Splněné přání seniorů

 

Zkušenosti dokládají nakonec, že pro 3. věk nejlepší je Country tanec!


spcchOprávněnost uvedeného rčení byla znovu doložena v Karlových Varech při setkání milovníků tance a zdravého pohybu – Skupiny Country tanců (SCT) Občanského sdružení důchodců SPCCH Poděbrady a Country Ladies Karlovy Vary (CLKV) z obdobného 600 členného sdružení. Na Setkání seniorů v Karlových Varech má stejnou zásluhu, jako náš  místní sponzor, obchodní organizace  se zvláštním názvem – Sodexo Pass ČR, která plní klientům nejrůznější přání, viz její projekt Plníme přání seniorům. Takže této organizaci hned v úvodu děkujeme  za „splněné přání“.


V pondělí 9. října, ještě za tmy, startuje od poděbradského nádraží západním směrem pohodlný mikrobus pana Pravce s 15 tanečnicemi a 2 tanečníky. Projíždíme Prahou, citelné dopravní zdržení v tunelu Blanka vyvolává zamýšlení a připomenutí aféry miliardových více nákladů této stavby a soustavného tunelování národního majetku vládnoucí politickou smečkou. Tradičně a stále beztrestně!  Naštěstí, hned za Prahou rozptyluje neveselé pocity sluncem ozářená, půvabná Středočeská kotlina, věštící krásný podzimní den. Míjíme Hořesedly, kde sloupořadí chmelnic připomínají chmelové brigády a naše mládí.  Obec Krušovice  ohlašuje velký nápis na nové výrobní hale pivovaru, který vaří svoji královskou dvanáctku z žateckého chmele.


A již vjíždíme do světově proslulého lázeňského města v romantickém, přírodním terénu. Ubytováváme se v příjemném penzionu na sídlišti. I zde se v nejbližším okolí vyskytují secesní hotely a vilky z první republiky, všude spousty zeleně, v kopci nastupuje les.


Ve 12.30 hodin po provizorním obědě odjíždíme naším busem na jiný okraj Karlových Varů, do tělocvičny TJ Lokomotiva Šerm. Při uvítání se dovídáme, že Country Ladies vyvíjejí činnost 5 let a nacvičují pravidelně 1x týdně stejně jako my. Po dobu jedné hodiny jsme se pak střídali v ukázkách výsledků naší zájmové činnosti. My jsme předvedli 7. a  8. vystoupení. Zde je nutný stručný komentář našeho přístupu k nácviku.


Country tance nám postupně předváděl taneční mistr, profesionál. Vždy jsme obdrželi i zvukový záznam originálního hudebního doprovodu každého tance. Jednotlivé tance jsme pak systematicky nacvičovali pod vedením naší první vedoucí a její zástupkyně. Při nácviku nám velmi pomáhala videa s instruktáží tanečního mistra. Pro veřejná vystoupení naše vedoucí  sestavovala jednotlivé tance do skupin a pro každé nové „vystoupení“ jsme si vždy vytvořili originální hudební doprovod tohoto souboru tanců. Naše vystoupení se takto stala pro diváky atraktivnější. Takovýchto ucelených, stále nových programů vystoupení jsme zvládli nacvičit a opakovaně předvádět veřejnosti devět.


Country Ladies využívají při nácviku vlastní tvorbu. Samy vybírají vhodný hudební doprovod ve čtyřčtvrťovém taktu. Ve dvojicích, v řadě nebo v kruhu si zdařile tvoří pro jednotlivé tance choreografii tanečních pohybů. Pohybují se ve svižném rytmu a s vědomím, že „radost je ten nejlepší lék nejen na všechny nemoci, ale i na stáří“. V tomto směru jsou CLKV vzorem všem seniorům. Oceňujeme i další zábavné aktivity, které nám předvedlo 8 Country Ladies na společenském večírku v sálku našeho penzionu. Potěšilo mne, kolik účastníků večírku zpívalo společně písničky Osvobozeného divadla – V + W + J, které jsou i dnes neuvěřitelně aktuální – Šaty dělaj člověka, David a Goliáš, Ezop a brabenec a další.


Průběh druhého dne odjezdu byl bez kazu. Pohodlně jsme dopoledne absolvovali delší procházku s prohlídkou židovského hřbitova a oběd ve velmi sympatické restauraci Smíchovský Pavilon. Po obědě jsme pokračovali v plánované prohlídce lázeňského centra a ochutnávce léčivých vod z různě teplých zřídel. Před 16. hodinou se koná spořádaný nástup do našeho dopravního prostředku a v 19 hodin se rozcházíme od poděbradského nádraží s dobrými pocity a dobrou náladou do svých domovů.


V závěru děkujeme naší vedoucí Evě Volejníkové za bezchybné organizační zajištění popsaného pracovního zájezdu včetně náročné administrativy projektu firmy Sodexo.


Děkujeme též místnímu sponzorovi zájezdu Poděbradským Mlékárnám MILKO, s. r. o., který účelně přispěl k rozvoji významných kulturních a zdravotních aktivit poděbradských seniorů a současně k propagaci města Poděbrady.


Text: Ing. Bohuslav Král
Foto: Eva Volejníková

 


Bubnování znělo školou

Bubnování znělo školou

Při hodinách hudební výchovy mohou žáci v ZŠ Václava Havla využívat hudební pracovnu s velkým množstvím rytmických i melodických nástrojů. Do tajů zhotovení některých nástrojů je zavedla paní Věra Martincová, která se svým manželem již 20 let vyrábí bubínky z českých materiálů.

celý článek >>>

Pohybem ke zdraví

Pohybem ke zdraví

Hned několik generací se sešlo sedmého dubna na 6. ročníku Testu fyzické zdatnosti, který v Oboře uspořádal poděbradský Spolek pro aktivní život.

celý článek >>>

Svou vlast poznáváme nejen ve školních lavicích

Svou vlast poznáváme nejen ve školních lavicích

„Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému.“

celý článek >>>

Brána jazyků (na hotelové škole) otevřená

Brána jazyků (na hotelové škole) otevřená

Neuplynul ani týden, co naši Hotelovou školu Poděbrady navštívili vzácní hosté – španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín s manželkou – a už jsme tu měli další „jazykovou akci“. Stali jsme se pořadateli jubilejního 20. ročníku celostátní konverzační soutěže hotelových škol.

celý článek >>>

Uklidili jste Oboru

Uklidili jste Oboru

Možná jste také zaznamenali, že od začátku března zvalo Ekocentrum Huslík na Facebooku na událost Ukliďme Oboru. Za slunečného počasí se v sobotu 7. dubna ráno u Havířského kostelíku sešlo kolem 50 dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci přírodě v Poděbradech a zbavit ji odpadků. K úklidu se připojila i Pirátská strana a spolek Angrešt.

celý článek >>>

Pozvánka na výstavu

Pozvánka na výstavu

na školní ekologické zahradě v Poděbradech

celý článek >>>

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Do 10. května mají zájemci z řad středoškoláků možnost účastnit se 1. ročníku Online filmového festivalu, ve zkratce OFF, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady.

celý článek >>>

S Vlastimilem Špinkou (nejen) o splněném přání být učitelem

S Vlastimilem Špinkou (nejen) o splněném přání být učitelem

Ředitel poděbradské Základní školy Václava Havla Vlastimil Špinka převzal u příležitosti Dne učitelů z rukou ministra školství Roberta Plaga medaili ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY