Z dění na EKO Gymnáziu a SOŠ Multimediálních studií

 

25. výročí založení EKO Gymnázia završilo slavnostní zasedání pedagogické rady na poděbradském zámku

ekogymnazium 25V tomto roce si škola připomíná 25 let od svého založení. Pro veřejnost jsme v květnu a červnu zrealizovali žákovskou fotografickou výstavu v prostorách Kolonády prof. Libenského, výstavu studentské tvorby s názvem MIXER v Galerii – café Na cestě, slavnostní vyhlášení výsledků filmového festivalu OFF 2018 v Zámeckém biografu, jehož první ročník škola uspořádala, netradiční Den otevřených dveří a Studentský happening na lázeňské kolonádě.
Slavnostní zasedání pedagogické rady, které se uskutečnilo v pátek 7. září 2018 v poděbradském zámku, kde škola začínala, bylo věnováno všem předešlým a současným pedagogům a přátelům školy. Zavzpomínat si přišla PhDr. RNDr. Danuše Kvasničková, CSc., velká propagátorka ekologické výchovy a udržitelného rozvoje, která stála u zrodu školy. Pozvání přijal i náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Ing. Miloš Petera.
25 let je z hlediska života člověka i společnosti významné období zvláště v tak dynamické době, jaká nastala po listopadu 1989. Kdo z dříve narozených by si tehdy představil, že mu přijde opravit pojistky živnostník, že bude nakupovat v soukromých obchodech, chodit k soukromému lékaři či do soukromé školy. Věci, které dnes bereme za naprosto samozřejmé, v době zakládání školy ještě vůbec v myšlení lidí zakotveny nebyly. Proto bylo velmi příjemnou skutečností, když se v roce 1993 podařilo otevřít dvě třídy nového poděbradského gymnázia s předponou EKO. Hned od začátku si škola hledala své originální zaměření vzdělávání směrem k výchově k udržitelnému rozvoji. Jak to bylo rozhodnutí nadčasové, ukazuje aktuální stav, kdy environmentální problémy a jejich důsledky dosahují již dramatických rozměrů.
Pro dnešního mladého člověka si uvědomit, že v roce 1993 nebyly kapesní mobily, je něco naprosto nepředstavitelného. Vyvolává to sugestivní otázku, jak jsme vůbec mohli žít. Dynamickému vývoji informačních a komunikačních technologií se přizpůsobila i naše škola a otevřela nový obor Multimediální tvorba. Zapojení vyspělých digitálních systémů a technologií do výuky tak posunulo školu na špičku středních škol v regionu.
Přejme si, aby se nám i nadále dařilo. Je za námi kus poctivé učitelské práce, která stále bojuje o výsluní společenského zájmu. Největším darem každé společnosti jsou vzdělaní lidé, kteří si kladou nové výzvy a nové cíle, pracovní i osobní. Určitě i naše škola svým dílem přispěla k růstu vzdělanosti. To je základní smysl naší práce a důležité poslání do budoucna.
Text: Zbyněk Lukavec, ředitel školy
Foto: Monika Martínková

 

EKO Gymnázium zahájilo nový školní rok v Havířském kostelíku

Slavnostní zahájení školního roku pro žáky EKO Gymnázia a Střední odborné školy Multimediálních studií Poděbrady se uskutečnilo na velmi netradičním místě. Nově zrekonstruovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie nazývaný také Havířský kostelík, připomínající památku kutnohorských havířů, se stal místem pro slavnostní vstup primánů a žáků Multimediální tvorby do nové etapy jejich života.
Žáky v pondělí 3. září 2018 přivítal ředitel školy Ing. Zbyněk Lukavec společně se starostou města PhDr. Ladislavem Langrem. „Největším darem každé společnosti jsou vzdělaní lidé,“ motivoval ředitel nové žáky školy a zároveň jim popřál výborné studijní výsledky. Třídní učitelka primy předala žákům kromě studijního průkazu i nezbytnou učební pomůcku, která se na škole stala již osvědčenou stálicí. Nejmodernější tablet iPad je nezbytnou součástí výuky. Kromě tradičních gymnaziálních předmětů se ve škole vyučuje např. ekonomie, marketing, ekologie nebo rétorika. Škola nabízí i rozšířenou výuku informačních a komunikačních technologií, dvou cizích jazyků a jako jediná v republice spojuje gymnaziální vzdělávání s oborem Multimediální tvorba. Žáci se během rozvoje digitální gramotnosti naučí základy počítačové grafiky, zpracování fotografií a videa a používat řadu dalších technologií.  
Text: Monika Martínková

(4. 10. 2018)

 


AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Středočeská centrála cestovního ruchu spustila nové webové stránky

Zásadní modernizací prošly oficiální webové stránky Středočeské centrály cestovního ruchu www.centralbohemia.cz.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY