Své místo v mateřince by měli i letos najít všichni přihlášení malí Poděbraďáci

 

S novým rokem hlásí Mateřská škola Poděbrady plnou kapacitu svých deseti pracovišť, což je dohromady 561 míst. V loňském roce se podařilo vyhovět všem přihlášeným. Jak vidí letošní rok ředitelka Kateřina Vacková? V rozhodování rodičům pomůže i den otevřených dveří ve všech deseti školkách 25. dubna 2019 od 8 do 11 hodin.


skolka„Letos očekáváme přibližně stejný zájem jako vloni. To jsme vyhověli všem přihlášeným a v naprosté většině případů také ve volbě konkrétní školky. Asi pět procent dětí jsme umístili do jiné, než kterou rodiče původně upřednostňovali, s tím, že to není neměnné,“ shodují se ředitelka Mateřské školy Poděbrady Kateřina Vacková se svou zástupkyní Romanou Jarošovou. Jejich zkušenost je totiž taková, že se stavy v jednotlivých mateřinkách během školního roku mění a pokud se uvolní místo, mohou přesunout dítě do původně zvoleného zařízení. Možnost této změny z již zaběhnutého režimu rodiče často už ani nevyužijí.


Ani chystaná novela školského zákona na rok 2020, která se má dotknout způsobu financování, by neměla kapacitu předškolních zařízení zásadně změnit. Podle ředitelky je Mateřská škola Poděbrady schopná reagovat flexibilně a vždy upřednostňuje potřeby dětí a rodičů. Poslední významné navýšení kapacity vzniklo s novými prostory MŠ Labská, Na Valech a TGM, naposledy zrekonstruovaná školka je ta žižkovská a vloni v létě došlo i na rekonstrukci podkroví pro vedení školy v MŠ Studentská. „Pravidelně objíždím jednotlivá pracoviště a doplňujeme vybavení podle potřeby, nároků na bezpečnost i finančních možností. Jedná se o koberce a dětský nábytek nebo šatnu,“ má přehled ředitelka, která jedná s vedením města o možnostech dalších rekonstrukcí. Opravu či rekonstrukci by v dohledné době potřebovala MŠ Palachova. Podle místostarosty Romana Schulze zjišťují, zda by šlo o opravy či rekonstrukci, a připustil, že je reálné najít finance v rámci rozpočtu města.

Předškoláci v hlavní roli
Jak staré dítě poslat do školky? Námi oslovené učitelky z poděbradských mateřinek se shodly na ideálním věku čtyř let pro bezproblémový vstup a fungování v „novém světě“ školky s tím, že většinou už tříleté dítě je na fungování v dětském kolektivu připravené. Poděbradská mateřská škola mívá ve svých řadách i dvouapůlleté.


Hlavní roli mají podle zákona předškoláci. Pro ně je předškolní vzdělávání povinné, a proto mají při přijímání do mateřské školy přednost. „Podle matriky a od rodičů samozřejmě víme, které děti mají v září zahájit povinnou školní docházku. Dopředu ale nevíme, kolik přesně jich bude po zápisech do prvních tříd skutečně přijato,“ vysvětluje ředitelka. Některé děti jsou přijaty zároveň do soukromých nebo lesních školek, které spolu navzájem komunikují a jejich místa se ve státní mateřské škole uvolní. Počet volných míst se tak mírně mění ještě během léta i celého školního roku, když se rodina například přestěhuje. „Také jsme povinni si zjišťovat a kontrolovat, zda všichni předškoláci, kteří k nám spadají, plní předškolní docházku. Letos evidujeme pět dětí, které mají individuální vzdělávání, tedy předškolní vzdělávání doma. Často je důvodem zdravotní stav dítěte a to se k nám dostaví k ověření,“ doplnila Kateřina Vacková.

O přijetí zájemců rozhodují dvě kritéria: věk a trvalé bydliště dítěte. Na přijetí nemá vliv pořadí podaných přihlášek. Podat přihlášku pro školní rok 2019/2020 mohou rodiče ve třech květnových dnech 6., 13. a 15. května 2019. Mateřská škola Poděbrady pak během třiceti dnů rozdělí děti podle kritérií do svých deseti pracovišť a výsledky zveřejní pod registračními čísly na webu mspodebrady.cz a v jednotlivých školkách v Poděbradech.

Text: Olga Vendlová
Foto: (red)

(7. 2. 2019)

 


AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY