Učíme se žít v digitálním světě – mezinárodní projekt Speciální ZŠ Poděbrady

 

Školní rok 2017/18 otevřel pro Speciální základní školu v Poděbradech dvě velká projektová témata.


specka projektTím prvním je mezinárodní tříletý projekt Erasmus+ s názvem „We learn to live in a digital world“ – „Učíme se žít v digitálním světě“. Společně s kolegy, speciálními pedagogy z dalších pěti zemí, a jejich žáky (Belgie, Finsko, Lotyšsko, Portugalsko a Řecko) budeme sdílet své zkušenosti z oblasti využívání technologií ve vzdělávání a životě dětí se speciálními potřebami a učit se od sebe navzájem. Věříme, že pro zahraniční kolegy budou zkušenosti, které máme z více než pětiletého využívání technologií ve výuce a komunikaci vítanou inspirací.

„Cestování“ po Evropě a první setkání

První velkou akcí byl Den pro Evropu. V rámci každoročního školního svátku se v jeden zářijový den minulého roku naše škola změnila na kontinent a všichni návštěvníci mohli libovolně „cestovat“ mezi státy zapojenými do projektu. Honosný nástup s vlajkovou četou probíhal v šesti jazycích a zazněla i školní hymna. Všechny přítomné děti se svými učiteli tak navštívili Portugalsko, Lotyšsko, Řecko, Belgii a Finsko a získali o nich zajímavé informace. V kavárně Evropa každý mohl ochutnat národní speciality těchto zemí a občerstvit se v příjemné atmosféře.


Vzhledem k tomu, že naše škola je hlavním koordinátorem mezinárodního projektu, uskutečnilo se první reálné setkání jeho jednotlivých koordinátorů právě u nás. V průběhu říjnového dvoudenního shledání se zástupci všech šesti zemí nejenom navzájem seznámili, ale také společně naplánovali důležité podrobnosti projektových aktivit v uvedených evropských zemích s navazujícím programem ve školách.

finsky denSeznamujeme se s Finskem

Ve dnech 26.–30. listopadu 2017 se náš čtyřčlenný tým, společně s partnery z Belgie, Řecka, Portugalska a Lotyšska, zúčastnil pracovního projektového setkání ve finském městě Kuopio. Hostitelská organizace pro nás připravila program, jehož obsahem bylo nejen seznámení s finským školským systémem a způsobem vzdělávání dětí se speciálními potřebami, ale hlavně hudební aktivity a využití gamifikace (přenos prvků digitální hry do reálného prostředí) ve výuce.


V této hře jsme pokračovali i po návratu domů, protože poté, co jsme s pomocí digitální mapy navštívili reálná místa v Kuopio a splnili zadané úkoly, přibyl na mapu speciální cíl, který jsme již plnili u nás s dětmi. A protože bylo těsně před Vánoci – úkolem bylo vytvořit digitální značku na mapě hry v místě, kde stojí městský vánoční stromeček, a poslat dětem z partnerských škol vánoční pozdrav.


Letos v únoru vyvrcholila část projektových aktivit, navazujících na setkání ve Finsku, projektovým „Finským dnem“. V průběhu dopoledne se všechny děti vystřídaly na třech stanovištích, kde měly možnost seznámit se s touto severskou zemí podrobně. Postupně se dozvěděly informace o geografii, přírodních zajímavostech, poslechly si hudbu vážnou i metalovou, tvořily Marimekko látky i polární záři, zahrály si Angry Birds a vyrobily si škrabošky, naučily se finskou písničku a ochutnaly finské sušené borůvky i pendrek salmiakki. Slavnosti se zúčastnil také panáček Vašík, který cestuje po školách zapojených do evropských projektů v rámci oslav 30. výročí programu Erasmus.

V současnosti nás čeká výzva největší – koncem dubna je řada na nás, budeme hostit 16 učitelů z našich partnerských škol u nás v Poděbradech. A co by si od nás měli odnést? Tématem setkání je tvorba a využití elektronických knih a tvorba digitálního portfolia. Ale o tom zase příště.

 

Odkaz na školní Lip dub video

 

Text: Lenka Říhová
Foto: archiv Speciální ZŠ Poděbrady

(29. 3. 2018)

 


Na cestě za poznáním ostrovního království

Na cestě za poznáním ostrovního království

Koncem září vyrazilo 44 žáků Hotelové školy Poděbrady na poznávací zájezd do Anglie.

celý článek >>>

Republika slavila 100. narozeniny a naše školka s ní

Republika slavila 100. narozeniny a naše školka s ní

Do oslav stého výročí naší republiky jsme se zapojili i my z Mateřské školy Na Valech.

celý článek >>>

Byli jsme při tom!

Byli jsme při tom!

Celá naše republika se od začátku roku připravovala na velkolepé oslavy 100. výročí založení Československa. I naše Základní škola T. G. Masaryka se na toto významné kulaté výročí svědomitě připravovala a účastnila se mnoha akcí spjatých právě s tímto jubileem. Jmenujme alespoň některé z nich.

celý článek >>>

Hotelovka pomáhá – nejen v rámci projektu „72 hodin“

Hotelovka pomáhá – nejen v rámci projektu „72 hodin“

Už sedmým rokem se letos v první polovině října uskutečnil třídenní dobrovolnický projekt „72 hodin“, organizovaný Českou radou dětí a mládeže za podpory Ministerstva školství.

celý článek >>>

V Poděbradech se otevře nový středoškolský obor Design a nová média

V Poděbradech se otevře nový středoškolský obor Design a nová média

S novinkou přichází Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady, která tak reaguje na poptávku studentů a potřeby současného světa multimédií.

celý článek >>>

Imatrikulace 2018

Imatrikulace 2018

Rok se s rokem sešel, a tak poděbradské Divadlo Na Kovárně v pátek 19. října opět přivítalo slavnostní imatrikulací nové studenty ÚJOP UK Poděbrady.

celý článek >>>

Sladký batoh z Labenky zvítězil!

Sladký batoh z Labenky zvítězil!

Na dvanáctém ročníku soutěže O pohár blanických rytířů, kterou pořádá SOŠ a SOU Vlašim, se naši žáci ze Středního odborného učiliště společného stravování předvedli v tom nejlepším světle.

celý článek >>>

Studenti GJP po Labi až do Hamburku

Studenti GJP po Labi až do Hamburku

Několik příjemných podzimních dnů studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad strávili u našich západních sousedů, navštívili mnoho zajímavých míst, procvičili se v německém jazyce a mimo jiné se prošli po dně Severního moře.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY