Projekt Teplá a studená kuchyně dle Národní soustavy kvalifikací ukončen

 

Nymburská vzdělávací organizace CEARA, s. r. o., ve spolupráci se Středním odborným učilištěm společného stravování Poděbrady zrealizovala v průběhu jednoho roku jedinečný vzdělávací kurz v oboru kuchař, který probíhal v rámci projektu Teplá a studená kuchyně dle Národní soustavy kvalifikací.


tepla studena kuchyneBěhem posledního dubnového víkendu proběhly v poděbradské Labence závěrečné zkoušky profesních kvalifikací, jež byly poslední akcí vzdělávacího projektu Teplá a studená kuchyně dle Národní soustavy kvalifikací. Jeho součástí byl vzdělávací kurz oboru kuchař, který se uskutečnil v průběhu jednoho roku (od dubna 2013 do dubna 2014) a skládal se z pěti tematických okruhů, tzv. profesních kvalifikací: příprava teplých pokrmů, příprava pokrmů studené kuchyně, příprava minutek, příprava pokrmů rychlého občerstvení a kuchař expedient. Výuku vedli kvalifikovaní učitelé odborného výcviku SOU společného stravování Poděbrady a byla vytvořena jako víkendová, aby se jí mohli zúčastnit i zájemci, pro něž je prezenční forma neakceptovatelná. Samotné vyučování bylo rozděleno do teoretické a praktické části. Dalším z hlavních aktivit výše zmíněného projektu bylo vytvoření 5 modulových vzdělávacích programů oboru kuchař a zároveň vznikla e-learningová podpora a edukační materiály ke kurzu.

„Celý svůj profesní život pracuji v gastronomii a samozřejmě také zde je stále se čemu učit. Přihlásila jsem se do kurzu, protože jsem chtěla svoji dosavadní práci zefektivnit a zkvalitnit. Dodal mi sebevědomí, ujasnil mi některé recepty a odhalil nové postupy v přípravě jídel české i mezinárodní kuchyně. V oboru studená kuchyně a v cukrařině jsem byla úplným nováčkem, ale nyní jsem si jistá i v nejsložitější přípravě těchto pokrmů. Tento kurz bych doporučila každému, kdo se alespoň trochu zajímá o nové ‚trendy‘ v kuchyni. Byl to pro mě veliký přínos, zábava a poznání nových lidí,“ uvedla jedna z absolventek kurzu Věra Lehká.

Co je Národní soustava kvalifikací? Veřejně dostupný seznam všech úplných a dílčích, resp. profesních kvalifikací uznávaných na území celé ČR. Prostřednictvím tzv. kvalifikačních a hodnoticích standardů jsou zde popsány nejenom úplné kvalifikace (jako je např. kuchař), které člověk získá během studia na škole, ale také profesní kvalifikace, jež jsou částí určitého povolání, např. Příprava pokrmů studené kuchyně. Národní soustava kvalifikací tak pomáhá lidem pracujícím nad rámec svého původního povolání a nemající k tomu žádné osvědčení. Umožňuje každému, kdo má potřebné znalosti a kompetence, aby složil zkoušku před autorizovanou osobou. V případě, že uspěje, obdrží celostátně platné osvědčení o získání profesní kvalifikace, jež je veřejnou listinou podobně jako vysvědčení nebo výuční list.

Text a foto: Šárka Dvořáková, CEARA, s. r. o.

 

logo kuch

 

 


Konec léta s úsměvem

Konec léta s úsměvem

V prvním zářijovém týdnu jsem se zúčastnila relaxačního pobytu v penzionu Mája v Josefově Dole, pořádaného Spolkem pro aktivní život v Poděbradech.

celý článek >>>

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY