Učíme se žít v digitálním světě – mezinárodní projekt Speciální ZŠ Poděbrady

 

Školní rok 2017/18 otevřel pro Speciální základní školu v Poděbradech dvě velká projektová témata.


specka projektTím prvním je mezinárodní tříletý projekt Erasmus+ s názvem „We learn to live in a digital world“ – „Učíme se žít v digitálním světě“. Společně s kolegy, speciálními pedagogy z dalších pěti zemí, a jejich žáky (Belgie, Finsko, Lotyšsko, Portugalsko a Řecko) budeme sdílet své zkušenosti z oblasti využívání technologií ve vzdělávání a životě dětí se speciálními potřebami a učit se od sebe navzájem. Věříme, že pro zahraniční kolegy budou zkušenosti, které máme z více než pětiletého využívání technologií ve výuce a komunikaci vítanou inspirací.

„Cestování“ po Evropě a první setkání

První velkou akcí byl Den pro Evropu. V rámci každoročního školního svátku se v jeden zářijový den minulého roku naše škola změnila na kontinent a všichni návštěvníci mohli libovolně „cestovat“ mezi státy zapojenými do projektu. Honosný nástup s vlajkovou četou probíhal v šesti jazycích a zazněla i školní hymna. Všechny přítomné děti se svými učiteli tak navštívili Portugalsko, Lotyšsko, Řecko, Belgii a Finsko a získali o nich zajímavé informace. V kavárně Evropa každý mohl ochutnat národní speciality těchto zemí a občerstvit se v příjemné atmosféře.


Vzhledem k tomu, že naše škola je hlavním koordinátorem mezinárodního projektu, uskutečnilo se první reálné setkání jeho jednotlivých koordinátorů právě u nás. V průběhu říjnového dvoudenního shledání se zástupci všech šesti zemí nejenom navzájem seznámili, ale také společně naplánovali důležité podrobnosti projektových aktivit v uvedených evropských zemích s navazujícím programem ve školách.

finsky denSeznamujeme se s Finskem

Ve dnech 26.–30. listopadu 2017 se náš čtyřčlenný tým, společně s partnery z Belgie, Řecka, Portugalska a Lotyšska, zúčastnil pracovního projektového setkání ve finském městě Kuopio. Hostitelská organizace pro nás připravila program, jehož obsahem bylo nejen seznámení s finským školským systémem a způsobem vzdělávání dětí se speciálními potřebami, ale hlavně hudební aktivity a využití gamifikace (přenos prvků digitální hry do reálného prostředí) ve výuce.


V této hře jsme pokračovali i po návratu domů, protože poté, co jsme s pomocí digitální mapy navštívili reálná místa v Kuopio a splnili zadané úkoly, přibyl na mapu speciální cíl, který jsme již plnili u nás s dětmi. A protože bylo těsně před Vánoci – úkolem bylo vytvořit digitální značku na mapě hry v místě, kde stojí městský vánoční stromeček, a poslat dětem z partnerských škol vánoční pozdrav.


Letos v únoru vyvrcholila část projektových aktivit, navazujících na setkání ve Finsku, projektovým „Finským dnem“. V průběhu dopoledne se všechny děti vystřídaly na třech stanovištích, kde měly možnost seznámit se s touto severskou zemí podrobně. Postupně se dozvěděly informace o geografii, přírodních zajímavostech, poslechly si hudbu vážnou i metalovou, tvořily Marimekko látky i polární záři, zahrály si Angry Birds a vyrobily si škrabošky, naučily se finskou písničku a ochutnaly finské sušené borůvky i pendrek salmiakki. Slavnosti se zúčastnil také panáček Vašík, který cestuje po školách zapojených do evropských projektů v rámci oslav 30. výročí programu Erasmus.

V současnosti nás čeká výzva největší – koncem dubna je řada na nás, budeme hostit 16 učitelů z našich partnerských škol u nás v Poděbradech. A co by si od nás měli odnést? Tématem setkání je tvorba a využití elektronických knih a tvorba digitálního portfolia. Ale o tom zase příště.

 

Odkaz na školní Lip dub video

 

Text: Lenka Říhová
Foto: archiv Speciální ZŠ Poděbrady

(29. 3. 2018)

 


Gymnazisté připravili pestrý dětský den

Gymnazisté připravili pestrý dětský den

V pondělí 25. června v osm hodin ráno je na hřišti u Základní školy Václava Havla živěji než obvykle. Na čtyřicet dětí z nymburského dětského domova, poděbradské Léčebny Dr. Filipa a ZŠ T. G. Masaryka tady začíná plnit různé úkoly, jak sportovní, tak i kreativní a vědomostní. Jednotlivá stanoviště a balónkovou výzdobu hřiště pro ně přichystali studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad (GJP).

celý článek >>>

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Filmový festival pro střední školy OFF Poděbrady 2018 zná vítěze

Slavnostní vyhlášení festivalu se konalo v pátek 1. 6. 2018 v Zámeckém biografu a v přilehlé zámecké zahradě za účasti mladých a nadějných filmařů ze středních škol celé republiky.

celý článek >>>

Škola, která rozdává radost, slavila padesátiny

Škola, která rozdává radost, slavila padesátiny

V sobotu 9. června ožil prosluněný lázeňský park narozeninovou párty Hotelové školy Poděbrady.

celý článek >>>

Zážitky z Francie – Erasmus+

Zážitky z Francie – Erasmus+

Z Francie jsme si přivezli spoustu zážitků, na které určitě jen tak nezapomeneme.

celý článek >>>

Mezinárodní projekt na SZeŠ a SOŠ Poděbrady

Mezinárodní projekt na SZeŠ a SOŠ Poděbrady

Dvouletý projekt „Organic food production in schools for sustaiability and healthy future generations“ podporovaný organizací Erasmus+, jehož je naše škola koordinátorem, se pomalu blíží ke konci.

celý článek >>>

Muzejní noc už pojedenácté

Muzejní noc už pojedenácté

Také letos mělo Polabské muzeum v Poděbradech v jeden den otevřeno do pozdních nočních hodin.

celý článek >>>

Komise dětí a mládeže pozvala zástupce studentů

Komise dětí a mládeže pozvala zástupce studentů

Dne 29. května se poděbradská komise mládeže sešla na svém zasedání se studentskými zástupci místních škol.

celý článek >>>

Poděbradští senioři na Zahájení lázeňské sezony v Piešťanech

Poděbradští senioři na Zahájení lázeňské sezony v Piešťanech

Letos již druhým rokem byl náš soubor country tanců při ZO SPCCH Poděbrady pozván na zahájení lázeňské sezony ve slovenských lázních.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY