Ze zákulisí kroužku ruštiny při poděbradské ZO SPCCH

 

Od roku 2012 se pravidelně schází skupina účastníků ruské konverzace při naší základní organizaci. Když si připomínáme naše začátky – od rozdání tabulky s azbukou a klopýtavého čtení jednoduchých textů – sami se divíme, jak v současné době dokážeme zvládat i poměrně obtížné úkoly.


azbuka22Nejtypičtější pro dělnost tohoto kroužku jsou promyšlená skladba každé lekce vedoucí lektorkou Mgr. Marií Ferešovou, opakování a navazování na předešlou probíranou látku, přidávání nových údajů a aktivizace všech účastníků. V hodině je živo, všichni několikrát rusky hovoří nebo se při čtení potýkají s různými texty v azbuce. Mozkové závity všech jedou na plné obrátky.


Kurz ruštiny doplňují a osvěžují i různé zajímavosti. Všechny zaujalo seznamování s ruskými názvy států Evropské unie a jejich měn a posléze navázání na údaje o zemích jiných kontinentů, Asie a Afriky. Pohled na množství států těchto světadílů nám vyrazil dech. Co stačí naše paměťová kapacita zvládnout? V Asii je čtyřicet jedna států, v Africe dokonce padesát jedna – a k tomu pět ostrovů ovládaných jinými než africkými státy. Je nesnadné si o všech vytvořit představu. Byla zvolena zřejmě nejschůdnější cesta poznávání. Ze seznamu se vybralo několik států a každý účastník se stal průvodcem v ruské řeči v určité zemi, kterou si vybral nebo navštívil či v ní i působil. Nelehkého úkolu jsme se zhostili všichni. Vyprávění v ruštině vyžadovalo používání nových slovíček, musela se překonávat obtížnost vyslovování názvů nezvykle znějících v češtině, a navíc pokud možno dobře je říci rusky. Tak jsme si zahráli na ruské průvodce zeměmi, v nichž jsme probrali jejich geografické položení, sociálně-politický profil, jak si žije jejich obyvatelstvo, jaká náboženství se v nich vyznávají a další zajímavosti.


Na tyto hodiny ruštiny budeme jistě dlouho vzpomínat. Dokážeme si ale i po delší době znovu vybavit, co nového jsme se o různých částech světa dozvěděli? Uvidíme! A snad ještě na závěr. K náročným hodinám kurzu patřila vždy i různá odlehčení – kvízy, křížovky a podobně. Samozřejmě v ruském jazyce. A nakonec jsme si zpravidla s chutí společně zapěli nějakou líbivou „russkuju pěsňu“.


Text: PhDr. Marie Minaříková

 


Studenti GJP po Labi až do Hamburku

Studenti GJP po Labi až do Hamburku

Několik příjemných podzimních dnů studenti Gymnázia Jiřího z Poděbrad strávili u našich západních sousedů, navštívili mnoho zajímavých míst, procvičili se v německém jazyce a mimo jiné se prošli po dně Severního moře.

celý článek >>>

První zkušenosti s miniházenou

První zkušenosti s miniházenou

Základní škola T. G. Masaryka se tento školní rok zúčastní prvního ročníku Poděbradské školní ligy v miniházené, která je projektem Českého svazu házené.

celý článek >>>

Babičko, dědečku, zazpíváme Vám pro radost

Babičko, dědečku, zazpíváme Vám pro radost

Propojit dětský svět se světem babiček a dědečků. Odstranit předsudky spojené se stářím a naučit děti pozitivně vnímat všechny etapy lidského života. Setřít hranice mezi světem nejmladších a nejstarších a umožnit dětem i seniorům prožít společně příjemné chvilky. O to jde v projektu „Babičko, dědečku, zazpíváme Vám pro radost“.

celý článek >>>

Oslavy 100. výročí vzniku ČSR na Základní škole T. G. Masaryka

Oslavy 100. výročí vzniku ČSR na Základní škole T. G. Masaryka

28. říjen 2018 se blíží a na naší škole vrcholí přípravy oslav tohoto významného jubilea naší republiky.

celý článek >>>

Skoro dva tisíce plyšáků pro filipínské děti

Skoro dva tisíce plyšáků pro filipínské děti

Základní škola Václava Havla se zúčastnila akce „Sbírka plyšových hraček pro manilské školáky“, kterou již několik let pořádá Česko-filipínská obchodní komora.

celý článek >>>

Z dění na EKO Gymnáziu a SOŠ Multimediálních studií

Z dění na EKO Gymnáziu a SOŠ Multimediálních studií

25. výročí založení EKO Gymnázia završilo slavnostní zasedání pedagogické rady na poděbradském zámku / Z dění na EKO Gymnáziu a SOŠ Multimediálních studií

celý článek >>>

Zlatá hotelovka

Zlatá hotelovka

Kulinářské umění pořádalo v průběhu července a srpna soutěž KU Young Chef 2018.

celý článek >>>

Jizerský „psychokemp“ – už zase…

Jizerský „psychokemp“ – už zase…

Spolek pro aktivní život v Poděbradech uspořádal ve dnech 3. až 7. září v penzionu Mája v Josefově Dole pátý relaxační pobyt s cvičením zaměřeným na psychomotoriku.

celý článek >>>

MĚSTSKÉ KULTURNÍ CENTRUM PODĚBRADY
NAMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO 1/I
PODĚBRADY
TELEFON / FAX: +420 325 612 505
EMAIL: info@ipodebrady.cz
www.ipodebrady.cz

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM PODĚBRADY