Připomínat si osobnosti naší historie je důležité…

 

Poděbradská Akademie 3. věku uspořádala 7. března pro své členy návštěvu zahájení výstavy T. G. Masaryk a Svatá země. Tu v lánském muzeu připravilo Velvyslanectví státu Izrael v České republice.


masaryk

 

Výstava v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech prezentuje dosud nepublikované fotografie a další archivní materiály z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka do Svaté země v roce 1927. Zároveň osvětluje jeho vztah k židovství včetně geneze od dětských let. Výstava se dotýká také působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Státu Izrael sehrál. Slavnostní vernisáž se konala v den 168. výročí narození T. G. Masaryka a zúčastnila se jí zástupkyně velvyslance paní Liat Wexelman, zástupci obce Lány, spolků Masarykova společnost a Masarykovo demokratické hnutí, Československé obce legionářské, České obce sokolské a Svazu bojovníků za svobodu. Úvodní slovo pronesla ředitelka Muzea T. G. M. Rakovník Magdalena Elznicová Mikesková.

 

 

 

 

masaryk2Dalším naším zastavením byl lánský hřbitov, na kterém je pochován T. G. Masaryk a jeho rodina. Velmi si považujeme toho, že jsme se zúčastnili důstojného obřadu u hrobu prvního Československého prezidenta. Bylo velice pěkné, že jsme mohli zapálit svíčky nejen za sebe, za Akademii 3. věku, ale i za občany Poděbrad a všechny dobré lidi. Následně jsme se podívali do zámeckého parku a palmového skleníku i do kostela jménem Ježíš, přiléhajícího k zámku. Přestože bylo na internetu uvedeno, že zvláštní prohlídky zámku se konají na Den otevřených dveří, vždy ve výročí narození a úmrtí T. G. M., bohužel bylo všechno jinak. Zámek je pro veřejnost dlouhodobě uzavřen. Snad to vyjde někdy jindy.


I když jsme se nemohli podívat do zámku, byli jsme bohatší o zážitky nejen z vernisáže, ale i z přítomnosti našich vládních činitelů při pokládání věnců k Masarykovu hrobu. Zároveň pokládáme za důležité uchovávat v paměti národa a trvale si připomínat naše národní buditele a především pak prezidenta Osvoboditele.


Text a foto: Božena Andresová za Akademie 3. věku v Poděbradech

(29. 3. 2018)

 


Den Země

Den Země

19. 4. / 8.15–12.15 / Areál zemědělské školy v Poděbradech a školního statku

celý článek >>>

Škola zdraví

Škola zdraví

Kdo by nechtěl chodit do školy, ve které je pěkné, čisté a bezpečné prostředí, učení má smysl, paní kuchařky vaří zdravě a chutně, všichni dodržují stanovená pravidla, navzájem se respektují a spolupracují, zkrátka – panuje pohoda?

celý článek >>>

Dokud se člověk vzdělává, stárne pomaleji!

Dokud se člověk vzdělává, stárne pomaleji!

Toto je myšlenka, která se nám líbí. Proto se vzděláváme průběžně už sedmý rok díky místní organizaci SPCCH a dotaci města Poděbrady, z které hradíme lektory vzdělávání.

celý článek >>>

Učíme se žít v digitálním světě – mezinárodní projekt Speciální ZŠ Poděbrady

Učíme se žít v digitálním světě – mezinárodní projekt Speciální ZŠ Poděbrady

Školní rok 2017/18 otevřel pro Speciální základní školu v Poděbradech dvě velká projektová témata.

celý článek >>>

Do lázeňského města zavítal španělský velvyslanec

Do lázeňského města zavítal španělský velvyslanec

V Luxoru pokračuje tradice diplomatických návštěv.

celý článek >>>

Základní umělecká škola má 65 let!

Základní umělecká škola má 65 let!

Prvního února vstoupila poděbradská „zuška“ do pětašedesátého roku svého pestrého života.

celý článek >>>

Odstartoval 1. ročník OFF Poděbrady 2018

Odstartoval 1. ročník OFF Poděbrady 2018

První ročník Online Filmového Festivalu OFF Poděbrady 2018, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií, byl první březnový den oficiálně zahájen.

celý článek >>>

Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

…jako u Karla Poláčka. V polovině února jsme – náš pětičlenný tým z poděbradské „hotelovky“ – vyrazili na dvoutýdenní odbornou stáž Erasmus+ do německého města Aachen, pro které máme pěkný český výraz Cáchy. Na zkušenou jsme se vydali díky partnerství s Käthe Kollwitz Schule.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY