Žáci z „knedlíkárny“ se setkali s kuchařskými mistry

 

Pondělí 9. prosince bylo pro žáky Středního odborného učiliště společného stravování Poděbrady nabité zážitky. V rámci projektu Evropské unie „Vaření je hobby“, který realizuje Krajská hospodářská komora Střední Čechy a do nějž je škola zapojena, mohli navštívit dvě známé pražské restaurace.


knedlikarnaRáno na ně čekala přednáška šéfkuchaře Romana Pauluse, která se konala v prostorách jeho působiště – v restauraci Alcron. Ta se nachází v pětihvězdičkovém hotelu Radisson Blu Alcron. Pod vedením pana Pauluse získala restaurace v letech 2012 a 2013 prestižní Michelinskou hvězdu. Žáci se při přednášce dozvěděli mnoho praktických informací, jež se týkají provozu restaurace, například jak si hlídat náklady nebo jak je důležité znát své dodavatele i jejich provozovny. Dále se seznámili s moderními trendy v gastronomii, jako je nízkoteplotní nebo vakuové vaření. Také se mluvilo o tom, jak vlastně probíhá udělování Michelinské hvězdy, které je naprosto anonymní, a proto tak prestižní. Žáci s překvapením zjistili, že provoz v kuchyni začíná okolo čtyř hodin ráno a končí až v jednu hodinu v noci. Zajímavé bylo také šéfkuchařovo vyprávění, jak se vyučil v Rakousku a co mu pobyt v cizině dal. Současně zmínil, že i v současnosti několikrát do roka vyráží na stáže do různých restaurací v zahraničí a že znalost alespoň jednoho cizího jazyka je dnes nezbytná. Po přednášce se žáci podívali do zázemí hotelové kuchyně a mohli tak porovnat, jestli se v něčem liší od představ, které měli o kuchyni pětihvězdičkového hotelu.

V druhé půli dne žáci zamířili do Obecního domu, kde je přivítal tamní šéfkuchař Jan Horký, který je zároveň kapitánem Národního týmu asociace kuchařů a cukrářů. Žáci si mohli prohlédnout kuchyně Plzeňské a Francouzské restaurace v Obecním domě a dozvědět se, v čem se od sebe liší. Například v prvně jmenované se připraví průměrně 200 tisíc porcí za měsíc a je velmi oblíbena u turistů, kteří chtějí ochutnat typická česká jídla. Zajímavým zpestřením exkurze bylo setkání s jedním ze zaměstnanců kuchyně, bývalým žákem SOU společného stravování Poděbrady. Bylo důkazem toho, že když má člověk opravdu zájem a chuť, může i krátce po vyučení získat místo v takto prestižní restauraci.

Text a foto: Taťána Jiříková, manažerka projektu Vaření je hobby

 

 


Konec léta s úsměvem

Konec léta s úsměvem

V prvním zářijovém týdnu jsem se zúčastnila relaxačního pobytu v penzionu Mája v Josefově Dole, pořádaného Spolkem pro aktivní život v Poděbradech.

celý článek >>>

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

AKCE V MATEŘSKÉM CENTRU

Květnová nabídka seminářů a přednášek pro rodiče a zábavného dopoledne s dětmi

celý článek >>>

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

První domácí hospic na Kolínsku nabízí služby i poděbradskému regionu

Domácí hospic Srdcem poskytuje hospicovou péči v přirozeném prostředí pacientům nevyléčitelně nemocným, v pokročilé nebo konečné fázi života. Svoji činnost jsme zahájili 1. listopadu 2018, od vzniku neziskové organizace v dubnu téhož roku jsme v rámci osvětové činnosti uspořádali pro širokou veřejnost opět neformální setkání na téma etických otázek doprovázení a snahy o prolomení tabu smrti a možností zdravotní a lékařské péče v domácím prostředí.

celý článek >>>

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Školáci natáčejí vzpomínky pamětníků

Jak prožili poděbradští pamětníci 2. světovou válku, únor 1948, srpen 1968 nebo listopad 1989? To mají za úkol zjistit a zdokumentovat žáci dvou poděbradských základních škol a studenti gymnázia. Zapojili se totiž do projektu Příběhy našich sousedů, který od ledna v Poděbradech realizuje nezisková organizace Post Bellum díky finanční podpoře města Poděbrady a Středočeského kraje.

celý článek >>>

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

V Luxoru přivítali estonskou velvyslankyni

Skvělá série diplomatických návštěv pokračovala v Domově pro seniory Luxor i v březnu. Pozvání protentokrát přijala nová estonská velvyslankyně Eva-Maria Liimets.

celý článek >>>

Poděbrady pomáhaly

Poděbrady pomáhaly

Automobilový závodní tým Rallyesport Poděbrady odstartoval přípravu na letošní sezónu dobročinným projektem s názvem Poděbrady pomáhají, jehož hlavní část se odehrála v pátek 22. března na Jiřího náměstí. A jeho výsledky všechny mile překvapily.

celý článek >>>

Abeceda peněz

Abeceda peněz

Třída 5. C ze ZŠ Václava Havla se zapojila do projektu České spořitelny „Abeceda peněz“, který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně základních škol.

celý článek >>>

Centrum Prima Pedagogiky

Centrum Prima Pedagogiky

Od září 2019 otevírá naše komunitní škola Centrum Prima Pedagogiky skupinu pro 10 prvňáčků v individuálním vzdělávání s PODPOROU NADANÝCH DĚTÍ, ROZŠÍŘENOU VÝUKOU ANGLIČTINY A INDIVIDUÁLNÍM OSOBNOSTNÍM PŘÍSTUPEM.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY