Uklidili jste Oboru

 

Možná jste také zaznamenali, že od začátku března zvalo Ekocentrum Huslík na Facebooku na událost Ukliďme Oboru. Za slunečného počasí se v sobotu 7. dubna ráno u Havířského kostelíku sešlo kolem 50 dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci přírodě v Poděbradech a zbavit ji odpadků. K úklidu se připojila i Pirátská strana a spolek Angrešt.


uklid obora1Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky a vznikla v návaznosti na celosvětovou akci Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé skládky a nepořádek. Akce obvykle probíhá na jaře, jednak v souvislosti se Dnem Země, který se koná 22. dubna, jednak z praktických důvodů. Odpadky jsou v křovinách bez listí a polehlé trávě lépe vidět.


V Poděbradech se Ekocentrum Huslík na základě návrhů a hlasování na Facebooku rozhodlo pro oblast Obory. Protože přišlo opravdu dost lidí, mohl úklid proběhnout nejen v okolí Aleje Esperanto, ale také v parku u kostelíku, na cyklostezce do Kluku, v okolí parkoviště u jezera. Ochotným pomocníkům poskytlo Ekocentrum rukavice a pytle, od rána bylo připraveno i občerstvení.

 

 

uklid obora2Dobrovolníci se rozdělili do skupin a nalezený odpad zahrnoval převážně plechovky, plastové lahve, tašky a pytlíky. K zajímavějším „úlovkům“ patřila dětská autosedačka, pneumatiky, oblečení a plážová obuv.

 

Úklid probíhal celé dopoledne, dobrovolníci stále přicházeli a ti, kdo vydrželi, si mohli opéct i buřty. Odvoz odpadků zajistily Technické služby Města Poděbrad, kterým tímto děkujeme za spolupráci a podporu. Celkově bylo odvezeno asi 2,5 tuny odpadu a objem pytlů převýšil 15 m³.


Při úklidu nejen mne napadlo, že zřejmě nepřišli ti, kteří odpadky kolem sebe odhazují. Má tedy smysl uklízet po jiných? Myslím, že určitě ano, pokud chceme udělat něco pro životní prostředí a pro sebe. Otázkou k diskuzi zůstává, jak pozitivně nebo i negativně motivovat lidi, kteří stále neváhají vyhodit plechovku z okna auta nebo odvézt pytel s odpadky na louku.


Organizátoři z Ekocentra Huslík měli radost z velkého počtu lidí, kteří si o jarním víkendu udělali čas na pomoc přírodě a zlepšení prostředí, ve kterém žijeme. Přišli pro dobrý pocit, pro své děti a pro radost z pohledu na čistší zeleň ve městě. Děkujeme!

 

Text: Klára Jirásková
Foto: Ekocentrum Huslík

(26. 4. 2018)

 


Z dění na EKO Gymnáziu a SOŠ Multimediálních studií

Z dění na EKO Gymnáziu a SOŠ Multimediálních studií

25. výročí založení EKO Gymnázia završilo slavnostní zasedání pedagogické rady na poděbradském zámku / Z dění na EKO Gymnáziu a SOŠ Multimediálních studií

celý článek >>>

Zlatá hotelovka

Zlatá hotelovka

Kulinářské umění pořádalo v průběhu července a srpna soutěž KU Young Chef 2018.

celý článek >>>

Jizerský „psychokemp“ – už zase…

Jizerský „psychokemp“ – už zase…

Spolek pro aktivní život v Poděbradech uspořádal ve dnech 3. až 7. září v penzionu Mája v Josefově Dole pátý relaxační pobyt s cvičením zaměřeným na psychomotoriku.

celý článek >>>

Vykročení seniorů SPCCH do babího léta

Vykročení seniorů SPCCH do babího léta

Pečlivě promyšlený program rekondičního pobytu v týdnu 1.–8. září 2018 v Lučanech nad Nisou, připravený Dr. Jarmilou Šmídovou a Ivanou Tomkovou, všichni účastníci ZO SPCCH Poděbrady spontánně vysoce ocenili.

celý článek >>>

Posilujeme pozitivní vztahy mezi žáky

Posilujeme pozitivní vztahy mezi žáky

Snahou naší ZŠ T. G. Masaryka je, aby žáci chodili do školy rádi, nebáli se vyjádřit svůj názor a postoje, zvládali komunikaci ve skupinách, dodržovali stanovená pravidla chování, pomáhali druhým a měli kladný vztah k učení.

celý článek >>>

V Poděbradech se sešli esperantisté z Evropy a Japonska

V Poděbradech se sešli esperantisté z Evropy a Japonska

Ve dnech 6. až 13. srpna se v Poděbradech uskutečnil 22. ekumenický kongres křesťanských esperantistů.

celý článek >>>

Naši nejmenší sokolíci cvičili v Praze

Naši nejmenší sokolíci cvičili v Praze

V oddíle všestrannosti TJ Sokol Poděbrady je nejmladší oddíl předškoláků – děti od 3 do 6 let. S touto drobotinou nacvičovala už od podzimu cvičitelka Jana Piroutková sletovou skladbu Noty.

celý článek >>>

Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

V pořadí XVI. všesokolský slet byl bezesporu největší sokolskou událostí tohoto roku. Konal se ve dnech 1.–6. července na stadionu Eden v Praze. Z Poděbrad tam odjela dost početná výprava, kterou vedla zkušená cvičitelka Věra Doležalová. S ní a s další cvičitelkou Markétou Rožovou jsme se za touto událostí ohlédli v následujícím rozhovoru.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY