Učíme se žít v digitálním světě – mezinárodní projekt Speciální ZŠ Poděbrady

 

Školní rok 2017/18 otevřel pro Speciální základní školu v Poděbradech dvě velká projektová témata.


specka projektTím prvním je mezinárodní tříletý projekt Erasmus+ s názvem „We learn to live in a digital world“ – „Učíme se žít v digitálním světě“. Společně s kolegy, speciálními pedagogy z dalších pěti zemí, a jejich žáky (Belgie, Finsko, Lotyšsko, Portugalsko a Řecko) budeme sdílet své zkušenosti z oblasti využívání technologií ve vzdělávání a životě dětí se speciálními potřebami a učit se od sebe navzájem. Věříme, že pro zahraniční kolegy budou zkušenosti, které máme z více než pětiletého využívání technologií ve výuce a komunikaci vítanou inspirací.

„Cestování“ po Evropě a první setkání

První velkou akcí byl Den pro Evropu. V rámci každoročního školního svátku se v jeden zářijový den minulého roku naše škola změnila na kontinent a všichni návštěvníci mohli libovolně „cestovat“ mezi státy zapojenými do projektu. Honosný nástup s vlajkovou četou probíhal v šesti jazycích a zazněla i školní hymna. Všechny přítomné děti se svými učiteli tak navštívili Portugalsko, Lotyšsko, Řecko, Belgii a Finsko a získali o nich zajímavé informace. V kavárně Evropa každý mohl ochutnat národní speciality těchto zemí a občerstvit se v příjemné atmosféře.


Vzhledem k tomu, že naše škola je hlavním koordinátorem mezinárodního projektu, uskutečnilo se první reálné setkání jeho jednotlivých koordinátorů právě u nás. V průběhu říjnového dvoudenního shledání se zástupci všech šesti zemí nejenom navzájem seznámili, ale také společně naplánovali důležité podrobnosti projektových aktivit v uvedených evropských zemích s navazujícím programem ve školách.

finsky denSeznamujeme se s Finskem

Ve dnech 26.–30. listopadu 2017 se náš čtyřčlenný tým, společně s partnery z Belgie, Řecka, Portugalska a Lotyšska, zúčastnil pracovního projektového setkání ve finském městě Kuopio. Hostitelská organizace pro nás připravila program, jehož obsahem bylo nejen seznámení s finským školským systémem a způsobem vzdělávání dětí se speciálními potřebami, ale hlavně hudební aktivity a využití gamifikace (přenos prvků digitální hry do reálného prostředí) ve výuce.


V této hře jsme pokračovali i po návratu domů, protože poté, co jsme s pomocí digitální mapy navštívili reálná místa v Kuopio a splnili zadané úkoly, přibyl na mapu speciální cíl, který jsme již plnili u nás s dětmi. A protože bylo těsně před Vánoci – úkolem bylo vytvořit digitální značku na mapě hry v místě, kde stojí městský vánoční stromeček, a poslat dětem z partnerských škol vánoční pozdrav.


Letos v únoru vyvrcholila část projektových aktivit, navazujících na setkání ve Finsku, projektovým „Finským dnem“. V průběhu dopoledne se všechny děti vystřídaly na třech stanovištích, kde měly možnost seznámit se s touto severskou zemí podrobně. Postupně se dozvěděly informace o geografii, přírodních zajímavostech, poslechly si hudbu vážnou i metalovou, tvořily Marimekko látky i polární záři, zahrály si Angry Birds a vyrobily si škrabošky, naučily se finskou písničku a ochutnaly finské sušené borůvky i pendrek salmiakki. Slavnosti se zúčastnil také panáček Vašík, který cestuje po školách zapojených do evropských projektů v rámci oslav 30. výročí programu Erasmus.

V současnosti nás čeká výzva největší – koncem dubna je řada na nás, budeme hostit 16 učitelů z našich partnerských škol u nás v Poděbradech. A co by si od nás měli odnést? Tématem setkání je tvorba a využití elektronických knih a tvorba digitálního portfolia. Ale o tom zase příště.

 

Odkaz na školní Lip dub video

 

Text: Lenka Říhová
Foto: archiv Speciální ZŠ Poděbrady

(29. 3. 2018)

 


Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

V pořadí XVI. všesokolský slet byl bezesporu největší sokolskou událostí tohoto roku. Konal se ve dnech 1.–6. července na stadionu Eden v Praze. Z Poděbrad tam odjela dost početná výprava, kterou vedla zkušená cvičitelka Věra Doležalová. S ní a s další cvičitelkou Markétou Rožovou jsme se za touto událostí ohlédli v následujícím rozhovoru.

celý článek >>>

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Ale vezměme to pěkně od začátku…

celý článek >>>

BURZA PRÁCE v Nymburku

BURZA PRÁCE v Nymburku

Krajská hospodářská komora Střední Čechy a Úřad práce Nymburk si vás dovolují pozvat na BURZU PRÁCE v Nymburku, která se koná dne 18. září 2018 v Obecním domě Nymburk.

celý článek >>>

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Konec školního roku žáků devátých tříd / Zahraniční jazyková exkurze do Vídně

celý článek >>>

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

Posedmé se v Senicích uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Pocta statečným, která připomněla 76. výročí působení výsadkové skupiny Silver A v okupované vlasti.

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Populární setkání členů Místní organizace Svazu tělesně postižených Poděbrady se konalo odpoledne 12. června v Restauraci Na Jízdárně.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY