Uklidili jste Oboru

 

Možná jste také zaznamenali, že od začátku března zvalo Ekocentrum Huslík na Facebooku na událost Ukliďme Oboru. Za slunečného počasí se v sobotu 7. dubna ráno u Havířského kostelíku sešlo kolem 50 dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci přírodě v Poděbradech a zbavit ji odpadků. K úklidu se připojila i Pirátská strana a spolek Angrešt.


uklid obora1Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky a vznikla v návaznosti na celosvětovou akci Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé skládky a nepořádek. Akce obvykle probíhá na jaře, jednak v souvislosti se Dnem Země, který se koná 22. dubna, jednak z praktických důvodů. Odpadky jsou v křovinách bez listí a polehlé trávě lépe vidět.


V Poděbradech se Ekocentrum Huslík na základě návrhů a hlasování na Facebooku rozhodlo pro oblast Obory. Protože přišlo opravdu dost lidí, mohl úklid proběhnout nejen v okolí Aleje Esperanto, ale také v parku u kostelíku, na cyklostezce do Kluku, v okolí parkoviště u jezera. Ochotným pomocníkům poskytlo Ekocentrum rukavice a pytle, od rána bylo připraveno i občerstvení.

 

 

uklid obora2Dobrovolníci se rozdělili do skupin a nalezený odpad zahrnoval převážně plechovky, plastové lahve, tašky a pytlíky. K zajímavějším „úlovkům“ patřila dětská autosedačka, pneumatiky, oblečení a plážová obuv.

 

Úklid probíhal celé dopoledne, dobrovolníci stále přicházeli a ti, kdo vydrželi, si mohli opéct i buřty. Odvoz odpadků zajistily Technické služby Města Poděbrad, kterým tímto děkujeme za spolupráci a podporu. Celkově bylo odvezeno asi 2,5 tuny odpadu a objem pytlů převýšil 15 m³.


Při úklidu nejen mne napadlo, že zřejmě nepřišli ti, kteří odpadky kolem sebe odhazují. Má tedy smysl uklízet po jiných? Myslím, že určitě ano, pokud chceme udělat něco pro životní prostředí a pro sebe. Otázkou k diskuzi zůstává, jak pozitivně nebo i negativně motivovat lidi, kteří stále neváhají vyhodit plechovku z okna auta nebo odvézt pytel s odpadky na louku.


Organizátoři z Ekocentra Huslík měli radost z velkého počtu lidí, kteří si o jarním víkendu udělali čas na pomoc přírodě a zlepšení prostředí, ve kterém žijeme. Přišli pro dobrý pocit, pro své děti a pro radost z pohledu na čistší zeleň ve městě. Děkujeme!

 

Text: Klára Jirásková
Foto: Ekocentrum Huslík

(26. 4. 2018)

 


Z dění na Základní škole T. G. Masaryka

Z dění na Základní škole T. G. Masaryka

Náš příběh Dne Země / Věda je kamarád

celý článek >>>

Bubnování znělo školou

Bubnování znělo školou

Při hodinách hudební výchovy mohou žáci v ZŠ Václava Havla využívat hudební pracovnu s velkým množstvím rytmických i melodických nástrojů. Do tajů zhotovení některých nástrojů je zavedla paní Věra Martincová, která se svým manželem již 20 let vyrábí bubínky z českých materiálů.

celý článek >>>

Pohybem ke zdraví

Pohybem ke zdraví

Hned několik generací se sešlo sedmého dubna na 6. ročníku Testu fyzické zdatnosti, který v Oboře uspořádal poděbradský Spolek pro aktivní život.

celý článek >>>

Svou vlast poznáváme nejen ve školních lavicích

Svou vlast poznáváme nejen ve školních lavicích

„Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému.“

celý článek >>>

Brána jazyků (na hotelové škole) otevřená

Brána jazyků (na hotelové škole) otevřená

Neuplynul ani týden, co naši Hotelovou školu Poděbrady navštívili vzácní hosté – španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín s manželkou – a už jsme tu měli další „jazykovou akci“. Stali jsme se pořadateli jubilejního 20. ročníku celostátní konverzační soutěže hotelových škol.

celý článek >>>

Pozvánka na výstavu

Pozvánka na výstavu

na školní ekologické zahradě v Poděbradech

celý článek >>>

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Do 10. května mají zájemci z řad středoškoláků možnost účastnit se 1. ročníku Online filmového festivalu, ve zkratce OFF, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady.

celý článek >>>

S Vlastimilem Špinkou (nejen) o splněném přání být učitelem

S Vlastimilem Špinkou (nejen) o splněném přání být učitelem

Ředitel poděbradské Základní školy Václava Havla Vlastimil Špinka převzal u příležitosti Dne učitelů z rukou ministra školství Roberta Plaga medaili ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY