V Poděbradech se sešli esperantisté z Evropy a Japonska

 

Ve dnech 6. až 13. srpna se v Poděbradech uskutečnil 22. ekumenický kongres křesťanských esperantistů.


esperantoSlavnostního zahájení se v prostorách Střední zemědělské školy a Střední odborné školy Poděbrady zúčastnilo nejen 78 esperantistů ze 13 evropských zemí a z Japonska, ale také starosta města Ladislav Langr, kazatel Církve bratrské Pavel Paluchník a ředitelka jmenované školy Milena Kavková (na snímku). O zhodnocení průběhu celé akce jsme požádali jejího organizátora Pavla Polnického. „Pro téměř osmdesátku účastníků jsme připravili bohatý program: ranní a večerní pobožnosti, bohoslužby a mše, přednášky na různá témata, a to vše v esperantu. Vzpomenuto bylo i padesát let od konání prvního ekumenického kongresu v roce 1968 v německém Limburgu, kterého jsem se měl možnost alespoň částečně zúčastnit. Uskutečnila se nutná výroční zasedání, která zhodnotila činnost za uplynulý rok a nastínila plány do budoucna. Celodenní výlet nasměroval jednu skupinu do Kutné Hory a Kolína a druhou do Chlumce nad Cidlinou a Kladrub nad Labem. Následující půldenní zájezd seznámil část účastníků s Přerovem nad Labem a Lysou nad Labem, ta druhá navštívila knihařskou dílnu v Rožďalovicích. Účastníci samozřejmě poznali i naše lázeňské město a jeho památky,“ uvedl Polnický.


Program 22. ročníku kongresu křesťanských esperantistů pokračoval v poděbradském evangelickém kostele. V sobotu 10. srpna se tady uskutečnil komorní koncert. Pozvání přijal sólista Opery pražského Národního divadla a Státní opery Praha Richard Haan, s ním přijela herečka Divadla Semafor Jolana Haan Smyčková. V kostele se rovněž představil skvělý varhaník Martin Strejc, ten úvodem nabídl Bachovo Preludium C moll a poté oba umělce doprovázel. V podání barytonisty Richarda Haana zazněly Dvořákovy Biblické písně. Jolana Smyčková si na závěr koncertu připravila Largo Antonína Dvořáka zpívané v esperantu. Úspěch měly klasické ukolébavky W. A. Mozarta a J. Brahmse. Zaplněný kostel odměnil oba pěvce dlouhým potleskem vestoje. Další den se představil místní Smíšený pěvecký sbor sv. Cecílie, jehož vystoupení bylo diváky také nadšeně přijato.


„Jak vyplývá z prvních ohlasů domácích i zahraničních účastníků, byli zřejmě po všech stránkách spokojeni a odvezli si jen krásné zážitky,“ uzavřel Pavel Polnický.


Text a foto: Redakce PN

(6. 9. 2018)

 


Naši nejmenší sokolíci cvičili v Praze

Naši nejmenší sokolíci cvičili v Praze

V oddíle všestrannosti TJ Sokol Poděbrady je nejmladší oddíl předškoláků – děti od 3 do 6 let. S touto drobotinou nacvičovala už od podzimu cvičitelka Jana Piroutková sletovou skladbu Noty.

celý článek >>>

Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

Šestnáctý všesokolský slet s poděbradskou účastí

V pořadí XVI. všesokolský slet byl bezesporu největší sokolskou událostí tohoto roku. Konal se ve dnech 1.–6. července na stadionu Eden v Praze. Z Poděbrad tam odjela dost početná výprava, kterou vedla zkušená cvičitelka Věra Doležalová. S ní a s další cvičitelkou Markétou Rožovou jsme se za touto událostí ohlédli v následujícím rozhovoru.

celý článek >>>

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Netradiční odměna za vítězství v soutěži

Ale vezměme to pěkně od začátku…

celý článek >>>

BURZA PRÁCE v Nymburku

BURZA PRÁCE v Nymburku

Krajská hospodářská komora Střední Čechy a Úřad práce Nymburk si vás dovolují pozvat na BURZU PRÁCE v Nymburku, která se koná dne 18. září 2018 v Obecním domě Nymburk.

celý článek >>>

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Konec školního roku žáků devátých tříd / Zahraniční jazyková exkurze do Vídně

celý článek >>>

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

Posedmé se v Senicích uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Pocta statečným, která připomněla 76. výročí působení výsadkové skupiny Silver A v okupované vlasti.

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY