Tajný život města na ZŠ Jedna radost

 

Na jaře tohoto roku vznikl na ZŠ Jedna radost Poděbrady badatelský tým, který byl složen z žáků 1.–6. třídy naší školy a posílen o studenty přírodovědného kroužku při EKO Gymnáziu Poděbrady.


zs jedna radostA co bylo cílem našeho bádání? Prozkoumat biodiverzitu lužního lesa, který začíná hned za naší školou, a s pomocí tabletů nafotit rostliny do aplikace PlantNet. Aplikaci vytváří v rámci projektu Tajný život města děti z evropských zemí, v České a Slovenské republice máme 50 školních týmů, které se na její tvorbě podílí. Vše koordinuje SEV Tereza za podpory společnosti Veolia. Aplikace PlantNet bude po dokončení volně přístupná veřejnosti. Rostlinu si jednoduše na procházce vyfotíte a aplikace vám ji určí. K plnění aplikace PlantNet jsme využili brzké doby kvetení rostlin lužního lesa. Nafotili jsme kvetoucí sasanky hajní i pryskyřníkovité, růžově i bíle kvetoucí dymnivky, orseje, česnáčky, popence, ptačince, česneky medvědí, ale i invazní křídlatky.


Pořízené fotografie jsme posílali komunitě do Francie, která neznámé rostliny určuje a vhodné fotografie zařazuje do aplikace. Přitom jsme se seznámili i s dalšími obyvateli lužního lesa – pod mikroskopem jsme si prohlédli perloočky i buchanky, poznali jsme život listonoha, žábronožky, blešivce, chrostíka, berušky vodní a dalších zajímavých bezobratlých nejen polabských tůní.


Výsledky našeho bádání jsme představili ostatním žákům, a to z obou našich spřátelených škol. Děti z „EKA“ prezentovaly na „Jedné radosti“ a naopak. Vyvrcholením našeho snažení bylo projektové odpoledne, na kterém byl náš projekt představen rodičům, babičkám a dědečkům. Sešlo se jich bezmála 50, což je na malou školičku, čítající zhruba 80 dětí, opravdu hodně. Kromě našeho projektu zde byly prezentovány i jiné, které na Jedné radosti v jarních měsících probíhaly, např. experimentální archeologie, outdoorové vaření, čokoláda, den ve starověku, výroba dřevěné houpačky, pokusní králíci, hravé vynálezy, podnikání na internetu a další.


Prožili jsme společně hodiny plné práce, bádání našeho týmu posloužilo dobrému účelu a my se přitom naučili spoustu potřebných dovedností.

 

LOGO veolia

 

 

 

 

 

 

 

LOGO Tereza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Text a foto: Mgr. Bohdana Glierová, ZŠ Jedna radost Poděbrady

 

 


Prázdninový pozdrav s velkým poděkováním aneb déšť nám nevadí

Prázdninový pozdrav s velkým poděkováním aneb déšť nám nevadí

Na prázdniny a dovolenou se všichni vždy těší a s trochou nostalgie v zimním období z ní čerpají energii.

celý článek >>>

Pohyb je život

Pohyb je život

V duchu tohoto hesla navštěvovalo téměř 200 seniorů v minulém školním roce pravidelná cvičení zdravotní tělesné výchovy v DDM Symfonie.

celý článek >>>

Byla to dvě skvělá rozhodnutí

Byla to dvě skvělá rozhodnutí

V našem městě se již 18. rokem uskutečňuje Sommerkolleg – jazyková česko-rakouská škola.

celý článek >>>

Významné výročí poděbradské sokolovny

Významné výročí poděbradské sokolovny

V letošním roce oslaví naše sokolovna 90 let od veliké přestavby, jejíž venkovní podoba zůstala do dnešních dnů téměř nezměněná.

celý článek >>>

EKO Gymnázium a SOŠ Multimediálních studií: Recyklohraním jsme přispěli k ochraně životního prostředí

EKO Gymnázium a SOŠ Multimediálních studií: Recyklohraním jsme přispěli k ochraně životního prostředí

V rámci programu Recyklohraní, který prohlubuje znalosti v oblasti recyklace a ochrany životního prostředí, žáci sběrem elektronických hraček a drobných elektrozařízení přispívají k ochraně životního prostředí.

celý článek >>>

Poděbrady uctily památku legionářů

Poděbrady uctily památku legionářů

V neděli 2. července se na Jiřího náměstí uskutečnila vzpomínková akce k 100. výročí bitvy u Zborova.

celý článek >>>

Poznáváme firmy ve středních Čechách

Poznáváme firmy ve středních Čechách

Prázdniny jsou za dveřmi a mnoho rodičů přemýšlí, kam se podívat a jaká místa navštívit. Chtěli byste něco zajímavého zažít společně se svými dětmi? Navštivte středočeské firmy v rámci soutěže Poznáváme firmy ve středních Čechách.

celý článek >>>

Stáž na Islandu

Stáž na Islandu

Moje tříměsíční stáž spolu se dvěma spolužačkami, Dominikou Šídovou a Kristýnou Salákovou, začala odletem z pražského letiště 12. ledna 2017. Ve večerních hodinách jsme dorazily na islandské mezinárodní letiště do Keflavíku, kde si nás vyzvedla paní majitelka restaurace Vitinn a vzala nás na večeři do své restaurace, jež byla i naším budoucím pracovištěm.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY