Splněné přání seniorů

 

Zkušenosti dokládají nakonec, že pro 3. věk nejlepší je Country tanec!


spcchOprávněnost uvedeného rčení byla znovu doložena v Karlových Varech při setkání milovníků tance a zdravého pohybu – Skupiny Country tanců (SCT) Občanského sdružení důchodců SPCCH Poděbrady a Country Ladies Karlovy Vary (CLKV) z obdobného 600 členného sdružení. Na Setkání seniorů v Karlových Varech má stejnou zásluhu, jako náš  místní sponzor, obchodní organizace  se zvláštním názvem – Sodexo Pass ČR, která plní klientům nejrůznější přání, viz její projekt Plníme přání seniorům. Takže této organizaci hned v úvodu děkujeme  za „splněné přání“.


V pondělí 9. října, ještě za tmy, startuje od poděbradského nádraží západním směrem pohodlný mikrobus pana Pravce s 15 tanečnicemi a 2 tanečníky. Projíždíme Prahou, citelné dopravní zdržení v tunelu Blanka vyvolává zamýšlení a připomenutí aféry miliardových více nákladů této stavby a soustavného tunelování národního majetku vládnoucí politickou smečkou. Tradičně a stále beztrestně!  Naštěstí, hned za Prahou rozptyluje neveselé pocity sluncem ozářená, půvabná Středočeská kotlina, věštící krásný podzimní den. Míjíme Hořesedly, kde sloupořadí chmelnic připomínají chmelové brigády a naše mládí.  Obec Krušovice  ohlašuje velký nápis na nové výrobní hale pivovaru, který vaří svoji královskou dvanáctku z žateckého chmele.


A již vjíždíme do světově proslulého lázeňského města v romantickém, přírodním terénu. Ubytováváme se v příjemném penzionu na sídlišti. I zde se v nejbližším okolí vyskytují secesní hotely a vilky z první republiky, všude spousty zeleně, v kopci nastupuje les.


Ve 12.30 hodin po provizorním obědě odjíždíme naším busem na jiný okraj Karlových Varů, do tělocvičny TJ Lokomotiva Šerm. Při uvítání se dovídáme, že Country Ladies vyvíjejí činnost 5 let a nacvičují pravidelně 1x týdně stejně jako my. Po dobu jedné hodiny jsme se pak střídali v ukázkách výsledků naší zájmové činnosti. My jsme předvedli 7. a  8. vystoupení. Zde je nutný stručný komentář našeho přístupu k nácviku.


Country tance nám postupně předváděl taneční mistr, profesionál. Vždy jsme obdrželi i zvukový záznam originálního hudebního doprovodu každého tance. Jednotlivé tance jsme pak systematicky nacvičovali pod vedením naší první vedoucí a její zástupkyně. Při nácviku nám velmi pomáhala videa s instruktáží tanečního mistra. Pro veřejná vystoupení naše vedoucí  sestavovala jednotlivé tance do skupin a pro každé nové „vystoupení“ jsme si vždy vytvořili originální hudební doprovod tohoto souboru tanců. Naše vystoupení se takto stala pro diváky atraktivnější. Takovýchto ucelených, stále nových programů vystoupení jsme zvládli nacvičit a opakovaně předvádět veřejnosti devět.


Country Ladies využívají při nácviku vlastní tvorbu. Samy vybírají vhodný hudební doprovod ve čtyřčtvrťovém taktu. Ve dvojicích, v řadě nebo v kruhu si zdařile tvoří pro jednotlivé tance choreografii tanečních pohybů. Pohybují se ve svižném rytmu a s vědomím, že „radost je ten nejlepší lék nejen na všechny nemoci, ale i na stáří“. V tomto směru jsou CLKV vzorem všem seniorům. Oceňujeme i další zábavné aktivity, které nám předvedlo 8 Country Ladies na společenském večírku v sálku našeho penzionu. Potěšilo mne, kolik účastníků večírku zpívalo společně písničky Osvobozeného divadla – V + W + J, které jsou i dnes neuvěřitelně aktuální – Šaty dělaj člověka, David a Goliáš, Ezop a brabenec a další.


Průběh druhého dne odjezdu byl bez kazu. Pohodlně jsme dopoledne absolvovali delší procházku s prohlídkou židovského hřbitova a oběd ve velmi sympatické restauraci Smíchovský Pavilon. Po obědě jsme pokračovali v plánované prohlídce lázeňského centra a ochutnávce léčivých vod z různě teplých zřídel. Před 16. hodinou se koná spořádaný nástup do našeho dopravního prostředku a v 19 hodin se rozcházíme od poděbradského nádraží s dobrými pocity a dobrou náladou do svých domovů.


V závěru děkujeme naší vedoucí Evě Volejníkové za bezchybné organizační zajištění popsaného pracovního zájezdu včetně náročné administrativy projektu firmy Sodexo.


Děkujeme též místnímu sponzorovi zájezdu Poděbradským Mlékárnám MILKO, s. r. o., který účelně přispěl k rozvoji významných kulturních a zdravotních aktivit poděbradských seniorů a současně k propagaci města Poděbrady.


Text: Ing. Bohuslav Král
Foto: Eva Volejníková

 


Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Konec školního roku žáků devátých tříd / Zahraniční jazyková exkurze do Vídně

celý článek >>>

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

Posedmé se v Senicích uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Pocta statečným, která připomněla 76. výročí působení výsadkové skupiny Silver A v okupované vlasti.

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Populární setkání členů Místní organizace Svazu tělesně postižených Poděbrady se konalo odpoledne 12. června v Restauraci Na Jízdárně.

celý článek >>>

Graduatio je opět tady!

Graduatio je opět tady!

Čas utíká jako voda a stejně tak rychle uběhl akademický rok 2017/2018 studentům ÚJOP UK Poděbrady, kteří při slavnostním aktu (Graduatio) převzali certifikát o vykonání závěrečných zkoušek.

celý článek >>>

Z dění na Základní škole Václava Havla

Z dění na Základní škole Václava Havla

Oscarové filmy poprvé / Pasování na čtenáře

celý článek >>>

Gymnazisté připravili pestrý dětský den

Gymnazisté připravili pestrý dětský den

V pondělí 25. června v osm hodin ráno je na hřišti u Základní školy Václava Havla živěji než obvykle. Na čtyřicet dětí z nymburského dětského domova, poděbradské Léčebny Dr. Filipa a ZŠ T. G. Masaryka tady začíná plnit různé úkoly, jak sportovní, tak i kreativní a vědomostní. Jednotlivá stanoviště a balónkovou výzdobu hřiště pro ně přichystali studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad (GJP).

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY