V Poděbradech se sešli esperantisté z Evropy a Japonska

 

Ve dnech 6. až 13. srpna se v Poděbradech uskutečnil 22. ekumenický kongres křesťanských esperantistů.


esperantoSlavnostního zahájení se v prostorách Střední zemědělské školy a Střední odborné školy Poděbrady zúčastnilo nejen 78 esperantistů ze 13 evropských zemí a z Japonska, ale také starosta města Ladislav Langr, kazatel Církve bratrské Pavel Paluchník a ředitelka jmenované školy Milena Kavková (na snímku). O zhodnocení průběhu celé akce jsme požádali jejího organizátora Pavla Polnického. „Pro téměř osmdesátku účastníků jsme připravili bohatý program: ranní a večerní pobožnosti, bohoslužby a mše, přednášky na různá témata, a to vše v esperantu. Vzpomenuto bylo i padesát let od konání prvního ekumenického kongresu v roce 1968 v německém Limburgu, kterého jsem se měl možnost alespoň částečně zúčastnit. Uskutečnila se nutná výroční zasedání, která zhodnotila činnost za uplynulý rok a nastínila plány do budoucna. Celodenní výlet nasměroval jednu skupinu do Kutné Hory a Kolína a druhou do Chlumce nad Cidlinou a Kladrub nad Labem. Následující půldenní zájezd seznámil část účastníků s Přerovem nad Labem a Lysou nad Labem, ta druhá navštívila knihařskou dílnu v Rožďalovicích. Účastníci samozřejmě poznali i naše lázeňské město a jeho památky,“ uvedl Polnický.


Program 22. ročníku kongresu křesťanských esperantistů pokračoval v poděbradském evangelickém kostele. V sobotu 10. srpna se tady uskutečnil komorní koncert. Pozvání přijal sólista Opery pražského Národního divadla a Státní opery Praha Richard Haan, s ním přijela herečka Divadla Semafor Jolana Haan Smyčková. V kostele se rovněž představil skvělý varhaník Martin Strejc, ten úvodem nabídl Bachovo Preludium C moll a poté oba umělce doprovázel. V podání barytonisty Richarda Haana zazněly Dvořákovy Biblické písně. Jolana Smyčková si na závěr koncertu připravila Largo Antonína Dvořáka zpívané v esperantu. Úspěch měly klasické ukolébavky W. A. Mozarta a J. Brahmse. Zaplněný kostel odměnil oba pěvce dlouhým potleskem vestoje. Další den se představil místní Smíšený pěvecký sbor sv. Cecílie, jehož vystoupení bylo diváky také nadšeně přijato.


„Jak vyplývá z prvních ohlasů domácích i zahraničních účastníků, byli zřejmě po všech stránkách spokojeni a odvezli si jen krásné zážitky,“ uzavřel Pavel Polnický.


Text a foto: Redakce PN

(6. 9. 2018)

 


AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY