme se zapojili i my z Mateřské školy Na Valech.

celý článek >>>

Byli jsme při tom!

Byli jsme při tom!

Celá naše republika se od začátku roku připravovala na velkolepé oslavy 100. výročí založení Československa. I naše Základní škola T. G. Masaryka se na toto významné kulaté výročí svědomitě připravovala a účastnila se mnoha akcí spjatých právě s tímto jubileem. Jmenujme alespoň některé z nich.

celý článek >>>

Hotelovka pomáhá – nejen v rámci projektu „72 hodin“

Hotelovka pomáhá – nejen v rámci projektu „72 hodin“

Už sedmým rokem se letos v první polovině října uskutečnil třídenní dobrovolnický projekt „72 hodin“, organizovaný Českou radou dětí a mládeže za podpory Ministerstva školství.

celý článek >>>

V Poděbradech se otevře nový středoškolský obor Design a nová média

V Poděbradech se otevře nový středoškolský obor Design a nová média

S novinkou přichází Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady, která tak reaguje na poptávku studentů a potřeby současného světa multimédií.

celý článek >>>

Imatrikulace 2018

Imatrikulace 2018

Rok se s rokem sešel, a tak poděbradské Divadlo Na Kovárně v pátek 19. října opět přivítalo slavnostní imatrikulací nové studenty ÚJOP UK Poděbrady.

celý článek >>>

Sladký batoh z Labenky zvítězil!

Sladký batoh z Labenky zvítězil!

Na dvanáctém ročníku soutěže O pohár blanických rytířů, kterou pořádá SOŠ a SOU Vlašim, se naši žáci ze Středního odborného učiliště společného stravování předvedli v tom nejlepším světle.

celý článek >>>

Studenti GJP po Labi až do Hamburku

Studenti GJP po Labi až do Hamburku

Několik příjemných podzimních dnů studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad strávili u našich západních sousedů, navštívili mnoho zajímavých míst, procvičili se v německém jazyce a mimo jiné se prošli po dně Severního moře.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY