Učíme se žít v digitálním světě – mezinárodní projekt Speciální ZŠ Poděbrady

 

Školní rok 2017/18 otevřel pro Speciální základní školu v Poděbradech dvě velká projektová témata.


specka projektTím prvním je mezinárodní tříletý projekt Erasmus+ s názvem „We learn to live in a digital world“ – „Učíme se žít v digitálním světě“. Společně s kolegy, speciálními pedagogy z dalších pěti zemí, a jejich žáky (Belgie, Finsko, Lotyšsko, Portugalsko a Řecko) budeme sdílet své zkušenosti z oblasti využívání technologií ve vzdělávání a životě dětí se speciálními potřebami a učit se od sebe navzájem. Věříme, že pro zahraniční kolegy budou zkušenosti, které máme z více než pětiletého využívání technologií ve výuce a komunikaci vítanou inspirací.

„Cestování“ po Evropě a první setkání

První velkou akcí byl Den pro Evropu. V rámci každoročního školního svátku se v jeden zářijový den minulého roku naše škola změnila na kontinent a všichni návštěvníci mohli libovolně „cestovat“ mezi státy zapojenými do projektu. Honosný nástup s vlajkovou četou probíhal v šesti jazycích a zazněla i školní hymna. Všechny přítomné děti se svými učiteli tak navštívili Portugalsko, Lotyšsko, Řecko, Belgii a Finsko a získali o nich zajímavé informace. V kavárně Evropa každý mohl ochutnat národní speciality těchto zemí a občerstvit se v příjemné atmosféře.


Vzhledem k tomu, že naše škola je hlavním koordinátorem mezinárodního projektu, uskutečnilo se první reálné setkání jeho jednotlivých koordinátorů právě u nás. V průběhu říjnového dvoudenního shledání se zástupci všech šesti zemí nejenom navzájem seznámili, ale také společně naplánovali důležité podrobnosti projektových aktivit v uvedených evropských zemích s navazujícím programem ve školách.

finsky denSeznamujeme se s Finskem

Ve dnech 26.–30. listopadu 2017 se náš čtyřčlenný tým, společně s partnery z Belgie, Řecka, Portugalska a Lotyšska, zúčastnil pracovního projektového setkání ve finském městě Kuopio. Hostitelská organizace pro nás připravila program, jehož obsahem bylo nejen seznámení s finským školským systémem a způsobem vzdělávání dětí se speciálními potřebami, ale hlavně hudební aktivity a využití gamifikace (přenos prvků digitální hry do reálného prostředí) ve výuce.


V této hře jsme pokračovali i po návratu domů, protože poté, co jsme s pomocí digitální mapy navštívili reálná místa v Kuopio a splnili zadané úkoly, přibyl na mapu speciální cíl, který jsme již plnili u nás s dětmi. A protože bylo těsně před Vánoci – úkolem bylo vytvořit digitální značku na mapě hry v místě, kde stojí městský vánoční stromeček, a poslat dětem z partnerských škol vánoční pozdrav.


Letos v únoru vyvrcholila část projektových aktivit, navazujících na setkání ve Finsku, projektovým „Finským dnem“. V průběhu dopoledne se všechny děti vystřídaly na třech stanovištích, kde měly možnost seznámit se s touto severskou zemí podrobně. Postupně se dozvěděly informace o geografii, přírodních zajímavostech, poslechly si hudbu vážnou i metalovou, tvořily Marimekko látky i polární záři, zahrály si Angry Birds a vyrobily si škrabošky, naučily se finskou písničku a ochutnaly finské sušené borůvky i pendrek salmiakki. Slavnosti se zúčastnil také panáček Vašík, který cestuje po školách zapojených do evropských projektů v rámci oslav 30. výročí programu Erasmus.

V současnosti nás čeká výzva největší – koncem dubna je řada na nás, budeme hostit 16 učitelů z našich partnerských škol u nás v Poděbradech. A co by si od nás měli odnést? Tématem setkání je tvorba a využití elektronických knih a tvorba digitálního portfolia. Ale o tom zase příště.

 

Odkaz na školní Lip dub video

 

Text: Lenka Říhová
Foto: archiv Speciální ZŠ Poděbrady

(29. 3. 2018)

 


Den Země

Den Země

19. 4. / 8.15–12.15 / Areál zemědělské školy v Poděbradech a školního statku

celý článek >>>

Škola zdraví

Škola zdraví

Kdo by nechtěl chodit do školy, ve které je pěkné, čisté a bezpečné prostředí, učení má smysl, paní kuchařky vaří zdravě a chutně, všichni dodržují stanovená pravidla, navzájem se respektují a spolupracují, zkrátka – panuje pohoda?

celý článek >>>

Připomínat si osobnosti naší historie je důležité…

Připomínat si osobnosti naší historie je důležité…

Poděbradská Akademie 3. věku uspořádala 7. března pro své členy návštěvu zahájení výstavy T. G. Masaryk a Svatá země. Tu v lánském muzeu připravilo Velvyslanectví státu Izrael v České republice.

celý článek >>>

Dokud se člověk vzdělává, stárne pomaleji!

Dokud se člověk vzdělává, stárne pomaleji!

Toto je myšlenka, která se nám líbí. Proto se vzděláváme průběžně už sedmý rok díky místní organizaci SPCCH a dotaci města Poděbrady, z které hradíme lektory vzdělávání.

celý článek >>>

Do lázeňského města zavítal španělský velvyslanec

Do lázeňského města zavítal španělský velvyslanec

V Luxoru pokračuje tradice diplomatických návštěv.

celý článek >>>

Základní umělecká škola má 65 let!

Základní umělecká škola má 65 let!

Prvního února vstoupila poděbradská „zuška“ do pětašedesátého roku svého pestrého života.

celý článek >>>

Odstartoval 1. ročník OFF Poděbrady 2018

Odstartoval 1. ročník OFF Poděbrady 2018

První ročník Online Filmového Festivalu OFF Poděbrady 2018, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií, byl první březnový den oficiálně zahájen.

celý článek >>>

Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

Zprávy z trojzemí aneb bylo nás pět…

…jako u Karla Poláčka. V polovině února jsme – náš pětičlenný tým z poděbradské „hotelovky“ – vyrazili na dvoutýdenní odbornou stáž Erasmus+ do německého města Aachen, pro které máme pěkný český výraz Cáchy. Na zkušenou jsme se vydali díky partnerství s Käthe Kollwitz Schule.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY