Ze zákulisí kroužku ruštiny při poděbradské ZO SPCCH

 

Od roku 2012 se pravidelně schází skupina účastníků ruské konverzace při naší základní organizaci. Když si připomínáme naše začátky – od rozdání tabulky s azbukou a klopýtavého čtení jednoduchých textů – sami se divíme, jak v současné době dokážeme zvládat i poměrně obtížné úkoly.


azbuka22Nejtypičtější pro dělnost tohoto kroužku jsou promyšlená skladba každé lekce vedoucí lektorkou Mgr. Marií Ferešovou, opakování a navazování na předešlou probíranou látku, přidávání nových údajů a aktivizace všech účastníků. V hodině je živo, všichni několikrát rusky hovoří nebo se při čtení potýkají s různými texty v azbuce. Mozkové závity všech jedou na plné obrátky.


Kurz ruštiny doplňují a osvěžují i různé zajímavosti. Všechny zaujalo seznamování s ruskými názvy států Evropské unie a jejich měn a posléze navázání na údaje o zemích jiných kontinentů, Asie a Afriky. Pohled na množství států těchto světadílů nám vyrazil dech. Co stačí naše paměťová kapacita zvládnout? V Asii je čtyřicet jedna států, v Africe dokonce padesát jedna – a k tomu pět ostrovů ovládaných jinými než africkými státy. Je nesnadné si o všech vytvořit představu. Byla zvolena zřejmě nejschůdnější cesta poznávání. Ze seznamu se vybralo několik států a každý účastník se stal průvodcem v ruské řeči v určité zemi, kterou si vybral nebo navštívil či v ní i působil. Nelehkého úkolu jsme se zhostili všichni. Vyprávění v ruštině vyžadovalo používání nových slovíček, musela se překonávat obtížnost vyslovování názvů nezvykle znějících v češtině, a navíc pokud možno dobře je říci rusky. Tak jsme si zahráli na ruské průvodce zeměmi, v nichž jsme probrali jejich geografické položení, sociálně-politický profil, jak si žije jejich obyvatelstvo, jaká náboženství se v nich vyznávají a další zajímavosti.


Na tyto hodiny ruštiny budeme jistě dlouho vzpomínat. Dokážeme si ale i po delší době znovu vybavit, co nového jsme se o různých částech světa dozvěděli? Uvidíme! A snad ještě na závěr. K náročným hodinám kurzu patřila vždy i různá odlehčení – kvízy, křížovky a podobně. Samozřejmě v ruském jazyce. A nakonec jsme si zpravidla s chutí společně zapěli nějakou líbivou „russkuju pěsňu“.


Text: PhDr. Marie Minaříková

 


Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Z dění na ZŠ T. G. Masaryka

Konec školního roku žáků devátých tříd / Zahraniční jazyková exkurze do Vídně

celý článek >>>

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

V Senicích uctili působení skupiny Silver A

Posedmé se v Senicích uskutečnila vzpomínková akce nazvaná Pocta statečným, která připomněla 76. výročí působení výsadkové skupiny Silver A v okupované vlasti.

celý článek >>>

Žena, která umí hledat smysl svého života

Žena, která umí hledat smysl svého života

Baví mne psát o zajímavých lidech. O lidech, kteří v něčem vynikají a jsou ostatním příkladní. Sám se tím obohatím a zajímavé bohatství předávám dál – čtenářům. V Poděbradech žiji 10 let a po celou tu dobu různě potkávám Pavlu Křížkovou.

celý článek >>>

Jak děti šapitó ovládly

Jak děti šapitó ovládly

Ve dnech 14. a 15. června vystoupily poděbradské děti v cirkusu Happy Kids.

celý článek >>>

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Kouzelné odpoledne s Vrzavou Suzy

Populární setkání členů Místní organizace Svazu tělesně postižených Poděbrady se konalo odpoledne 12. června v Restauraci Na Jízdárně.

celý článek >>>

Graduatio je opět tady!

Graduatio je opět tady!

Čas utíká jako voda a stejně tak rychle uběhl akademický rok 2017/2018 studentům ÚJOP UK Poděbrady, kteří při slavnostním aktu (Graduatio) převzali certifikát o vykonání závěrečných zkoušek.

celý článek >>>

Z dění na Základní škole Václava Havla

Z dění na Základní škole Václava Havla

Oscarové filmy poprvé / Pasování na čtenáře

celý článek >>>

Gymnazisté připravili pestrý dětský den

Gymnazisté připravili pestrý dětský den

V pondělí 25. června v osm hodin ráno je na hřišti u Základní školy Václava Havla živěji než obvykle. Na čtyřicet dětí z nymburského dětského domova, poděbradské Léčebny Dr. Filipa a ZŠ T. G. Masaryka tady začíná plnit různé úkoly, jak sportovní, tak i kreativní a vědomostní. Jednotlivá stanoviště a balónkovou výzdobu hřiště pro ně přichystali studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad (GJP).

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY