Splněné přání seniorů

 

Zkušenosti dokládají nakonec, že pro 3. věk nejlepší je Country tanec!


spcchOprávněnost uvedeného rčení byla znovu doložena v Karlových Varech při setkání milovníků tance a zdravého pohybu – Skupiny Country tanců (SCT) Občanského sdružení důchodců SPCCH Poděbrady a Country Ladies Karlovy Vary (CLKV) z obdobného 600 členného sdružení. Na Setkání seniorů v Karlových Varech má stejnou zásluhu, jako náš  místní sponzor, obchodní organizace  se zvláštním názvem – Sodexo Pass ČR, která plní klientům nejrůznější přání, viz její projekt Plníme přání seniorům. Takže této organizaci hned v úvodu děkujeme  za „splněné přání“.


V pondělí 9. října, ještě za tmy, startuje od poděbradského nádraží západním směrem pohodlný mikrobus pana Pravce s 15 tanečnicemi a 2 tanečníky. Projíždíme Prahou, citelné dopravní zdržení v tunelu Blanka vyvolává zamýšlení a připomenutí aféry miliardových více nákladů této stavby a soustavného tunelování národního majetku vládnoucí politickou smečkou. Tradičně a stále beztrestně!  Naštěstí, hned za Prahou rozptyluje neveselé pocity sluncem ozářená, půvabná Středočeská kotlina, věštící krásný podzimní den. Míjíme Hořesedly, kde sloupořadí chmelnic připomínají chmelové brigády a naše mládí.  Obec Krušovice  ohlašuje velký nápis na nové výrobní hale pivovaru, který vaří svoji královskou dvanáctku z žateckého chmele.


A již vjíždíme do světově proslulého lázeňského města v romantickém, přírodním terénu. Ubytováváme se v příjemném penzionu na sídlišti. I zde se v nejbližším okolí vyskytují secesní hotely a vilky z první republiky, všude spousty zeleně, v kopci nastupuje les.


Ve 12.30 hodin po provizorním obědě odjíždíme naším busem na jiný okraj Karlových Varů, do tělocvičny TJ Lokomotiva Šerm. Při uvítání se dovídáme, že Country Ladies vyvíjejí činnost 5 let a nacvičují pravidelně 1x týdně stejně jako my. Po dobu jedné hodiny jsme se pak střídali v ukázkách výsledků naší zájmové činnosti. My jsme předvedli 7. a  8. vystoupení. Zde je nutný stručný komentář našeho přístupu k nácviku.


Country tance nám postupně předváděl taneční mistr, profesionál. Vždy jsme obdrželi i zvukový záznam originálního hudebního doprovodu každého tance. Jednotlivé tance jsme pak systematicky nacvičovali pod vedením naší první vedoucí a její zástupkyně. Při nácviku nám velmi pomáhala videa s instruktáží tanečního mistra. Pro veřejná vystoupení naše vedoucí  sestavovala jednotlivé tance do skupin a pro každé nové „vystoupení“ jsme si vždy vytvořili originální hudební doprovod tohoto souboru tanců. Naše vystoupení se takto stala pro diváky atraktivnější. Takovýchto ucelených, stále nových programů vystoupení jsme zvládli nacvičit a opakovaně předvádět veřejnosti devět.


Country Ladies využívají při nácviku vlastní tvorbu. Samy vybírají vhodný hudební doprovod ve čtyřčtvrťovém taktu. Ve dvojicích, v řadě nebo v kruhu si zdařile tvoří pro jednotlivé tance choreografii tanečních pohybů. Pohybují se ve svižném rytmu a s vědomím, že „radost je ten nejlepší lék nejen na všechny nemoci, ale i na stáří“. V tomto směru jsou CLKV vzorem všem seniorům. Oceňujeme i další zábavné aktivity, které nám předvedlo 8 Country Ladies na společenském večírku v sálku našeho penzionu. Potěšilo mne, kolik účastníků večírku zpívalo společně písničky Osvobozeného divadla – V + W + J, které jsou i dnes neuvěřitelně aktuální – Šaty dělaj člověka, David a Goliáš, Ezop a brabenec a další.


Průběh druhého dne odjezdu byl bez kazu. Pohodlně jsme dopoledne absolvovali delší procházku s prohlídkou židovského hřbitova a oběd ve velmi sympatické restauraci Smíchovský Pavilon. Po obědě jsme pokračovali v plánované prohlídce lázeňského centra a ochutnávce léčivých vod z různě teplých zřídel. Před 16. hodinou se koná spořádaný nástup do našeho dopravního prostředku a v 19 hodin se rozcházíme od poděbradského nádraží s dobrými pocity a dobrou náladou do svých domovů.


V závěru děkujeme naší vedoucí Evě Volejníkové za bezchybné organizační zajištění popsaného pracovního zájezdu včetně náročné administrativy projektu firmy Sodexo.


Děkujeme též místnímu sponzorovi zájezdu Poděbradským Mlékárnám MILKO, s. r. o., který účelně přispěl k rozvoji významných kulturních a zdravotních aktivit poděbradských seniorů a současně k propagaci města Poděbrady.


Text: Ing. Bohuslav Král
Foto: Eva Volejníková

 


Rotary klub Poděbrady potřinácté v Divadle Na Kovárně

Rotary klub Poděbrady potřinácté v Divadle Na Kovárně

Ve čtvrtek 18. ledna Rotary klub Poděbrady uspořádal pro veřejnost již 13. ročník benefičního představení Járova poděbradského ochotnického souboru.

celý článek >>>

Gastro Junior Brno – Bidfood Cup 2018: hotelovka přivezla do Poděbrad první místo a stala se nejúspěšnější školou soutěže

Gastro Junior Brno – Bidfood Cup 2018: hotelovka přivezla do Poděbrad první místo a stala se nejúspěšnější školou soutěže

Ve dnech 18. až 21. ledna se v Brně konal gastronomický veletrh Bidfood Cup, mezinárodní mistrovství České republiky pro mladé odborníky v oblasti gastronomie, konaný v rámci mezinárodních veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour.

celý článek >>>

Sociální oblast ve městě – Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, o. p. s.: Domov je doma (4. díl)

Sociální oblast ve městě – Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady, o. p. s.: Domov je doma (4. díl)

Můžete se na nás s důvěrou a bez obav obrátit. Většina neřešitelných situací se stává jednodušší, jsou-li na ni dva…

celý článek >>>

Uplynulý rok byl pro pěvecký sbor poděbradského gymnázia výroční

Uplynulý rok byl pro pěvecký sbor poděbradského gymnázia výroční

Noví hudebníci, v pořadí již sedmé natočené CD, věnovaná mše a samozřejmě koncerty doma i za hranicemi včetně oslavy na půdě domovského gymnázia. To byl rok 2017, dvacátý rok Pěveckého sboru a Orchestru Gymnázia Jiřího z Poděbrad a sboru absolventů Collegium 2010.

celý článek >>>

Život ve školní knihovně

Život ve školní knihovně

Na Základní škole T. G. Masaryka v Poděbradech je součástí budovy ve Školní ulici i školní knihovna. Je otevřena v pondělí, úterý a ve čtvrtek od 12 do 16 hodin, a tak ji mohou navštěvovat i žáci z budovy na Žižkově.

celý článek >>>

Hotelovou školou zněla opět francouzština

Hotelovou školou zněla opět francouzština

Hotelová škola Poděbrady přivítala koncem minulého roku další skupinu francouzských studentů.

celý článek >>>

Sto let ČSR – co bylo na začátku?

Sto let ČSR – co bylo na začátku?

V letošním roce si celá naše republika připomene významné historické výročí 100 let vzniku ČSR. Ani my, žáci Základní školy Václava Havla v Poděbradech, jsme nezůstali s rukama v klíně, a aktivně jsme se ve spolupráci se svými třídními učiteli a vedením školy do oslav tohoto dějinného mezníku zapojili.

celý článek >>>

Pozvánka na prezentaci úspěšného projektu ERASMUS+ na GJP

Pozvánka na prezentaci úspěšného projektu ERASMUS+ na GJP

Na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad běží dvouletý projekt s názvem Modernizace výuky anglického jazyka s ohledem na současné potřeby žáků a vývoj evropské společnosti, se kterým jsme uspěli při žádosti o grant v rámci vzdělávacího programu ERASMUS+, financovaného Evropskou unií.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY