Uklidili jste Oboru

 

Možná jste také zaznamenali, že od začátku března zvalo Ekocentrum Huslík na Facebooku na událost Ukliďme Oboru. Za slunečného počasí se v sobotu 7. dubna ráno u Havířského kostelíku sešlo kolem 50 dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci přírodě v Poděbradech a zbavit ji odpadků. K úklidu se připojila i Pirátská strana a spolek Angrešt.


uklid obora1Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky a vznikla v návaznosti na celosvětovou akci Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé skládky a nepořádek. Akce obvykle probíhá na jaře, jednak v souvislosti se Dnem Země, který se koná 22. dubna, jednak z praktických důvodů. Odpadky jsou v křovinách bez listí a polehlé trávě lépe vidět.


V Poděbradech se Ekocentrum Huslík na základě návrhů a hlasování na Facebooku rozhodlo pro oblast Obory. Protože přišlo opravdu dost lidí, mohl úklid proběhnout nejen v okolí Aleje Esperanto, ale také v parku u kostelíku, na cyklostezce do Kluku, v okolí parkoviště u jezera. Ochotným pomocníkům poskytlo Ekocentrum rukavice a pytle, od rána bylo připraveno i občerstvení.

 

 

uklid obora2Dobrovolníci se rozdělili do skupin a nalezený odpad zahrnoval převážně plechovky, plastové lahve, tašky a pytlíky. K zajímavějším „úlovkům“ patřila dětská autosedačka, pneumatiky, oblečení a plážová obuv.

 

Úklid probíhal celé dopoledne, dobrovolníci stále přicházeli a ti, kdo vydrželi, si mohli opéct i buřty. Odvoz odpadků zajistily Technické služby Města Poděbrad, kterým tímto děkujeme za spolupráci a podporu. Celkově bylo odvezeno asi 2,5 tuny odpadu a objem pytlů převýšil 15 m³.


Při úklidu nejen mne napadlo, že zřejmě nepřišli ti, kteří odpadky kolem sebe odhazují. Má tedy smysl uklízet po jiných? Myslím, že určitě ano, pokud chceme udělat něco pro životní prostředí a pro sebe. Otázkou k diskuzi zůstává, jak pozitivně nebo i negativně motivovat lidi, kteří stále neváhají vyhodit plechovku z okna auta nebo odvézt pytel s odpadky na louku.


Organizátoři z Ekocentra Huslík měli radost z velkého počtu lidí, kteří si o jarním víkendu udělali čas na pomoc přírodě a zlepšení prostředí, ve kterém žijeme. Přišli pro dobrý pocit, pro své děti a pro radost z pohledu na čistší zeleň ve městě. Děkujeme!

 

Text: Klára Jirásková
Foto: Ekocentrum Huslík

(26. 4. 2018)

 


Vánoční turnaj ve stolním tenise seniorů

Vánoční turnaj ve stolním tenise seniorů

Kroužek stolního tenisu DDM Symfonie Poděbrady, jehož převážná většina hrajících pochází z řad členské základny poděbradské Základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami, uspořádala 13. 12. 2018 veřejný Vánoční turnaj.

celý článek >>>

Symfonie slavila patnáctiny

Symfonie slavila patnáctiny

V úterý 18. 12. 2018 se v DDM Symfonie Poděbrady slavilo. V letošním roce se totiž dům dětí dožil 15. výročí od stavby nové budovy.

celý článek >>>

Výroční schůze Základní organizace SPCCH Poděbrady

Výroční schůze Základní organizace SPCCH Poděbrady

Největší seniorský klub v Poděbradech a možná i v okrese – Základní organizace Svazu postižených civilizačními chorobami – měl 7. prosince 2018 výroční schůzi.

celý článek >>>

Vánoční Vala již podesáté

Vánoční Vala již podesáté

V úterý 11. prosince 2018 připravila naše Základní škola Václava Havla v Poděbradech pro své žáky, jejich rodiče, přátele a bývalé kolegy tradiční předvánoční odpoledne plné zpěvu, jarmarečního veselí i vzpomínek.

celý článek >>>

Ohlédnutí za adventním časem

Ohlédnutí za adventním časem

Adventní čas, vánoční svátky i oslavy začátku nového roku jsou již za námi a pomalu se mění v milé vzpomínky. Dovolte nám v krátkosti připomenout, jaké události a akce v tomto období pro vás připravili žáci a učitelé ze Základní školy T. G. Masaryka.

celý článek >>>

Hotelovka na odborné stáži ve Francii

Hotelovka na odborné stáži ve Francii

Od 26. listopadu do 7. prosince 2018 se vybraní žáci z 3. D a 2. VOŠ Hotelové školy v Poděbradech zúčastnili odborné stáže na jihu Francie ve městě Castres (asi 80 km od Toulouse).

celý článek >>>

Kvítek koncertoval a křtil své první vánoční CD

Kvítek koncertoval a křtil své první vánoční CD

Zcela zaplněné divadlo, mladí zpěváci v typické oranžové, usměvavé sbormistryně. Pěvecký sbor Kvítek zahájil advent v Poděbradech a navíc pokřtil svoje první vánoční CD.

celý článek >>>

Projektová výuka na EKO Gymnáziu připravuje pro život

Projektová výuka na EKO Gymnáziu připravuje pro život

Osmileté EKO Gymnázium pravidelně zařazuje do výuky projektové metody, které žáky rozvíjejí v jejich schopnostech, vědomostech, dovednostech i sociálních kompetencích.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY