Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

 

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.


post bellumNajít ve svém okolí pamětníka, natočit jeho vyprávění, zpracovat ho například do rozhlasové reportáže, videoreportáže nebo komiksu, zdigitalizovat dobové fotografie, navštívit archivy, dohledat si informace, napsat životopis pamětníka, a nakonec jeho příběh srozumitelně představit veřejnosti. To všechno jsou úkoly, které čeká osm týmů složených ze žáků 7. až 9. tříd základních škol a stejně starých studentů gymnázia. Pomáhat jim při tom budou jejich učitelé a regionální koordinátor z Post Bellum.


Všechny děti už mají za sebou úvodní workshop, kde se naučily zacházet s technikou a formou hry si vyzkoušely natočit rozhovor s pamětníkem. Čtyři týmy už vyprávění svých pamětníků dokonce natočily, ostatní to čeká v nejbližších dnech. Z natočeného materiálu pak za pomoci koordinátora Post Bellum vyberou příběh nebo více příběhů, které dále zpracují. Tři týmy, které se rozhodly pro rozhlasovou reportáž, navštíví profesionální studio, kde si reportáž s pomocí odborníka sestříhají. Ostatní týmy si zvolily videoreportáž, s jejíž dramaturgií a střihem jim pomůže střihač z Post Bellum.


Jak se dětem podaří vyprávění pamětníků zpracovat, na to se může veřejnost přijít podívat na slavnostní prezentaci projektu 13. června od 17 hodin do poděbradského Divadla Na Kovárně. Zpracované vzpomínky pamětníků budou uloženy na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz a stanou se součástí archivu Paměti národa, kde budou uchovány pro další generace.
Za šest let trvání se do vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů zapojilo více než 4 200 žáků a studentů z 661 škol po celé České republice, kteří zdokumentovali téměř tisíc pamětnických příběhů. Cílem projektu není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale naopak zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu žáků a studentů.


Paměť národa je projekt neziskové organizace Post Bellum, který dokumentuje a veřejnosti zpřístupňuje životní příběhy pamětníků, kterým do života zasáhl jeden či oba totalitní režimy 20. století. Spolutvůrci projektu jsou Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Post Bellum také vzdělává děti i dospělé, vydává knihy, organizuje výstavy, společenské akce, zážitkové workshopy či školní vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů. Posluchači a diváci mohou znát rozhlasový dokumentární cyklus Příběhy 20. století, který se od roku 2013 vysílá na vlnách Českého rozhlasu, nebo stejnojmenný šestnáctidílný dokument vysílaný v České televizi.


Text: Hana Živná, koordinátorka projektu v Poděbradech
Ilustrační foto: Post Bellum, o. p. s.

(18. 4. 2019)

 


AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

V Luxoru dodržují staročeské tradice

V Luxoru dodržují staročeské tradice

K mnohaletým a oblíbeným zvyklostem v poděbradském Domově pro seniory Luxor patří staročeská zabíjačka s hudbou, písničkami a společným zpěvem.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY