Vaření je hobby aneb nový projekt pro žáky gastronomických oborů

 

V dubnu letošního roku zahájila Krajská hospodářská komora Střední Čechy projekt „Vaření je hobby“, který se primárně zaměřuje na žáky středních škol a učilišť v oboru kuchař – číšník a gastronomie.


Projekt potrvá do prosince 2014 a klade si za cíl zkvalitnit výuku těchto oborů a vzbudit v žácích dlouhodobý zájem o obor, který se rozhodli vystudovat.

Díky spolupráci s mediálně známými odborníky z praxe budou mít žáci možnost naučit se vařit různé speciality a uplatnit vlastní kreativitu. Na zahraničních stážích si vyzkoušejí připravit pokrmy z kulinářsky významných lokalit Porýní, Burgundska a Toskánska, přičemž Porýní a Burgundsko jsou zároveň partnerskými regiony Středočeského kraje.

Významnou součástí projektu jsou exkurze do firem působících v oboru a možnost diskuzí se zástupci zaměstnavatelů.

Zapojení základních škol

Do projektu se mohou zapojit také základní školy. Žáci získají ucelené informace o vybraném oboru a seznámí se s prostředím školy, kterou by mohli po ukončení ZŠ navštěvovat.

Na závěr projektu je připraven „Veletrh učňovských dovedností“, kde žáci jednotlivých škol porovnají své síly. Veletrh je určen pro veřejnost a žáky základních škol, kteří si budou moci udělat lepší představu o tom, co všechno se skrývá pod obory kuchař – číšník a gastronomie. Žáci a studenti mohou během projektu získat zajímavé kontakty pro svůj další rozvoj a působení, nové informace a také si prohloubit stávající znalosti a dovednosti. Všechny tyto aktivity přispějí k tomu, že se studenti mohou stát atraktivnějšími pro pracovní trh.

„Vaření je hobby“ v Poděbradech

Ve čtvrtek 26. září se konala v prostorách Středního odborného učiliště společného stravování Poděbrady beseda s úspěšným odborníkem z praxe. Pozvání přijal pan Jan Horký, který je šéfkuchařem Francouzské restaurace v Obecním domě, kde vede tým dvaceti osmi kuchařů. Tato restaurace je mimo jiné dodavatelem cateringových služeb pro prezidenta České republiky, mezi klienty patří i jiné významné osobnosti a to jak domácí, tak světové politické a kulturní scény. Pan Horký je také kapitánem národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů a často proto naši republiku reprezentuje v zahraničí.

Pan Horký vyzdvihl ve své přednášce důležitost motivace, chuti se učit nové věci, ale také to, že je důležité rozmyslet si své další kariérní plány a pokud chce člověk v oboru něčeho dosáhnout, musí tomu také něco obětovat. Dále zmínil současný trend, kdy se naprosto zásadními stávají lokální suroviny a místní národní kuchyně. Na závěr zůstal i prostor pro diskuzi a dotazy studentů. Po přednášce si pan Horký za doprovodu paní Fríblové, která je mistrovou studentů, prohlédl zázemí školních kuchyní na Labence. Právě zde bude totiž při své další návštěvě v rámci projektu se studenty vařit.

Více informací o projektu může poskytnout manažerka projektu, paní Taťána Jiříková, tel. 702 203 053, email: obknymburk@gmail.com, kontaktní adresa: Palackého 223, 288 02 Nymburk, další informace můžete nalézt na www.khkstrednicechy.cz v sekci projekty.

Text: Taťána Jiříková


Konec léta s úsměvem

Konec léta s úsměvem

V prvním zářijovém týdnu jsem se zúčastnila relaxačního pobytu v penzionu Mája v Josefově Dole, pořádaného Spolkem pro aktivní život v Poděbradech.

celý článek >>>

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY