Uklidili jste Oboru

 

Možná jste také zaznamenali, že od začátku března zvalo Ekocentrum Huslík na Facebooku na událost Ukliďme Oboru. Za slunečného počasí se v sobotu 7. dubna ráno u Havířského kostelíku sešlo kolem 50 dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci přírodě v Poděbradech a zbavit ji odpadků. K úklidu se připojila i Pirátská strana a spolek Angrešt.


uklid obora1Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky a vznikla v návaznosti na celosvětovou akci Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé skládky a nepořádek. Akce obvykle probíhá na jaře, jednak v souvislosti se Dnem Země, který se koná 22. dubna, jednak z praktických důvodů. Odpadky jsou v křovinách bez listí a polehlé trávě lépe vidět.


V Poděbradech se Ekocentrum Huslík na základě návrhů a hlasování na Facebooku rozhodlo pro oblast Obory. Protože přišlo opravdu dost lidí, mohl úklid proběhnout nejen v okolí Aleje Esperanto, ale také v parku u kostelíku, na cyklostezce do Kluku, v okolí parkoviště u jezera. Ochotným pomocníkům poskytlo Ekocentrum rukavice a pytle, od rána bylo připraveno i občerstvení.

 

 

uklid obora2Dobrovolníci se rozdělili do skupin a nalezený odpad zahrnoval převážně plechovky, plastové lahve, tašky a pytlíky. K zajímavějším „úlovkům“ patřila dětská autosedačka, pneumatiky, oblečení a plážová obuv.

 

Úklid probíhal celé dopoledne, dobrovolníci stále přicházeli a ti, kdo vydrželi, si mohli opéct i buřty. Odvoz odpadků zajistily Technické služby Města Poděbrad, kterým tímto děkujeme za spolupráci a podporu. Celkově bylo odvezeno asi 2,5 tuny odpadu a objem pytlů převýšil 15 m³.


Při úklidu nejen mne napadlo, že zřejmě nepřišli ti, kteří odpadky kolem sebe odhazují. Má tedy smysl uklízet po jiných? Myslím, že určitě ano, pokud chceme udělat něco pro životní prostředí a pro sebe. Otázkou k diskuzi zůstává, jak pozitivně nebo i negativně motivovat lidi, kteří stále neváhají vyhodit plechovku z okna auta nebo odvézt pytel s odpadky na louku.


Organizátoři z Ekocentra Huslík měli radost z velkého počtu lidí, kteří si o jarním víkendu udělali čas na pomoc přírodě a zlepšení prostředí, ve kterém žijeme. Přišli pro dobrý pocit, pro své děti a pro radost z pohledu na čistší zeleň ve městě. Děkujeme!

 

Text: Klára Jirásková
Foto: Ekocentrum Huslík

(26. 4. 2018)

 


Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Konec školního roku žáků devátých tříd / Zahraniční jazyková exkurze do Vídně

celý článek >>>

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

Posedmé se v Senicích uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Pocta statečným, která připomněla 76. výročí působení výsadkové skupiny Silver A v okupované vlasti.

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Populární setkání členů Místní organizace Svazu tělesně postižených Poděbrady se konalo odpoledne 12. června v Restauraci Na Jízdárně.

celý článek >>>

Graduatio je opět tady!

Graduatio je opět tady!

Čas utíká jako voda a stejně tak rychle uběhl akademický rok 2017/2018 studentům ÚJOP UK Poděbrady, kteří při slavnostním aktu (Graduatio) převzali certifikát o vykonání závěrečných zkoušek.

celý článek >>>

Z dění na Základní škole Václava Havla

Z dění na Základní škole Václava Havla

Oscarové filmy poprvé / Pasování na čtenáře

celý článek >>>

Gymnazisté připravili pestrý dětský den

Gymnazisté připravili pestrý dětský den

V pondělí 25. června v osm hodin ráno je na hřišti u Základní školy Václava Havla živěji než obvykle. Na čtyřicet dětí z nymburského dětského domova, poděbradské Léčebny Dr. Filipa a ZŠ T. G. Masaryka tady začíná plnit různé úkoly, jak sportovní, tak i kreativní a vědomostní. Jednotlivá stanoviště a balónkovou výzdobu hřiště pro ně přichystali studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad (GJP).

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY