Ze zákulisí kroužku ruštiny při poděbradské ZO SPCCH

 

Od roku 2012 se pravidelně schází skupina účastníků ruské konverzace při naší základní organizaci. Když si připomínáme naše začátky – od rozdání tabulky s azbukou a klopýtavého čtení jednoduchých textů – sami se divíme, jak v současné době dokážeme zvládat i poměrně obtížné úkoly.


azbuka22Nejtypičtější pro dělnost tohoto kroužku jsou promyšlená skladba každé lekce vedoucí lektorkou Mgr. Marií Ferešovou, opakování a navazování na předešlou probíranou látku, přidávání nových údajů a aktivizace všech účastníků. V hodině je živo, všichni několikrát rusky hovoří nebo se při čtení potýkají s různými texty v azbuce. Mozkové závity všech jedou na plné obrátky.


Kurz ruštiny doplňují a osvěžují i různé zajímavosti. Všechny zaujalo seznamování s ruskými názvy států Evropské unie a jejich měn a posléze navázání na údaje o zemích jiných kontinentů, Asie a Afriky. Pohled na množství států těchto světadílů nám vyrazil dech. Co stačí naše paměťová kapacita zvládnout? V Asii je čtyřicet jedna států, v Africe dokonce padesát jedna – a k tomu pět ostrovů ovládaných jinými než africkými státy. Je nesnadné si o všech vytvořit představu. Byla zvolena zřejmě nejschůdnější cesta poznávání. Ze seznamu se vybralo několik států a každý účastník se stal průvodcem v ruské řeči v určité zemi, kterou si vybral nebo navštívil či v ní i působil. Nelehkého úkolu jsme se zhostili všichni. Vyprávění v ruštině vyžadovalo používání nových slovíček, musela se překonávat obtížnost vyslovování názvů nezvykle znějících v češtině, a navíc pokud možno dobře je říci rusky. Tak jsme si zahráli na ruské průvodce zeměmi, v nichž jsme probrali jejich geografické položení, sociálně-politický profil, jak si žije jejich obyvatelstvo, jaká náboženství se v nich vyznávají a další zajímavosti.


Na tyto hodiny ruštiny budeme jistě dlouho vzpomínat. Dokážeme si ale i po delší době znovu vybavit, co nového jsme se o různých částech světa dozvěděli? Uvidíme! A snad ještě na závěr. K náročným hodinám kurzu patřila vždy i různá odlehčení – kvízy, křížovky a podobně. Samozřejmě v ruském jazyce. A nakonec jsme si zpravidla s chutí společně zapěli nějakou líbivou „russkuju pěsňu“.


Text: PhDr. Marie Minaříková

 


Bubnování znělo školou

Bubnování znělo školou

Při hodinách hudební výchovy mohou žáci v ZŠ Václava Havla využívat hudební pracovnu s velkým množstvím rytmických i melodických nástrojů. Do tajů zhotovení některých nástrojů je zavedla paní Věra Martincová, která se svým manželem již 20 let vyrábí bubínky z českých materiálů.

celý článek >>>

Pohybem ke zdraví

Pohybem ke zdraví

Hned několik generací se sešlo sedmého dubna na 6. ročníku Testu fyzické zdatnosti, který v Oboře uspořádal poděbradský Spolek pro aktivní život.

celý článek >>>

Svou vlast poznáváme nejen ve školních lavicích

Svou vlast poznáváme nejen ve školních lavicích

„Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky hlavně k sobě samému.“

celý článek >>>

Brána jazyků (na hotelové škole) otevřená

Brána jazyků (na hotelové škole) otevřená

Neuplynul ani týden, co naši Hotelovou školu Poděbrady navštívili vzácní hosté – španělský velvyslanec Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín s manželkou – a už jsme tu měli další „jazykovou akci“. Stali jsme se pořadateli jubilejního 20. ročníku celostátní konverzační soutěže hotelových škol.

celý článek >>>

Uklidili jste Oboru

Uklidili jste Oboru

Možná jste také zaznamenali, že od začátku března zvalo Ekocentrum Huslík na Facebooku na událost Ukliďme Oboru. Za slunečného počasí se v sobotu 7. dubna ráno u Havířského kostelíku sešlo kolem 50 dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci přírodě v Poděbradech a zbavit ji odpadků. K úklidu se připojila i Pirátská strana a spolek Angrešt.

celý článek >>>

Pozvánka na výstavu

Pozvánka na výstavu

na školní ekologické zahradě v Poděbradech

celý článek >>>

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Festival OFF je určen všem středoškolákům, kteří mají zájem o filmovou tvorbu, říká jeho ředitel

Do 10. května mají zájemci z řad středoškoláků možnost účastnit se 1. ročníku Online filmového festivalu, ve zkratce OFF, který pořádá EKO Gymnázium a Střední odborná škola Multimediálních studií Poděbrady.

celý článek >>>

S Vlastimilem Špinkou (nejen) o splněném přání být učitelem

S Vlastimilem Špinkou (nejen) o splněném přání být učitelem

Ředitel poděbradské Základní školy Václava Havla Vlastimil Špinka převzal u příležitosti Dne učitelů z rukou ministra školství Roberta Plaga medaili ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY